BLOG - Affiliate Marketing

affiliate-pazarlama

Affiliate Pazarlamaya Yeni Başlayanlara 10 Tavsiye

Türkiye internet sektöründe özellikle son birkaç yıldır popüler olmaya başlayan affiliate marketing konusunda birçok soru alıyorum. Çok genel hatları ile “affiliate marketing nedir?” başlıklı yazımda konuya giriş yapmıştım. Şimdi ise affiliate’e yeni başlayanlara tavsiyeler ile devam ediyorum.

Affiliate Pazarlamaya Nasıl Başlarım?

Affiliate pazarlama konusunda Türkçe çok olmasa da, İngilizce gereğinden fazla kaynak var. Bloglar, forumlar, dijital kitaplar ve kendisini guru olarak lanse eden yüzlerce hatta binlerce insanın hazırladığı on binlerce program mevcut internette.

Affiliate marketing konusuna ilgi duyan, bir şekilde başlamak isteyen birçok kişinin ortak sorunu, bunca bilgi arasında kaybolup, nereden başlayacaklarını şaşırmaları.

Benim başladığım yıllarda çok ufak bir internet pazarlama dalı olan affiliate marketing, bugün milyarlarca dolarlık bir sektör konumunda. Her geçen gün hızla büyüyen ve özellikle Türkiye’de hızla büyüyecek affiliate pazarlamaya yeni başlayacaklara 10 tavsiyemi paylaşıyorum.

Affiliate Pazarlamaya Başlarken 10 Tavsiye

  1. Başlamadan Önce Kendinizi Hazır Hissedin

Burda tam olarak doğru mindset’ten bahsediyorum. Türkçesi “zihniyet, kafa yapısı”. Tam olarak oturmasa da buna benzer bir kavram. Gerçekten zihnen hazır olmanız gerekiyor.

Affiliate marketingde başarının en önemli sırrı disiplin. Eğer başarısızlıklarınıza sürekli bahaneler üretiyorsanız bu düşünce yapınızı değiştirmeniz gerekiyor. Çünkü satılan birçok dijital üründe iddia edildiğinin aksine, affiliate marketing çabuk zengin olacağınız, kolay para kazanacağınız bir iş değil.

Sürekli yeni kampanyalar test etmeye, çok uzun saatler çalışmaya, birçok kampanyanızın başarısız olmasına hazır olmanız ve bundan yılmadan devam etmeniz gerekli.

  1. Araştırarak Başlayın

Zihnen ve vakit olarak kendinizi hazır hissettikten sonra ilk adım araştırma. Her gün yeni kuralları ortaya çıkan, bazen bir hafta önceki bilginin eski olduğu, sanırım internette en dinamik sektörlerden birisi affiliate marketing.

Araştırma yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, kendinizi information overload dediğimiz, çağımızın hastalığına kaptırmamanız.

Bu nedenle, genel hatları ile affiliate marketingi araştırdıktan sonra spesifik bir alan seçerek bu alan üzerine yoğunlaşarak başlayın (örn: PPV, PPC, makale ile pazarlama, ürün inceleme siteleri, vs).

Tekrar vurguluyorum, genel araştırmanızı yaptıktan sonra, tek bir alan seçin ve ilk karlı kampanyanızı oluşturana dek o konuda herşeyi araştırın ve öğrenin.

  1. Devamlı Öğrenmeye Hazır Olun

Affiliate marketing, daha önce de söylediğim gibi sürekli kendini yenileyen bir sektör. Yeni trendlerden haberiniz olmadan affiliate marketingde çok başarılı olmanız zor.

Affiliatelerin yaptığı iki hata vardır genelde. Karlı oldukları bir alanı bulup, yeniliklere gerektiği önemi vermemek en önemli iki hatadan birincisidir.

  1. Test Etmeye Hemen Başlayın

Affiliatelerin yaptığı ikinci büyük hata da araştırmaktan ve yenilikleri takip etmekten uygulamaya vakit ayıramamalarıdır.

Bu iki hataya da düşmemeniz gerekiyor. Amacınız hem yeni trendleri ve kuralları takip edip hem de çok hızlı bir şekilde uygulamak olmalı.

Affiliate marketingde başarıya giden yolda en önemli adım ne diye sorarsanız, test etmek derim.

En mükemmeli arama hatasına düşmeyin. Yeni bir kampanya için haftalarca banner ve ad copy çalışması yapabilirsiniz, ancak trend çoktan kaçmış olacaktır. Yapmanız gereken çok hızlı hareket edip, her yeniliği test ederek öğrenmenizdir.

  1. Verimlilik İçin Plan & Organizasyon Çok Önemli

Eğer verimli değilseniz isterseniz hiç durmadan 48 saat çalışın, bir sonuç elde edemezsiniz. Bazen çok verimli çalışacağınız 4 saat, bütün bir hafta verimsiz çalışmaktan daha önemli olabilir.

