Craigslist Türkiye’de Neden Başarılı Olamadı?

1995 yılında California’nın San Francisco şehrinde Craig Newmark sadece arkadaşlarına ve çevresine hitap eden bir email bülteni başlattı. Bu bültende amaç bu ufak gurup içinde evini, arabasını, eski eşyalarını satacakların birbirine haber vermesi, gidilecek konserlerin, organizasyonların, tiyatroların duyurulması idi.

Derken bu gurup Craig Newmark’ın yakın arkadaşlarının arkadaşlarını eklemesi, onların da yakın çevrelerini eklemeleri ile birlikte hızla büyümeye başladı.  1999 yılında Newmark IT sektöründeki işini bırakarak full time Craigslist ile ilgilenmeye başladı.  Bu süreçte bu email bülteni basit bir websitesine dönüştürüldü.  Craigslist çok ufak değişiklikler dışında ilk günkü basit ve sade tasarımını halen korumakta.

San Francisco’da başlayan Craigslist çılgınlığı hızla bütün Amerika’ya yayıldı.  Örneğin New York’ta yaşayıp da haftada en az bir kez Craigslist’i ziyaret etmeyen birisi ile şu ana kadar karşılaşmadım.  New York’a yeni gelen Türkler’in ev bulmak için ilk baktığı yer, aynı zamanda iş ararken ilk uğranan site, evi buldunuz, iş de tamam, sıra eşyaya gelince yine akla gelen Craigslist olur.

Craig Newmark siteyi ilk kurarken çevresine verdiği sözü tuttu ve şu ana kadar Craigslist’e hiç reklam almadı.  2004 yılında eBay Craigslist’in 25%’ini satın aldı, ancak sözleşmede en önemli kısım Craig’in isteği doğrultusunda Craigslist non-profit havasından ödün vermeyecek ve reklam almayacaktı.  Craigslist şu anda belli şehirlerde ev ve iş ilanları için ücret talep etmekte ve bunun dışında bağış kabul etmekte.

Craigslist Türkiye’de Neden Başarılı Olamadı?

Craigslist’in ana sayfasında uluslararası bölümlerde İstanbul Craigslist de var. Ancak İstanbul’a baktığımızda Amerika’da milyonlarca takipçisi olan böylesine büyük bir sitenin Türkiye’de neredeyse kimse tarafından ziyaret edilmediğini ilan sayısına bakarak görüyoruz.  Verilen ilanlara baktığımızda ise Türkiye’de yaşayan Amerikalılar ve Amerika’da yaşayan Türkler’in ağırlıklı olarak bu ilanları eklediği ortaya çıkıyor.

Craigslist Türkiye sitesini İngilizce yaparak henüz bu pazara girmeden başarılı olma şansını yok etmiş durumda.  Düşünsenize Türkiye’de çok başarılı olmuş web sitenizin Amerika için bir versiyonunu hayata geçiriyorsunuz ve Türkçe oluyor bu site de.  Tamam İngilizce evrensel dil olma yolunda ancak Türkiye’de yaşayan Türkler için günlük ilanlarını verecekleri bir sitenin İngilizce olup da başarılı olma şansı bence sıfır.

Halbuki eBay’in sahip olduğu ve Amerika yerine uluslararası pazarları hedef alan çok benzer bir servis Kijiji‘nin (ismini bir türlü sevemedim) Türkiye sitesine baktığımızda tamamen Türkçe bir servis ve Türkiye’nin bütün illerini kapsayan bir menü çıkıyor karşımıza.  Dolayısı ile çok daha fazla ilan var Kijiji Türkiye’de.  eBay uluslararası pazarlara girmede bence en başarılı stratejiyi uygulayan şirketlerden birisi, Kijiji ile bunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

Türkiye’de ilan sitelerine bakarken gözüme çarpan başka bir site de Yonja.com’ın sahibi olan Yonja Media Group‘un MetroListe adlı sitesi oldu.  Çok sade, kullanımı kolay ve hedefe yakın bir site, daha önce haberim yoktu Metro Liste’den bugüne kadar.

