affiliate-pazarlama

Affiliate Pazarlamaya Yeni Başlayanlara 10 Tavsiye

Türkiye internet sektöründe özellikle son birkaç yıldır popüler olmaya başlayan affiliate marketing konusunda birçok soru alıyorum. Çok genel hatları ile “affiliate marketing nedir?” başlıklı yazımda konuya giriş yapmıştım. Şimdi ise affiliate’e yeni başlayanlara tavsiyeler ile devam ediyorum.

Affiliate Pazarlamaya Nasıl Başlarım?

Affiliate pazarlama konusunda Türkçe çok olmasa da, İngilizce gereğinden fazla kaynak var. Bloglar, forumlar, dijital kitaplar ve kendisini guru olarak lanse eden yüzlerce hatta binlerce insanın hazırladığı on binlerce program mevcut internette.

Affiliate marketing konusuna ilgi duyan, bir şekilde başlamak isteyen birçok kişinin ortak sorunu, bunca bilgi arasında kaybolup, nereden başlayacaklarını şaşırmaları.

Benim başladığım yıllarda çok ufak bir internet pazarlama dalı olan affiliate marketing, bugün milyarlarca dolarlık bir sektör konumunda. Her geçen gün hızla büyüyen ve özellikle Türkiye’de hızla büyüyecek affiliate pazarlamaya yeni başlayacaklara 10 tavsiyemi paylaşıyorum.

Affiliate Pazarlamaya Başlarken 10 Tavsiye

  1. Başlamadan Önce Kendinizi Hazır Hissedin

Burda tam olarak doğru mindset’ten bahsediyorum. Türkçesi “zihniyet, kafa yapısı”. Tam olarak oturmasa da buna benzer bir kavram. Gerçekten zihnen hazır olmanız gerekiyor.

Affiliate marketingde başarının en önemli sırrı disiplin. Eğer başarısızlıklarınıza sürekli bahaneler üretiyorsanız bu düşünce yapınızı değiştirmeniz gerekiyor. Çünkü satılan birçok dijital üründe iddia edildiğinin aksine, affiliate marketing çabuk zengin olacağınız, kolay para kazanacağınız bir iş değil.

Sürekli yeni kampanyalar test etmeye, çok uzun saatler çalışmaya, birçok kampanyanızın başarısız olmasına hazır olmanız ve bundan yılmadan devam etmeniz gerekli.

  1. Araştırarak Başlayın

Zihnen ve vakit olarak kendinizi hazır hissettikten sonra ilk adım araştırma. Her gün yeni kuralları ortaya çıkan, bazen bir hafta önceki bilginin eski olduğu, sanırım internette en dinamik sektörlerden birisi affiliate marketing.

Araştırma yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, kendinizi information overload dediğimiz, çağımızın hastalığına kaptırmamanız.

Bu nedenle, genel hatları ile affiliate marketingi araştırdıktan sonra spesifik bir alan seçerek bu alan üzerine yoğunlaşarak başlayın (örn: PPV, PPC, makale ile pazarlama, ürün inceleme siteleri, vs).

Tekrar vurguluyorum, genel araştırmanızı yaptıktan sonra, tek bir alan seçin ve ilk karlı kampanyanızı oluşturana dek o konuda herşeyi araştırın ve öğrenin.

  1. Devamlı Öğrenmeye Hazır Olun

Affiliate marketing, daha önce de söylediğim gibi sürekli kendini yenileyen bir sektör. Yeni trendlerden haberiniz olmadan affiliate marketingde çok başarılı olmanız zor.

Affiliatelerin yaptığı iki hata vardır genelde. Karlı oldukları bir alanı bulup, yeniliklere gerektiği önemi vermemek en önemli iki hatadan birincisidir.

  1. Test Etmeye Hemen Başlayın

Affiliatelerin yaptığı ikinci büyük hata da araştırmaktan ve yenilikleri takip etmekten uygulamaya vakit ayıramamalarıdır.

Bu iki hataya da düşmemeniz gerekiyor. Amacınız hem yeni trendleri ve kuralları takip edip hem de çok hızlı bir şekilde uygulamak olmalı.

Affiliate marketingde başarıya giden yolda en önemli adım ne diye sorarsanız, test etmek derim.

En mükemmeli arama hatasına düşmeyin. Yeni bir kampanya için haftalarca banner ve ad copy çalışması yapabilirsiniz, ancak trend çoktan kaçmış olacaktır. Yapmanız gereken çok hızlı hareket edip, her yeniliği test ederek öğrenmenizdir.

