websitesi

49 Liraya Web Sitesi + SEO Hizmeti Olur mu?

Öncelikle internet sektöründen değilseniz ve uygun bir fiyata web sitesi yaptırmak için Google’da arama yapıp bu yazıya geldiyseniz bu yazıda herhangi bir hizmet satışı ya da tavsiyesi olmadığını belirtmek isterim. Ancak yazıyı okumanız araştırma sürecinde eminim size de faydalı olacaktır.

1997 yılından beri sayısını hatırlamadığım kadar web sitesi yaptım ve SEO projesinin içinde oldum. Yani bir web sitesi yapmanın, projeye ve yapan ekibe göre az çok neye mal olacağını bilirim.

Bu yazıyı yazmamdaki sebep, bugün Türkiye’deki birçok önemli internet girişiminin sahibi ya da ortağı olan çok değerli bir ekip tarafından kurulmuş Markapon adlı fırsat sitesinde yayında olan bir fırsat.

Bu Fırsatta Vaad Edilen Hizmet Ne?

Fırsatın başlığı şu şekilde: “Yoğun istek üzerine tekrar web sitesi olmayan kalmasın! 1 yıllık hosting, domain ve SEO hizmeti dahil, seçeceğiniz profesyonel ve şık tasarımlı, şablon bir web sitesi 1000 TL yerine sadece 49 TL!”

Ayrıntıları okuduğunuzda, aslında tamamen ücretsiz olan bir CMS ve hazır template sunulduğu ortada.

Bu CMS sistemini satın alacak müşterinin alan adına kuracak firma kısacası. Ayrıntılarda özellikle belirtmişler, sitede bilgilerinizi de istiyorsanız bize gönderin, 50 lira da ekstra ödeyin ve siteye ekleyelim diyorlar.

Kurulum hizmeti için 49 lira ve metin ekleme için bir 49-50 lira daha almak makul mudur? Makuldur denebilir. Sonuçta hizmeti alan muhtemelen teknolojiden uzak, bunu kendisi yapamayan çok küçük girişimciler ya da kişisel müşteriler olacak.

Başlıkta belirtilen “SEO Hizmeti” tamamen yanıltıcı bir cümle. Verilen bir SEO hizmeti değil. Sadece (muhtemelen) sundukları hazır şablonların (tema/template/theme) arama motorları için optimize edildiğini ima ediyor aslında. SEO konusunda bilgisi olmayanlara SEO Nedir adlı yazımı okumalarını tavsiye ederim.

Sonuçta fırsatın ayrıntıları okunduğunda teknik ve hukuki olarak bir dolandırıcılık yok ortada. Bunu özellikle belirtmekte fayda var.

Peki sorun nerde?

Müşteriler Yanıltılıyor

Çok net bir biçimde potansiyel müşteri olan, teknolojiden uzak küçük girişimci ve bireysel müşteriler yanıltılıyor.

Müşterilere kurnazca, hatta kurnazlığın biraz ötesinde yanlış bilgi vererek yapılan böyle bir kampanya, muhtemelen ilk web sitesini yaptıracak müşteriler için de uzun vadede memnuniyetsizlik ve sektöre karşı genel bir algı/ön yargı olarak geri dönüyor.

Hakkı ile, kaliteli bir web sitesi yapım ve SEO hizmeti veren birysel ve kurumsal girişimciler sektöre karşı bu olumsuz ön yargıdan nasiplerini doğal olarak alıyorlar.

Tek Rekabet Silahı Fiyat mı?

İşini doğru yapan, kaliteli hizmet sunan, ismini oturtmuş bir kişi ya da firmaya böyle bir fırsat/reklam zarar verir mi? Vermez. Ancak sektöre yeni giren, referans yapmaya çalışan, hatta bu işi öğrenme aşamasında birçok kişiye zarar verir.

Sonuçta 50 liraya web sitesi + SEO yapılabiliyormuş algısı bilinçsiz müşterinin aklına bir kez sokulmuş oluyor.

İşini doğru yapan için fiyat hiçbir zaman rekabet silahı olmaz, ancak bilinçsiz müşteri için bu tarz fiyatlandırmalar ve yanlış yönlendirmeler sektöre tamamen zarar verir.

