okumak

Blog Yazısı Konusu Bulmak İçin 10 Yöntem

Dünyaca ünlü blogger’ların tek ortak özelliği düzenli blog yazmaları demiştim. Düzenli blog yazmak söylerken gayet kulağa hoş gelen bir cümle. Ancak uygulamaya gelince tahmin edildiği kadar kolay değil.

Düzenli blog yazarken birçok blogger’ın en büyük sıkıntısı yeni blog yazısı konuları bulmak.

Blogunuzun konusu ne olursa olsun yeni yazı fikirleri bulmak için yardımcı olabileceğini düşündüğüm 10 yöntemi paylaşıyorum.

  1. Okuyun

En çok blog yazısı fikri okurken (tabi ki yazdığım blog konuları ile ilgili bir kitap okurken) gelir aklıma. Özellikle belirli bir alanda blog yazıyorsanız (girişimcilik, teknik bir konu, tasarım, vs) bol bol okuyun ve okurken kısa kısa da olsa notlar alın.

  1. Okuyucularınıza Sorun

Okuyucularınıza gerek sosyal medyada gerekse blogunuzda fikirlerini sormak hiç tahmin etmediğiniz geri dönüşlere yol açabilir. Sizlere fikirlerinizi sorduktan sonra hiç aklıma gelmeyen birçok blog yazısı fikri verdiniz bana. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

  1. Soru/Cevap Yapın

Özellikle çok takip edilen bir blogunuz varsa birçok okuyucunuz email ve sosyal medyadan size sorular soruyor olacaktır. Arada çok sorulan sorulardan bir Soru/Cevap yazısı yazmak hem faydalı hem de kolay bir blog yazısı yöntemi olabilir.

  1. Site İçi Aranan Kelimeleri İnceleyin

Google Analitik’te blog ziyaretçilerinizin, blog içinde yaptıkları aramaları görebilirsiniz. Çok aranan kelimeler listesine göz atarak yazmadığınız konularda hali hazırda okuyucularınızın aradığı yazılar yazabilirsiniz.

  1. Favori Bloglarınızın Arşivlerine Göz Atın

Favori bloglarınızın arşivlerine göz atarak birçok blog yazısı fikri yakalayabilirsiniz.

  1. Liste Yapın

Bu yazı listeye güzel bir örnek. Net, madde madde ve alanınızda birçok konuda listeler yapabilirsiniz.

  1. İnceleme Yazısı Yazın

Kitap, fuar, yazılım, ürün ve blog konunuzla ilgili daha birçok şeyin incelemesini yapabilirsiniz.

  1. Eski ve Popüler Yazılarınızı İnceleyin

Eski ve çok okunmuş yazılarınızı tekrar okuyarak birçok yeni yazı fikri ortaya çıkartabilirsiniz. İster eski bir yazınızı daha derinlemesine ele alın isterseniz de ona paralel bir konu seçin, zaten çok okunmuş yazınıza paralel bir yazı her zaman avantajlı olacaktır.

  1. Case Study Yapın

Blog alanınızda case study bulmak Google sayesinde pek de zor değildir. Kendi fikrinizi ve bakış açınızı da ekleyerek hızlı ve çok ilgi görecek case study’ler yazabilirsiniz.

  1. Konuk Yazar Davet Edin

İlham gelmiyor, her yöntemi denediniz içinizden yazmak gelmiyor. Tanıdığınız bir blogger’a konuk yazı ricasında bulunabilirsiniz. Hem blogunuzda yeni bir yazı yayınlamış olursunuz hem de konuk yazar arkadaşınız kendi markasını (blogunu, kişisel markasını, vs) okuyucularınıza tanıtma fırsatı bulur.

Düzenli ve sık yazan bloggerlar için bazen konu bulmak baş ağrısı olabiliyor.

Yukardaki 10 yöntemin birçoğunu ben de bloglarımda konu bulma sıkıntısı çektiğimde uyguluyorum.

Yüzyıllarca hayatta kalacak bir edebi eser yazmıyoruz, sonuçta blog yazıyoruz. Önemli olan, her yazı mükemmel olmasa da düzenli şekilde yazabilmek.

Peki sizin blog yazarken konu sıkıntısı çektiğinizde uyguladığınız başka yöntemler var mı? Yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(25)
 1. Her şeyden önce paylaşımcı bir ruha sahip olmak gerekiyor bence. Ancak, bu şekilde yukarıda güzel bir şekilde sıralanan maddeleri hayata geçirebiliriz. Bence bu maddeler arasındaki en geçerli olanı 1. sıradaki “okumak”tır. Böyle bir paylaşımda bulunduğunuz için ayrıca size de teşekkür ederim.

  1. Savaş benim için de birinci madde, yani okumak en önemlisi. Yorumun için teşekkürler.

 2. Madde 7 nin içine girer mi bilemiyorum ancak konferanslar bilgi edinme, network sağlama ve 3.partilerle tanışma açısından çok yararlı oluyor. Bu bilgileri değerlendirilmesinden birçok blog yazısı çıkabilir.

  Saygılarımla,

  1. Kutlu çok doğru, kesinlikle katılıyorum. Fuar derken konferans, eğitimler vs şeklinde hepsini kapsayabilir, yani 7. maddeye dahil edebiliriz konferansları da.

  1. Serdar güzel bir hatırlatma yapmışsın. Eskiden çok vakit geçirirdim forumlarda artık pek nadir ziyaret ediyorum forumları. Ancak bazen çok güzel fikirler çıkabiliyor.

 3. Sosyal medya, girişimcilik, internet üzerine kitaplar ve dergileri okumaya ya da incelemeye çalışırım. Bu sebepler özellikle son zamanlar okurken almış olduğum notlar üzerine yazmaya çalışıyorum.

 4. Kitap okurken, blog yazısı yazmak bende mi oluyor acaba, diye düşünürken, yazınızı okuduktan sonra doğru adım attığımı anlamış oldum :)

  Emeğinize sağlık…

 5. Merhabalar, blog dünyasına yeni yeni adım atmış bir bilişimci olarak, konu bulmakta zorlandığımı pek söyleyemem. Mutlaka günde 1 konu aklıma geliyor. Fakat hala zaman ayırıp yazma fırsatı bulamadığımdan dolayı kendime fazlasıyla kızıyorum. Umarım yazmaya başladığım zamanda da konu bulmakta sıkıntı çekmem :)

 6. Üçüncü kısımda, ”özellikle çok okunan bir bloğunuz varsa” demişsiniz. Çok okunan bir blok sahibiyseniz, zaten birşeyleri çözmüşsünüz demektir. Bu tür olayların farkındasınız demektir. Okunası konular bulamayan birinin bloğu okunmaz herhalde değil mi?
  Bir de, case study demişsiniz nedir bu? Herkes sizin gibi Newyork’lu değil!

 7. bencede önemli olan okumak ama özellikle belli bir konuda yazıyorsanız okuyacağınız kaynaklarda sınırlı ve bu sorun teşkil ediyor, bunu aşmak biraz zor

 8. Aslına bakarsanız yukarıdaki yöntemlerin çoğunu sürekli deniyorum, ama en son çözüm benim adıma yazacak ücretli birkaç yazar tutmak olacak gibi görünüyor.

 9. 7.maddede eski bloglara bakarsak modernlik kalmaz diye düşünüyorum ama deneyeceğim :D
  Yazılarınızı her zaman beğenmişimdir teşekküreler