blogger

Dünyaca Ünlü Blogger’ların Tek Ortak Özelliği

Ağırlıklı olarak iş hayatı olmak üzere birçok farklı alandan takip ettiğim birçok ünlü blog var.

Bazıları kişisel bloglar, bazıları ise kişisel olarak başlayıp, çok yazarlı online magazin tarzı bloglar.

Takip ettiğim bloglar arasında pazarlama yazan Seth Godin, blogging & kişisel yazılar yazan Chris Brogan, teknoloji haberleri sunan Techcrunch, e-ticaret yazıları olan Get Elastic, Türkiye’de Webrazzi, Uğur Özmen, Eticaret Mag ve daha onlarca blog var.

BlogPulse‘a göre dünyada neredeyse 180 milyon blog var. Her 24 saatte 100 bine yakın yeni blog yayına giriyor.

Peki bu kadar fazla rekabetin olduğu bir alanda dünyaca ünlü bloglar neden başarılı, diğer bloglardan farkları ne?

Düzenli takip ettiğim, bana göre başarılı olan bloggerları tek tek inceleyince, hepsinin farklı özellikleri olduğunu ancak bir noktada kesiştiklerini farkettim.

Dünyaca ünlü bloggerların tek ortak özelliği düzenli olarak yazmaları idi.

Çok yazmaları demiyorum. Bazıları hergün 1 yazı, bazıları günde 10 yazı, bazıları ise haftada 2 yazı yazıyor.

Ama hepsinin ortak özelliği düzenli olmaları.

Düzenli yazmak başarılı ya da dünyaca ünlü bir blogger olmak için kesinlikle yeterli değil.

Ama hedefiniz başarılı bir blogger olmaksa, düzenli yazmak olmazsa olmaz tek kural.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(15)
 1. Tespitinize kesinlikle katılıyorum fakat düzenli blog yazabilmek için zamanınızın büyük bölümünü blogunuza ayırmalısınız. Ben bir blog yazısını 2 – 3 saatte tamamlayabiliyorum. İlk bakışta küçük bir zaman dilimi gibi görünüyor olsa da, yazıya hazırlık aşaması hatta grafik seçimleriyle bir çeyrek günün kapısı oluyor. Gerçi bu biraz da seçtiğiniz konuyla ilgili …

 2. Tam olarak bir blog yazısı hazırlamak uzun bir süreç. O yüzden bloguma yazarken tercihimi ,sadece blog yazmış olmaktan yana kullanıyorum.

  Bu arada Ahmet, aklıma bir şey takıldı. Blog siteniz yeterince kaliteli fakat sizden son bir kaç gün hariç yeterli ilgiyi görmüyordu. Son günlerde blogunuzda geçirdiğiniz sürenin artmasının sebep-i hikmetini paylaşır mısınız?

  1. Serdar aslında hep aklımda buraya vakit ayırmak ancak yoğunluk ve bahanelerden dolayı bir türlü istediğim vakti ayıramıyorum.

   Bu aralar demek ki aklıma çok takılmış, vakit ayırmaya karar verdim :) özel bir nedeni yok.

   Arşivlere bakarsan dönem dönem yazılarımın hızlandığı ve yavaşladığı oluyor.

   1. Merakımı giderdiğiniz için teşekkür ederim.
    Bu arada Amerikalı genç girişimcilere benden tavsiye: Eğer Türkiye’ye açılmak istiyorlarsa önce projelerini size açsınlar. Sizden tanıtım yazısı yazmanızı rica etsinler. Eğer siz tanıtım yazısı yazarsanız Amerikalı genç girişimcilerin şansı oldukça artar.
    :

 3. İşin şöyle garip bir yanı daha var, bazı istisnai durumlarda “düzenlilik” en güçlü faktör olmayabiliyor. (Bkz bu blog) Aradan 5-6 ay geçse de, ilgi azalsa da mutlaka siteye göz atılır. Olmadı kişinin sosyal ağlardaki durum güncellemeleri araştırılır (o anda nerede vakit geçirdiği araştırılır) kişi bulunur ve bir şekilde yine takip altına alınır :)

  Ben sizde öyle yapıyorum mesela, blog aktif değilse Twitter, o aktif değilse FF, o da değilse Google+ vs. vs… :) Yani aslında aktiflik durumu miniblog’lara da yayılmış vaziyette.

  1. Kamil teşekkürler öncelikle güzel yorumun için :)

   Ancak genel olarak verilere bakarsak, bu yazıda yazdığımı destekliyor aslında blogumun istatistikleri.

   Ne kadar düzenli (sık demiyorum) yazarsam, aynı düzenlilikle takipçi/okuyucu kitlem artıyor. Sonuçta senin gibi gerçekten takip etmek isteyen arkadaşlarımız da var. Ancak birçoğu uzun aralarda unutabiliyor ya da küsebiliyor.

   Bundan sonra daha düzenli yazmak amacım, hem sen de sosyal ağlarda bu adam ne yapıyor diye vakit kaybetmemiş olursun :)

   sevgiler

 4. Son derece yerinde bir tespit, söylediğiniz gibi yeterli bir neden değil belki düzenli yazmak ancak kesinlikle gerekli bir tespit. Şöyle bir bakıyorum da takip ettiğim tüm bloglar düzenli yazanlar.

 5. Bana göre uzun bir zaman dilimi değil. Yazmak için yazıyorsanız uzun bir zaman dilimi. Ben aklıma her geldiğinde her istediğimde yazıyorum bu şekilde özel durumlar haricinde en fazla 2 gün ara vermiş oluyorum o da çok nadiren oluyor. İçimden gelerke yazdığım için de hızlı yazıyorum ve bi sorun olmuyor ve yazılarım insanı okumaktan sıkacak kadar uzun değil.^^

 6. Blog yazmak için en önemli şey “düzenli” ve tutarlı bir biçimde yazmak. Bu konu aslında en önemli nokta. Herkese bol şans. Blog yazmak ülkemizde de çoğalmalı. Ellerinize sağlık. Halen daha güzel ve güncel bilgiler.