Bu Konu Bu Kadar Önemli mi?

Sonuçta bir fırsat sitesinde yayınlanan yanıltıcı bir fırsat var, hakkında yazı yazmama neden olacak kadar önemli mi bu konu?

Bence önemli.

Buna benzer ilanları yıllarca otobüs duraklarında gördük. Burda bu hizmeti sunan firma açıkçası beni hiç ilgilendirmiyor, isimlerini daha önce ne duydum ne de sahiplerini tanırım.

Ancak ortakları arasında Türkiye’nin önde gelen birçok internet girişiminin sahipleri bulunduğu Markapon böyle bir şirkete aracılık yapıyorsa bu konu hem benim hem de sektör için önemli bir konu haline gelir.

Türkiye’de internet sektöründe çalışan birçok kişi işin içinde birçok önemli internet markasının ortakları olduğu bir firma hakkında böyle bir yazı yazmaktan çekinebilir, bunu anlayışla karşılarım. Sonuçta benim Türkiye ile ticari bir ilişkim olmadığı için ben aklıma geleni yazarım.

Bu tarz yanlış yönlendirmeler, kurnazca kampanyalar sektöre faydadan çok zarar verir. Bu mantalitede insanlar ve şirketler her ülkede vardır.

Ancak bunlara aracı olacak şirketler (bu durumda Markapon) hem kurumsal hem de ortakları olarak kişisel marka değerine önem veriyorsa tek fırsat dahi olsa, sektöre zarar verecek böyle insanlara aracı olmamalıdırlar.

Sözde hepimizin “internet sektörü ilerlesin, daha büyük bir pasta haline getirelim” dememiz kulağa hoş geliyor. Ama uygulamada bu tarz ince ayrıntılarla sektöre faydadan çok zarar veren aracı durumuna düşüp düşmemektir önemli olan.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(41)
 1. Tebrikler, burada o yaniltici hizmeti veren ucuza yapip sonradan ekstra ucretler talep etmeye baslayacak kisiler degil, bunu firsat diye sitesine koyan kisilerin amatorlugunden kaynaklanmistir.
  Bir profesyonellik goremiyorum ayrica.

 2. Sektörün en büyük sıkıntılarından olan bu durumu markapon da ilk gördüğümde bende hayretler içerisinde kalmıştım.

  Elektrik direklerinde bile “web sitesi yapılır” ilanları mevcut. Zamanla kendiliğinden eriyip gideceğini umut ediyorum.

 3. Başka bir fırsat sitesinde de böyle bir aldatmacayla karşılaştım. Özellikle indirim oranını yüksek göstermek adına fırsatları farklı sunuyorlar %95 denilen indirimin aslında %45 e geldiği fırsatlar gördüm. İnsanları böyle kandırmak doğru değil

 4. Merhaba hocam,
  Bu tamamen var olan rekabeti baltalamak oluyor! sizinde söylediğiniz gibi hazır olan bir CMS sistemi satmak ne kadar mantıklı ? peki bu CMS’i yazacak olan firma/şahıs’a ödeme yapılacak mı ? ayrıca hosting+domain+seo denmiş bu ne densizlik! Dolandırıcılık düpe düz!

 5. Merhabalar bu kampanyadan geçtigimiz 3 hafta oncesinde web site aldım. Kurulumuda arkadaslara verdim toplamda 99 tlye geldi. Hic bir eksigim olmadan sitemi tamamladılar. Hatta bugunku kampanyadan 2 tane daha site aldım. Admin panelleri cok kullanışlı ve kolay dolayısı ile bende çözdüm hemen ve bu aldıgım siteleri kendim yapıcam. Arkadaslar ben yazılımcı degilim dolayısı ile pek anlamam ama firma tanıtım amaclı yaptıklarını soyluyorlar ve bence cokta basarılı bir sistem

 6. Harika bir yazı olmuş, tebrik ederim.

  Bu ücrete muhtemelen free bir tema kullanacaklarından dolayı fırsatın SEO kısmı da pek mümkün olmayacaktır (belki SEO eklentisi falan ekleyebilirler).