Uzun lafın kısası:

İster Amerika’da ister başka bir ülkede kendi sektörünüzde en başarılı web sitesi bile uluslararası pazara açılırken gireceği ülkenin dili, kültürü, ve genel yapısı ile ilgili iyi bir ön araştırma yapmalı ve doğru adımları atmalıdır.  Amerika’da doğru olan ya da başarılı olan her nokta Türkiye’de tutacak diye bir kural yoktur.  Henüz #1 kural olan o ülkenin diline bile adapte olamamış bir sitenin uluslararası pazarlarda başarılı olma şansı yoktur.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(14)
 1. craiglist’in sahibi bu adreste internetin 7. önemli insanı seçilmiş, az önce ilk kez oradan duydum bu siteyi. bunun üzerine bu yazı rastgeldi ilginç :)

  craiglist.com.tr nin olması beni şaşırttı, ancak girdiğimde site dili değişmedi, değiştirmek için bir combobox aradım fakat onu da bulamadım. eğer türkçe desteği olur ve biraz reklamı yapılırsa başarılı olabilir ancak bu haliyle Türkiye için başarısız bir site gibi görünüyor

 2. Amerikalılar böyle konulara pragmatik yaklaşma konusunda çok başarılılar.

  Eğer Türkiye’de bu işi başarabileceklerini ve bundan bir kazanımları olacağını düşünselerdi Türkçe craigslist’i çoktan devreye alırlardı.

  Aslında bir açıdan Türkçe’yle uğraşmamakla bence iyi yaptılar. Bizim kültürümüz bu kadar sade bir “ilan” sayfasına sempatik bakmazdı. Biz Türklerin bir ilan sayfasını sevebilmemiz için görsel olarak da çekici olması gerek.

 3. Craiglist Türkiye’de tanınmayan bir hizmet sadece bence. Yeterince promosyon veya reklamı olmadığından kimse adını bile bilmiyor. Sadece İngilizce olmasını kesinlikle bir neden olarak görmüyorum ki, Facebook örneği “yabancı dilli web sitelerin yeterince popülerleşememesine” iyi bir anti-tezdir.

 4. @Haluk: Craigslist 25%’i eBay tarafından satın alınmış bir şirket dahi olsa herhangi bir corporate şirketten çok farklı yönetiliyor, bu açıdan bakarsak uğraşmamış olabilirler, ancak yeni aldığım haberlere göre Craigslist bu eleştrilere kulak vermiş ve birçok dilde versiyonlarını hazırlıyormuş.

  @Burcu: Bu yazıyı yazarken Facebook örneği aklımdan geçti, ancak sosyal ağ ile ilan sitesi karşılaştırması bence çok da doğru değil. Ancak değişik bir bakış açısı (anti-tez örneği). Ama ben hala bir ilan sitesinin Türkçe olmadan Türkiye’de başarılı olamayacağını düşünüyorum.

 5. CraigList bence bir türk öğrenci veya portal ile partner olarak anlaşmalıydı. Anlaştığı partner siteyi türkçeye severek çevirir ve gereken reklamını yapardı. Ve ev ve araba satış ilanları için 1-2 $ öaliyet isteseydi bunun %50 sini partneri ile paylaşsaydı işte o zaman başatılı olabilirdi diye düşünüyorum.

  Veya da işi daha da çabuk büyütmek için anlaştığı partner biraz popüler biri olsa türkçe portal ve potasiuyel alt partner olabilecek siteler ile anlaşır ve onlara özel bölümler oluşturabilri ve gelirini onlarla da paylaiabilirdi.

  Sonuç olarak CraigList bir servis ve büyük yoğunluğu kaldırabilecek bir yapısı var. Doğru bir Türk partner seçerek iki taraf için karlı bir iş haline getirilebilirdi.

  Bu arada İngilterede aynı işi yapan Gumtree.co.uk var. Onun da bir kısmını veya tamamını ebay satın aldı. Reklam ve iş ilanları ile gelir elde ediyor.

  Türk kullanıcılarına gelince metro liste de pek başarılı sayılmıyor. Bence ilan vermek isteyen kişler internet ile fazla içli dışlı değiller ve nasıl ilan vereceklerini, verdikleri ilanlara ayn gün içinde cevap ve teklifler alabileceklerine pek inanmıyorlar.

 6. İlan alanına girecek bir sitenin (lokal veya global) rakibini iyi tanıması gerekir. Bu konuda türkiyede en büyük site sahibinden.com olduğuna göre buradan hareket ederek türk kullanıcısının bir ikinci el sitede neler aradığını gözlemlemek olası. Craglist bence de o görselle türkiyede başarılı olamaz. Biz millet olarak önce janjanlı bir ambalaj isteriz. İşlev değil görsel önemlidir. Malesef bu sebep bile tek başına craglist’in başarısızlığını kanıtlar.

