basari

Başarmak İçin İlk Adım

Girişimci, öğrenci, memur, öğretmen, şirket sahibi, mühendis, futurist, ya da her ne meslekten, her ne iş alanından olursa olsun herkes başarının sihirli formülünün yazıldığı bir reçete arıyor.

Başarının formülünü aramak demek içinde girişimcilik ruhu olması, heves, hırs olması demek ve bunlar çok güzel şeyler.

İnsanoğlunun çoğu tüketime odaklı bir hayat yaşarken, birşeyler yapmaya çalışmak, üretmek için çabalamak takdire şayan bir durum.

Burada, hiçbir ticari kaygı duymadan, tek bir amaç doğrultusunda bildiklerimi paylaşıyorum yıllardır. Bu blogda ve hayatta en büyük amacım “insanların hayatlarını değiştirebilmek“.

Gerek kendi hikayelerimle gerekse birçok başarı hikayeleri ve motivasyon yazılarımla bu amaç için çalışıyorum. Belki kişisel bir blog için çok büyük bir amaç benim amacım. Ama büyük hayaller kurmadan büyük başarılara ulaşılamayacağını düşünürüm eskiden beri.

Yıllardır birçok Türk arkadaşımdan mesajlar, yorumlar, yardım istekleri aldım bu blog aracılığı ile. Bazıları teşekkür emailları idi, bazılarında projelerini paylaşanlar oldu, bazılarında şu yazınızdan sonra hayatım değişti deniyordu ve birçoğu bana başarının sırrını soruyordu.

Bu yazıda amacım başarının reçetesine ulaşmak için neler yapılması gerektiğini paylaşmak ve benden yol göstermemi isteyen, ancak sadece bir fikir dışında elinde birşey bulunmayan genç arkadaşlara genel bir yol haritası çizmek.

Hatta bazen sadece içinde birşeyler yapma heyecanı olan, bırakın bir hedefi, hiçbir fikri ya da uzmanlık alanı olmayanlara kendimce başarıya giden yolu tarif etmek için yazıyorum bu yazıyı.

Sizli bizli konuşmayı bir kenara bırakıyorum. Şimdi sen ve ben varız karşı karşıya. Aslında önemli olan, senin kendinle baş başa kalman ve aşağıda yazdıklarımı okuduktan sonra kendi kendine sorular yöneltmen.

Eğer bu yazdıklarımı okuduktan sonra anlattıklarım senin için hiçbir anlam ifade etmiyorsa, yapabileceğim pek birşey yok senin için.

Ancak yazdıklarımı okuduktan sonra, durup kendine bazı sorular soruyorsan ve bugünü, bu yazıyı okuduğun günü, belki de değişim için, yeni sen için bir başlangıç günü sayıyorsan, bu yazı hedefine ulaşmış olur. Şimdi bu okuduğun yazı dışında bütün browser’ları kapatmanı istiyorum. Facebook, MSN, Skype vs gibi, bu yazıyı okurken seni rahatsız edebilecek herşeyden 5-10 dakika uzaklaş lütfen.

Diğer sitelerin hepsini ve seni rahatsız edebilecek herşeyi kapattıysan devam edebiliriz.

Ben bu anlatacaklarıma çok önem veriyorum. Ben bugün sana başarının sırrını, o sihirli reçeteyi veriyorum. Benim için çok değerli bu reçeteyi seninle paylaşırken, senden tek isteğim beni iyi dinleyip, anlamaya çalışman, ve hem okurken hem de okuduktan sonra, söylediklerimi yapman.

Başlıyorum, umarım hazırsındır. Biraz uzun olacak başarının reçetesi, ben kahvemi aldım, beni engelleyecek bütün herşeyi kapattım, cep telefonumun sesini de kıstım. Göz ucuyla dahi olsa, Hudson Nehri’nin sahile vuran ve aslında yazarken çok huzurlu hissetmeme neden olan dalgalarına bakmamak için perdeleri de kapattım.

Şu anda çok huzurlu ve sakin bir ruh halinde olman çok önemli benim için. Belki iş çıkışı serviste okumaya başladın bu yazıyı, ya da çok yoğun bir anında hızlıca okuyup işine bakman gerek.