  Ahmet bey, SEO demişken aklıma takılan bir şeyi sormak istiyorum.
  ahmetkirtok.com un PR değeri 0. Ancak buna karşılık alexa değeriniz 300 binlerde. Buradan hareketle trafiğinizin günlük 1000-2000 olduğunu düşünüyorum. PR 0 olupta bu trafiği nasıl sağlıyorsunuz?

  Teşekkürler.

  1. Şerafettin teşekkürler yorum için öncelikle.

   Visual PR dediğimiz, PR toolbarında gösterilen değere bakmayalı uzun yıllar oldu. Çünkü trafikle visual PR’ın alakası yok artık. Alexa keza aynı şekilde.

   Visual PR’ın 0 olma sebebi ise sanırım 5-6 ay önce kirtok.com’un altındaki subfolder olan bu blogu ahmetkirtok.com’a taşımam. Ancak trafiğimde herhangi bir düşüş olmadı.

   1. aslında yazıya yorum yazacaktım ama bu yoruma da bir yorum yazmadan duramadım.Ahmet Bey’in PR açıklamasına katılıyorum. PR artık trafikten bağımsız. Aldığınız link popüleritesine bağlı bir durum. Aslında Alexa’da artık bu yolda gidiyor. Çünkü underground piyasada Alexa yükseltme çalışması yapabilirsiniz. Ama tabii bu çalışmayı yapmamış siteler için Alexa-trafik ilişkisi halen geçerli ve güzel veriler toplamanızı sağlayan bir sistem. kısaca PR artık sadece sağlam linkwheel olup olmadığını gösteriyor.
    Diğer taraftan yazı konusunda benimde çok çekincelerim var. Fake ve işe yaramaz “fırsat”larla tüketicilerin kandırılması acaba lerleyen dönemlerde e-ticaret döngüsünde nasıl bir reaksiyon yaratacak bunu düşünmeye çalışıyorum. hali hazırda mevcut olan “şikayet et görsünler” siteleri bu tarz “fırsat”ları engelleme yolunda olabilir. fakat webde çok hızlı kulaktan kulağa oynayabiliyoruz :) bazen bu şikayet sitelerinin bile (bazı konularda) işe yaramaz olduğu göz önünden kaçmıyor değil. Ama zaten e-alışveriş sesinden ürken izleyici, müşteri olma aşamasında bu konu hakkındaki olumsu düşünceleri nasıl giderilir bilmiyorum. Ayrıca belki bu sayede e-ticaret minimum satış noktası belki “ucuz”dan “pahalı”ya doğru seyir alır diye hissediyorum. yani internette ucuza birşey alma orta fiyatta ya da pahalıysa al. çünkü gelişen e-ticaret ile gelişen müşteri ilişkileri kavramı sana daha güzel hizmet sunacaktır ey tüketici…

 7. Merhaba

  firmamıza göstermiş olduğunuz yakın ilgi ve alaka için hepinize çok teşekkür ederim,ancak yazınız baştan sona varsayımlar üzerine oluşmaktadır,müşterimizin yazınızı bize göndermesi ile bu yazı hakkında bilgi sahibi olduk ve gördük ki siz ve yorum bırakan kişiler bilgi sahibi olmadığınız konular hakkında fikir sahibi olmuşsunuz,sistemimiz tamamiyle kendi yazılımımızdır,tasarımlarımızında çoğu kendimize aittir,ancak bir kaç tane tasarım free dağıtılan psd tasarımlardır(üzerinde değişiklik yaparak kullandık tasarımları,sıkıntınız varsa gidip ücretsiz psd tasarım dağıtan kişi yada kurumlarla görüşün).son derece kullanışlı ve herkesin algılayabilceği ve ihtiyaçlarını karşılayacak bir admin panelimiz mevcuttur
  esasında merak ettiğimiz konu çoğu hosting firmasında,bu cms dediğiniz sistemi hosting alana ücretsiz sunulurken bunla ilgili sesini çıkarmayanlar,bizim a ‘dan z’ye yazılımını yaptığımız panel sistemi ve siteye nasıl bu kadar rahat iftira düzeyinde tepki gösterebiliyorlar.ttnet bile internet alana websitesi sunuyor
  Birincisi bu kampanya reklam politikamızla ilgilidir,serbest piyasa ekonomisinde neyi hangi fiyata sunacığımız sizi olduğu gibi hiç kimseyi ilgilendirmez

  Yıllarca yüksek fiyat çekerek kısacık zamanda oluşturulmuş html veya varez siteleri satanlardır bu sektöre zararı dokunanlar.

