iletisim-thumb

Bana E-Posta Yollamadan Önce Tavsiyeler

Bu yazıyı iletişim formunu doldurmadan önce okunmasını tavsiye ettiğim bir yazı olarak yazıyorum. Aşağıdaki tavsiyelerden sonra bu yazıyı neden yazdığımı ayrıntılı şekilde açıklayacağım. Lütfen iletişim formunu doldurmadan önce en azından aşağıdaki maddelere göz atın.

 1. Mümkünse Yorumlar Bölümünü Tercih Edin: Eğer sorunuz ya da konu çok özel ve proje/şirket bilgilerini içermiyor ise lütfen ilgili konu altında yorumlar bölümüne sorunuzu yazın. Bu şekilde aynı soruya benzer cevapları e-posta ile defalarca vermekten kurtarın beni.
 2. Lütfen Ücretsiz Danışmanlık Talep Etmeyin: Net ve kısa birkaç sorudan bahsetmiyorum. Bazen öyle sorular geliyor ki, günlerimi haftalarımı harcasam, bütün ekibim üstünde çalışsa, profesyonel bir rapor sunsak belki cevabı sizi tatmin etmez. Kırtok.com benim için bir gelir kaynağı değil, kişisel blog, bu nedenle lütfen sorularınızı buna göre seçin.
 3. Size Geri Dönemezsem Lütfen Bana Küsmeyin: Büyük bir aksilik olmadıkça iletişim formundan gelen bütün talepleri okuyorum. Ancak tahmin edersiniz ki birçok nedenden dolayı hepsine geri dönüş yapamıyorum. Bazen hemen cevap yazmak istesem de zamanım buna müsait olmuyor. Bu nedenle bir soru sorduktan 24 saat sonra “Ben de seni adam sanmıştım, bir soruma cevap vermedin” tarzı mesajlar atmayın, atma planınız varsa o formu hiç doldurmayın. Ayrıca mükemmel bir fikriniz, projeniz olabilir ve benim ilgimi çekmeyebilir, size cevap yazamamış olabilirim, lütfen bana küsmeyin.
 4. Beni Ara Bir Fikrim Var: Gerçek yaşamda konuşma ve yazma tarzım ne ise bu blogumda da böyle. Bazen birçok arkadaşım samimiyetimi yanlış anlıyor ve iletişim formunda, süper bir fikrim var, telefonum şu, lütfen beni arayın. Hatta sizi ortak bile yapabilirim tarzı mesajlar alıyorum. Bu tarz bir mesaj sadece vakit kaybı iki taraf için de. Gerçekten süper bir fikriniz var ise bana projeniz ya da prototipi, betası, alphası vs ile gelin. Ve benden ne istediğinizi net belirtin.
 5. Lütfen Kısa Yazın: Geçenlerde iletişim formumda Word dökümanı olarak 36 sayfalık bir e-posta aldım. Benim gerçekten 36 sayfalık bir yazıyı okumaya vaktim yok. Lütfen isteğinizi net ve kısa bildirin. Mümkünse birkaç paragrafla sınırlı tutun. Mecbursanız uzun yazmaya, giriş olarak özet şeklinde bir iki paragraf yazın ve ayrıntıyı sonra anlatın.
 6. Kendinizi Tanıtın: Bu sadece iletişim formları için geçerli değil. Konu ne olursa olsun tanımadığınız birisi ile iletişime geçerken önce kısa da olsa kendinizi tanıtın. Yaşınız, mesleğiniz vs gibi genel bilgileri benden eksik etmeyin. Siz beni tanıyorsunuz sonuçta, benim de sizi tanımama izin verin.
 7. İletişim Bilgilerinizi Unutmayın: Sadece e-posta eklemek zorunlu ancak konu önemli ise telefon ve gerekli bilgilerinizi de ekleyin. Bazen çok önemli bulduğum ve e-posta ile cevap yazdıktan sonra kullanılan adresin yanlış olduğunu öğrendiğim hayal kırıklığı yaratan durumlar oldu. Türkiye’nin en önemli televizyonu ya da gazetesinden bile ulaşmaya çalışsanız, e-posta adresinize ulaşılamıyorsa ve başka bir kontak bilginiz yoksa emin olun size ulaşmak için çaba harcamayacağım.

