hayaller

Elde Edeceğiniz En Büyük Başarı

Hayatta elde edeceğiniz en büyük başarıyı hiç düşündünüz mü?

Üniversite son sınıfta, okulun bitmesine birkaç ay kala sınıftan mühendis adayı arkadaşlarla çay kahve içip, sohbet ediyorduk kampüste.

Bu sohbet sırasında “Arkadaşlar, okul bitmek üzere, hepimiz birer mühendis olacağız çok yakında, en büyük hayaliniz, elde etmek istediğiniz en büyük başarı ne iş hayatında?” diye sordum.

Masadaki arkadaşlardan birisi hayalinin büyükşehir belediyesinde kadrolu mühendis olmak olduğunu belirtti ve ardından kendince önemlerini anlattı hayalindeki bu işin.

İşte o gün, kendi kendime bir söz verdim:

Hayatta elde edeceğim en büyük başarı, sadece ve sadece hayallerimle sınırlı olabilir. Bu nedenle daima büyük hayaller kuracağım.

Geçmişi bir kenara bırakın ve lütfen birkaç soru sorun kendinize…

Bugün ne yapıyorsunuz?

Yaptığınız işten memnun musunuz?

Hayalinizi yaşıyor musunuz?

Potansiyeliniz daha büyük hayaller kurmak için yeterli mi?

Bu soruların dürüst cevabını ancak siz verebilirsiniz. Eğer gerçekten şu andaki konumunuzdan memnunsanız ve daha büyük hayaller kurmak için kendinize güveniniz yoksa ne ala.

Ama, farkında olarak ya da olmadan hayalleriniz sizi elde edebileceğiniz büyük başarılardan alı koyuyorsa ne yapmalısınız?

Amaçsız yaşamak için çok kısa bu hayat.

Büyük bir hayal ya da hayaller kurmak yolun sadece başı. Esas olan bu hayallerden amaçlar belirleyip, harekete geçmek.

Hayatta elde edeceğiniz en büyük başarı, sadece ve sadece hayallerinizle sınırlıdır. Büyük hayaller kurmaktan, bu hayalleri birer amaca dönüştürüp, gerekirse büyük özverilerde bulunarak peşlerinden koşmaktan korkmayın.

Büyük başarılara ulaşmak için, bazen içinde bulunduğunuz komfordan fedekarlık etmeniz gerekebilir ve büyük amaçlara ulaşmak için şu kısa hayat, yapılan büyük fedakarlıklara değebilir.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(9)
 1. Ben yazıda bahsedilen soruları kendime 2007-2008 arasında çok sordum. İçinde bulunduğum hayatın, hayallerimi yaşayabileceğim hayat olmadığına karar verdim ve 10 yıla yakın okuduğum mesleğimi (subaylık) istifa hakkımız olmadığı için oldukça sıkıntılı süreçler geçirerek bıraktım.

  “Kıyıdan uzaklaşmayı göze alamayanlar, yeni dünyalar keşfedemez” derler, ben kıyıdan uzaklaşmayı göze aldım, şimdi nasip yeni dünyalara :)

 2. Ahmet hocam, Blogunda aktif olmaya başladığından beri iş ilanları sayısı arttı :)

  Yazıların gerçekten hayatın içinden yaşamadan tecrübe edilmeden yazılamayacağını düşünüyorum bende yaşıyorum bunları. Hazırlıklı olmak doğru zamanı seçmek gerekir diye düşünüyorum. Son 2 yazınıza istinaden.

 3. İşte insanlar, kendilerine sürekli olarak: “Ya hayalim gerçekleşmezse?” diye sorduğu için, kapağı en yakındaki limana atmakla uğraşıyor. Bu çok doğaldır ki hem daha az zaman, hem da çaba gerektirecek hedef oluyor.

  Tabii ki herkesin mutlu olacağı şeyler aynı, benzer, ya da aynı büyüklükte değil. Bazısının herhangi bir bilgi, tecrübe, ya da finans birikimi olmadan büyük hayallere sahip olması; o kişinin mutsuz olmasına yol açabilir.
  Fakat senin blog’unun özellikle girişimcilere ve büyük düşünüp elini taşların altına koyması gereken insanlara yönelik olduğunu hesaba katarsak, yazdıkların şüphesiz ki her şeyi on ikiden vuruyor.

  “Comfort zone” diyorlar İngilizce’de… “Rahat” olarak özetleyebileceğimiz o alanı terketmeden, kesinlikle olmaz bu işler. Rahatımızı bozmadan, hedeflediğimiz büyük hayallere ulaşmamız mümkün değil. Aynen bu yazıda da belirttiğin gibi.

 4. Çok güzel bir yazı…Söylediklerinizin hepsine katılıyorum. Bir insanın amacı memur olmaksa en fazla memur olur ama başbakan olmaksa en az memur olur.

 5. Lisedeki hocalarımın da dediği gibi sınavdan 50 almayı hedeflersen 30 alırsın. 100 almayı hedeflersen en az 50 alırsın. Görünmeyenler setler koymamak lazım önümüze.

 6. merhaba hocam şans eseri yazınızı okudum ve bundan kendime ders çıkarmaya çalıştım.fakat kafamda bazı soru işaretleri var hedeflerle ilgili.ben üniversitede ingilizce öğretmenliği okuyan 20 yaşında bir gencim.fakat öğretmen olmak hiçbir zaman benim hayalim olmamıştır.hep yurtdışında yaşamayı oralarda iş yapmayı (eğitim alanında değil) hayal etmişimdir.hatta bu yaz için planım (hayalim) araba alıp satmak (birkaç bin liralık yerli markalar tabi) fakat söylediğim gibi hayallerimin her zaman alanımdan farklı doğrultuda olması kafamda soru işaretleri yarattı acaba doğru yolda mıyım diye.uzmanlaşmak ile ilgili yazınızı da okuyunca hangi alana yönelmem gerektiğini düşündüm.kafamdaki soru ise şu daha fazlasını istemek konusunda hemfikiriz ama daha fazlasını nerde aramak konusunda emin değilim.eğitim alanında mı (ki inanın bana hiç ilgimi çekmiyor lise yada ilköğretimde öretmen olmak) yoksa ticari alanda mı.