kullanilabilirlik

Eticarette Başarılı Bir Kullanılabilirlik (Usability) Örneği

Kullanilabilirlik yani usability artık her web tasarımcısının önem verdiği olmazsa olmaz bir konu. Gelişen teknoloji ve kullanılabilirlik ar-ge ve testlerine ayrılan bütçelerin artması ile Eticaret siteleri ziyaretçilerini daha hızlı bir şekilde müşteriye dönüştürüyorlar.

Eticarette Kullanılabilirlik (Usability) üzerine ayrıntılı bir yazı hazırlamak için bilgisayarımın başına oturdum. Farklı kaynakları ve örnekleri incelerken bir örnek karşıma çıktı.

Bu örnek site Norveçli bir Eticaret Sitesi Arngren.net.

Kullanılabilirlik üzerine neredeyse literatürde olan her noktayı başarı ile uygulamış bir site.

O nedenle oturup, uzun uzun size kullanılabilirlik nedir, tasarım yaparken nelere dikkat edilmelidir gibi dersler vermektense bu başarılı örnek üzerinden konuşmak istedim.

Arngren.net Ana Sayfası (Lütfen üstüne tıklayıp büyük boyda göz atın):
Büyütmek İçin Tıklayın

Arngren.net’in başarı ile uyguladığı kullanılabilirlik maddeleri:

1) Kurumsal markası oturmuş. Siteye bir kez daha gelsem hemen Arngren.net’de olduğumu hatırlarım, mükemmel bir marka ve logo çalışması.

2) Menü mükemmel. Menü hem arama motorları için optimize edilmiş hem de hiyerarşik bir düzende, SILO kurallarına uyularak tasarlanıp ugulanmış. Çok başarılı bir html ve css çalışması olmuş, hem şık hem kullanışlı.

3) Renk uyumu tek kelime ile mükemmel. Gözü yormayan, tam anlamı ile potansiyel müşteriyi alışverişe iten sıcak renklerin birleşimi. Bu kadar uyumlu rengi bir arada başka bir sitede görmedim.

4) Büyük eticaret siteleri bile istatistiklerini vermekten korkarken, Arngren.net büyük bir cesaretle statcounter kodunu çok doğru bir yer olan sitenini üst (header) kısmının tam ortasına koymuş. İşte cesaretli ve açık yürekli olmak budur. Ben bu yazıyı yazarken 1,518,684 ziyaretçi vardı (son 1 gün, 1 yıl ya da kurulduğundan itibaren) Tebrik ediyorum.

5) Site içi arama. Çok kolay ulaşılabilir. Siteye girdiğim saniyede aramanın nerede olduğunu hiç göz gezdirmeden buluyorum, büyük konfor.

6) “Call to Action” mükemmel. Sepetime ekle butonları olsun, diğer ayrıntılar olsun, tek kelimeyle şahane ve uyumlu.

7) Ana sayfada yeni ürünler, indirimli ürünler vs çok güzel konumlandırılmış. Müşteriyi alışverişe zorluyor.

Elimde yaklaşık 60 madde daha var http://www.arngren.net/ sitesinin mükemmel kullanılabilirlik uyumlu tasarımı ile ilgili ancak vaktimiz burada sona erdiği için bir sonraki usability yazımda başka bir örnekle sizlerle olacağım.

Arngren.net’e slogan tavsiyesi: Kullanın, Kullandırın, Kullanılabilir olun; Arngren.net

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(14)
 1. Merhaba, ben ve arkadaşlarım internet sektöründe çalışmaktayız. Fakat bir türlü sizin baktığınız gözde bakıp bir anlam yükleyemedik bu siteye. Biz Türkiyeden çok mu şekilci bakıyoruz acaba.

 2. Ahmet Bey şaka mı yapıyorsunuz anlamadım? Şahane, uyumlu, kullanışlı, şık vb sıfatlarını bu siteyle ilişkilendirip kullanmak ne kadar dogru? 1 nisan olsa şaka yaptııgınızı sanıcam.

  bakalım ardından ne cıkıcak gercekten merak edıyorum. Kral cıplak ahmet bey:)

 3. tolga hiç kralı çıplak görmedim :) (gerçekten).