Affiliate’e yeni başlayanların, özellikle karlı birkaç kampanya yakaladıktan sonra yaptıkları en büyük hata, düzensiz, organizasyonsuz ve verimsiz bir çalışma temposuna girmeleri.

Kullandığınız araçlar, çalışma ortamınız, iş saatleriniz, ya da bilgisayarınız. Veriminizi arttıracak her noktayı düşünün ve gerekli düzenlemeleri yapın.

  1. Affiliate Marketingi Bir İş Gibi Ele Alın & Hedefler Belirleyin

Affiliate marketingi uzun vadeli bir iş gibi ele almazsanız, hiçbir zaman uzun vadeli bir iş olmayacaktır.

Bir proje yönetimi aracı kullanın, her kampanya için kısa vadeli hedefler belirleyin, masraflarınızı azaltmak için planlar yapın, işiniz için uzun vadeli hedefler ve projelere de vakit ayırın.

Kısacası gerçek bir şirket nasıl işliyor ve yönetiliyorsa, affiliate işinizi de bu şekilde yönetin.

  1. Takımınızı Kurun & Büyütün

Affiliate marketingde karlı kampanyalar yakalayıp, “tamam bu işten geçimimi sağlayabilirim” dediğiniz noktaya kadar çok zor ama bir o kadar da zevkli bir öğrenme dönemi bulunur.

Bu süreçte birçok affiliate işin inceliklerini öğrenir. Birçok affiliate de işte tam bu noktaya gelince aynı hataya düşer. Ekip kurmak yerine tek başlarına devam ederler.

Bunun temel nedeni, kuracakları ekibe bu işin sırlarını öğretirlerse bu insanları uzun süre tutamayacaklarından korkarlar.

Bu tamamen bir sistem kurmak ile çözülebilecek bir sorundur. Amacınız ekibinizi genişleterek ve sistem kurarak daha hızlı büyümenin yollarını bulmaktır.

Örneğin full-time bir çalışana sadece anahtar kelime araştırma (keyword researcher) görevini verebilir ve bu konuda çok verimli biri haline getirebilirsiniz.

Outsourcing ya da ofisinizde ekip kurarak çok daha hızlı ve verimli bir affiliate işi kurabilirsiniz.

Affiliate marketingde çok kısa sürede çok büyük paralar kazanılabildiği için, birçok affiliate’in düştüğü hataya düşmeyin ve imkanınız olur olmaz ekip ve sisteminizi kurmaya başlayın.

  1. Networking, Networking, Networking

Her sektörde networking çok önemli. Ancak affiliate marketing’de networking ne kadar önemli saatlerce anlatsam azdır.

Yeni trendler, kampanyalar, araçlar, vs. birçok şeyi doğru kişilerle networking yaparak öğrenebilirsiniz.

İlk olarak çalıştığınız affiliate network’lerdeki account manager’larınızla konuşarak başlayın. Her gün, skype, telefon ya da email ile iletişimde olun. Hiçbir sorunuz olmasa bile “nasılsın?” tarzı bir mesaj atın. Yenilikleri, başarılı kampanyaları, yaptığınız hataları sorun. Hiç ama hiç çekinmeyin.

Unutmayın ki account manager’ınızın görevi sizi daha başarılı yapmak. Siz daha çok para kazandıkça, account manager’ınız da bundan bonus alacaktır.

Sektörde diğer affiliate’ler ile kontakta olun. Fuarlara, sektörel toplantılara katılın. Hatta kendi ufak toplantılarınızı başlatın.

Siz diğerlerine yardımcı olmaya başladıkça, diğer affiliate’ler de size yardımcı olacaktır. Paylaşmak, doğru network kurmak için ilk adımdır.

  1. Affiliate Marketing Sektöründe Her Duyduğunuza İnanmayın

Yeni promosyon metodları, kampanyalar, araçlar, vs vs… Affiliate marketing’de her gün birçok yeni bilgi gelecek kulağınıza.

Her duyduğunuza inanmayın ve her yeniliği test etmek için de elinizdeki karlı kampanyaları boşlamayın.

Affiliate marketingde birçok affiliate odak sorunu yaşar. Ellerinde daha fazla optimize edildiği takdirde çok daha büyüyecek onlarca kampanya varken test/optimizasyon dengesinde hata yaparlar ve çok fazla yeni kampanya ve trend test etmeye vakit harcarlar.

Bu hataya düşmeyin. Yeniliğin sonu olmayan bir sektör affiliate marketing. Birisi çok iyi dedi diye o yenilik çok iyi olmak zorunda değildir. Bu nedenle dışardan duyduğunuz herşeye de inanmayın.