Henüz öğrencilik yıllarımda önde gelen web sitelerine, başarılı işadamlarına, bazı şirketlere, değerli öğretim üyelerine ve benzeri önemli kişilere farklı yollardan ulaşma denemelerim oldu (e-mail, mektup, randevu talebi, vs). O zamanlar bana geri dönülmezse ya da çok geç geri dönülürse bunu kişisel algılar, çok üzülürdüm. Kesin fikrimi beğenmediler, genç bir girişimcinin yorumlarını dinlemeye vakitleri yoktur, çok meşgullerdir kesin gibi bakış açıları ile kendimi teselli ederdim.

Şimdi ise böyle yoğun kişileri çok ama çok iyi anlıyorum. Çünkü ben de onlardan biriyim.

Sahibi olduğum bloglarımın iletişim formlarından günde ortalama 100 adet e-posta alıyorum. Ayrıca iş ve özel hayat dolayısı ile aldığım emaillar, konferanslarda dağıtılan kartlardan gelen yazılar, reklamlar, junk mail vs derken altından kalkması zor bir yük altındayım. Biliyorum bu birçok kişinin sorunu, ancak emin olun benim gibi haftada en az 80 saat çalışan, kendi şirketleri dışında yönetmesi ve danışmanlık yapması gereken işler olan birisi için daha da büyük bir sorun.

Üzülerek söylemek isterim ki iletişim formundan gelen e-postaların 90%’ı öylesine, düşünmeden yazılmış, ne istediğini bilmeyen yazılar. Okuduktan sonra bir daha okuyup anlamaya çalıştıklarım dahi oldu. Yolladığınız soru/yorumu ilk okuyuşumda net bir şekilde anlayamıyorsam eğer size nasıl yardımcı olabilirim?

Bunca yoğunluğuma rağmen iletişim formumu açık bırakıyor ve sizlerin değerli fikirlerini halen merak ediyorum. Benim okuyucularımdan biri iseniz ve benimle iletişime geçmek istiyorsanız samimiyetimden şüphe etmeyeceğinizi bildiğim için bir nevi sizden yardım istemek amacı ile bu yazıyı yazdım.

Bu yazdığım maddelerin hepsini benim için önemli olan birisine ulaşırken ben şahsen uyguluyorum. Sizlerin de bana yardımcı olacağınızı biliyorum. Bu anlattıklarım lütfen değerli fikirlerinizi bana iletmek için bir engel olmasın. Bunları hem benim hem de sizin işinizi kolaylaştırsın diye yazdım.

Kalın sevgi ile ve beni habersiz bırakmayın…

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(5)
 1. Ben Müberra tekrar. Size hakkımda bölümünden ulaşmaya çalışmıştım ama emin olamadım iletilip iletilemediğinden.
  Burdan tekrar bahsetmek istiyorum. Ben ODTÜ de İEEE topluluğunun Üni-San kolundanım. Biz 14-15 Aralık tarihlerinde Sanayi Bakanlığıyla birlikte TeknoGirişim Zirvesi düzenliyoruz. Zirvenin 7den 77ye Girişimcilik oturumunda konferans verip veremeyeceğinizi merak ediyoruz. Eğer yardımcı olabilecekseniz size zirveden daha ayrıntılı bahsetmek isterim… İyi çalışmalar.

 2. Ahmet abi buraya yazmaya uygun bulmadım dediğin gibi 2-3 satırla özetleyebileğim bir mesaj attım sana. Dönebilirsen sevinirim, dönemezsen saygı duyarım :) Bilgi ve makaleler için teşekkürler.

 3. Kendince çok haklısın ahmet hocam bizlerede ralı kapı bıraktığın için çok tşk ederim herkes adına