hikaye

Bir Hikayeye İhtiyacınız Var

İnternet ile birlikte geleneksel medyaya kıyasla çok daha ucuza ve çok daha hedefe yönelik pazarlama ve reklam kampanyaları yapma imkanımız var. Bunu özellikle internet girişimcisi olan herkes biliyor.

İnternet pazarlamanın kalitesi ROI bazında tartışmasız olsa da geleneksel medyanın gücünü bir kenara atmak hata olur.

Birçok internet girişimcisi için televizyon ve gazetelere reklam vermek hayal. Milyonlarca dolar yatırım almışsanız ya da arkanızda bir medya grubu varsa durum farklı, ancak bu birçok girişimcinin kolay kolay başına gelmeyen bir durum.

Peki televizyon ve gazete reklamlarına harcayacak parası olmayan bir internet girişimcisi bu ulusal medya kanallarında nasıl yer bulabilir?

Yeni açtığınız siteniz hakkında reklam kokan bir haberi kolay kolay ücretsiz yaptıramazsınız, yaptırsanız da geri dönüşü tartışılır.

Ancak ilgi çekici ve farklı bir hikayeniz varsa hiçbir reklam bütçeniz olmadan ulusal medyada haber olabilirsiniz…

Haber Olabilmek İçin Hikaye Fikirleri

Her girişimcinin ya geçmişinde, ya girişiminde ya da müşterilerinden gelen ve haber değeri olan kesinlikle bir hikayesi vardır. Marifet bu hikaye ya da hikayeleri bulup çıkarmakta.

Birkaç fikir…

  • Girişimcinin Hikayesi

Bu sizin hikayeniz. İnsanlar daima başarı ve başarısızlık hikayelerini severler.

Pegasus’un Ali Sabancı tarafından kurulduğu ilk yıllar geldi aklıma. Ali Sabancı (ya da PR ajansı) mükemmel bir hikaye hazırlamıştı. “Koskoca Sabancı holdingden ayrılıp, girişimciliğe atılan Ali Sabancı” idi hikayenin adı.

Bunu başarılı olmuş aile şirketlerinin 2. ve 3. nesilleri her gün yapıyor. Ancak sadece Ali Sabancı çıktı ve bir hikaye haline getirerek sayısını hatırlamadığım programda röportajlar, konuşmalar ve tamamen parasız reklam kazandı.

  • Ürünün/Servisin Hikayesi

Bazen farkında olarak bazense olmadan onlarca ürünün gizli reklamını bir haber olarak gazetelerde okuyoruz ya da televizyonlarda izliyoruz.

İnternet girişimcileri bu anlamda çok daha şanslı. Sattıkları ürün çok klasik bir ürün olsa bile, yarattıkları fark ile (web sitesi, pazarlama teknikleri, servisleri, vs) bir hikaye çıkarmak normal şirketlere göre daha kolay. Burda biraz yaratıcı olmak yeterli.

  • Müşterinin Hikayesi

Müşterinin hikayesi doğru yönlendirilirse her zaman başarılı bir PR aracıdır. Zappos bunun en güzel örneklerinden birisi. Müşterilerinin kendilerine sunulan hizmetten memnun kalmaları sonucu oluşan birçok hikayeyi birer PR başarı hikayesine çeviren Zappos, normalde milyonlarca dolar reklam bütçesine bedel airtime kazanmıştır bugüne kadar.

Biraz beyin fırtınası sonucu mükemmel bir hikaye geldi aklınıza. Networkünüz aracılığı ile gazeteci ve habercilere ulaşma imkanınız varsa ne ala, hemen harekete geçin.

Ancak tek çareniz basın bülteni göndermek ise, lütfen ama lütfen hazırlayacağınız basın bültenine önem verin.

Türkiye’den her hafta onlarca basın bülteni gelir bana. %99.9’u direk çöp tuşuna basmalık. Gelen kutusundan çöpe gönderirken bile harcadığım vakte acıdığım bültenler çoğunluğu.

Hikayeniz ne kadar güzel olursa olsun, ona paralel kalite ve güzellikte bir basın bülteni hazırlamazsanız, medyada yer bulma şansınızı azaltırsınız.

KurumsalHaberler’de konuk yazar olarak yazdığım 10 Adımda Ses Getiren bir Basın Bülteni Nasıl Hazırlanır yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

İnternette ya da geleneksel medyada, hiç para harcamadan haber olmak ya da röportajlar yapabilmek için tek ihtiyacınız olan şey bir hikaye.

Ve o hikayeyi bulup çıkarmak sizin elinizde. Bol şanslar…

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(5)
 1. Öyle yazılar yazıyorsunuz ki Ahmet bey, önünüzde saygıyla eğiliyorum. Örneğin tahminimce ben yakın zamanda markasının reklamını bu sekilde yaptıracak kadar büyüyebilecegimi düsünmüyorum ama buna ragmen bir numara daha ögrendim. Artık böyle basarı hikayeleri duydukca isin altında yatan asıl olayı görebilecegim. Tesekkürler, saygılar…

 2. Bu blog da yazılanlar benim ilgi alanım içinde olmadığı halde takip ediyorum. Çünkü bir blog olarak çok başarılı. Başarılı bir blogtan ben de kendimce notlar çıkarıyorum.
  Teşekkürlerimi sunuyorum.

 3. Ahmet bey , bence konu ne olursa olsun yazdığınız yazılar kendini okutturuyor. Çünkü
  çok farklı içerikleri, hiç düşünmediğim şeyleri yazılarınızda görüp şaşırabiliyorum.

 4. Harika yazılar yazıyorsunuz insan okurken düşünmüyor bile ne demek istediğinizi çok kolay anlaşılıyor emeğinize sağlık başarılarınızın devamını dilerim