affiliate-nedir

Affiliate Nedir?

Türkiye’de ya da ABD’de affiliate marketing alanındaki çalışmalarımızdan örnekler verdiğim zaman “Affiliate Nedir?” ya da “Affiliate Marketing Nedir?” sorusu en sık karşılaştığım sorulardan birisi.

İngilizce, Affiliate Marketing ya da Performance Marketing olarak kullanılan ve internet pazarlamanın önemli bir dalı olan bu işe Türkiye’de affiliate marketing, affiliate pazarlama, performans pazarlama, satış ortaklığı, gelir ortaklığı gibi birçok farklı isim verildiğini duydum. Google anahtar kelimelerine baktığımızda, Türkiye’de en çok “affiliate marketing” olarak, yani İngilizcesi ile aynı şekilde kullanıldığını görüyoruz.

Henüz Türkiye’de çok yeni olan affiliate marketing alanı zamanla hem daha çok kişi tarafından bilinecek, hem de ortak kullanılan bir isim sahibi olacaktır diye düşünüyorum.

İsim konusundan kısaca bahsettikten sonra gelelim asıl konumuza.

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate marketing ticarette en eski uygulama yöntemlerinden birisidir.

Affiliate Marketing’de reklamveren, ürünlerini ya da servisini internet ortamında pazarlamaları karşılığı affiliate’lere satış ya da lead başına önceden belirlenen bir komisyon öder.

Affiliate’ler reklamverenin kampanyalarını birçok farklı kanaldan pazarlarlar. Bu kanallar, kendi sitelerine reklam banner’ları koymaktan, sosyal medyada direk affiliate linklerini paylaşmaya kadar çeşitli olabilir.

Her affiliate’in kampanya bazında kendine özel bir linki (URL’si) olduğu için, affiliate sistemleri gelen satış ya da lead’leri spesifik affiliate ve kampanya bazında takip edebilir.

Affiliate Marketing’in Diğer Pazarlama Yöntemlerinden Farkı

Affiliate marketingin diğer internet pazarlama yöntemlerinden farkı reklamverenin neredeyse sıfır risk aldığı bir modeldir.

Bu fark, affiliate marketingin neden bu kadar çok tercih edilen ve cazip olan bir pazarlama yöntemi olduğunu da ortaya koyar.

En Önemli 2 Affiliate Marketing Yöntemi/Ödeme Şekli

  1. CPS – Cost Per Sale (Satış Başına Ödeme) Yöntemi

Genellikle e-ticaret siteleri ve dijital ürün satan şirketlerin terchi ettiği CPS modelinde, reklamveren daha önce belirlenen sabit bir rakam ya da satış yüzdesi üzerinden, satış gerçekleştikten sonra affiliate’e ödeme yapar.

Örneğin, Amazon.com (reklamveren) affiliate’lerine her satış başına %6 komisyon vaad eder.

Affiliate’in Amazon’a yönlendirdiği potansiyel müşteri alışverişini tamamladıktan sonra, otomatik olarak affiliate’in hesabına alışveriş miktarının %6’sı geçer.

  1. CPL ya da CPA – Cost Per Lead/Acquisition (Lead/Sign up Başına Ödeme) Yöntemi

Email listesi, free trial (ücretsiz deneme) sunan kampanyalar, üyelik sistemleri (sign up) sunan firmaların tercih ettiği CPL/CPA modelinde belirlenen sabit rakam, affiliate’in gönderdiği ziyaretçinin sign up ya da lead doldurma işlemini gerçekleştirdikten sonra affiliate hesabına ödenir.

Örnek olarak ABD’nin internette en büyük sigorta şirketi olan GEICO, affiliate’lerine sitesine gönderdiği ve “sigorta teklifi alma” formunu dolduran her potansiyel müşteri başına sabit bir rakam öder. Bu form doldurulduktan sonra, GEICO formu dolduran ve teklif isteyen kişiyi müşteri olarak kazanamasa dahi lead işlemi gerçekleştiği için affiliate ödemesini alır.

CPL/CPA modelinde, CPS modelinde hiçbir sorun etmeyen, ufak da olsa bir risk faktörü vardır. Bu da sahte lead dediğimiz, modelin kötü niyetli kullanımıdır. Bunu engellemek için de affiliate network’ler fraud (sahtekarlık) ve compliance konularına önem verirler.