  1. Verimlilik İçin Plan & Organizasyon Çok Önemli

Eğer verimli değilseniz isterseniz hiç durmadan 48 saat çalışın, bir sonuç elde edemezsiniz. Bazen çok verimli çalışacağınız 4 saat, bütün bir hafta verimsiz çalışmaktan daha önemli olabilir.

Affiliate’e yeni başlayanların, özellikle karlı birkaç kampanya yakaladıktan sonra yaptıkları en büyük hata, düzensiz, organizasyonsuz ve verimsiz bir çalışma temposuna girmeleri.

Kullandığınız araçlar, çalışma ortamınız, iş saatleriniz, ya da bilgisayarınız. Veriminizi arttıracak her noktayı düşünün ve gerekli düzenlemeleri yapın.

  1. Affiliate Marketingi Bir İş Gibi Ele Alın & Hedefler Belirleyin

Affiliate marketingi uzun vadeli bir iş gibi ele almazsanız, hiçbir zaman uzun vadeli bir iş olmayacaktır.

Bir proje yönetimi aracı kullanın, her kampanya için kısa vadeli hedefler belirleyin, masraflarınızı azaltmak için planlar yapın, işiniz için uzun vadeli hedefler ve projelere de vakit ayırın.

Kısacası gerçek bir şirket nasıl işliyor ve yönetiliyorsa, affiliate işinizi de bu şekilde yönetin.

  1. Takımınızı Kurun & Büyütün

Affiliate marketingde karlı kampanyalar yakalayıp, “tamam bu işten geçimimi sağlayabilirim” dediğiniz noktaya kadar çok zor ama bir o kadar da zevkli bir öğrenme dönemi bulunur.

Bu süreçte birçok affiliate işin inceliklerini öğrenir. Birçok affiliate de işte tam bu noktaya gelince aynı hataya düşer. Ekip kurmak yerine tek başlarına devam ederler.

Bunun temel nedeni, kuracakları ekibe bu işin sırlarını öğretirlerse bu insanları uzun süre tutamayacaklarından korkarlar.

Bu tamamen bir sistem kurmak ile çözülebilecek bir sorundur. Amacınız ekibinizi genişleterek ve sistem kurarak daha hızlı büyümenin yollarını bulmaktır.

Örneğin full-time bir çalışana sadece anahtar kelime araştırma (keyword researcher) görevini verebilir ve bu konuda çok verimli biri haline getirebilirsiniz.

Outsourcing ya da ofisinizde ekip kurarak çok daha hızlı ve verimli bir affiliate işi kurabilirsiniz.

Affiliate marketingde çok kısa sürede çok büyük paralar kazanılabildiği için, birçok affiliate’in düştüğü hataya düşmeyin ve imkanınız olur olmaz ekip ve sisteminizi kurmaya başlayın.

  1. Networking, Networking, Networking

Her sektörde networking çok önemli. Ancak affiliate marketing’de networking ne kadar önemli saatlerce anlatsam azdır.

Yeni trendler, kampanyalar, araçlar, vs. birçok şeyi doğru kişilerle networking yaparak öğrenebilirsiniz.

İlk olarak çalıştığınız affiliate network’lerdeki account manager’larınızla konuşarak başlayın. Her gün, skype, telefon ya da email ile iletişimde olun. Hiçbir sorunuz olmasa bile “nasılsın?” tarzı bir mesaj atın. Yenilikleri, başarılı kampanyaları, yaptığınız hataları sorun. Hiç ama hiç çekinmeyin.

Unutmayın ki account manager’ınızın görevi sizi daha başarılı yapmak. Siz daha çok para kazandıkça, account manager’ınız da bundan bonus alacaktır.

Sektörde diğer affiliate’ler ile kontakta olun. Fuarlara, sektörel toplantılara katılın. Hatta kendi ufak toplantılarınızı başlatın.

Siz diğerlerine yardımcı olmaya başladıkça, diğer affiliate’ler de size yardımcı olacaktır. Paylaşmak, doğru network kurmak için ilk adımdır.

  1. Affiliate Marketing Sektöründe Her Duyduğunuza İnanmayın

Yeni promosyon metodları, kampanyalar, araçlar, vs vs… Affiliate marketing’de her gün birçok yeni bilgi gelecek kulağınıza.

Her duyduğunuza inanmayın ve her yeniliği test etmek için de elinizdeki karlı kampanyaları boşlamayın.

