brands

Başarılı Bir Web Sitesi Hazırlamak

Birçok webmaster’ın yaptığı önemli bir hatadan bahsetmek istiyorum.  Aylar süren ön çalışmalardan, iş planlarından, sermaye bulunarak yapılan web projelerinden bahsetmiyorum.  Bu projelerin çoğu zaten önemli bir marka çalışması yapıyorlar.  Bahsetmek istediğim genellikle bir webmaster’ın oturup tek başına yaptığı ve yayına koyduğu daha ufak çaplı projeler.

Birçok büyük, dünya markası web sitesinin tek kişinin bir anda aklına gelen bir fikri uygulaması ile ortaya çıktığını unutmamak gerekir.  Ancak eskiden internette birçok konuda ciddi boşluklar vardı ve aklınıza gelen bir fikri aradığınızda henüz uygulanmamış olduğunu görüp çok kısa sürede rakipsiz bir site yapma şansınız vardı.

Bu devir çoktan bitti, herhangi bir insanın aklına gelebilecek sıradan fikirlerin neredeyse olabilecek her türlü versiyonuna internette rastlamak mümkün.  Peki aklıma gelen web sitesi fikri zaten birçok kez uygulanmış, böyle bir siteyi nasıl uygulayıp başarılı olabilirim?

Web Sitesine Başlamadan Önce Ön Araştırma

İster profesyonel, büyük bir proje olsun, isterse kişisel bir blog, ilk yapmanız gereken iyi bir ön araştırma.  Google’da yapabildiğiniz kadar arama yapın, sektörel siteleri inceleyin ve aklınızdaki proje fikrine benzer ve yakın her türlü siteyi en ince ayrıntısına kadar inceleyin.  Önemli bulduğunuz noktaları mutlaka not alın.

Projeniz ne kadar küçük olursa olsun hedefiniz bir marka yaratmak olmalı.  Pu projeyi lanse ederken de büyük bir marka gibi ele alın ve bütçeniz yettiğince pazarlamasını bu stratejide yapın.  Unutmayın ki internette hiç para harcamadan yapabileceğiniz bir çok pazarlama yöntemi var.

Projenin Hazırlanması ve İş Planı

Şimdi ben kişisel bir blog hazırlamayı düşünüyorum, iş planına neden ihtiyacım olsun ki diyebilirsiniz.  İşte tam bu nedenle binlerce kişisel blog günde sadece 2-3 kişi tarafından okunuyor.  Eğer çok basit bile olsa önünüzde izlenmesi gereken bir yol (outline) olmazsa bir anda günlük yoğunluğunuz ve koşuşturmanız arasında bu proje tam tabiri ile kaynayıp gidebilir.  Bu nedenle hazırlamayı düşündüğünüz web sitesi için ana maddeler bile olsa bir liste şeklinde yazılı hale getirmeniz işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Hareket Zamanı (Action)

Birçok proje henüz fikir aşamasında ya da kağıda geçtikten sonra rafa kalkar.  Bunun nedeni insanın yapısında olan erteleme psikolojisidir.  Siz diğerlerinden farklı olun ve bir fikri projelendirdiyseniz hiç vakit kaybetmeden harekete geçin.  Tam anlamı ile bir fikri yapmaya karar vermek ve buna inanmak başarmanın %50’sidir.  Bunu hiçbir zaman unutmayın.  Kısa vadeli hedefler koyarak projenizi rafta bekleterek harcamayın.  Gerçek girişimci ruhlu insanlar ne kadar kısa sürede harekete geçerse o kadar çok heyecanla bir işe başlarlar.  Eğer girişimci ruha sahipseniz çok beklemeden projenize başlayın.

