BLOG - Amerika’da Türkler

new-york-city-turkish-found

Turkish Founders Club New York Toplantısı

ABD’de ortak bir kanı Kalifornia’daki startup ortamı ve heyecanının hiçbir zaman New York’ta olamayacağı üzerine. Ancak bu ortak kanıyı yıkmak için çalışan birçok kişi arasında, New York girişimcilik arenasında ismi her geçen gün daha çok konuşulan bir isim Murat Aktihanoglu var.


Murat Aktihanoglu
Twitter: @muratny | Friendfeed: Murat

Bir Türk girişimcinin New York’ta teknoloji girişimcileri ve yatırımcılarının bir araya gelmesinde ilk akla gelen isimlerden biri olması doğal olarak bizleri hem mutlu ediyor, hem de gururlandırıyor.

Murat Aktihanoglu ile yaklaşık üç sene önce ortak bir arkadaşımızın aracılığı ile internet ortamında tanıştık. Yaklaşık üç yıldır internetten görüşmemize rağmen kendisi ile yüz yüze tanışma fırsatını dün akşam düzenlediği Turkish Founders Club adlı organizasyonunun ilk toplantısında yakaladım.

ABD’de girişimcilerle yatırımcıların biraraya geldiği farklı formatlarda birçok toplantıya, konferansa ve sohbete katıldım, özellikle belirtmek isterim ki, Murat Bey’in organizasyonu gerek toplantı mekanı, gerek katılımcılar ve gerekse yönetim olarak birinci sınıf bir organizasyon oldu. Kendisine tebrik ve teşekkürlerimi bir kez daha iletiyorum ve bundan sonra organizasyonlarını yakından takip edeceğimi belirtmek istiyorum.

Murat Aktihanoglu’nun sahibi olduğu Entrepreneurs Roundtable adlı bir organizasyonu ve Location-Aware Applications adında Mayıs 2010’da piyasaya çıkmış bir de kitabı var.

Ayrıca Turkish Founders Club organizasyonuna hem ev sahipliği yapan, hem de sponsorlarından olan Chadbourne & Parke LLP hukuk firmasındaki değerli ev sahiplerine de teşekkürler.

Dün akşamki toplantının venture capital tarafında iş hayatı başarılarla dolu, İzmirli bir Türk işadamı olan Spark Capital ortaklarından Santo Politi bizlerleydi. Ayrıca aşağıda isimlerinden bahsedeceğim altı farklı girişimci de yatırımcılara ve katılımcılara projelerini sundular.

Spark Capital Ortaklarından Santo Politi

Santo Politi
Santo Politi
Twitter: @santopoliti | Tumblr: Santo Politi

Santo Politi, İzmir doğumlu, lise eğitimini İzmir’de tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversite’sinden mezun olmuş. Daha sonra gerek eğitim gerekse iş hayatında başarılarla dolu bir kariyere sahip.

Santo Politi hakkında daha fazla bilgiye Spark Capital’daki profil sayfasından ulaşabilirsiniz.

Spark Capital, portföyünde Twitter, Tumblr, Kickapps gibi büyük isimleri bulunduran Boston merkezli bir risk sermayesi yatırım firması.

Santo Bey, dünkü organizasyonda yaptığı açılış konuşmasından sonra, projelerini sunan bütün girişimcilere de hem sorular yöneltti, hem de fikirlerini paylaştı.

Turkish Founders Club’da Sunum Yapan Girişimciler & Projeleri

Her girişimcinin yaklaşık beş dakikalık sunumundan sonra katılımcılar sorularını sordular ve sunumlardan sonra katılımcıların da kendilerini tanıtmaları ile organizasyon sona erdi.

Organizasyonun hemen ardından networking amaçlı salonda kaldık ve New York & çevresinden birçok değerli girişimci ve yatırımcı ile tanışma ve sohbet etme fırsatı bulduk.

Amerika’da özellikle bilişim sektöründeki Türkler’i biraraya getiren böyle bir organizasyonu gerçekleştiren Murat Aktihanoglu ve Melek Pulatkonak başta olmak üzere, emeği geçen herkese ve sponsorlara teşekkürlerimi iletiyorum ve bir sonraki Turkish Founders Club’da görüşmek üzere diyorum.

24 Mayıs 2008 New York Türk Günü Yürüyüşü

Cumartesi günü yılda bir kez düzenlenen geleneksel Türk Günü Yürüşü New York’ta coşku içinde kutlandı.  Yıllardır şans eseri hep New York dışında olduğum için Türk Günü Yürüşüne ilk defa katılma fırsatım oldu.  Daha önceki senelerde Türk gününe katılan arkadaşlarımın söylediklerine göre bu sene daha coşkulu ve kalabalık geçti Türk günü.

Uzun bir konvoy şeklinde olan Türk Günü Korteji Madison Bulvarından aşağıya gelerek 46. cadde ve 2. bulvar köşesinde konsolosluğumuzun hemen yanında olan bir parkta düzenlenen aktiviteler ve konserlerele devam etti.  Amerika’da yaşayan biz Türklere mutluluk ve gurur veren bu günü daha fazla anlatmaktansa fotoğraflarla sizlerle paylaşmak istedim.

Türk Günü Kortejinde Türk, Amerikan ve Kıbrıs Bayrakları

Türk Günü Kortej - Bayraklar


Türk Günü Kortejinde Arabalar ve Bayraklar

Türk Günü Kortej - Arabalar


Türk Günü Kortej - Arabalar


Türk Günü Kortej - Arabalar


Protokol Bölümü

Türk Günü Protokol


En Başarılı, En Neşeli ve En Güzel Kortej Aracı – Karşıyaka USA Derneği

Karşıyaka USA Derneği


Halk Oyunları Ekipleri

Halk Oyunları Ekipleri


Halk Oyunları Ekipleri


ITSS Türk Öğrenci Derneği

ITSS Türk Öğrenci Derneği


ITSS Türk Öğrenci Derneği


Katılımcı Türk ve Amerikan Vatandaşları

Türkler


Günün En Önemli Fotoğrafı

Atatürk Sevgisi

Bu kesinlikle günün en önemli fotoğrafı idi ve beni çok duygulandırdı. İki Amerikalı bayan ellerinde bir pankart ve aynen şunlar yazıyor:

“The Leader of the 20th Century, Ataturk, Thank you for Women’s Rights”

“20. yüzyılın lideri Atatürk, Kadın Hakları İçin Teşekkürler”…

Seneye Mayısta Türk Günü Yürüşünde buluşmak üzere. Son olarak bir de kendi fotomu ekliyorum :)

Fenerbahçe Forması ile Ben