email-marketing-guide

Email Pazarlama Rehberi

Email pazarlama (ya da email ile pazarlama) şu anda bilinen internet pazarlama yöntemlerinden en önemlilerinden birisi. Uzun vadeli avantajlarına rağmen, halen birçok internet pazarlama uzmanı email ile pazarlama konusuna gereken önemi vermemekte.

Email pazarlama, özellikle başlangıçta yoğun bir çalışma isteyen ve uzun vadeli bakılması gereken bir pazarlama yöntemidir. Ancak doğru uygulandığı zaman, uzun vadede en karlı (ROI olarak) internet pazarlama yöntemidir.

Bu Email Pazarlama Rehberini Neden Yazıyorum?

Blog yazarları, bu işin uzmanları ve gurular tarafından yazılmış birçok email pazarlama rehberi ve yazısı okudum. Dürüst olmak gerekirse bu rehberlerin birçoğu sadece email pazarlamaya giriş konularını kapsıyor, ve ne yazıkki diğerleri de kendi ürünlerini pazarlamak isteyen firma ve kişiler tarafından yazılmış taraflı rehberler. Şu ana kadar email pazarlama konusunda başlangıç seviyesinden en detaylı konulara kadar yazılmış bir rehber karşıma çıkmadı.

Bu blog benim kişisel blogum ve diğer ticari bloglarımdan farklı benim için. Burada yazdığım herşeyim benim kişisel imzamı taşıyor. Bu blogda bahsettiğim her türlü metod benim tarafımdan direk uygulanmış, tavsiye ettiğim her ürün tarafımdan denenmiş ürünler. Amacım tecrübelerimi paylaşarak sizlerin de sevdiğiniz işi yaparak rahat bir hayata sahip olmanız. Siz de doğru kaynakları okuyup, okuduklarınızı uygulamaya geçirirseniz internet pazarlama ile başarılı olamamak için hiçbir bahaneniz olmaz.

Tekrar hatırlatmak isterim ki internet pazarlama çok ciddi çalışma ve kendini adama gerektiren bir meslek, email pazarlama için de bu kurallar aynen geçerli. Ancak sektörde yatırım getirisi (ROI) oranlarına bakarsak, email pazarlama uzun vadede en yüksek ROI oranına sahip internet pazarlama tekniğidir. Neden? Çünkü email pazarlamada çok büyük bir yatırıma ihtiyaç yoktur, hatta çoğu zaman değerli vaktiniz dışında hiçbir yatırıma gerek olmadan email pazarlama yapılabilir.

Bu email pazarlama rehberi email pazarlamaya girişten başlayarak çok ayrıntılı ve uzun bir makale/yazı dizisi olacak. Benim kendi işlerimde kullandığım önemli email pazarlama tekniklerini de sizlerle paylaşacağım. Yazım dili olarak başlangıç seviyesinde tutmaya çalışacağım, ancak email pazarlamada başarı için ileri tekniklerden de bahsedeceğim. Bu email pazarlama rehberinde aşağıdaki ana başlıklar bulunacak.