Özellikle Türkiye’de CPC/PPC dediğimiz tıklama başına ödeme modelinin bir affiliate marketing modeliymiş gibi kullanıldığını gözlemliyorum.

Tıklama başına ödeme yapılan PPC dediğimiz model affiliate marketing altında değerlendirilemez. Bu model diğer birçok (CPM, Fixed, etc.) online marketing ve advertising ödeme modellerinden sadece biridir.

Affiliate Marketing Modelinde 4 Bileşen

Affiliate marketing’de bir ürün ya da servis işleminin tamamlanması için 4 bileşen bulunur.

  1. Reklamveren (Advertiser/Merchant)

CPS ya da CPA modelinde her satılacak ürünü/servisi ya da kazanacağı lead başına bir ücret ödeyen ürün/servis sahibi şirkettir.

Dünyadaki en büyük affiliate reklamveren firmalara birkaç örnek olarak Amazon ve eBay verilebilir.

  1. Aracı Şirket (Affiliate Network)

Affiliate network, reklamveren ile affiliate arasındaki köprüdür.

Bir affiliate, üyesi olduğu affiliate network aracılığı ile birçok farklı şirketin kampanyalarından para kazanabilir. İşin muhasebesi açısından da affiliate network hem reklamveren hem de affiliate’in üstündeki bütün yükü alır.

  1. Affiliate (Affiliate/Publisher/Affiliate Marketer)

Affiliate modelinde hem iş gücü olarak en büyük emeği koyan, hem de risk olarak en büyük riski alan affiliate ya da publisher dediğimiz kişiler/firmalardır.

Doğal olarak, alınan risk oranına göre gelir de çok yüksek olabilir. Affiliate’ler internet pazarlama camiasında genellikle en yaratıcı, en çalışkan ve sonuca yönelik en başarılı pazarlamacılar olarak bilinirler.

Bir affiliate’in para kazanması için reklamverene para kazandırması gerekir ve bu model de doğal olarak affiliateleri daha çok çalışmaya ve sonuca yönelik kampanyalar yapmaya teşvik eder.

  1. Müşteri (Customer)

Affiliate modelinde müşteri olmadan bir işlem olmaz. Müşteri, sunulan ürün ya da hizmeti satın alan ya da CPA modelinde bir form dolduran, bir sisteme üye olan, kısacası reklamverene bir lead oluşturan kişidir.

Affiliate’ler yaratıcı kampanyaları sürecinde müşterilere normal şartlarda elde edemeyecekleri birçok avantaj sunabilirler. Bu şekilde de hem müşteri memnun olur, hem de kazan kazan denklemi, affiliate marketing’de kazan kazan kazan olur.

Kazan Kazan Kazan Affiliate Modeli

Reklamveren bahsettiğim gibi, riski affiliatelere bırakarak ve sadece kazanılan müşteri başına ödeme yapar ve bu modelde kazanır.

Affiliate normal şartlarda yapması gereken birçok masraftan kurtularak birçok ürün ve servisi müşterilere sunup, bir aracı gibi pazarlama yaptığı için kazanır.

Müşteriler de affiliatelerin yaratıcı fırsatları ve kampanyaları sonucu bir katma değer kazanır.

İleri Affiliate Marketing Yöntemleri

Bu yazıda amaç, sıkça karşıma çıkan “affiliate marketing nedir” sorusuna mümkün olduğunca açıklayıcı ve basit bir cevap vermekti.

Affiliate marketing konusunda hem ileri teknikler hem de case study’leri içeren birçok yazı yazıyor olacağım.

Umarım “affiliate nedir?” sorusuna aradığınız cevabı bulmuşsunuzdur.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(38)
 1. Merhaba.

  sevdigi.me diye bir domain almıştım. Çiftlerin birbirlerine çeşitli hediyeler alabileceği bir affilate sistemi düşünüyordum. gelirortaklari.com’u da satış ortağı bulmak için kullanacaktım. Ama nedense bir türlü cesaret edemedim.

  Umarım cesaretimi toplayıp açabilirim siteyi.