  Bu olay tamamen bir sarcasm idi. Gerçekten usability üzerine bir yazı yazmak için oturdum bilgisayar başına, ancak arngren.net sitesini görünce dilim tutuldu, kanım dondu, şok üstüne şok yaşadım. Tam anlamı ile usability kavramının bütün kurallarının 100% tersini yapmış bir site. O nedenle bu örneği verdim :)

  Sarcasm anlamı:

  1. i. istihza. aci alay, küçümseme, alay, igneleme. acı söz. acı söz. i. istihza. dokundurma, iğneleme, dokunaklı alay, gizli alay, istihza.
  2. istihza, istihza, iğneleyici ve küçümseyici söz, acı söz.
  3. acı alay. küçümseme. alay. iğneleme.
  4. dokunaklı söz. iğneleyici ve küçümseyici alay. alaycılık. istihza.
  5. acı söz

 4. İroni :)

  Yazıyı sabah okuduğumda söyleyecek tek kelime bulamadım o yüzden yorum yazmadım (Hatta site sayacındaki dengesizlikten bile bahse değmez diye düşündüm) ve Ahmet bey’in bu ironik yazısından gerekli tebessümle “2000li yıllarda bu.. nayır nolamaz” nidalarını sağladım kendime :)

  Gelgelelim, ciddiye alınacağını ve değerli blog yazarımızın zevk anlayışına böyle bir tarasımın(!) dahil edileceğini hiç düşünmemiştim.

  Şimdi bir kez daha güldüm akşam akşam :)

 5. Siteyi yapan arkadaş her kimse sanırım oda kullanılabilirliğin önemini vurgulamak istemiş :) yoksa böyle bir görüntü yaratmayı normal şartlar altında beceremezdi diye düşünüyorum :)

 6. Koltuğumu yatırmış, fontları uzaktan okunabilecek kadar büyütmüş bir elim kafamın arkasında bir elim farenin tekerinde yaslanmış okuyorum…
  Yemin ederim yerimden zıpladım.
  Şöyle hokkalı bir yorum yazayım dedim. Yorumlardaki açıklamınızı görünce rahatladım.

 7. bence bu yazıyıda bu siteyide bu yorumuda yok edin nedir bu uzmanlık alanlarınıza yakısmayacak bi yorum kimseyi assagılamak istemem ama berbat kelimesi bu site icin az kalır işportacı sitesi dense belki girisimcilik adına bi örnek olabilir hani belediyeden kacmaktan usanmıs bi adamin internete girmesi böyle olur dense anca ifade edilir

 8. Ohhhh be valla yorumlari okuyunca rahatladim.Ben bir creative director’um ve bu yaziyi okuyunca gercekten sok yasadim.Ahmet bey boyle bir siteyi nasil destekler diye ama yorumlari okuyunca anladim.
  Kesinlikle katiliyorum bu bir facia olmali:)

 9. Merhaba,
  Yazılarınızı sabahtan beri tek tek okumaktayım. Çok acıklayıcı ve kaliteli yazılar ve devamınıda bekliyoruz. Yukardaki siteyle ilgili birseyler yazmak istedim. Reklamcılıkta şu vardır “Birseyin kötü olması değıl onun hakkında konusulması ve aklıda kalması önemlidir.” Mesela türkiyede “Ayşe Abla Cırtt” Diye sorduğunuzda eminimki %99 aklına ACE reklamı gelir. Çok kötü ve inanılmaz saçma bir reklam kültürüdür. Ama Sonuçta aklıda bırakmıstır. Su anda sizin yazıdığınız yazıylada bu siteye girilme oranı cok cok arttı ve baskalarıda arkadaslarınıa gostererek artmaya devam edecek ve site büyüyecektir. Hatta kimbilir alışveris yapan bile olur belkide :)

 10. Önceklikle Ahmet beye yazılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Ama şunu söylemek istiyorum, Ahmet bey bu yazıyı yazmasındaki amacın bir eleştiri doğrultusunda gerçeği bulubilme yolunu göstermeye çalışması bazı kişiler tarafından başka anlaşılması (yani söz konusu siteyi övdüğünü düşünmesi) beni gereçekten şaşırttı. :)