Affiliate marketingde birçok affiliate odak sorunu yaşar. Ellerinde daha fazla optimize edildiği takdirde çok daha büyüyecek onlarca kampanya varken test/optimizasyon dengesinde hata yaparlar ve çok fazla yeni kampanya ve trend test etmeye vakit harcarlar.

Bu hataya düşmeyin. Yeniliğin sonu olmayan bir sektör affiliate marketing. Birisi çok iyi dedi diye o yenilik çok iyi olmak zorunda değildir. Bu nedenle dışardan duyduğunuz herşeye de inanmayın.

  1. İşinize Yatırım Yapın

Doğru adımları attıktan sonra affiliate marketing’e girerseniz, karlı bir iş modeli oluşturmanız çok da zor değil.

Ancak doğası gereği çok dinamik olan affiliate iş modelinde, para gelirken işinize yatırım yapmanız en önemli tavsiyem olacaktır.

İmkanınız varken organik ve uzun vadeli sitelere, SEO’ya ve pasif gelir modellerine yatırım yapın.

Kendiniz ve çalışanlarınız için eğitim ve danışmanlığa para harcayın. Çalışanlarınıza yapacağınız her yatırım uzun vadeli çok daha büyük geri dönüş sağlayacaktır.

Doğru araçlara, ekibinize ve kendinize yapacağınız yatırım, affiliate işinizi bir sonraki basamağa götürebilecek en önemli noktalardan biridir.

Affiliate Marketing, araştırıp, planlayıp ve doğru adımlarla hareket ettiğiniz takdirde, internet pazarlamada çok karlı ve bir o kadar da zevkli ve heyecanlı bir iş modelidir.

Çok uzun yıllar affiliate marketing sektöründe edindiğim tecrübeler sonucu, yeni başlayanlara ve/veya affiliate işine girmiş ve bir sonraki basamağa götürmek isteyenlere yapabileceğim en önemli 10 tavsiye bu şekilde.

Keşke ben bu işe başlarken bu maddeler, bu şekilde düzenli olarak önümde olsaydı. Umarım affiliate sektöründe ciddiyseniz ve başarmaya kararlı iseniz bunlara önem verirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(15)
 1. Çok güzel bir makale olmuş tebrikler, ben de affiliate marketing ile tanışalı yaklaşık 12 yıl oluyor. Yurt dışında başarılı olmuş bazı affiliate projelerini Türkiye’ye lokal unsurları da göz önüne alarak uyarladım. Elde ettiğim deneyimlere göre, yurt dışında başarıya ulaşmış bir affiliate projesine Türk insanının kayıtsız kalması pek de olası değil. Tabii yöresel faktörleri göz önüne alıp başarılı bir internet pazarlaması yapılabilirse eğer.

  Türkiye’de affiliate ile para kazanma ile ilgili herhangi bir kitap satın alan biri, hiç tecrübesi olmamasına rağmen karşınıza affiliate üstadı olarak çıkabiliyor ve yanlış bilgiler ile ahkam kesebiliyor. Her söylenene inanmamak lazım.

  Senin de bahsettiğin gibi kolay bir iş değil. Bazen reklamcı, bazen programcı, bazen satıcı, bazen alıcı v.s. olmak gerekiyor. Bunun yanında amansız rekabet ve karşılaşılacak sayısız ölü yatırım da cabası.

  98-99 yıllarında ben bu yazıyı okuyup bir yol haritası oluşturarak girseydim affiliate marketing alanına şu anda nerede olurdum hiç bilemiyorum :) Çok faydalı bilgiler paylaşıyorsun Ahmet, canı gönülden tebrik ediyorum.

 2. Ahmet; online pazarlama, online marketing gibi sistemlere ilgim yoktu. Fakat, senin blog siteni takip etmeye başladıktan sonra kafamda bir şeyler belirmeye başladı. Şimdi bende affiliate marketing programına başlamak istiyorum. Fakat nerden ve nasıl başlayacağımı tam olarak bilemiyorum. Affiliate ile yazdığın yazıları ve affiliate ile bağlantılı yazılarını okudum. Çok istifade ettim. Ama bana başlamam için bir kapı gösterir misin?

  1. Serdar, sorduğun sorunun cevabı niteliğinde yazılarım olacak. Bu yazılardan sonra spesifik soruların olursa cevaplamaya çalışırım.

  1. Serdar affiliate konusunda yeni yazılarım olacak demek istedim. Bu yazı genel ve yeni başlayanlar için mindset anlamında bir yazı idi sadece. Yeni başlayanlar için network seçiminden promosyon yöntemlerine kadar birçok yazım olacak, bunlardan bahsediyordum.