Başarının reçetesini bir kez yazacağım ve bu yazdıklarım hep burada olacak. O yüzden senden tek ricam, burdan sonra devam etmemen ve sakin bir zamanda geri dönüp, yazıyı baştan okuman.

Ama eğer çok sakin ve huzurlu bir ortamı yakaladıysan, artık başlayabiliriz.

Amacın Ne?

Bugüne kadar ister internette ister başka bir sektörde birşeyler yapma heyecanı ile dolu olabilirsin. Ancak bir dakika dur ve şu ana kadar yaptığın herşeyi bir kenara koy.

Bu Hayatta Amacım Ne? sorusunu kendine sor.

Belki şu ana kadar hayatta kendine büyük bir amaç belirledin ve zaten bu amacın peşinde koşuyorsun. Senin adına çok sevindim.

Ancak şu ana kadar hayatta, uzun vadede ana bir amaç belirlemediysen, yalnız değilsin.

İnsanların çoğunun hayatta bir amacı olmadığını biliyor muydun?

Şu anda, kendine amacım ne sorusunu sorar sormaz hemen bir cevap vermene gerek yok. Belki de hayattaki amacını belirlemek yıllarını alacak. Önemli olan, bu soruyu kendine sorman ve önemini kavraman. Ama belki de bu sorunun cevabını vermek için en doğru zaman. O zaman burada durup düşünmen gerek.

Gerek kısa vadeli, gerekse uzun vadeli amaçlarını belirleyemezsen ve aslında bunların hepsinin tepesinde ana bir amaca ulaşmak için bir yol haritan olmazsa, rotasını kaybetmiş, sağa sola sallanan bir tekneden farkın olmaz bu hayatta.

Küçük Hedefler

Kısa vadeli veya başardığın zaman dünyayı değiştirmeyecek amaçlara küçük hedefler diyorum ben. Küçük hedefler deyip geçme sakın, büyük amaçlara ulaşabilmek için seni yola çıkaran, ve o yolu katetme şevkini sana veren, çok önemli aşamalar bu küçük hedefler.

Attığın her adımda küçük hedeflerin olmalı.

Girişimcilikte amacım ne? Üniversite okurken amacım ne? AhmetKirtok.com’u okurken amacım ne? Sosyal medyada vakit geçirirken amacım ne? Üniversiteden sonra iş hayatında amacım ne? Kurmayı düşündüğüm internet işinde amacım ne? Önümüzdeki haftaki iş görüşmesinde amacım ne? Yarınki vereceğim konferansta amacım ne? gibi onlarca, yüzlerce soru büyük amaca giderken küçük hedeflerini belirlemene yardımcı olacak.

Şimdi büyük amacı unut, gelecek hayallerini bir kenara koy, heyecanını dizginle ve çok kısa vadede hayatında, senin için en önemli konuya karar ver.

Bu konu gerek iş gerekse özel hayatından herhangi bir konu olabilir. Ancak kısa vadede, başarmak istediğin, ya da çözüme ulaştırmak istediğin, bugünlerde kafanı kurcalayan ve senin için en önemli konu olmalı bu konu.

Bu kafanı kurcalayan konuda amacın ne?

Küçük hedeflerini belirle. Bu hedefler hem manevi hem de maddi hedefler olabilir. Rakamsal küçük hedefler, hem ölçümlenebilir hem de ulaşıldığında motive eder. Küçük hedeflerini belirlerken, rakamsal hedefler koymaktan çekinme.

Karar Vermek

Her zaman söylerim; Bir girişimci için, karar vermek ve başarmak için yola çıkmak, yapacağı işte çok önemli bir yol katetmesi demektir.

Ancak, amacını belirlemediğin, sonunda nereye gitmek istediğini bilmediğin bir yola çıkmaya karar vermektense hiçbir adım atmaman daha faydalı olabilir.

Bir yola çıkmaya karar vermeden önce amacım ne sorusuna net cevabın olmalı.

Amacım Belli, Peki Sonra?