Email Pazarlama Rehberi İçeriği

 1. Email Pazarlama Rehberi – Şu anda bu yazıdasınız. Email pazarlama yazı dizimi takip etmek istiyorsanız, bu sayfayı bookmarklarınıza eklemenizi tavsiye ederim. Yeni yazılar yayınladıkça aşağıda linklerini ekliyor olacağım.
 2. E-Posta ile Pazarlamaya Giriş – Tam olarak bir Email Pazarlama 101 rehberi.
 3. E-Posta ile Pazarlama Terimleri 101 – Bu yazıda e-posta ile pazarlama için ABD’de uyulması gereken kurallar ve kanunların yanı sıra bilmeniz gereken önemli email pazarlama terimleri ve açıklamaları bulunuyor.
 4. Email Pazarlama Stratejisi – Başarılı bir email pazarlama kampanyasına başlamadan önce nasıl bir strateji ve yol haritası çizmeniz gerektiğini anlatan bir yazı.
 5. Email Pazarlama Yazılımları ve Araçları – Emil listenizi yaratmaya başlamadan önce doğru yazılımı seçmek çok önemlidir. Şu anda piyasada olan ücretsiz ve ürectli email pazarlama yazılımlarını tartıştığımız ve karşılaştırdığımız yazım.
 6. Email Listesi Rehberi Hedefe uygun bir email listesi yaratmaktan hazır bir email listesi satın almaya kadar bütün gerekli konuları tartışıyoruz. Size para kazandıracak email listesini yaratmanız ve yürütmeniz için gerekli bütün bilgiler bu yazıda.
 7. Email Bülteni – İlk html email şablonunuzu yaratmaktan ileri email bülteni tekniklerine kadar email bültenleri hakkında tam bir rehber yazısı.
 8. Autoresponders – Autoresponder nedir? İlk autoresponder email pazarlama kampanyanızı nasıl kuracaksınız? Ve internet pazarlama gurularının sizlerle paylaşmadığı autoresponder pazarlama teknikleri.
 9. Başarılı Email Pazarlama Uygulamaları – Başarılı email pazarlama uygulamaları ve gerçek hayat case study’leri.
 10. İleri Email Pazarlama Teknikleri – Eğer bu yazıya kadar okuduklarınız ilginiz çektiyse ve daha ileri email pazarlama yöntemlerini merak ediyorsanız bu yazı tam size göre. Kişisel olarak uyguladığım ve şu ana kadar kimse ile paylaşmadığım email pazarlama tekniklerinden örneklerle email pazarlama bir iş olarak nasıl yapılır konularına değiniyorum.
 11. Email Pazarlama Rehberi Bonus – Bu bir sürpriz. Email pazarlama rehberindeki bütün yazılarımı okuyup uygulamaya geçiren okuyucularımdan sadece bir bölümünün sahip olacağı bir bonus bu. Eğer bu kişilerden birisi iseniz, tam anlamıyla elinizden tutup adım adım email pazarlama ile para kazanmanızı sağlayacağım.

Bu Email Pazarlama Rehberi ÜCRETSİZ mi?

Evet, kesinlikle. Bu rehber 100% ÜCRETSİZ bir rehber olacak.

Paylaşmak değer vermektir :) 2009’da paylaşma modundayım ve okuyucularımın internetten para kazanması için daha çok paylaşımlarım olacak. Email pazarlama konusunda çok az bilgi veren onlarca ebook satarak çok büyük paralar kazanan bazı gurular bu tarz ücretsiz rehberlerimi görünce bana kızacaklar.

Bu işten benim kazancım ne?

Bu sene harekete geçmenizi istiyorum ve anlattığım teknikleri uygulayarak başarı olmanızı, karşılığında bana başarı hikayelerinizi anlatmanızı istiyorum. Başarı hikayelerinizi benimle paylaşmanız beni fazlası ile mutlu edecek. Yorumlar bölümünde fikirlerinizi, sorularınızı ve başarı hikayalerinizi yazmanızı merakla bekliyorum. Bütün sorulara cevap vermek için elimden geleni yapacağım. Bu rehber sizi A’dan Z’ye email pazarlama konusunda bilgilendirecek. Başlangıçta hiçbir yatırım yapmanız gerekmeyecek. Aynı zamanda sektörde popüler olan email yazılımlarından da bahsedeceğim ve bu yazılımlar arasında ücretli olanlar da olacak. Email pazarlamaya başlamak için ücretli bir yazılım satın alma zorunluluğunuz yok, ancak almayı tercih ederseniz ben kendi kullandığım araçları ve tavsiyelerimi sizlerle paylaşacağım, bu paylaşımlarda satış ortaklığı linklerim olabilir (tabi ki bu linkleri takip edip etmemek sizin kararınız). 2009 yılında internetten para kazanmaya hazır mısınız?

Kişisel GARANTİM – İade Politikası

Email pazarlamaya benim rehberim ile başlamak için toplam $0.00 (SIFIR DOLAR) yatırıma ihtiyacınız var. Bu sene başarıya odaklanmanızı istiyorum. Bildiğiniz gibi satın aldığınız birçok ebook ve eğitim programı para iade garantisi ile birlikte geliyor. Bu rehber %100 ücretsiz de olsa size bir sürprizim var.