Başarı İnce Ayrıntılardadır

Başarının ince ayrıntılarda olduğunu ve  hedefinizin bir marka yaratmak olduğunu hiçbir zaman unutmayın.  Sektörde sizin web sitenizden önce başarılı projeler var diye hevesiniz kırılmasın, aksine bu sizi mutlu etsin.  Demek ki doğru bir sektör seçmişim ve bu sektörde başarılı olma şansım var diye düşünün.  Hali hazırda başarılı projeleri çok ayrıntılı olarak inceleyin ve onların kaçırdığı ufak noktaları yakalayın.  Birçok başarılı iş modeli sektördeki en başarılı sitelerin yapmadıkları ya da gözden kaçırdıkları ince ayrıntıları yakalamışlardır.  Örneğin Michael Dell’in kurduğu Dell markasının bu kadar başarılı ve öncü bir marka haline gelmesinin en büyük sebebi, bilgisayarların sipariş verildikten sonra üretilmesidir (just in time inventory management).  Michael Dell’in yakaladığı bu ince ayrıntı rakiplerini geride bırakıp daha uygun fiyata daha çok bilgisayar satmasına neden oldu ve Dell’i bir dünya markası yaptı.

Büyük Düşünmek

Küçük düşünürseniz hiçbir zaman büyük başarılara imza atamazsınız.  Her zaman büyük düşünün, bırakın çevrenizdekiler sizi hayalperest sansın.  Siz büyük düşünüp, çok çalışıp, çok büyük başarılara imza atın ve çevrenizdekiler sizi bu şekilde anlasın.  Eğer küçük düşünerek bir projeye başlıyorsanız büyük başarılar elde etmeniz şansa kalır.

Sektörünüzde Otorite Bir İsim Olun

Kuracağınız web sitesi ile ilgili komunitede otorite bir isim olun.  Örneğin araba parçaları ile ilgili bir site mi açıyorsunuz, araba forumlarına üye olun, bilgilerinizi paylaşın, arabalar ile ilgili blogları takip edin, yorumlar yapın.  Ücretsiz ebook’lar, röportajlar, raporlar yayınlayın ve sektörde isminiz güvenilir bir otorite olarak anılsın.  Bu yolu seçerseniz, daha sonra aynı sektörde başlatacağınız projeler daima ilgi görür.

Son Kural Çalışmak, Çalışmak, Çalışmak

Özellikle Amerika’da onbinlerce “çalışmadan internette para kazanın” tarzı siteler, ebook’lar, bloglar vs var. Bunların hiçbirine inanmayın, çok ama çok çalışmadan internette uzun vadeli para kazanma ve başarılı olma yöntemi ya da sihirli çubuğu henüz icad edilmedi.  Ancak planı projeli çalışarak başarılı olmamak için hiçbir neden yok.

Ana maddeler olarak yeni bir web sitesini yayına koyarak önem verdiğim noktalar bunlar.  Tabi ki daha önce bahsettiğim gibi özellikle bu site ürün ya da ücretli bir servis satıyorsa marka yaratmada üçün ikisi kuralını da unutmamak gerekir.  Şimdi ne zamandır aklınızda olan o siteyi yapmak için kolları sıvayın ve ön araştırma ile başlayın derim.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(15)
 1. Benim de düşüncelerimin olduğu fakat düşüncelerimi gerçekleştiremediğim bir konuya değinmişsiniz.

  Önde gelen Webmaster Site ve Forumlarına baktığımda bu hatayı yapan çok insan görmekteyim. Web projelerinde uzun süreçten sonra büyük başarılar elde edeceklerini düşünseler bile kısa vadede kazanç için uğraşmak büyük kayıplar verdiriyor..

 2. Hocam ellerinize sağlık çok güzel bir makale hazırlamışsınız. Umarım kızmazsınız ama bence bu makale güzel bir ingilizce derğiyi süsler ne yazık ki Türkiye için bunlar geçerli değil.

