groupon-logo

Groupon Modeli – Dünyada ve Türkiye’deki Grup Alışveriş Siteleri

Grup alışveriş pazarı ile ilgili 3 yazılık mini serimin ikincisine başlarken, eğer birinci yazı Grup Alışveriş Sektörü‘nü okumadıysanız, okumanızı tavsiye ederim.

Her ne kadar Groupon.com’ın Kasım 2008’de yayına girmesinden önce Woot tarzı, kollektif satın alma gücünün kullanıldığı günlük deal siteleri gibi birçok iş modeli mevcutsa da, Groupon şu ana kadarki benzer modellerden farklı bir iş modeli ile internet tarihinde en hızlı büyüyen şirketlerden birisi olmayı başardı.

Bu yazıda, Groupon ve grup alışveriş sektörü hakkında mümkün olan en çok veriyi ve önemli haberleri birarada bulacaksınız. Grup alışveriş sektörünün bu kadar çok konuşulduğu bir dönemde rakamları, satın almaları, yaratılan yan iş dallarını ve önemli haberleri bir arada bulmak eminim faydalı olacaktır.

Bazı önemli satır başları ile Groupon’ın kurulduğu günden bugüne neler yaptığına bir göz atalım.

Groupon Kilometre Taşları 2008-2010

 • Kasım 11, 2008‘de sadece Chicago’ya hizmet veren bir grup alışveriş sitesi olarak yayın hayatına başladı.
 • Mart 17, 2009‘da ikinci şehir olan Boston’da fırsatlar sunmaya başladı.
 • Mart 17, 2010‘da Rob Solomon başkanlığa (president) getirildi.
 • Mayıs 4, 2010‘da Ödül Programını hayata geçirdi. Kullanıcılar, Groupon’dan aldıkları deallar ve yaptıkları katılımlar için G adı verilen Groupon puanları toplayıp, ileride yapacakları alışverişlerde indirim olarak kullanabilecekler.
 • Temmuz 28, 2010‘da kişiselleştirilmiş fırsatlar (deal personalization) özelliğini hayata geçirdi.

Groupon’ın Bugüne Kadar Aldığı Yatırımlar & Piyasa Değeri

Groupon Satın Almaları & Girdiği Pazarlar

Groupon’ın dünya çapında gerçekleştirdiği satın almalar ve yeni yatırımlar.

Groupon Sayesinde Doğan İş Modelleri

Groupon’un başlattığı grup alışveriş modeli ile birlikte doğan yan iş dalları ve niş grup alışveriş sektörleri.

 • Birçok fırsatı bir arada toplayan (aggregate) siteler. Örnek: Yipit, 8Coupons
 • Kullanılmayan dealların satın alanlar tarafından satıldığı siteler. Örnek: CoupRecoup, Lifesta
 • Groupon Klonu site yapmak ya da kendi deallarınızı sitenizde yayınlamak için white label altyapı sunan firmalar. Örnek: ChompOn
 • Belirli niş ve verticallarda Groupon klonları. Örnek: Trip Alertz

Groupon ile başlayan grup alışveriş modeli ile birlikte doğan birçok yan iş dalı bulunmakta. Bu modeller ve Türkiye’ye nasıl uygulanabilirler konusunda yarınki yazımda ayrıntılı bahsediyor olacağım.

Groupon Ziyaretçi Rakamları ve Demografiği

Groupon.com Aylık Tekil Ziyaretçi Grafiği (kaynak Compete)

Groupon Demografik Data (kaynak Quantcast)

ABD’de Grup Alışveriş Pazarındaki Diğer Önemli Oyuncular

Şu anda ABD’de grup alışveriş pazarında ulusal ve lokal olmak üzere yüzlerce fırsat sitesi yayında. Yukarıdaki siteler aralarından sadece birkaç örnek. Bu arada yukarıda belirtilen sitelerin hepsi en azından angel ya da birinci tur yatırımlarını almış durumdalar.

Türkiye’deki Grup Alışveriş Siteleri (alfabetik sıra ile)

Türkiye’de 2010 yılında internet sektöründe en çok konuşulan konu hiç şüphesiz grup alışveriş siteleri oldu. Mayıs 2010’da Groupon’ın aynı zamanda Türkiye’de de Şehir Fırsatı adlı grup alışveriş sitesinin sahibi City Deal’ı satın alması ile birlikte Groupon Türkiye pazarına girmiş oldu.

Türkiye’de halen grup alışveriş pazarında birçok proje hazırlık aşamasında. 2010’un kalan sürecinde ve 2011 yılında Türkiye’de grup alışveriş pazarında yeni girişimler göreceğimiz kesin.

Groupon modeli adlı bu yazıda ağırlıklı rakamları paylaştım, yarınki Grup Alışverişin Geleceği yazımda ise gerek dünyada gerekse Türkiye’de grup alışveriş sektörü ile ilgili fikirlerimi, öngörülerimi ve tavsiyelerimi paylaşacağım.

Bu yazı, 3 blog postluk bir grup alışveriş serisinin ikinci yazısı. Diğer yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(11)
 1. Merhaba Ahmet Bey,
  Groupon’un gelişimi ile ilgili bu bilgilendirici yazı için teşekkürler.

  Türkiye’de de Groupon sayesinde doğan iş modellerinin benzerleri mevcut. Biz tüm fırsatların birarada takip edilebildiği GrupGuru (http://www.grupguru.com) sitesini hazırlıyoruz.

  Belirli niş pazarlarda hizmet veren sitelere de Firmanya (http://www.firmanya.com) ve Yiyomiciyom (http://www.yiyomiciyom.com) örneklerini verebiliriz.

  Bildiğim kadarıyla henüz ikinci el fırsat piyasası oluşmadı :)

 2. Cok guzel bir yazi dizisi oluyor Ahmet ellerine saglik. Bu modelin gelecegi ile ilgili olan ucuncu yazini da merakla bekliyorum. Turkiyedeki akibeti bir donem moda olan sekerci dukkanlarina veya bardakta misircilara mi benzeyecek noktasinda endiselerim var sahsen.

   1. Sorman buyuk incelik Ahmet, tesekkur ederim. Beta yayinin geregini yerine getirmekle geciyor gunler. Cokca calismak, gelistirmeler yapmak, uzmanlarla gorusmek, egitmek vb. Kisa bir sure icerisinde betadan cikip yuzumuzu danisacaklar tarafina donecegiz.

 3. Eline sağlık Ahmet, benim de başarısızlıklar hanemde önemli bir yer tutar Groupon modeli, seninki kadar eski olmasa da, 2009 yılı ortaları gibi diyebilirim. Son yazıyı da sabırsızlıkla bekliyorum. Bu arada modelin ve ödemelerin kademelendirilmesi ile ilgili büyük fırsatlar görüyorum. Loyalty ve kartlar ile ilgili de ciddi fırsatlar var. İlerleyen günler neyi beraberinde getirecek hep birlikte göreceğiz

  1. Teşekkürler Emre. Söylediğin gibi ilerleyen günler neyi beraberinde getirecek hep birlikte göreceğiz. Ama ben serinin 3. yazısında öngörülerimi yazdım, bakalım ne kadar haklı çıkacağım.

 4. Merhabalar,

  Yazi icin ellerinize saglik. ;)Peki sizce firsatciyiz.com bu modellerin neresinde?

  Acilis tarihinden itibaren arastirip bu yaziya eklemelisizin diye dusunuyorum?

  Sevgiler, saygilar