  Yöneticelerimin tercihi bu yazıyı ve sizi ciddiye almamak yönünde oldu(çünkü araştırmadan bilgilendirmeyi ve insanları yanlış yönlermeyi seçmişsiniz)ancak ben bu firmanın bir çalışanı olark son derece rahatsız oldum,dilediğiniz takdirde sunduğumuz hizmeti inceleyebilirsiniz(zaten yazıyı yazmadan bunu yapmanız gerekirdi)şimdi sizden ricam bu yazıyı kaldırmanız ve gerekli kişilerden gerekli özürleri dilemeniz(ciddi hakaretler var yazınızda ve yorumlarda)
  İşini hakkıyla yapan hiç kimsenin fiyat politikamızdan yana endişe duyacağını düşünmüyorum şahsım adına
  not:yazıyı firmam değil şahsım adına yazıyorum

  2.not:yazınızdaki hangi yanlışı nasıl düzeltebilirim bilmiyorum,çünkü hepsi baştan sona yanlış ama dikkatimi çeken bir noktada şu düzenleme ücreti ile ilgili kısım;birincisi zaten kendi yazılımımız olan bir sistem,biz ederini bu gördük,bizim emek-değer anlayışımızı sorgulamak sizin haddiniz değil,ikincisi bu düzenlemeyi yapmak inanın bizim tercihimiz değil,ilk kampanyamızda tamamen müşterilerimizin zorlamasıyla oluşmuş bir uygulama,tüm siparişleri tek tek arayıp admin panelinden bu düzenlemeleri çok rahat yapabileceklerini belirtiyoruz,gerektiği takdirde yardım sunuyoruz,ancak müşterimiz ısrar ederse düzenleme için ekstra ücret alma yönünü tercih ediyoruz
  Saygılarımla

  1. Öncelikle yorumunuz için teşekkürler.

   Yazıda eleştirdiğim şirket Markapon idi, sizin şirketiniz gibi yüzlerce şirket bu tarz hizmetleri yıllardır sunuyor bütün dünyada. Bu sizin tercihiniz. Ben fikirlerimi belirttim ve söylediğim her kelimenin %100 arkasındayım.

   Sizden böyle bir hizmeti böyle bir fiyata nasıl verdiğinize dair mantıklı bir açıklama beklerdim yorum olarak, ancak siz kendinizi savunmak yerine bana saldırmayı tercih etmişsiniz. Tabi bu kendi kararınız. Yorumunuzu aynı şekilde yayınladım.

   Genel olarak söyleyecek başka bir şey yok. Yazımda bütün fikirlerimi belirttim.

   Ancak yazınızdaki birkaç cümleye ayrı ayrı cevap vermek istiyorum:

   gördük ki siz ve yorum bırakan kişiler bilgi sahibi olmadığınız konular hakkında fikir sahibi olmuşsunuz

   Yorum bırakanların fikirleri onları bağlar, ancak direk “siz” diyerek beni hedef almışsınız. Beni sektörde tanıyan az çok tanır. Yazıda belirttiğim gibi 1997 yılından beri internet sektöründe çalışıyorum. Birazcık da olsa bu konularda bilgim var.

   Yöneticelerimin tercihi bu yazıyı ve sizi ciddiye almamak yönünde oldu

   Yöneticilerinizi bence yanlış tercih yapmışlar. Kriz yönetimi “ciddiye almamak” ile uygulanmamalı bence hiçbir firmada. Tabi kendi tercihleri.