 7. Evet, Craigslist, ülkemizde pek bilinmiyor. Ben de, uzunca bir süre yurtdışında yaşamış bir arkadaşım vasıtasıyla öğrenmiştim. Yine de işime epey yarayacak ilanlar oldu.Zaten yazışmalar İngilizce başlayıp, Türkçe devam ediyor ilgili muhataplarla. Bakalım, Craigslist, dil konusunda nasıl bir tutum sergileyecek…

 8. Bir ilan sitesi ile community veya video paylaşım sitesinin bir olması beklenemez tabiki. Bugün bir Youtube var ki kaç kişiyi meşhur etti :) Facebook zira öyle. Craigslist Türkçe olabilseydi bir şansı olabilirdi diye düşünüyorum ama yinede Amerika’daki gibi bir internet kültürü şuan ülkemizde yok! Ben Türkiyede Craigslist’in önündeki en büyük engel olarak bunu görüyorum. Kijiji’de bir lakayıklık bi düzensizlik var. Öyle ilanlarla karşılaşıyorsunuz ki siteye bir daha giresiniz gelmiyor :) İlanları ücretsiz veriyor olmak bile yeterli değil artık, eğer bir projenin ciddiye alınmasını istiyorsanız ilk önce ciddi olacaksınız. Ciddi olmak ya da görünmek için gereken yegane şey sağlam prosedürleriniz olacak, bunları denetleyen ekibiniz olacak ve kesinlikle taviz vermeyeceksiniz.

 9. Yazı için teşekkürler çok güzel olmuş elinize sağlık.
  Arkadaşların yaptığı tespitlerde isabetli olmuş..
  Acaba bir de Craigslist Türkiyede tutmasını sebebi : Linux ve Windows savaşındakı nedenlere aynı olabilirmi.Yani demek istediğim,
  Linux bir kar gütmeyen kuruluş tarafından desteklenyor.Madem bana sunulan ücretili ve ücretsiz ürün arasında pek fark yoksa, neden ücretsiz olanı desteklemeyeyim?
  Evet bence amerikan halkı bunu(da) düşünerekten hareket ediyor.Tabi
  bizim Türkiyede tutulmamasının sebebi Firefox ve Explorer arasındakı kullanım statistiklerine baksak daha iyi anlaşılır.Gerçi şuanda açık kaynak dünyasını destekleyen bilinçli kullanıcılarımız artmışdır(inş devamıda gelir).Yani 1-2 sene içersinde böyle bir site yapılırsa bence tutulur.

 10. Craiglist bunu yani uluslararasi olmayi istememis olabilir belki de? yani uluslararasi bir komün sadece Amerika ve Amerikan vatandaslari icindi hersey ; hem kendi ulkesindeki hem de diger bircok ulkelerde yasayan ve yasayacak olan.sonucta boyle bir pazar hatasi yapmis olmasi cok istemedigini gosterir sadece bence..ama ebay ve eklentileri bu konuda gercekten cok basarili zaten ebay hala salliyor dunyayi da bi turlu ulkemizde populer olamadi henuz bence bu konuya da el atmalisiniz Turkiye potansiyelini kesfetmedi henuz bence daha yeni yeni iste.kesfedenler zaten baya bi yol alanlar hepsi artik sirketlestiler =) konudan konuya atliyorum farkındayim ama sene basindan beri gumtree yi dusunuyorum ben de aynisini istanbul icin dusunmustum ne guzel olur hem de cok guzel olur.. merak eden varsa incelesin bence ben de londrada kaldigim surede cok yararlanmistim http://www.gumtree.com/ tesekkurler Didem

 11. eBay gittigidiyor ile aradığını bulmuştur da ondan üstüne düşmüyordur.
  ilansa ilan janjan sa janjan, hem türkçe :)

 12. arkadaşlar craigslist’in tutmamasının sebebi bence Turkçe degil ondan… şimdi Turkiyede craigslist gibi yeni bir site yayına girdi bilmem haberiniz var mı? ustelik Turkce -ingilizce su anda en cok istanbuldan ilan var…

  http://www.notyboard.com