ecommerce-page

2008 Yılbaşı Sezonu Eticaret İstatistikleri

2009’a hoşgeldin derken e-ticaret sektöründe yılbaşı satış rakamları açıklanmaya başlandı.

ABD’de eticaret devi Amazon yeni rekorlara imza atarken Türkiye’nin eski eticaret sitelerinden Estore.com.tr ise kötü bir sürpriz yaparak yayınına son verdi. Estore ve 2008 yılında kapanan eticaret firmaları ile ilgili yorumlarıma geçmeden önce Amerika pazarında yeni yıl tatil sezonu istatistiklerine ve eticaret devlerinin 2008’i nasıl kapattıklarına kısaca bir göz atalım.

ABD’de 2008 Yılbaşı Sezonunda Eticaret Satışları 2007 Aynı Döneme Göre %3 Düştü

ABD’de “Holiday Season” olarak adlandırılan 1 Kasım ile 23 Aralık tarihleri arasındaki yılbaşı sezonu internet alışverişi 2008 yılında bir önceki seneye göre %3 düşerek 25.5 milyar dolar* ciro yaptı.

Türkiye’de ise Hepsiburada.com Genel Müdürü Kaan Dönmez’in verdiği bilgilere göre, eticaret hacmi 2007 yılbaşı sezonuna** göre %30 artışla bu seneyi 50 milyon TL‘de (yaklaşık 33 milyon dolar) kapattı.

ABD’de Eticaret Devi Amazon Yılbaşı Rakamları

AmazonAmazon.com 2008 yılbaşı sezonunda da satış rekoru kırdığını açıkladı. Amazon en çok işlem adedini 15 Aralık 2008 günü, bir gün içinde dünya genelinde 6.3 milyon adet sipariş olarak açıkladı. Geçen seneki rekor 10 aralıkta 5.4 milyon adet sipariş olarak kırılmıştı. Bir başka rekor da bir saniye içindeki işlem sayısının 72.9 olması ile geldi, bu rekor geçen sene 62.5 idi. En çok satılan ürünler arasında Nintendo Wii, Samsung 52-inch LCD HDTV, ve Apple iPod touch başı çekti.

Türkiye’de Eticaret Devi Hepsiburada 2008 Rakamları

HepsiburadaHepsiburada.com Genel Müdürü Kaan Dönmez; “2007’ye göre yüzde 25-30 büyüdük. Site olarak yılı 242 milyon TL’lik ciroyla kapattık. 2007’ye göre sipariş sayımız yüzde 23, ürün adedi yüzde 20, farklı ürün yüzde 29, müşteri sayısı yüzde 29 ve ciro yüzde 14 arttı” şeklinde bir 2008 değerlendirmesi yaptı.

Türkiye Eticaret Sektöründe Yaprak Dökümü 2008 Yılında Yaşandı

Bir Teknoloji Holding yatırımı olan ve çok başarılı bulduğum Tio hakkında gelen olumsuz haberlerin ardını Weblebi’nin kapanışı ve son olarak Estore.com.tr’nin kapanış haberi izledi.

2009 yılı için sağlıklı gözüken eticaret sektöründeki oyuncuların pazar paylarını arttırmaları ve sektöre yeni ve güçlü oyuncuların girerek dinamizmi korumaları olmalı. Açıklanan raporlara ve kapanan şirketlere göz aldığımız zaman sektörde belli alanlarda monopoliye doğru gidişi gözlemliyorum ve eticaret sektörünün geleceği açısından hiçbir alanında monopolinin sağlıklı olmayacağını düşünüyorum.

2009’da Türkiye’de ve dünyada eticaret sektörünün ekonomik krizden en az etkilenecek şekilde büyümesini ve yepyeni yüzlerin eticaret pazarına dahil olmasını diliyorum.

*ABD’de açıklanan sektörel Eticaret rakamlarına internetten açık arttırma ve kurumsal satışlar dahil edilmiyor.
**Türkiye’de yılbaşı sezonu tam olarak hangi tarih aralığı belirtilmemiş, ancak sadece aralık ayı rakamları alınmış olabilir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(4)
 1. Daha önce e-ticaret deneyimi yaşamış biri olarak bunun ana nedeninin plansızlık olduğunu söyleyebilirim. Maalesef ülkemizdeki e-ticaret şirketleri çok az rakipleri olmasına rağmen bunu iyi değerlendiremediler. Kendilerini bir şirket gibi görüp plan program yapmadılar ve sonuç da hüsran oldu. Halbuki hepsiburada.com a iyi bir rakip çıksa inanılmaz pazar payı kazanacağına eminim. E-ticareti kullanan kişiler aldıkları ürün hızlı geldikten sonra, kendileri ile ilgilenildikten sonra biraz daha fazla para vermeye hazırlar. Ama geçtim müşteri memnuniyetini ürünü hızlı gönderme müşteri ile doğru düzgün ilgilenilme gibi şeyler bile bizde olmadığından e-ticaret sektörü çok zor büyür. Önce ülkemizdeki tüketicilerin bu konularda güvenini kazanacak bir firma olması lazım.

 2. Selamlar,

  Şimdi e-ticaret konusunda çalışan arkadaşların bildiği gibi Türkiye’de sıfır stoklu çalışma metodu yaygın bir metod olup ürünlerin tedarik sürecinde bir çok sorunlarla karşılaşılmaktadır.
  Eger gerçekten büyük bir finans gücü yok ise,zannediyorum bu tip sorunlarla karşılaşmaya yine devam edilecektir.Ben bu tedarik süreci konusunda bir çok şey yazabilirim.Ama burda yorumun dışına cıkmak istemiyorum.

  Şahsi kanaatim ve görüşüm olarak Türkiye’de Hepsiburada,tedarik ve finans sürecini çoktan oturtmuş bir işletme olup gayet güzel servis sunabilecek bir şirkettir..

  Ayrıca ülkemizin internet yapısında güzel gelişmeler olmasına ragmen geneline baktıgımızda seviyenin düştügü görülmektedir.Bu süreçte insanlar haliyle tercihlerini bildikleri tanıdıkları ve güvendikleri e-ticaret sitesinden yana kullanmatadır.

  Ben son 2 ay içerisinde 2 farklı siteden ürün aldim.Birinci siteden ürünü aldigimda hiç bir tedirginligim yoktu,ama ikinci siteden bir ürün aldim ki bu sitede cok eski e-ticaret sitelerinden (şirketlerinden) biridir ama aynı hissi orada yaşamadım.En büyük korktugum şey ürünün tedarik ve kargo sürecinde yaşayabilecegim bir aksaklıktı.İnsanları bu konularda ikna edip onlara bu süreçte korktuklarının başlarına gelmeyecegini hissettirip ona göre calışacak bir e-ticaret yapısı elbet hak ettiği yeri alacaktır diye düşünüyorum.

  İstanbul’dan Sevgiler..

 3. Ben E-Ticaret Sistemini kullanmak istiyorum. Duyduğuma göre Daynex E-Ticaret sistemi uygun ve kullanımı kolaymış . Sizin Düşüncelerinizi de öğrenmek istiyorum. Arkadaslar eğer aranızda kullanan veya bilen arkadaslar varsa beni bu konu hakkında bilgilendirirlerse memnun olurum…