   şimdi sizden ricam bu yazıyı kaldırmanız ve gerekli kişilerden gerekli özürleri dilemeniz(ciddi hakaretler var yazınızda ve yorumlarda)

   Benim yazdığım hiçbir kelimede bir hakaret yok. Siz yazdığım bir yazıyı kaldırmamı nasıl bir mantıkla istiyorsunuz anlamış değilim. Eğer hedefiniz insanlar fikirlerini özgürce paylaşmasın, bana uymayan her türlü yorum/fikir/blog yazısı sansürlensin ise mahkemeler her zaman size açık. Verirsiniz beni mahkemeye avukatım ilgilenir konuyla.

   not:yazıyı firmam değil şahsım adına yazıyorum

   Kriz yönetimi konusunda ne kadar tecrübesiz olduğunuz bu notta kendini ele vermiş. Tamamen şirketiniz hakkındaki bir yazıya, şirketinizi savunarak bunca yorum yazdıktan sonra arada “şahsım adına yazıyorum” demenizin hiçbir anlam ifade etmediğini belirtmek isterim.

   Sizin bu yazdıklarınızı tecrübesizliğinize veriyorum ve yazımı tekrar okuyup, acaba bizim de bir yerde hatamız var mı diye düşünmenizi tavsiye ediyorum.

   “Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır”

   İyi çalışmalar

  2. Madem çok kolay ve kullanışlı bir admin arabirimi var, o halde müşterileriniz ek bilgi girişi için sizi zorluyor ? ve sizde bu işten para alma ihtiyacı hissediyorsunuz ?.

 8. Yönetici olduğunu söyleyip E-ticareti Amerika’da yapan Hocamız Ahmet beyi dikkate almıyorsanız siz bu işi yapmayın. Ders almanız gereken kişiyi dikkate almıyorsunuz bir de iş yapıyorsunuz. Eleştiriye açık değilsiniz bir de iş yapıyorsunuz. Ahmet Kırtoku tanımıyorsunuz bir de iş yapıyorsunuz.

 9. Bundan sonra bu konuda kesinlikle cevap yazmıyorum(anladımki siz kendi itibarınız ve isminizden dolayı haksız yada haklı her şekilde savunmaya devam edeceksiniz),hazır ve ücretsiz birşeyi para ile sattığımızı idda etmiştiniz(kısacası insanları dolandırmakla suçlamışsınız) bunun böyle olmadığını açıkladım,gerekirse sistemimizi incelemenizi önerdim,bu sistemin kendimize ait yazılımlar olduğunu da söyledim,bunun bir kriz olduğunu düşünmüyoruz,ortada yapıcı/pozitif bir yazı göremiyoruz,tekrar ediyorum bilgi sahibi olmadığınız konuda fikir beyan etmişsiniz,ben sizin bu alandaki üstün becerileriniz ve bilgileriniz için kurmadım bu cümleyi,hazır ücretsiz vs diye tanımladığınız sistemimizin bize ait yazılamlar olduğunu,daha bunun bile bilgisine sahip olmadan,konu üzerinde yorumlar yazdığınızdan dolayı kurdum.
  Bu bizim için bir kriz değil,ortada yönetilmesi göreken bir kriz göremiyoruz,tekrar ediyorum üzerine 1sayfa yazı yazdığınız hizmeti keşke önce inceleseydiniz ve ardından o değerli görüşlerinizle insanları bilgilendirme yolunu seçteysiniz
  sizi ve değerleri görüşlerinizi önemsemiyor olmamız,tamamiyle bu nedenledir
  Bizim için önemli olan insanlara iyi ve faydalı olabilecek bir hizmet sunmak,bunu eksiksiz olarak yaptığımızı biliyoruz,inanın vicdanımız çok rahat.Gerisi ise teferruat
  Sağlıcakla

  1. Yazıyı okuyunca anlaşılan sinirlenmiş ve o hırsla yazmışsınız yorumlarınızı. Blogda yazılmış olan yazıda doğrudan sizi hedef almamıştı oysaki. Ahmet bey size dolandırıcı falan da denemiş. Ancak müşterileri yanılttığınızdan bahsetmiş ki bu da %100 doğru bir tespit.

   Kampanyanızda 1yıllık hosting, domain ve “profesyonel tasarım” artı SEO hizmetinin bedeli 49TL. Domainin belirli bir fiyatı var bu da 9$ civarı olsa gerek. Firmalar kaç dolardan alabiliyorlar tam olarak emin değilim. Hostingin de bir ücreti vardır. Bunlar tamamen bedava olsa ve profesyonel tasarımınızı da bedavaya veriyor olsanız bile SEO hizmetini 49TL’ye nasıl veriyorsunuz?