 2. Ahmet eline ve beynine sağlık.

  Ben de elimden geldiğince katkı yapmak isterim. Reklamverinin
  1 – yeni müşteri edinme maliyeti ( http://ugurozmen.com/crm/affiliate-marketing-ve-gsmcilerin-teklifleri )
  2 – Her bir yeni satış / çapraz satışın maliyeti
  konusunda fikir sahibi olması gerekir. (O paranın bir kısmını kendisine müşteri getirene, satış yapmasını sağlayana vermesi için…)

  ;-)

  Girişimciler, yeni müşteri edinme veya çapraz satış yapma maliyetinin yüksek olduğu sektörlere / şirketlere odaklanabilirler.

  1. Uğur Hocam teşekkürler öncelikle.

   Hem yeni müşteri maliyeti hem de bir müşterinin yaşam boyu değeri konuları affiliate marketing’in temelini oluşturuyor zaten. Çok değerli bilgiler var iki yazınızda da.

   Ben de özellikle bu konulara affiliate sektöründen bazı reel örneklerle değineceğim bundan sonraki yazılarımda.

   1. Ahmet Selam,
    eline sağlık yazı için.. Merak ettiğim ancak çok da anlamlandıramadığım bir konu idi, benim için oldukça faydalı oldu. Devamından bahsetmişsin, ne zaman gelecek acaba? ..

    kolay gelsin,
    sevda

 3. Merhaba Ahmet abi, galiba bu makale blogunda Affiliate marketing kategorisindeki ilk yazın, ve bu blogda bu konuyu gördüğüme çok sevindim.Ben de Affiliate marketingin önemini genç yaşta anlayanlardanım, 1 yıldır bende bir affiliate im.
  Herkese bu işi yapmalarını tavsiye ederim.16 yaşında olmama rağmen haftada ortalama 300-350 Tl arası kazanıyorum, ki bu para Türkiye şartlarında azımsanamıyacak bir miktar.Türkçe affiliate ağlarındaki ürün yelpazesi dar olmasa daha çok kazanırdım eminim.

  Senden ricam, Affiliate marketing ile ilgili daha çok yazı yazman, hatta mümkünse bizlerle tecrübelerini paylaşman :) Teşekkürler.
  Ozan Salman ASUTAY
  internetgirisimciligi.com

 4. Cost per sale şeklinde para kazanabileceğimiz affiliate networkler(clickbank gibi) bütün başvuruları kabul ederken, CPA şeklinde para kazanabileceğimiz networkler başvuruların hepsini kabu etmiyor? ;
  Bir sorum var: CPA şirketlerine kabul edilmek için o başvuru forumunu nasıl doldururken nelere dikkat edilmelidir? mesela Maxbounty de puplisher olmak için basvuru formundaki ;
  -Describe Your Site/Traffic?
  -If yes, describe the incentive(yes/no)
  -How did you hear about MaxBounty?

  Gibi soruları nasıl cevaplamam lazım. saygılar.

 5. Merhaba,

  Sanırım Türkiye’de “affiliate marketing”den gerçek anlamda bahseden ilk kişi benim. 3 sene önce kurmuş olduğum http://www.onlinepara.net üzerinden hem affiliate marketing hem de dropshipping ile ilgili detaylı bilgiler yayınlamıştım. Bunun dışında affiliate marketing i pratikte öğreten yabancı kaynakları da sunmuştum okuyuculara (affiliate olarak). Kaynaklar hala daha websitede mevcuttur.

  Yoğun talep sonrası iki tane Türkçe kaynak hazırladım bu işe merak salanlara (“ParaBabası” ve “FaceBook Para Rehberi”). Kaynaklar hem affiliate marketing sisteminin felsefesini, hem de çoğunlukla Clickbank üzerinden pratik uygulamaları anlatıyor. Daha sonra ne yazıkki bilen bilmeyen herkes affiliate marketing kitabı yazarı oldu:) Ben de bilgilerimi yeni wealth programlar yazarak paylaşma-satma motivasyonumu bir nebze kaybettim.:( (Başkalarının yaptığı gibi ordan burdan kopya e-kitaplar değil, birebir kendi tecrübelerimi ve birçok yabancı kaynağın Türkiye’de uygulanması muhtemel pratiklerini yazıyorum. Dolayısıyla ciddi bir emek gerektiriyor).

