Alternatif Enerji Kaynakları

Global warming (Küresel Isınma) olayını çok sık duyar olduk. Eski Amerika Başkan adaylarından Al Gore’un An Inconvenient Truth adlı filminin DVD’sini izleme fırsatım oldu. İnsanlar olarak ne kadar duyarsız olduğumuzu bana bir kez daha hatırlattı. Böyle giderse yaşam süremizde biz de birçok doğal facia ile karşılaşacağız. Özellikle Amerika’da küresel ısınma konusu gündemde ön sırada.

Al Gore: The Climate Crisis:

Artık Google da Google Kampüs’te güneş enerjisinden elektrik üretiyor.

Google Kampüs Güneş Enerjisi

Google 1,600 kilowatt’lık enerji üretimi projesi için gerekli 9,212 panelin 90%’ını kullanmaya başladı bile. İşin güzel yanı her an Google’un ne kadar enerji ürettiğini Google Solar Panel Project Sayfasından takip edebilirsiniz.

Google ayrıca RechargeIT projesinde bütün araç filosunu daha az karbondioksit üreten, elektrik ile çalışan Plugin Hybrid adı verilen araçlar ile yenilemeyi planlıyor. Şu anda bazı test aşamalarında ve pilot uygulamalardalar.

Google Plugin Hybrid Arabaları

Teknolojide yenilikler yaratan Google’u bu öncü hareketinde kutluyorum, umarım büyük firmalar birer birer alternatif enerji kaynaklarına yönelirler.

Türkiye’de de bu duruma duyarlı olan ve “Bir kişiyi daha uyarabilmek için bin mil daha” sloganı ile yola çıkmış Global Warner adlı bir ekip var. Yolları açık olsun diyorum.

Umarım Türkiye’de devletimizin alternatif enerji kaynaklarına gereken önemi vermesi çok geç olmaz ve Sabancı, Koç gibi öncü holdingler alternatif enerjiyi sadece bir gelir kaynağı olarak görmez ve işletmelerinde uygulamaya başlarlar.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(3)
 1. Hello

  Renewable energy and energy efficiency technologies are key to creating a clean energy future for the world. Researches in renewable energy technologies provide information on energy efficiency and various applications of renewable energy.

  The oceans cover a little more than 70 percent of the Earth’s surface. This makes them the world’s largest solar energy collector and energy storage system. The energy problem of the world can be solved when a new technology is developed that converts heat energy of the sea water into electrical energy.

  I m researching alternative energies and new technologies to generate
  electricity from sea water heat content and developed a new system that producing
  electricity from the sea water heat content and the air.
  I m looking for the companies to make agreements and prototype of the system.

  Harun Guclu physicist

 2. Merhaba,

  Küresel ısınmaya karşı teknolojik yanı da olan bir projemiz var. Prototipini hazırladık.İstanbulda bir kaç Üniversitenin Çevre Mühendisliği bölümlerinden hocalarla görüştük.Fakat hiç bir destek alamadık. Bu fikrimizi yurtdışındaki yarışmalar,seminerler vasıtasıyla hayata geçirmek istiyoruz.

  Bu konuda önerilerinizi öğrenmek istiyoruz.

  İyi çalışmalar.

 3. sizi keşfedeli bir kaç gü oldu ve ilgi ile vakit buldukça tüm yazıları geçmişten günümüze okuyorum.(paylaşım için çok teşekkürler)
  alternatif çevreci enerji konusunu görünce ilk bu konuya yazayım dedim. mangal kömürlerini bilirsiniz örneğin türkiye nin yıllık tüketimi 250000 ton dur. kömür üretimi nin çok büyük kısmı ağaç keserek ve yakarak elde ediliyor.
  ağaç katliamı, hava kirliliği, toz pislik, kanserojen madde hepsi dünyamızı ve bizi mahvediyor.
  şuan öyle bir ürün varki, piyasaya yeni girdi tübitak ve dtm arge desteği ile üretilmiş.
  – fındık, fıstık, ceviz kabukları, palamut kozalagı, bokalit… gibi ürünlerin parçalanıp karıştırılıp sıkıştırılması ile elde ediliyor.
  – ağaçlar kesilmiyor, yakılmıyor
  – yakma işlemi olmadığı için ette kanserojen madde bırak mıyor
  – eli kirletmiyor
  – havayı kirletmiyor kükürt oranı çok düşük
  – külü çiçeklere gübre olarak kullanılabiliyor
  %100 organik içerik nedersini.
  paylaşayım dedim.
  adını da vereyim DOĞADAN DOĞAYA ORGANİK MANGAL YAKITI
  slogan : KÖMÜR DEVRİNE SON
  Pakette yazan arge teşvik tarih ve no ( TÜBİTAK Tarih ve No: 14.07.2008 / 3.02.1.TBT 0.06.02.10-162.01-1027 )