   1. Bende yazılarınızı tekrardan okuyordum. Hatta amazon’a bile üye oldum. Bana ve benim gibilere rehberlik edecek yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.
    Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

 3. Yararlı makaleniz için teşekkür ederim.

  Affiliate Marketing’e başlayacak olan kişilerin mutlaka dikkat etmesi gereken noktalara değinmişsiniz. Bence en çok hata yapılan nokta ” harekete geçmemek “, nereden mi biliyorum ?! Kendimden (: ….

  10 Gün önce bende blogumda bu ve bunun gibi hatalara ve çözümlerine değinmiştim. Blogunuz ve takipçileriniz için yararlı olduğunu düşünüyorum ….
  http://www.affiliatehocasi.com/dijital-pazarlama-da-7-motivasyon-eksikligi-ve-cozumu/

  Bir sonra ki makalenizi sabırsızlıkla bekliyorum.

  Batuhan ŞASI
  http://www.affiliatehocasi.com

 4. Yazıyı zevkle okudum. Elinize, bilginize sağlık.
  Bizde büyük Türk trafiğe sahip bir içerik sitesiyiz. Kişilere önerim affiliate marketingi sadece affiliate networklerin kampanyaları dahilinde düşünmemelerini, konuya daha geniş bakmalarını tavsiye ederim. Şöyleki; arttırdığınız network ilişkileri sayesinde, aracılar reklam firmaları vs. ile erişemeyeceğiniz web siteleri ile birebir çalışma başlatabilirsiniz. Elinizdeki içeriğin advertorial imkanını iyi değerlendirin. Affiliate marketingin en yüksek dönüşümü UYGUN İÇERİK, UYGUN REKLAMdır. Uygun reklamlar için; araştır, tanış, iletişim kur. Hiç çekinmeden işbirliği yapabileceğiniz ve gerçekten fayda sağlayabileceğinize inandığınız firmalara bir mail atın.

 5. affiliate üzerine bişeyler ararken buldum sitenizi, çok bilgilisiniz, bir sürü sayfanızı inceledim, siz de benim gibi newyorktasınız sanırım? uzun uzun konuşmak isterdim sizle.
  email marketing ile de ilgili bişeyler yazcakmısınız?

 6. sayın kırtok, merhaba yazınızı okudum çok güzel yazmışsınız tebrikler sizi takip ediyorum..e-ticaret yapmak istiyorum ama nerden ve nasıl başlıyacağımı bilmiyorum,yazacam demişsiniz ama ben sitede bulamadım yazacak mısınız yazmayacak iseniz tavsiye ettiğiniz bir link veya kişi varmı olursa verirseniz sevinirim.ayrıca bu konu hakkında sıfır bilgim var ama öğrenip yapmak istiyorum..teşekkürler..

 7. özür dilerim sayın kırtok,sağ köşede e-ticaret yazılarım ve haberleri gördüm orayı takip edecem..ama dediğim gibi nerden ve nasıl başlıyacağımı bilmiyorum adım adım gitmek istiyorum bunu nasıl öğrenecem..cevap yazarsanız sevinirim…teşekkürler

 8. Oncelikle makalenin çok açıklayıcı olmuş Teşekkürler. Makalenizde degindiginiz sorunlara ve çözüm yollarına ilişkin benzer bir makale yakin bir zamanda okumuştum. Demekki aklın yolu birmis.
  Affiliate Marketing. Sektörünün gelişmesi için bana kalırsa öncelikle, yapılan işin içsellestirilmesi gerekir. Cesareti olmayan bir girişimci hangi sektöre girerse girsin başarı saglayamayacaktir. Bu sebeple. Önce ;işi kabullenmek ve içsellestirmek sonrasında da sabır ve devamlılık gerekir.

  Selametle

 9. Merhabalar,

  Günümüzün gelişen teknolojisiyle beraber türk milleti internetten para kazanıldığına inanmıyor arkadaş.. Ön yargı; Türkiye’deki ön yargı hiç bir millette yok bu duruma kesinlikle eminim. Gelinde okuyun böle bilgilendirici makaleleri de sizlerde amacınıza ulaşın bir ek gelir sahibi olun. Size de bilgilendirici makaleleriniz için çok Teşekkür ederim Ahmet bey.

  İyi günler iyi çalışmalar dilerim.

 10. selamlar Ahmet bey bu ticaret kavramı olan lead açıklayabilirmisiniz tam olarak hangi anlamında kullanılmaktadır, müşteri anlamı da var daha çok yol açan mı? öncü mü? öncülük mü? nedir tam olarak acaba?