  Öncelikle internet sayfaları küçük bir hobi yada dev bir proje bile olsa ne yazik ki gelire, paraya, reklama ihtiyacı var. Alexa 100 içinde birçok siteye baktıgınızda amatör sitelerin önemli yer tuttugunu görürsünüz. Belki çok yaratıcı fikirler siteler yok ama sonuçta güzel yerlere gelmişler ama gelirlerine baktığınız zaman görürsünüzki bu kişilerin adsense dışında reklam geliri yok.. Bunlardan belki an yaratıcı fikriler olan çok başarılı buldugum bildirgec.org yada nokta a.ş sahip oldugu siteler hepsi birbirinden güzel yaratıcı ziyaretçi çeken siteler ama gelirlerine bakın sadece adsenseden gelecek 3-5 kuruşa bakıyorlar. Teknolojide Türkiyenin grururuz diyen siteler Hürriyete reklam verirken neden blograzziye reklam vermiyorlar ? sonuç olarak hocam :) Türkiye de fikirler hayat bulmaz tam aksine çürür. Eger izin verirseniz bu yazınızdan alıntılarla Türkiye cephesini sayfamda yazmak isterim.

 3. Ana hatları güzel toparlayan bir yazı olmuş. Çok yeni bir şey bulamadım ama dediğim gibi özet olarak iyi.
  @tasdemir: Türkiye’de internet çok yeni. Daha şurda adam gibi geniş bant internet bağlantısı 2-3 senelik. Tabiki reklam sektörünün oluşup gelişmesi zaman alacak. Adamın işine yaramıyorsa tabiki hayrına reklam vermez hiç bir yere. Bizde de yavaş yavaş ‘yeni medya’ devrimi olacak. O zamana kadar sabredecek e-girişimciler :)

 4. @beyaz tavşan :) yenimi hocam allah aşkına 10 yılı geçti ve yeni dediğin sektör dünyanın en hızlı ilerleyen sektörü :(( böyle bir sektöre yeni yeni gelişiyoruz demek ne kadar yavaş ne kadar geri kafalı oldugumuzu gösterir.. Çok genç bir nüfüsa sahipken daha yeniyiz yavaş yavaş zamanla derseniz asla bir yerlere gelemeyiz gibime geliyor

 5. Merhaba,
  Paylaşımınız için çok teşekkürler.
  Çok faydalı oldu. Bundan sonra heryecanla takip ediyor olacağım sitenizi.

  Birde küçük birşey sormak istiyorum.
  Turkish Blog yazmanızın sebebi nedir? Neden Türkçe Blog değil?

  Saygılar.
  Sercan Korkuç

 6. Ellerinize sağlık. Sizden şöyle birşey istiyorum eğer mümkünse. Bizim bilmediğimiz popüler olmayan ama iyi projeler olabilecek internet sitelerini burada yayınlamanızı isterim. Yani ABD’deki düşünce yumağı neler diyor :)

 7. ahmet bey tecrübelerinizi bizimle paylaştıgınız için tesekkur ederim.Bilgi aktarmanın en etkili tarzlarından biride tecrübelerinizi anlatma yolu ile bilgi verme olduguna katılıyorum.
  Size sormak istediğim Amerikada el işçiliği ile yapılmıs ürünlerin değerli ve para eder ürünler olduğunu duydum yanılıyormuyum bilmiyorum ben Türkiyede El dokuması halı ve kilim işi ile uğrasıyorum ..

 8. “Başarının sırrı amaçtaki istikrardır” diyor bir yazar…Gerçekten de öyle…Benim de birçok projem oldu ama hep çevremdeki kişiler yüzünden rafa kaldırdım.En sonun da niyahi bir karar verdim ve http://kktc-emu.com/ adında bir site açtım.Siteyi yayına verdikten sonra, birkaç arkadaş geldi ve bana dediler ki”neden sitenin ismini alırken bize sormadın”, bende “eğer size sorsaydım site açmaktan vazgeçerirdiniz” dedim.Siteyi açalı iki ay oldu.Bu aşamada şunu öğrendim, “hiçkimseye hiçbirşeyden bahsetmeyeceksin”.Çünkü, sen pozitif birşeyler almak istersin insanlardan ama herkes negatif yüklü…

  Benim öğrendiğim üç şey…
  1.Kimseye bahsetme
  2.Hedef başlangıç yapmak olsun, vizyon ve misyon kendi kendine gelişecektir.
  3.Daldan dala atlama!