Çıkacağın girişimcilik serüveninde, ana amaçlarına karar verdin, peki sonra?

Ana amaca giderken, karşına birçok küçük hedefler ve de engeller çıkacak. Bu engelleri tek tek belirleyip, üstesinden nasıl geleceğine karar vermen gerek.

Bir internet girişiminde başarılı olmanın ana kurallarından bahsetmiştim. Bu kurallardan başlayabilirsin. Hangileri senin için engel olabilir? Hangi basamaklar üzerine yoğunlaşman ve kendini değiştirmen gerekiyor?

Başarmak için, amaca giden yolda, karşına çıkacak engelleri çok iyi tanıman gerekiyor.

Başarılı olamayanların en büyük nedenleri de belii. Bu nedenleri kendine bahane etmemek için, henüz yola çıkmadan çok iyi kavraman lazım.

Bugün Yeni Bir Başlangıç Olabilir

Belki aylardır, ya da yıllardır olağanüstü bir çalışma temposu içindesin, ama hiçbir zaman yaptıkların seni yeterince tatmin etmiyor.

Başardıkların gerçek başarı gibi gelmiyor.

Çünkü amaçsız, bir yol haritasız, aslında nereye gittiğini bilmeden koşuşturuyorsun hayatta.

Bugün, senin için yeni bir başlangıç olabilir. Bu yazıyı okuduktan sonra, ya birçok kişinin yapacağı gibi, işim gücüm başımdan aşkın diyerek, amaçsızca çalışmaya devam edeceksin, ya da durup birkaç saatini, ya da birkaç gününü büyük amaçlarını ve bu uzun yolda küçük hedeflerini belirlemeye ayıracaksın.

Bugün yeni bir başlangıç olabilir, ve bu senin elinde.

Başarmak İçin 3 Adım:

İlgili Yazılar

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(23)
 1. Ahmet Bey, sitenizle daha yeni tanıştım. Saatlerdir sitenizdeki yazıları okuyorum. Girişimciler için çok yararlı bilgiler veriyorsunuz. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

 2. Yol gösterici bilgiler için teşekkürler.

  Evet gerçekten de hayattaki amacımızın ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz, yada ben bilmiyorum. İnsanlarımızın girişimcilikteki en büyük eksiği belirli noktaları kendilerine çok uzak görüyor olması yada çok yakın görüyor olmasıdır.

  Yazılarınızın ışığında bir yerlerden başlayan bir çok girişimci gibi ilk adımı pek yakında atmak istiyorum.

  1. Ali, ilk adımı atmak gerçekten çok önemli. Hedeflerini net belirleyerek yola çıkmak en doğru yöntem. Başarılar şimdiden.

 3. Bu yazıyı okuyunca hayatımdaki büyük bir eksiği farkettim. 16 yaşımdan beri bütün planlarım, bütün hedeflerimi 30 yaşıma göre yapmıştım ve onlara bazı eksikleri olsa da ulaştım. Şimdi 31 yaşıma birkaç ay kaldı ve artık benim 40-50 yaşımda kendimi nerede göreceğime dair hayallerim var, ancak bunları gerçekleştirmek için yol haritam yok. Bunu zaman zaman düşünüyor ama görmezden geliyordum, kendimi bundan kaçarken yakalamama sebep olduğunuz için teşekkür ederim.

  1. Elmayra, farketmek çok güzel. O kadar çok insan bunu farketmeden doğuyor, yaşıyor ve göçüp gidiyor bu hayattan. Bu arada “Başarmak için İkinci Adım” yazım geliyor yakında. Bol şans ve başarılar. Yorum için teşekkürler.

 4. Amacını, küçük, büyük hedeflerini belirle karar ver ve harekete geç. Verdiğiniz bilgiler gerçekten altın değerinde şimdi bu bilgiler ışığında harekete geçemeyecek olsam bile ileride çok büyük faydasını göreceğim kesin. “Başarmak için İkinci Adım” yazınızı sabırsızlık la bekliyoruz. Teşekkürler güzel yazılarınız için.

