risk

Bu iş tutar mı?

Haftada aldığım en az 3-4 emailda aynı soru soruluyor;

“Bu iş tutar mı?”

“Şu işe gireyim mi?”

“Amerika’daki şu sitenin klonu Türkiye’de başarılı olur mu?”

Ah keşke sihirli bir formül olsa da tutar dediğim her iş tutsa ve herkes başarılı olsa. Ancak böyle bir formül yok. Bir işin tutup tutmayacağı birçok değişkene bağlı. Yatırım gücü, ekip, pazarlama, servis kalitesi bunlardan sadece birkaç tanesi. Benim kesin tutar dediğim bir işe başka birisi bu işe girmek delilik diyebilir.

Her projeye haftalarca bir çalışma yapmadan bu iş bence tutar ya da tutmaz demem imkansız.

Aynı tip soruları tek tek cevaplamaktan gerçekten yoruldum. Bu tip sorulara cevap niteliğinde bir yazı yazmaya karar verdim. Bundan sonra gelecek sorulara cevap olarak bu yazının linki gönderilecek.

Not: Yazıda verdiğim linkleri sırası ile okuyarak yazıya devam etmenizi tavsiye ederim.

“Bu iş Türkiye’de tutar mı?” tarzı soruların çoğu yurtdışındaki bir projeyi örnek vererek başlıyor.

Site klonlama üzerine fikirlerimi yazdım, okumanızı tavsiye ederim. Yurtdışında başarılı bir projeyi klonlarken bile “Nasıl Fark Yaratırım?” sorusunun cevabını daima arayın.

“Bu iş tutar mı?” Sorusuna 5 Basamaklı Bir Cevap

  1. Ön Araştırma Yapın

Herşeyden önce hem yurtdışı hem de yurtiçi pazarında çok iyi bir ön araştırma yapın. Rakipleri ve benzer iş modellerini çok iyi analiz edin. Ön araştırmayı ciddiye alırsanız uzun vadede yapabileceğiniz birçok pahalı hatayı baştan önlemiş olursunuz.

Her proje bir markadır. Yaratacağınız bu yeni markada 3’ün 2’si kuralını çok iyi anlayın ve planlayın.

Ön araştırmadan sonra iş modeli aklınıza yatıyorsa bir sonraki basamağa geçin.

  1. Fırsat Maliyetinizi Hesaplayın

Fırsat maliyeti konusunu ayrıntılı yazdım. Fırsat maliyetinizi çok iyi hesaplayın. Akıllı girişimci ölçümlenebilir risk alır. Fırsat maliyetini doğru hesapladığınız zaman risk planlamasında da çok işinize yarayacaktır.

  1. Zor Bir Yola Çıkmaya Hazır Olun

Dışardan bakıldığında girişimcilik çok güzel gözükür. Adam kendi işinin patronu, istediği zaman çalışıyor, bir gün benim de hayalim girişimci olmak diye düşünebilirsiniz. Umudunuzu kırmak istemem, ama bir de madalyonun öteki yüzü var.

Girişimciliğin zorlukları üzerine yazdığım yazıda ayrıntılı bahsettim, bunlara hazır olup olmadığınıza emin olun.

  1. Karar Verin

Çok iyi bir ön araştırma ve fırsat maliyetinizi hesapladıktan sonra çok önemli bir süreç başlar, bu da karar vermek.

Birçok girişimcinin yaptığı en büyük hata karar verme sürecini çok uzatmaktır. Maddi manevi gücünüzü, bu projeden beklentilerinizi ve planlarınızı belirledikten sonra, ne yapıp edip, hızlı karar verin.

Karar vermek üzerine de yazdım. Yanlış bile olsa hızlı verilmiş karar, çok uzun süre arada kalmaktan iyidir.

  1. Harkete Geçin

Karar verdiniz ve herşeyinizle bu işe girmeye hazırsınız. Hiç vakit kaybetmeden harekete geçin. Kısa vadeli hedefiniz yatırım aramak ise, ayrıntılı bir iş planı hazırlayın. Eğer kendi imkanlarınız ile bir işe girecekseniz, basit ve hızlı bir hareket için iş planınızı yapın.

Özellikle yaşınız çok genç ve tecrübeniz yetersiz ise tavsiyem herhangi bir girişim yapmadan önce bir konuda uzmanlaşmak için çalışmanız ve iş tecrübesi yapmanız.

Kendinizi bir girişim yapmaya hazır hissediyorsanız yukardaki her maddeye ciddi kafa yorun, her işe girerken bir risk aldığınızı unutmayın ve B planınızı buna göre yapın.

Her geçen gün internette önemli köşeler kapılıyor, bunu unutmayın. Vakit nakittir.

“Bu iş tutar mı?” sorusunun cevabını ben size veremem, eğer yukardaki maddeleri tek tek çalışıp, “bu iş bence tutar” diyorsanız hiç vakit kaybetmeyin.

Çalışma azmi ve şans yanınızda olsun.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(3)
 1. En zorlandığım nokta, benzer fikri uygulayan sitelerin analizi. Bu siteleri analiz ederken ne gibi noktalara dikkat etmeliyiz. Bunu örneklerle açıklarsanız çok sevinirim.

 2. Harika bir yazı olmuş, sadece yeni girişimciler için değil hali hazırda girişimde bulunanlar içinde güzel bir yazı olmuş. Sitede bu şekilde çeşitli adımlara ayrılacak başka yazılarda olduğunu düşünüyorum :)