eticaret-yilbasi

ABD’de 2010 Yılbaşı Sezonu E-ticaret Rekorları

ABD’de 2010 e-ticaret yılbaşı rakamları açıklanmaya başladı.

19 Aralık ve 22 Aralık‘ta ComScore ve 23 Aralık‘ta MasterCard’ın açıkladığı raporlarla, 2010 yılbaşı sezonunda ABD’de e-ticarette birçok rekor kırıldığı belirlendi.

MasterCard ve ComScore’un açıkladıkları E-ticaret rakamları her iki şirketin de tahminleri. MasterCard’ın rakamları ComScore’un tahminlerine göre çok ufak bir farkla daha yüksek.

MasterCard Advisors, MasterCard kredi kartı kullanımından edindiği gerçek verilerle, diğer kaynaklardan edindiği anket verilerini kullanarak e-ticaret tahminlerini açıklıyor.

ComScore ise, internetten alışveriş yapan 2 milyon civarı kullanıcının izni ile bu kullanıcıların alışverişlerini takip ederek oluşan rakamlardan bir tahmin yapıyor.

2010 Yılbaşı Sezonu ABD E-ticaret Pazarında Önemli Rakamlar

  • 2010 Yılbaşı Sezonu E-ticaret Satışları %15.5 Artış Gösterdi

MasterCard Advisors tahminlerine göre, 2010 yılı Ekim 31 ve Aralık 23 tarihleri arasında 36.4 milyar dolarlık perakende e-ticaret hacmine ulaşıldı. Bu yılki yılbaşı sezonu (holiday season) rakamları, 2009’un aynı tarihleri arasında oluşan 31.5 milyar dolarlık rakama kıyasla %15.5 artış gösterdi.

  • Yılbaşı Sezonu Boyunca 6 Farklı Günde E-ticaret Satışları 1 milyar dolar Seviyesine Ulaştı

En çok satış olan 3 gün, Kasım 30 Salı, Aralık 1 Çarşamba, ve Aralık 15 Çarşamba oldu. Bu üç günün de dahil olduğu 6 farklı günde e-ticaret satışları günlük 1 milyar doları geçti. Şükran günü takip eden Pazartesi günü (Cyber Monday), e-ticaret satışları milyar dolar seviyesin çok yaklaşarak 999.3 milyon dolara ulaştı.

  • Giyim Kuşam (Apparel) Kategorisi En Çok Büyüyen E-ticaret Kategorisi Oldu

Giyim Kuşam (Apparel) kategorisi satışları 2009 aynı dönemine göre %25.7 artış göstererek, bütün e-ticaret satış hacminin %19’unu oluşturdu.

  • Takı & Mücevher Kategorisi En Az Büyüyen E-ticaret Kategorisi Oldu

En az büyüyen e-ticaret kategorisi, 2009’un aynı dönemine göre satışları %4.5 artan takı & mücevher kategorisi oldu.

  • Mağaza Zincirleri (Department Stores) Online Satışlarını %11 Arttırdı

Mağaza zincirleri, 2009 yılbaşına kıyasla e-ticaret satışlarını %11 arttırdılar. Birçok mağaza zinciri 2010 yılbaşı sürecinde, e-ticaret satışlarını arttırmak için yaratıcı kampanyalar yaptılar ve bu kampanyaların meyveleri %11’lik bir artışla toplanmış oldu.

2010 Yılbaşı sezonu e-ticaret satışları için henüz tahmini rakamlar açıklanmaya başlansa da, kırılan rekorlar ve hızlı yükseliş sektöre büyük moral verdi.

2011 başında, açıklanacak ABD 2010 e-ticaret resmi rakamları ile birlikte daha ayrıntılı bir analiz yazısı yazıyor olacağım.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(3)
  1. Yeni gelişen her yerde belli tereddütler olur. Ancak ülkemizde de gittikçe gelişen bir online marketing furyası var. Hatta sanırım yıl sonu itibariyle biz de internetten alışveriş miktarında rekor kırdık.
   Yani, iyi şeyler oluyor karamsarlık yapmamak lazım :)

 1. Ahmet bey bloğunuzu sürekli takip ediyorum.Ben daha çok b2b e-ticaret konusunda size danışmak istiyorum.B2B e-ticaret rakamlarını, tecrübelerinizi ,tavsiyelerinizi, başarı örneklerini bizimle paylaşmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.