 5. Geri bildirim: Heyecan Bittiyse
 6. Amaçlı amaçsız herkese bir ana rota çizmişsiniz,bu faydalı klavuz eşliğinde gerekli çabaları gösterip başarılı olamayan kimse bence sadece şanssız biridir.Faydalı fikirleriniz için teşekkürler. Ben yaklaşık 1,5 yıldır affiliate marketing konusunda çalışma yapıyorum bir çok kaynağı inceledim bu arada İngilizcemide geliştirmeye çalışıyorum ,dediğiniz gibi İngilizce olmadan ne yazıkki bu alanda başarı elde etmek çok zor ,şu ana kadar para kazanma konusunda da pek bir başarı elde edemedim, Benim sizden ricam bu konuda iyi bilgiler veren yabancı kaynaklardan tavsiye edebileceğiniz varmı? (ücretsiz kaynaklardan) Başarılar diliyorum.

 7. Ahmet Bey inanın Yazılarınızdan çok etkilendim ilk defa sitenizi ziyaret ediyorum.paylaşımlarınız çok ama çok önemli konular gerçekten.çok teşekkürler

 8. Merhaba Ahmet Bey yazılarınızı çok değerli buluyorum ilhamverici bu yazılarınızı
  İsim ve internet adresinizi de yazarak çıkarmış olduğumuz dergimizde yayınlamak istiyorum.izniniz olursa dergimizin linki http://www.askieskisehir.com buradan inceleyebilirsiniz.saygılar

 9. Merhaba Ahmet Bey,

  Genç bir girişimciyim.Henüz lise son öğrencisiyim.Ama içimde heyecan ve heves tarif edilemez.Yaklaşık 2.5 saattir bloğunuzu okumaktayım.Beni etkileyen bir çok yazı var.Neredeyse hepsi hatta.O yüzden size büyük bir teşekkür borçluyum.

  saygılar

 10. nasıl olucakta para kazanıcaz bende evıme azda olsa katkıda bulunmak ıstıyorum yardımcı olursanız sevınırım

 11. Gerçekten harikasınız tebrik ederim.Hayat amacı kişiye göre deişen bir yoldur.Bence bu hayatta iyiler kazanmalı kötüler kaybetmeli hakeden hakettiğini bulmalı buda genelde olmadığı için başarıyı dürüst olmayan ve haksız davranan insanlar kazanmıştır genelde.Ha herkese göre başarıdan bahsediyorum.Yani maddiyattan dünyadaki başarınız genelde bunla ölçülüyor.Sosyal başarılar(spor ,sanat vs) hariç.Ben başaramadım mesela yıllardır iyi niyetim insanlar tarafından kullanıldı.Ama artık yeter diyorum çünki yaş kırka dayandı.Artık başarmamak başaramamak gibi bir şansım yok.Sevgiyle kalın Allah başar demeyincede olmuyor dünyada başarmak…

 12. Ben üniversiteye hazırlanıyorum. Ama bir türlü oynadığım online oyunu bırakamıyorum yapmak istediğim şey teknoloji üretmek. Yani muhteşem robotlar aletler bilgisayarlar gibi. Ben teknoloji üretmek istiyorum ama hangi meslek bunu sağlar karar veremedim. bilgisayar müh. mi yoksa mekatronik müh. mi? arada kaldım bunların ötesinde internete o kadar çok vakit ayırdım ki ders çalışamaz oluyorum. hedefimi belirlemede yanlış yaptığım şeyleri bırakmada bana yardımcı olabilirmisiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 13. sevgili ahmet bey yazınıza oldukça ilgi duydum bende artık hayatımda birşeyler başarmak istiyorum fakat amacımı belirleyemiyorum bu hem duygusal hemde işsel olarak saatlerce düşünüyorum bunu böyle yapsam peki ya diğer seçeneğim doğruysa diye düşünüyorum hayatım boyunca keşke demek istemiyorum bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim tedirginim sadece karar vermekte oldukça zorlanıyorum ve aynı noktada kalıyorum ne ilerleyebiliyorum nede gerileyebiliyorum bulunduğum nokta hep aynı şimdiden teşekkürler saygılar…