fedex

E-ticarette Türkiye’nin Büyük Avantajı: Kargo Gönderimi

İnsanoğlu elinde olanın değerini bilmez derler.

Türkiye için e-ticarette çok büyük avantaj olan bir konuya, kargo ve nakliye konusuna değineceğim bu yazıda.

ABD’de bu işin içinde birisi olarak, genel anlamda ABD ile kıyaslama yapacağım.

Bu büyük avantaj, sadece Türkiye için değil, özellikle Avrupa ülkelerinin içinde bulunduğu birçok ülke için geçerli aynı zamanda.

İlk olarak ABD ile Türkiye’nin kargo gönderimi olarak karşılaştırması ile başlayalım.

ABD ile Türkiye Arası Kargo Gönderimi Kıyaslaması

Türkiye’nin yüzölçümü, ABD’nin eyaletlerinden sadece biri olan Teksas’ın yüzölçümünden daha küçük.

ABD’de standart bir kargo ülkenin bir ucundan diğer ucuna 3 ila 6 iş günü arasında ulaşırken, Türkiye’de 2 ila 3 gün sürüyor.

İstanbul’dan gönderilen bir paket, dört büyük şehir olan İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’ya, standart gönderimle 24 saat içinde teslim ediliyor.

Bu çok önemli bir nokta. Bir e-ticaret şirketinin müşterilerinin yüzde olarak çok önemli bir bölümü bu dört büyük şehirde yaşıyor. Hiçbir ekspres gönderim ücreti ödemeden, müşterilerinizin önemli bir çoğunluğuna 24 saat gibi kısa bir sürede ürünlerinizi teslim etme şansınız var Türkiye’de. ABD’de sadece hayal edilebilecek bir durum bu.

Türkiye’nin Coğrafi Konum Olarak Avantajları

Türkiye’de başarılı olmuş bir e-ticaret projesi, dört bir yanına doğru uluslararası bir açılım yapabilir. Coğrafi konumundan dolayı, yurt dışına yapılacak nakliyeler altından kalkılabilir durumda.

ABD’de yaşanan en büyük sorun, özellikle okyanus aşırı gönderimlerdeki çok yüksek nakliye maliyetleri.

Kargo Gönderiminde Maliyet & Zaman Avanjtaları Nasıl Kullanılabilir

ABD’de e-ticarette, başarı hikayelerinden birisi olan Zappos‘un pazara giriş ve büyüme stratejisini çok iyi incelemekte fayda var. Zappos’un başarı hikayesindeki en büyük faktörlerden birisi gönderim/nakliye metodu idi.

Türkiye’de pazarda oturmuş firmalarla rekabet edilebilir mi sorusuna cevap olabilecek bir konu kargo gönderimindeki avantajlar.

Burada yapılması gereken, hali hazırdaki firmaların yapmadıkları metodları yakalamak, göremedikleri avantajları müşterilere sunup nasıl fark yaratabilirim sorusuna cevap aramak.

Türkiye’nin coğrafi konumu ve yüzölçümü, birçok sektörde olduğu gibi, e-ticaret sektöründe de fırsatlar sunuyor.

Önümüzdeki yıllarda, bu fırsatları görüp, denenmemişi deneyen, daha hızlı, daha kaliteli hizmeti sunan e-ticaret firmaları büyümeye devam ederken, birçok yeni isim de piyasada yer edinecek.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(1)
  1. başarılarınızın devamını diliyorum çok doyurucu bilgiler aldım.e-ticaret siteleri hakkında yakında e-ticaret sitesi satın alacağız araştırma yapıyorduk bizim için ön bilgi oldu.