joshuabell

Bir Sokak Müzisyeninin Hikayesi

Hareketli bir Ocak sabahı, saat 7:51’de, Washington, D.C.’deki The L’Enfant Plaza metro istasyonunda binlerce insan işlerine gidebilmek için koşuşturma halinde.

Kot, uzun kollu bir t-shirt ve bir beyzbol şapkası giymiş bir adam istasyonun ana lobisinden girip, kemanını kutusundan çıkarıyor. İçinden çıkardığı keman kutusunu açık bir şekilde önüne koyan bu adam, cebinden kırışık birkaç dolar ve biraz da bozuk parayı çıkartıp, önünde duran açık keman kutusunun üstüne bırakıyor.

Birçok sokak müzisyeninin bulunduğu Washington D.C.’de hergün yüzlercesine rastlayabileceğiniz bir hikaye buraya kadarı.

Elinde kemanı, önünde bozuk paraları üstüne özenle yerleştirdiği keman kutusu ile müzik yapıp dilenmeye hazır olan bu müzisyen, Johann Sebastian Bach’ın Partita No. 2, D Minor’ünden “Chaconne” yi çalmaya başlıyor. Birçok klasik müzik otoritesine göre keman için yazılmış gelmiş geçmiş en iyi parçalardan birisi bu. Ancak “Chaconne” metrodan çıkıp işine koşan insanlar için pek de ilgi çeken bir parça olmuyor.

İlk kişinin bu sokak müzisyenini farketmesi, önünden tam 63 kişi geçtikten sonra gerçekleşiyor.

Bu müzisyen, tam 43 dakika boyunca klasik müziğin en önemli parçalarını kemanı ile çaldıktan sonra önündeki keman kutusunda biriken parayı saymaya başlıyor.

Binden fazla insanın önünden geçmesi ve tam 43 dakika keman çalması sonucu, sokak müzisyeninin önünde toplam $32.17 birikiyor.

Bu hikayenin videosu:

43 dakikada $32.17 kazanmak aslında hiç de fena bir para değil diye düşünebilirsiniz.

Ancak aynı müzisyenin bundan tam 3 gün önceki konserinde saatine 115,000 dolar kazandığını bilseydiniz farklı düşüneceğinizden eminim.

Peki kim bu sokak müzisyeni?

İsmi Joshua Bell…

Keman Virtüözü Joshua Bell’in Hikayesi

Joshua Bell dünyaca ünlü bir keman virtüözü. Beş yaşında kemanla tanışan Bell, on dört yaşında Philadelphia Orkestrası ile ilk solo konserini vermiş.

Dahi çocuk tanımına çok uygun bir çocukluk geçiren ve 1967 doğumlu olan Joshua Bell, Grammy ödülü kazanmış ünlü bir virtüöz olarak müzik hayatına devam ediyor.

Hikaye 2006 yılında Washington Post gazetesinin Joshua Bell’e yaptığı bir teklif ile başlıyor. Aslında bir deney gibi planlanan bu teklifte Joshua Bell, L’Enfant Plaza metro istasyonunda konserlerinde de kullandığı, değeri 3.5 milyon dolar olan kemanı ile çalıyor.

Kalite Başarının Garantisi mi?

Joshua Bell’in keman dendiğinde kalitesi, birçok ödül ve otorite yorumu ile ispatlanmış bir gerçek.

Peki konserlerine aylar öncesinden bilet bulunamayan, çok küçük yaşlardan itibaren dünyaca ünlü bir keman virüözü olacağı belli olan, kariyeri başarılarla dolu Joshu Bell’in Washington D.C.’deki sokak müzisyenliği deneyimi neden hayal kırıklığı ile sonuçlandı?

Ürününüz, sunduğunuz hizmet, kişisel markanız, ya da projeniz ne kadar kaliteli olursa olsun başarılı olması için kalite tek başına yeterli etken olamaz.

Çok para kazanmak, popüler olmak, çok kişiye ulaşmak ya da bunlara benzer birçok farklı başarı kriteriniz olabilir.

Kalite, başarıya giden yolda önemli bir etkendir, ama birçok etkenden sadece birisidir.

Doğru ekip, pazarlama, PR, reklam, planlama, ve daha birçok etkenin bir araya gelmesi ile kaliteli bir ürün ya da hizmet başarıya ulaşabilir.

Bundan sonraki projenizde ya da daha önce başarılı olamamış ve size göre çok kaliteli olan projenizde (ya da ürününüzde, servisinizde, vs) başarmak için gerekli etkenlerden hangilerinin eksik olduğunu ortaya çıkarmanız, çok kaliteli bu projenizin belirlediğiniz hedeflere ulaşması ve başarılı olması için en doğru yol olacaktır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(1)
  1. Tekrar yeni bir yazını okuduk,vermiş oldugun örnek başarının birden çok etkene ne kadar bağlı olduğu konusunda apaçık bir örnek,tebrikler.