   Örneğin şu sayfanıza bakın:
   http://www.paketyazilimlar.com/markapon_4008-16.html
   “Arama motoru Optimizasyonu, yani genel SEO hizmeti ile de siteniz aramalarda üst sıralarda gözükecek ve daha çok kişiye ulaşacak.”

   Gelen müşteri atıyorum “böcek ilaçlama” veya ne bileyim “halı yıkama” üzerine bir iş yapıyorsa, 49TL’lik bu ürünü aldığında sitesi bu kelimelerde üst sıralarda mı çıkacak? Ahmet Kırtok’un yazısında anlatmaya çalıştığı -benim anladığım kadarıyla- buradaki sorundu. Yani siz 49TL’ye herhangi bir iş dalına ait anahtar kelimelerde bir siteyi üst sıralarda çıkartamazsınız. Bakın diğer hizmetlerinize değinmiyorum bile, onları bedava verdiğinizi varsayıyorum. Profesyonel tasarım, hosting ve domain nasıl bedava olacaksa artık onu siz hesaplamışsınızdır :) Bunun adı, konu hakkında bilgisiz olan müşteriyi yanıltmak oluyor. Ama dolandırıcı vs. demiyor kimse size yada firmanıza.

   Burada problem olan 49TL’ye bir hizmet vermeniz değil. Fakat 49TL’ye bazı hizmetleri gerçekte veremeyecek olmanız. Bunun iki farklı şekilde zararı oluyor. Birincisi, size gelen müşteri bir kaç zaman sonra görüyor ki bir umutla yaptırdığı web sitesi, kendi iş dalıyla ilgili müşteri getirebilecek hiçbir anahtar kelimede üst sıralarda çıkmıyor. Dolayısıyla sektöre ön yargısı oluşuyor. İlerde yeni bir iş yaptıracağı zaman karşısındakine farklı gözle bakıyor. İkincisi ise bu işi ilk defa yaptıracak müşteriler, gerçek bir fiyatla karşılaştıklarında “falanca yerde 50TL 100TL’ye yapılıyor da sende neden bu kadar pahalı” diyorlar. Bu tip durumlarla şahsen ben de karşılaştım. Sizin gibi firmaların yaptığı bu yanıltıcı kampanyalar yüzünden benim gibi sektörde fazla referansı olmayan, yeni iş yapmaya başlamış olan arkadaşlar zor durumda kalıyorlar. Durumu izah etmek için bir sürü zaman ve emek harcıyoruz. Heleki bilgisayar konusunda fazla bir şey bilmeyen bir adama anlatmaya çalışıyorsanız çok sabırlı olmak gerekiyor. Asıl ciddi sorun da bu ikincisi bence. Çünkü potansiyel müşterim sizin tarzınızda firmaların sitelerini görüp size kanabiliyor. Daha sonra işin aslını öğrense bile tekrar bana gelmesi çok olası olmayabiliyor. Aradan hem ciddi zaman geçmiş hem de müşteride bir önyargı oluşmuş oluyor. Neden veya hangi hakla böyle bir şeye sebep olasınız ki?

   He yok “ben seni 49TL ücretle istediğin keywordde üst sıralarda çıkartırım” diyorsanız benimle iletişime geçin. Tasarım, hosting ve domain de istemiyorum. Bir kaç site yaptıracağım :)

 10. mühtemelen bu kampanyayı iş yapamıyan ucuz hosting firmaları düzenliyor, ve onlara buradan sesleniyorum… milleti kandırmayı vazgeçin artık!!! herkes kendi işini yapsın ve en iyi şekilde yapmayı özen göstersin!… ok u f losers:)

 11. Sormak lazım bir de, 1000 TL ye kaç kişiye satabilmişler ki bu kendi yazılımı olduğunu iddia ettikleri sistemi.. Bilmesek biraz inanıcaz..