  NOT: Affiliate marketing’in “satış ortaklığı” şeklindeki çevirisini de ilk olarak http://www.onlinepara.net te ben yayınladım. O dönemde “affilliate marekting” terimini Türkçe olarak ifade etmeye en yakın 3-4 konsept üzerinde çalışmış, en uygunun “satış ortaklığı” olduğuna kanaat getirmiştim. Ancak “satış ortaklığı” nın bile “affiliate marketing” i tam olarak karşıladığını söyleyemeyiz. Buna rağmen, bugün “satış ortaklığı” nın “affiliate marketing” in Türkçe karşılığı olarak kullanılıyor olması, bana mutluluk ve gurur veriyor. Aslında “satış ortaklığı” konsepti “affiliate marketing” konseptinin sadece “affiliate” kısmını karşılıyor. Ne yazıkki Türkçe’de “affiliate” kelimesinin tek kelime halinde tam karşılığı yok. Yani “affiliate marketing”e “satış ortaklığı pazarlaması” desek daha doğru bile olabilir.

  NOT2: Yukarıda yazılanlar reklam amaçlı yazılmamıştır.

  NOT3: Yukarıda yazılanların tamamı doğrudur.

  Ahmet bey’in de Türkiye’de “affiliate marketing” ile ilgili doyurucu bilgi verebilecek yegane kişilerden birisi olduğunu düşünüyorum. Bu konuyu okuyucularla paylaşması beni affiliate marketingi öğrenmeye çalıştığım eski günlerime götürdü, sonra da bu uzun cümleler klavyeme yansıdı:) Kendisi konu ile ilgili temel bilgilerin yanı sıra advanced düzeyde de bilgiler verirse çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Böylece affiliate marketing sektörü (artık “sektör” diyebilecek duruma gelmiştir diye düşünüyorum) ile profesyonel anlamda ilgilenmek isteyenlere önemli bir destek olabilir, bizler de sektör ile ilgili ABD’deki yeni trendlerden ve Ahmet bey’in tecrübelerinden istifade etmiş oluruz.

  Teşekkürler.

  1. 3 uzun paragraf boyunca reklam yaptıktan sonra, altına bir not düşerek yukarda yazdıklarım reklam amaçlı değildir, demenin hiç bir anlam ifade etmediğini söylemek istiyorum. Daha ilk cümlende Türkiyeye affiliate marketingi ben getirdim der gibi kurmuşsun, saçmalama :D

   1. Yazdıklarımın reklam gibi anlaşılmasını istemediğim için “reklam değildir” notunu düştüm.
    Affiliate Marketing’i ilk ben mi getirdim bilmem, ama 2008 Kasım ayında ben affiliate marketing ile ilgili http://www.onlinepara.net i hazırlarken, bir tane bile Türkçe affiliate marketing kaynağına rastlamamıştım. O dönemde herkes “tıkla para kazan”, “mail oku para kazan” derdindeydi. Şimdilerde ise herkesin dilinde “affiliate marketing” var.:)

    1. 2008 mi :) Gerçekten çok komik bir yazı yazmışsın, 2001 yılında bile Türkiye’de biz bu işi yapıp paramızı kazanıyorduk. Ve forumlarda affiliate marketing taktiklerini konuşuyorduk. 2001 nerede 2008 nerede gerçekten pes diyorum.

 6. Bu gün Türkiye ‘de Affiliate Marketing ile tanışan bir çok insan online para net biliyor.Onun gibi site en önemlisi pazarlama yapmak için uğraşıyor. Bende Ş. A. katılıyorum.

  1. Hadi ya, cidden mi? (!), sen önce yalan söylemekten vazgeç, site kurup insanların cebindeki son parayıda boş vaatler ile almaktan vazgeç. dolandırılıktan vazgeç Survey income Kit.

   adına tıkladım siten açıldı, şu cümleni okudum, onu açıkla bakalım açıklayabiliyorsan.
   “Ayda bir ya da iki anket göndermiyorlar. Örneğin ben ilk ay Survey İncome Kit stratejileri kullanarak 800$ elde ettim. Daha sonra büyük rakamlar kazanmaya başladım.”
   hadi bakalım bekliyoruz.