3 BASAMAK Kişisel Garantim

 1. İlk olarak İnternette Başarılı Olamamanın 5 Nedeni adlı yazımı okuyun ve 2009’da kayıtsız şartsız 100% başarı için kendinizi hazırlayın.
 2. Bu email rehberinde her yazıyı okuyup uygulayın ve test edin. Kısacası ciddi bir şekilde çalışın. İnternet pazarlamada en önemli başarı anahtarı test etmektir. Birisi için sonuç vermeyen bir yöntem başka birisi için çok iyi sonuçlar verebilir. Önemli olan çok fazla test yapmaktır.
 3. 1. ve 2. basamakları uyguladıktan sonra email pazarlama ile halen ilk dolarınızı (ya da TL’nizi) yapamadıysanız size $20.00’lık kişisel bir çek yollayacağım.

Evet doğru duydunuz. Eğer internetten para kazanmak için kendinizi hazırladıysanız, bu rehberdeki her yazıyı okuyup uyguladıysanız kesinlikle para kazanacaksınız. Ne kadar para? Tamamen size ve bu işe verdiğiniz öneme, ne kadar çalışacağınıza bağlı.

**Bu rehbere hergün bir yazı ekleme hedefim var ve bu rehber tam olarak bittiğinde 20-30 arası yazıya sahip olacak. Halen okumadıysanız İnternette Başarılı Olamamanın 5 Nedeni adlı yazımı okuyarak başlayın ve kendinizi hazırlayın. Bu arada henüz üye değilseniz, kolay takip için RSS‘ime üye olabilirsiniz ve sağ üstte bulunan email listeme kaydolabilirsiniz. Yapacağınız yorumlar sizin tam olarak ihtiyaçlarınızı ve isteklerini anlamama yardımcı olacak ve daha faydalı yazılar yazmamı sağlayacak. Bu nedenle yorumlarınızı paylaşmaktan çekinmeyin.

Şahsen çok heyecanlıyım ve sizlerle böyle bir rehberi paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Peki siz HAZIR mısınız?

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(31)
 1. Kendimi şanslı hissediyorum Ahmet abi :) Hazırız tabii ki. Merakla bekliyoruz. Blogunu her sabah merakla açıp, yeni yazı girmiş mi acaba dediğim günlere dönüyorum sanırım. Çok güzel olacak çook. Bu arada bizim hediye nooldu abi? :))

 2. Selam,
  Yazı gerçekten güzel,ama bu yazı henüz daha bir e-ticaret veya pazarlama sitesi olmayan arkadaşlar için sadece bir fikir olarak kalacagı kesin.

  Bize şu an (başlangıç aşaması) gerekli olan e-mail pazarlama degil,e-ticaret konusunda a’dan z’ye bir rehber..

  Türkiye’de e-ticaret yapmak Amerikada holding ceo’su olmaktan zor..
  Biz vpos almak icin bile 40 türlü sıkıntıya giriyoruz…keşke herşey bitsede e-mail pazarlama’ya gelebilsek..

 3. @Ramazan: E-ticaret uzerine cok fazla dusuncem ve uygulamam var. Ancak Turkiye e-ticaret pazarini yeterince tanimiyorum. Benim dusuncelerimin ve su ana kadarki danismanlik projelerimin hepsi Amerika pazari ustune. Turkiye pazarini yakindan takip etmeye ve daha iyi anlamaya calisiyorum.

 4. Gerçekten yazılarınız çok güzel. Başarılı olamayanlara 20 USD lik çek de kendinize ne kadar güvendiğinizi gösteriyor. Demektir ki yazılarınızı daha da dikkatli gerekirse üstünden 2-3 kere geçerek okumamız şart oldu.

 5. Ahmet Bey ortaya koymuş olacağınız çalışmanın takipçisi olmaya çalışacağım. Sanırım benim de işime yaracak :) Birşey eklemek istiyorum ister tavsiye olarak alın ister rica; tüm bu yazılarınız tamamlandıktan sonra bu çalışmayı bir PDF kitap olarak görmek isteriz. İyi çalışmalar!

 6. Ahmet bey bana öyle geliyorki ileride İnternet pazarlama diyince akla ilk kirtok.com gelecek. Yazılarınızdan çok istifade ediyorum karşılıksız tecrübe paylaşımı bu olsa gerek.

 7. merhaba ahmet bey

  benim anlamadığım bu e-pazarlama rehberi ayrıntılı olarak yok mu sadece bu kadar mı?
  sizi yeni takip etmeye başladım

 8. Yazı dizisinin devamını bekliyoruz. E-mail marketing alanında İnglizce kaynak çok fazla ama Türkçe kaynak yetersiz, hatta yok. Yabancı kaynaklar genelde stratejilerin olduğu parayla satılan e-bookların içinde :) Sizin gibi uzman birinin önerilerini bekliyoruz.