  1. İşinize Yatırım Yapın

Doğru adımları attıktan sonra affiliate marketing’e girerseniz, karlı bir iş modeli oluşturmanız çok da zor değil.

Ancak doğası gereği çok dinamik olan affiliate iş modelinde, para gelirken işinize yatırım yapmanız en önemli tavsiyem olacaktır.

İmkanınız varken organik ve uzun vadeli sitelere, SEO’ya ve pasif gelir modellerine yatırım yapın.

Kendiniz ve çalışanlarınız için eğitim ve danışmanlığa para harcayın. Çalışanlarınıza yapacağınız her yatırım uzun vadeli çok daha büyük geri dönüş sağlayacaktır.

Doğru araçlara, ekibinize ve kendinize yapacağınız yatırım, affiliate işinizi bir sonraki basamağa götürebilecek en önemli noktalardan biridir.

Affiliate Marketing, araştırıp, planlayıp ve doğru adımlarla hareket ettiğiniz takdirde, internet pazarlamada çok karlı ve bir o kadar da zevkli ve heyecanlı bir iş modelidir.

Çok uzun yıllar affiliate marketing sektöründe edindiğim tecrübeler sonucu, yeni başlayanlara ve/veya affiliate işine girmiş ve bir sonraki basamağa götürmek isteyenlere yapabileceğim en önemli 10 tavsiye bu şekilde.

Keşke ben bu işe başlarken bu maddeler, bu şekilde düzenli olarak önümde olsaydı. Umarım affiliate sektöründe ciddiyseniz ve başarmaya kararlı iseniz bunlara önem verirsiniz.

affiliate-nedir

Affiliate Nedir?

Türkiye’de ya da ABD’de affiliate marketing alanındaki çalışmalarımızdan örnekler verdiğim zaman “Affiliate Nedir?” ya da “Affiliate Marketing Nedir?” sorusu en sık karşılaştığım sorulardan birisi.

İngilizce, Affiliate Marketing ya da Performance Marketing olarak kullanılan ve internet pazarlamanın önemli bir dalı olan bu işe Türkiye’de affiliate marketing, affiliate pazarlama, performans pazarlama, satış ortaklığı, gelir ortaklığı gibi birçok farklı isim verildiğini duydum. Google anahtar kelimelerine baktığımızda, Türkiye’de en çok “affiliate marketing” olarak, yani İngilizcesi ile aynı şekilde kullanıldığını görüyoruz.

Henüz Türkiye’de çok yeni olan affiliate marketing alanı zamanla hem daha çok kişi tarafından bilinecek, hem de ortak kullanılan bir isim sahibi olacaktır diye düşünüyorum.

İsim konusundan kısaca bahsettikten sonra gelelim asıl konumuza.

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate marketing ticarette en eski uygulama yöntemlerinden birisidir.

Affiliate Marketing’de reklamveren, ürünlerini ya da servisini internet ortamında pazarlamaları karşılığı affiliate’lere satış ya da lead başına önceden belirlenen bir komisyon öder.

Affiliate’ler reklamverenin kampanyalarını birçok farklı kanaldan pazarlarlar. Bu kanallar, kendi sitelerine reklam banner’ları koymaktan, sosyal medyada direk affiliate linklerini paylaşmaya kadar çeşitli olabilir.

Her affiliate’in kampanya bazında kendine özel bir linki (URL’si) olduğu için, affiliate sistemleri gelen satış ya da lead’leri spesifik affiliate ve kampanya bazında takip edebilir.

Affiliate Marketing’in Diğer Pazarlama Yöntemlerinden Farkı

Affiliate marketingin diğer internet pazarlama yöntemlerinden farkı reklamverenin neredeyse sıfır risk aldığı bir modeldir.

Bu fark, affiliate marketingin neden bu kadar çok tercih edilen ve cazip olan bir pazarlama yöntemi olduğunu da ortaya koyar.

En Önemli 2 Affiliate Marketing Yöntemi/Ödeme Şekli

  1. CPS – Cost Per Sale (Satış Başına Ödeme) Yöntemi

Genellikle e-ticaret siteleri ve dijital ürün satan şirketlerin terchi ettiği CPS modelinde, reklamveren daha önce belirlenen sabit bir rakam ya da satış yüzdesi üzerinden, satış gerçekleştikten sonra affiliate’e ödeme yapar.

Örneğin, Amazon.com (reklamveren) affiliate’lerine her satış başına %6 komisyon vaad eder.

Affiliate’in Amazon’a yönlendirdiği potansiyel müşteri alışverişini tamamladıktan sonra, otomatik olarak affiliate’in hesabına alışveriş miktarının %6’sı geçer.