 12. Bunu bende gördüm geçen gün çok güldüm ya :)) 1000 Tl yerine 49 lira demek ne demektir ya zaten bu sablonun ederi nedir bence burda asıl komik olan Markapondur bunu fırsat diye lanse ediyorlar. “Biride çıkmış ordan Yöneticelerimin tercihi bu yazıyı ve sizi ciddiye almamak yönünde oldu ama ben rahatsız oldum kaldırın bu yazıyı demiş” Yöneticin kim sen kimsin ? Alın şu 50 tl yi hadi dağılın burdan :))

 13. Noktalama işaretlerinden sonra boşluk kullanılacağını bilmeyen ve “ki” ekinin bitişik yazıldığı yazıları ciddiye almakla baştan hata yapmışınız Ahmet bey :)

 14. Sektör yeni. Zamanla nereye varırız ben de merak ediyorum :) Örneğin bir oto galeriden “X arabayı alana şu marka özel jant bedava” kampanyası dahilinde araç alsanız ve size normal jantlı bir araç verseler çok rahat şikayet/dava edebilirsiniz. Ancak bu web sitesi hizmetini aldınız, sonra da SEO hizmetini yeterli bulmadınız diyelim. Siz “SEO hizmeti almadım” demekte haklısınız, firma da “SEO hizmeti verildi” demekte haklı. Çünkü hazır pakette de bir takım SEO özellikleri olabilir.
  Aynı özelliklerde (?!) 100-200 TL’ye Çin malı telefonlar ve 2000 TL’ye iPhone var. Ancak bizim sektörde her zaman bir çırpıda neyin ne kadar edebileceği henüz o kadar söylenemeyebiliyor. Arada kalanlar ise bir an önce o aradan çıkmaya çalışmalı :)

 15. Ben aslında internetten bıkmış durumdayım git gide köreliyor. Şöyleki Türkiyede iseniz ve büyük şehirlerde iseniz 15 yaşındaki çocugun web sitesi yapıp 200 lira gibi bir para aldığına şahit olabilirsiniz duyabilirsiniz. Ben bu sektörde dikiş tutturamayan biriyim nedeni ben. Ama işi hakkınyla yapan adamlar “Web Master/Web Designer/ Web Programmer” çoğunlukla çulduz geziyor ama 49 tlye web sitesi yapan i***e çok rahat para kazanıyor canımın sıkıldığı noktada burası.
  Gelelim küçük şehirlere burada durum vasat çünkü “web sitesi” kavramı pek oturmamış.
  Sağlıcakla kalın işini iyi yapan Web Master/Designer/Coder arkadaşlara bol kazançlar diliyorum

 16. 49 TL’ye çanak tutan fırsat sitesi sayesinde bu saçmalıktan kaç kişi satın almış acaba? Bu bilgi varmı ben göremedim…

 17. Ahmet Bey,
  Öncelikle web site müşterilerini ikiye ayırmak isterim. İlk grup bir web sitem olsun “hakkımızda” ve “iletişim” dahil beş sayfa içersin diyen grup, diğeri ise gerçekten özgün tasarım ve işlevsellik isteyen gruptur.

  İlk grup zaten tasarımı size en az ücret ile yaptırmaya çalışacaktır. Falanca çocuk geldi abi 750 ye yaparım dedi sen neden 2500 e yapıyorsun diyecektir. 49 liralık hedef kitle sanırım bu kitle.Zaten bu kitle ile iş yapmamakta sonsuz fayda var.

  Ancak genel görüşüm şu ki; hazır şablonlar hiç bir zaman özel bir tasarımın yerini tutamamaktadır. Zaten özel bir yaklaşım isteyen kişiler ve firmalar da tasarımdaki bu uyumsuzluğu hissetmekte ve reddetmektedir.

  Doğal olarak da ikinci tip müşteri kitlesi daha olgun ve daha anlayışlı bir kitle olduğundan zaten tasarımınızın ve yazılımınızın ne kadar edeceğini bildiğinden istediğiniz ücreti zorlanmadan ödemektedir.