 7. Ahmet hocam öncelikle ellerine sağlık. Şerafettin in dediği gibi bu konu ile ilgili “ilk kaynaklardan” birisi kendisinin sitesidir. O zamanlardan beri (2008-2009) kendisi de bizde Türkiyede affiliate marketing i geliştirmek için elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.
  Abd de yaşayan bir girişimcimiz olarak sizden affiliate marketing konusunda advanced yaklaşımlar, metodları da sizlerden bekliyoruz. :)

 8. @Şerafettin, 1.) arkadaşlarına söylemene gerek yok gelin Ahmet Kırtok’un blogunda benim ve blogum onlinepara.net in hakkında dediklerimi onaylayan yorum yapın diye :)
  2.) onlinepara.net i insanlara affiliate marketing hakkında veya senin de dediğin gibi dropshipping hakkında detaylı bilgiler yayınlamak ve insanlara kaynak sunmak amacıyla değil de Clickbanktan para kazanılabileceğini anlatan geneli işe yaramayan” internetten para kazanma kitapları” nı pazarlamak amacıyla açıgını açık açık yazsan daha samimi olurdun inan.
  3.) burası reklam yapma yeri değil, insanların herşeyin en doğrusu neyse onu öğrendikleri yer.(reklama çok ihitiyacın varsa ücretsiz olarak blogunun tanıtım,banner v.s sini yayınlarım söyle)

 9. İnsanı yaşıyla yargılayan zihniyeti halen çözemedim, belki ben o 16 yılda senin 30 yılda yapamadıklarını yapmışımdır. Eğer yazdıklarıma verebilece cevabın olsaydı yazardın..

  Benim en azından adım soyadım, yerim, yaşım belli, sen kimsin? belkide Serdar diye biri yok, sahte bir email ve bir yazıdan ibaretsin..

 10. Birkaç gündür internetten uzak kaldığım için yazılanlara geç cevap verebildim.

  Öncelikle “Survey Income Kit” ve “Muhammed Uzar” a desteklerinden ötürü teşekkür ederim.Şunun bilinmesini isterim ki, her iki arkadaşı da hayatımda ne tanırım, ne de bir diyaloğumuz olmuştur. Verdikleri destek tamamen söylediklerimin gerçek olduğuna inandıkları içindir.

  Ozan isimli arkadaş belkide yaşının verdiği tecrübesizliğinden ötürü heyecanına yenik düşüp ön yargılı iddialarda bulunuyor. Söylediği hiçbirşey gerçeği yansıtmamakla birlikte, fikirlerine saygı duyuyorum. Lakin, “Survey Income Kit” e hakaret etmesi hiç hoş birşey değil. Zaten burası bu konunun tartışılacağı yer de değil. Kendisinden ricam, eğer bizlere ve bu blogu okuyanlara faydalı olabilecek katkılarda bulunabilirse bulunsun, aksi halde kimseyi karalayıcı iddialarda bulunmasın.

  Kesinlikle ileri özgürlükten yanayım. Ancak bir kişinin ifade özgürlüğü bir başka kişinin kişilik haklarına zarar vermeyecek nitelikte olması gerekiyor. O sebeple Ahmet bey’den bu tip karalayıcı yorumları yayınlayıp-yayınlamamayı bir kez daha düşünmesini rica ediyorum.

  Saygılarımla,

  1. Sözlerimin arkasındayım, kesinlikle bir anlık heyecandan ibaret değildir yazdıklarım. Her cümlem gerçeği yansıttığı için, bazılarının pek hoşana gitmeyebilir.

   Şerafettin bey, benim “Survey İncome Kit’ adlı arkadaşa hakaret ettiğimi söylemiş, Türkiyede anket doldurarak ayda 800$ kazandıgını söyleyen, ve millete herkesin bunu yapabileceğini söyleyerek e-kitap satan ve boş vaatler ile paralarını alan bir şahsiyete, “dolandırıcı” kelıemsinden başka ne denir? Ben kullanılabilecek en hafif kelimeyi kullandım. benim yorumum hakaret dolu ve gerçek dışı olsaydı burda zaten onaylanmazdı veya Ahmet Kırtok tarafından da cevaplanırdı.

   @Şerafettin, ben de özgürlükten yanayım. Ahmet bey hangi yorumu onaylayıp hangisini onaylamayacağını bilir sen merak etme ;) Hadi bol kazançlar dilerim.

   Saygılarımla.