  1. CPL ya da CPA – Cost Per Lead/Acquisition (Lead/Sign up Başına Ödeme) Yöntemi

Email listesi, free trial (ücretsiz deneme) sunan kampanyalar, üyelik sistemleri (sign up) sunan firmaların tercih ettiği CPL/CPA modelinde belirlenen sabit rakam, affiliate’in gönderdiği ziyaretçinin sign up ya da lead doldurma işlemini gerçekleştirdikten sonra affiliate hesabına ödenir.

Örnek olarak ABD’nin internette en büyük sigorta şirketi olan GEICO, affiliate’lerine sitesine gönderdiği ve “sigorta teklifi alma” formunu dolduran her potansiyel müşteri başına sabit bir rakam öder. Bu form doldurulduktan sonra, GEICO formu dolduran ve teklif isteyen kişiyi müşteri olarak kazanamasa dahi lead işlemi gerçekleştiği için affiliate ödemesini alır.

CPL/CPA modelinde, CPS modelinde hiçbir sorun etmeyen, ufak da olsa bir risk faktörü vardır. Bu da sahte lead dediğimiz, modelin kötü niyetli kullanımıdır. Bunu engellemek için de affiliate network’ler fraud (sahtekarlık) ve compliance konularına önem verirler.

Özellikle Türkiye’de CPC/PPC dediğimiz tıklama başına ödeme modelinin bir affiliate marketing modeliymiş gibi kullanıldığını gözlemliyorum.

Tıklama başına ödeme yapılan PPC dediğimiz model affiliate marketing altında değerlendirilemez. Bu model diğer birçok (CPM, Fixed, etc.) online marketing ve advertising ödeme modellerinden sadece biridir.

Affiliate Marketing Modelinde 4 Bileşen

Affiliate marketing’de bir ürün ya da servis işleminin tamamlanması için 4 bileşen bulunur.

  1. Reklamveren (Advertiser/Merchant)

CPS ya da CPA modelinde her satılacak ürünü/servisi ya da kazanacağı lead başına bir ücret ödeyen ürün/servis sahibi şirkettir.

Dünyadaki en büyük affiliate reklamveren firmalara birkaç örnek olarak Amazon ve eBay verilebilir.

  1. Aracı Şirket (Affiliate Network)

Affiliate network, reklamveren ile affiliate arasındaki köprüdür.

Bir affiliate, üyesi olduğu affiliate network aracılığı ile birçok farklı şirketin kampanyalarından para kazanabilir. İşin muhasebesi açısından da affiliate network hem reklamveren hem de affiliate’in üstündeki bütün yükü alır.

  1. Affiliate (Affiliate/Publisher/Affiliate Marketer)

Affiliate modelinde hem iş gücü olarak en büyük emeği koyan, hem de risk olarak en büyük riski alan affiliate ya da publisher dediğimiz kişiler/firmalardır.

Doğal olarak, alınan risk oranına göre gelir de çok yüksek olabilir. Affiliate’ler internet pazarlama camiasında genellikle en yaratıcı, en çalışkan ve sonuca yönelik en başarılı pazarlamacılar olarak bilinirler.

Bir affiliate’in para kazanması için reklamverene para kazandırması gerekir ve bu model de doğal olarak affiliateleri daha çok çalışmaya ve sonuca yönelik kampanyalar yapmaya teşvik eder.

  1. Müşteri (Customer)

Affiliate modelinde müşteri olmadan bir işlem olmaz. Müşteri, sunulan ürün ya da hizmeti satın alan ya da CPA modelinde bir form dolduran, bir sisteme üye olan, kısacası reklamverene bir lead oluşturan kişidir.

Affiliate’ler yaratıcı kampanyaları sürecinde müşterilere normal şartlarda elde edemeyecekleri birçok avantaj sunabilirler. Bu şekilde de hem müşteri memnun olur, hem de kazan kazan denklemi, affiliate marketing’de kazan kazan kazan olur.

Kazan Kazan Kazan Affiliate Modeli

Reklamveren bahsettiğim gibi, riski affiliatelere bırakarak ve sadece kazanılan müşteri başına ödeme yapar ve bu modelde kazanır.

Affiliate normal şartlarda yapması gereken birçok masraftan kurtularak birçok ürün ve servisi müşterilere sunup, bir aracı gibi pazarlama yaptığı için kazanır.

Müşteriler de affiliatelerin yaratıcı fırsatları ve kampanyaları sonucu bir katma değer kazanır.

İleri Affiliate Marketing Yöntemleri

Bu yazıda amaç, sıkça karşıma çıkan “affiliate marketing nedir” sorusuna mümkün olduğunca açıklayıcı ve basit bir cevap vermekti.

Affiliate marketing konusunda hem ileri teknikler hem de case study’leri içeren birçok yazı yazıyor olacağım.

Umarım “affiliate nedir?” sorusuna aradığınız cevabı bulmuşsunuzdur.