 18. Klavyene ve parmakllarına sağlık. Sektörü bu kadar baltalayan ve işi bilmeyen kişilere bu kadar tanıltıcı bilgi veren kişileri bir nebze olsuun aydınlatöış oldunuz.
  Bu fırsat siteleri ve bu mecralara iş veren kişilerde kabahat…

 19. Yaptığınız işi gerçekten başarıya ulaştırıyorsanız ben size ayda 100 lira vereyim sadece SEO için, siz benim işlerimi de yapın. Böyle dar bir düşünce olabilir mi ? Siz müşterilerinizin bilgisizliğinden yararlanarak nasıl böyle bir satış yaparsınız ? Siz bizim sektörümüzü kirletme lüksünü ve hakkını nereden buluyorsunuz merak ediyorum. 49 liraya web sitesi + SEO ne demek ? Bu kampanyayı ve yazıyı görmüştüm. Yorum yapmak şimdiye nasipmiş.

  Yazı ve bu tarz iş yapan firmalara attığınız taşlardan dolayı teşekkürler Ahmet Bey.

 20. sultan ırmak hanımın yazdıklarını okuyunca çok duygulandım, yıllardır haksız kazanç elde ettiğimin farkına vardım. bence herkes sultan hanımlardan vep sitesi almalı :)

 21. Alıyorlar 1 tane hazır cms (wp,joomla vb.) sağdan soldan marezden indiriyorlar 3 5 tane hazır tema photoshopada az dokunmuşluğu var indiriyor atıyor içine temayı sonra logoyu değiş ing karakterleri sözlüğe bakarak değiştir al abi ben sana site yaptım.

 22. üzerinden zaman geçsede yazılanları okuyunca birseyler yazmak istedim, 2008 yılında reklam sektörüne yönelik bir firma kurduğumuzda önümüze aldığımız yol haritasında web tasarım, yazılımcılık gibi işlere “bulaşıp bulaşmama” konusunda arkadaslarla tartışırken kendi firmamız içinde web sitesi yaptırmak için tanıdıklardan ve firmalardan fiyat almaya başlamıştık, önümüze gelen fiyatlar 100 TL’den başlayıp 20,000 TL ye kadar çıkınca web tasarım, yazılım gibi işlerden uzak durmamız gerektiğini anlamıştık. dünyada hiçbir sektörde, üründe, malda, hizmette bu kadar uçuk farklar olamaz. (niş tabir edilen ürünler hariç) ürünü 1000 liraya satsanız bile ya ucuzcu yada kazıkcı kalıyor adınız. ben kimseye niye ucuza satıyorsun yada niye pahalı satıyorsun diyemem. ama web sektörü biraz bilgisayardan anlayan herkesin yaptığı bir is dalı haline geldi, kendim amatör olarak web isiyle uğrasıyorum. sadece tanıdıklarımıza ve müşterilerimize web, yazılımcılık hizmeti sunuyoruz. ama asla emeğimizi bu kadar ucuza satmıyoruz. babamdan duyduğum bir laf vardır her zaman fiyat konusunda hırslandığımda aklıma gelir; “ucuza çalışan çok yorulur” bosverin 50 TL’den satsınlar zaten ikinci sene eğer satın alan firma bu isten ekmek kazanmıssa daha profesyonel, kendine özgü çizgileri olan bir firmayla çalısmak ister, hevesini alamamıssa o isi sizde yapmıs olsanız başarısız bir müsteriyle çalısmayı zaten istemezdiniz. Bu mesajdan dolayı kimse alınmasın lütfen, herkese iş hayatında başarılar :)

 23. o kadar uzun uzun yazdım ve sonra bahsedilen siteye girdim. 50 liralık bir sistem göremedim. sonra iletisim bilgileri göremedim. sayfanın altındaki linki olan firmanın sitesinide göremedim. demo yazmıslar onuda göremedim. galiba bu kırkıncı yorum veya otuzdokuzuncu yorum. bu kadar insanın konusmasından sonra sitemli mail yazan firma çalışanı/yetkilisi/patronu/amiri banada bir cevap yazar heralde

 24. böyle bir şeyin imaknı yok 49 tl ye olurmu onsite offsite çalışmalarına yetmez çoçuk oyuncağı değil ki birsürü kurumsal firma boşunamı çalışıyor ozaman yada insanlarımı kandırıyorlar bir ton para alıp bunun asıl maliyeti nedir biri söyleyebilirmi lütfen

 25. paketyazilimlar.com patlamış tartışma bitmiş.50 tlye site yaptırmak isteyenler için sitenizolsun.com var bakalım o ne zaman patlayacak