  1. özgür Türkçe kaynak arıyorsan ”eposta ile pazarlama” veya hiç değilse ”email ile pazarlama” anahtar kelime gruplarını kullan :)

 9. Rehberin 4. bölümünü ne zaman yayınlayacaksınız.Bu aralar fazla yazmıyorsunuz buda bizim gibi genç girişimcileri üzüyor.

 10. şimdi ahmet abi anlamışmıyım bi bakalım mesela ben bilgisayar hakkında bir sitem var ve burda koydugum bir formmail ile isteyenlerin mail adreslerini kaydediyorum ve onlara ayda 2 yada 3 kere önemli konu yararlı bir bilgi vs. gönderiyorum dimi veya ucuza bir bilgisayar parçası gördüm almak isteyenlere gönderiyorum ve hatta ref linki reklam linki gönderim tıklamalarını istiyorum ama hedef kitle konusu var mesela benim sitemdeki ziyaretciler bilgisayar ile ilgili gelenler genelliklede bilgisayar ile ilgili konuları yönlendiriyorum bundan ibaret sanırım herkezin dalı ayrı mail listesindeki kitle ayrı galiba? iyi günler herkeze

 11. ahmet hocam !

  Yazılarına devam etmeni isteyen 1 milyon facebook kişi bulabilirim isimli grubu kurup imza mı toplayalım ne yapalım ? Bu kadar heyecanlandırdıktan sonra bizi böyle yarı yolda bırakma..

  umarım önemli bir engelin yoktur ara vermene sebep olacak .. bilgiler için candan teşekkürler ve saygılar .

 12. 2009 yılında yazılan bu yazıyı ben deniz henüz yeni keşfettim.2010 aralık ayındayız ve 1 ay sonra 2011 yılı olacak işte blog yazmak ve okumanın en güzel yanı budur. Blog sadece paylaşmak değil aynı zamanda otomatik kazanç sisteminin bir parçasıdır. Yazılarınız ne kadar eskide olsa eğer paylaşımınız değerli ise hep aynı değerdedir. Email pazarlama ciddiyet gerektiren bir pazarlama sistemi. yazınızın devamından ve bu konudaki tecrübelerinizden faydalanmak istiyoruz.

 13. Ahmet Bey yazılarınızı zevkle okuyorum ancak internetin teknik kısımlarından pek anlamadığımdan mıdır nedir açıkçası ana başlık ve konuyu anlıyorum ama nasıl uygulanacağına dair herhangi bir yol gösterici bir şey yazmadığınız için anlamıyorum. Okuyup bitirince “hmm tamam anladım”diyorum ama hayata nasıl geçeceği konusunda pek bir şey bilmiyorum. Sizden ricam yazılarınızda en azından hayata nasıl geçeceği konusunda da ayrıntı verirseniz mutlu olurum.. Ayrıca Gökçek-Kılıçdaroğlu örneğinde tamam anket yapalım, kişi taraf tutsun tıklasın mailini alalım ama sanki mailini alıp ona mail yollayınca sanki para yağacakmış gibi anlaşılıyor ve hayata nasıl geçeceğini bilmeyip öyle kalıyorum..

 14. Tebrikler ahmet bey çok faydalı bilgiler var blogunuzda, paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Ben de e-mail pazarlama yönteminden oldukça fayda alıyorum. Yalnız bizim ülkemizde genelde e-mail marketing denilince ilk akla spam mailler geliyor. Bu durum oldukça üzücü.

 15. Ahmet Bey bende e-posta pazarlama ile ilgileniyorum ve tecrübelerinize ihtiyacım var.Yalnız bu yazı dizisi devam etmiyecek gibi en son 2009 yılında yazmışsınız.Halbuki devam etseydiniz benim gibi bir sürü insana faydalı bilgiler veriyordunuz.
  Teşekkürler.

 16. Merhaba Ahmet Bey,
  Yazınızı zevk ile okudum. Email marketing tarafında müşterileri ayrıntılı bir şekilde takip eden ve kullanıcının yapmış olduğu hareketlere göre işlemler yapan oldukça gelişmiş bir sistemimiz var müsait olduğunuz bir ara sizede gösterip fikir ve tavsiyelerinizi almak isterim.

  Teşekkür ederim.