 11. İnsanlar niye burda tartışır bunu anlayamıyorum. İnternette birileri hep para kazanır birileri deneyemedikleri ya da kendilerini yaptıkları iş konusunda ispatlayamadıkları için her yerde eleştiri yapmaya devam ediyorlar. Ozan , ben seni bilirim. Ondan cevap vermiyorum. Ama Serdar nickli yoruma yazdığın cevaba gülüyorum. İnternet para kazanan herkesi tanıtıgını düşünmen çocukca bir davranış. Senin içi-boş eleştirileri cevap verip seviyeni artırmayalım. Bence siteyi iyi incele ne demk istedğmi anlarsın *

 12. Öncelikle ben konuya reklam yayınlayıp da burdan alacağı komisyonlar ile para kazanmaya çalışan girişimciler açısından değil reklam verenler açısından değerlendireceğim.

  Türkiye’deki sistemde mi ciddi bir sorun var yoksa tüm dünyada mı böyle, bu işi derinlemesine bilen arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

  E-Ticaret ile uğraşmaktayım 6 yıldır.
  Hiçbir affiliate firması ile çalış(a)madım Neden mi?
  1) Kurulum adı altında reklam verenden 2000-8000 TL civarı bir ücret talep ediliyor.
  2) Hiçbir garanti, vaad hatta hatta satış öngörüsü olmadan, her ay satış olmasa bile reklamverenden 300 – 5000 TL arasında değişen sabit ödemeler isteniyor.
  3) Satış başına minimum %30 – 60 arasında değişen komisyonlar talep ediliyor.

  Şimdi tarafım mantıksız gelen kısımları sizlere de anlatayım:
  1) Zaten kurulu bir sistemin bana sadece kodunu veriyorsunuz ve ben siteme entegre ediyorum bunun için 2000-8000 TL arasında bir ücreti neden vereyim? Ben müşterime mal satarken ürettiğim ürün için kullandığım makine, alet, gereç v.s. ücreti talep edebilir miyim? Böyle saçma ve salak bir mantık olabilir mi?
  2) Her ay satış olmasa dahi en az 300 TL neden sabit bir ücret ödeyeyim? Çok basit olarak 250-300 TL’lık çok küçük bütçeler ile planlı Click reklamları yaptığında zaten bir çok e ticaret sitesi en az 50-75 satış yapabiliyor ki bu da reklam maliyetlerini fazlasıyla kurtarıyor, üstüne bir de komisyon ödemiyor :)
  3) %25 – %60 kar marjları ile çalışılan bir ekonomik piyasada, satış başına toplam satış bedelinin en az %30’unu talep etmek nasıl bir mantıktır? Üstelik yayıncıya verilen pay da bunun yanında devede kulaktır.
  4) Hiçbir şekilde plan, program ve öngörü sunamayan bu sistemi işleten firmalar neye güvenerek bu rakamları reklam verenden talep etmektedir?
  5) Kurulum adı altında istenilen rakamlara yapılacak olan 4-5 aylık reklam planı ile zaten 1 yıllık satışı komisyonsuz olarak yapabilecek olan bir firmaya sizlerin satışlarını en az %200-300 arttırma garantisi verebilecek durumda olmanız gerekmez mi?
  6) Affialite sistemi işleten firmalar bence, sadece marka değerini korumak isteyen çok büyük firmaların zaten fazlasını verecekleri internet reklamı olduğu için detayları çok incelemediklerini bildikleri için tüm firmaları yolunacak birer kaz olarak görmelerinden kaynaklanmaktadır. Diye düşünüyorum.

  Bu konu hakkında fikir paylaşacak ve dünyadaki işleyiş ve maliyetler hakkında bilgisi olan arkadaşların fikirlerini bekliyorum.
  Saygılar.

 13. Biz HotelsCombıned.com’da affiliatelerimizi Katılımcı olarak adlandırıyoruz. Anlaşılır olduğunu düşünüyorum, çünkü şimdiye kadar Türkiye’den bize ulaşanlar bu konuda bir kavram kargaşası yaşamamış gibi görünüyor.

 14. Affiliate marketing hakkinda okudugum en iyi yazilardan biri – tebrikler ve tesekkurler.
  Fakat yaziyi ve yorumlari okuduktan sonra kafamdaki soruya cevap bulamadim.

