Buket Uzuner New York Söyleşisi

Dün akşam ofisten çıktıktan sonra Buket Uzuner’in de aralarında bulunduğu farklı ülkelerden yazarların bir söyleşisine katılmak için Housing Works Used Book Cafe‘ye gittim.  Birçok Türk’ün bu söyleşiye katılmasını tahmin ederken, sanırım 5-10 arasında Türk’ün orada olduğunu görmek beni üzdü.

Ben Türkiye’den gelmiş yazar, şair, ressam, politikacı, hiç farketmez kim olursa olsun eğer New York’ta bir aktivitesi var ise elimden geldiğince, vaktim oldukça gidip desteklemeye çalışıyorum.  Ancak birçok kez ilgi azlığı beni üzüyor.  Birçok ortamda yapılan Türkler birbirine destek olmuyor, kenetlenip Amerika’da birbirimizi desteklemeliyiz vs gibi konuşmalar uygulamaya gelince genelde rafa kalkıyor.

Buket Uzuner’in de aralarında bulunduğu bu yazar topluluğu New York’un kuzeyinde Hudson‘da bir proje için buradalar.  Anladığım kadarı ile belli bir süre aynı ortamda yaşayarak hem yazılarını yazıyorlar hem de sürekli farklı kültürlerden ünlü yazarlar ile edebiyat bilgi alışverişi yapma fırsatları oluyor.  Buna bir edebiyat kolonisi diyorlar ve Hudson New York’ta ormanın içinde 3 köşkte kalıyorlar.  Bu kadar huzurlu ve yaratıcı bir ortamda eminim çok başarılı romanlar, hikayeler doğacaktır.

Buket Uzuner ile söyleşiden sonra konuşma fırsatımız oldu, daha sonra katılımcıların da aralarında bulunduğu 10 kişi kadar bir gurup ile hemen bu cafe’nin karşısında Puck Fair adlı bir bara geçerek muhabbete devam ettik.

Buket Uzuner çok samimi, çok mütevazi ve içten birisi.  Kitapları birçok dile çevrilmiş, dünyada birçok okuyucusu olan böylesine ünlü bir yazarın bu kadar mütevazi olması beni çok şaşırttı.  Kendisi ile tanışmak ve muhabbet etmek beni sevindirdi.

Buket Uzuner’in New York Söyleşisinden Fotoğraflar
(iPhone kapalı ortamda çok kötü fotoğraf çekiyor, kusura bakmayın)

Buket Uzuner New York Söyleşi

Buket Uzuner New York Söyleşi

Buket Uzuner New York Söyleşi

Buket Uzuner New York Söyleşi

Buket Uzuner’e başarılar diliyorum, umarım daha birçok başarılı kitaplara imza atar. New York’a tekrar bekliyoruz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(1)
  1. Buket Uzuner’i ilk olarak,üniversitede iken “Uzun Beyaz Bulut” isimli kitabı ile tanımıştım.Gerçekten harika bir kitaptı.Ellerine sağlık.Sizede görüntüler ve bu bilgiler için teşekür ediyorum.iyi çalışmalar