  Bir affiliate olarak sundugum reklam link’ine tiklayan musterinin reklam verenin sitesine gidip bir “action” yaptigini (mal aldi veya form doldurdu) nasil takip edebilirim ve komisyonumun reklam veren sirket tarafindan odenmesini nasil garanti edebilirim.

  “Affiliate marketing” yontemleri konusunda cok yazi okudum fakat “odeme nasil yapilir” yontemleri konusunda tatmin edici bilgilere ulasamadim.

  Beni aydinlatirsaniz sevinirim…

 15. Merhaba Ahmet Bey, vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Affiliate marketing konusunda ileri teknikler hakkındaki yazılarınızı sabırsızlıkla bekleyceğim.

  Saygılar.

 16. Çok açıklayıcı ve faydalı bilgiler. Konuyla ilgili zaten çok fazla bilgi kaynağı yok. Paylaşımınız için ayrıca teşekkürler. Konuyla ilgili yazılarınızın devamını da sabırsızlıkla bekliyorum:)

 17. Cok güzel bir mantık aslında,fakat aylık talep edilen ücret düşünüldüğünde biraz utopik kalıyor
  Durum turkiye için mı böyle ?

 18. Bu iş baya sulanmış. Ülkemizde bu işe merak salan arkadaşların araştırdıklarında kitaplarını 80-90 tl ye satmak isteyen ve aylık 1.500 $ ( :p ) kazanmayı vaat eden site veya kişilerle karşılaştıklarını görüyorum. Herkese tavsiyem sazan olmayın biraz gerçekçi olun önce site kurmak ve banner almak gibi işlemleri iyi öğrenin daha sonra böyle ne olduğu belli olmayan bir serüvene katılmak isteyin unutmayın Türkiye de yaşıyoruz!!!

 19. merhaba ben Hacker Kemala katilyorum.Ben bir kitab yindirmek istedim daini vermiyorum reklam olmasin diye.Ben Azeriyim bizlerde boyle guzel bir laf var:Hayatda en buyuk risk o riski etmemekdir: Fakat hayat risk talab ediyor.Geleyim konuma ben o kitabi intenetden yendirmek icin 2 gun uqrasdim ama fakat yendire bilmedim, Bana paramin yarisini iade etdiler.Ben dersimi aldim .Riskimi etdim uduzdum.Belkide var eyer varsa birazda olsa ipucu verirlerdi .Kendilerini kanitlamak icin.Ama kardesim nerde ele guzel insanlar

 20. Güzel bir konu olmuş affiliate olayı ülkemizde yeni yeni gelişiyor ve geliştikçe meyvelerini vermeye devam ediyor. Yazı için teşekkürler.

 21. CPS – Cost Per Sale (Satış Başına Ödeme) Yöntemi ile ilgili bir sorum olacaktı. Kişinin bizim sitemiz üzerinden aktarıldığı ve alışveriş yaptığı bilgisi arkaplanda nasıl tutuluyor. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Daha çok yazılımı ile ilgili.

 22. Hocam,
  bu iş için illa web sitemiz olması gerekiyor mu? diyelimki web sitemiz yok…
  bize verilen link’i örneğin tanıdıklarımıza mail atsak, mail ile gelen link’e tıklayan kişiler o sayfaya gittiklerinde yine bize ait çerez vs..çalışıyor mu? yani aynı işi görüyor mu?
  selamlar,

 23. Merhabalar,
  Ben g+ kullanıcıyım 13.000 takipcim bulunmakta ve bu sayı her geçen gün artmakta sizinle çalışmak istesem takipçi sayımın size ve bana fayda sağlayacağını düşünüyorum bana bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi mail olarak bildirirseniz teklifinizi düşüneceğim… Saygılar

 24. Günümüzde internet bir vazgeçilmez bir fenomen olduğu bir gerçek. Artık pekçok ev hanımı olarak bizde affiliate olarak evde para kazanıyoruz.

 25. Teşekkürler yazınız için. Bende bir satış ortağı (affiliate marketer) olarak size katılıyorum. Net bir açıklama yapmışınız. Uzun zamandır bu sektördeyim ve çok karlı ve avantajlı bir internet kazanç sistemi. Kazanç alanı çok geniş, ve sınır yok, bilgi üzerine bilgi katılıyor ilerledikçe ve öğrendikçe yenilikler keşfediliyor.