nis-pazarlar

Eticarette Niş Dönemi

Türkiye’de eticaret denince akla gelen ilk iki isim Hepsiburada ve GittiGidiyor oluyor şüphesiz.  Bundan yıllar önce Amerika’da eticaret denince akla Amazon ve eBay‘in gelmesi gibi.  Hepsiburada ve Gittigidiyor gibi lider eticaret sitelerin başarı hikayeleri birçok yatırımcıyı eticaret sektörüne yönlendiriyor ve bu Türkiye için çok sevindirici bir haber.  Ancak birçok yatırımcı firma yabancı olduğu internet sektörüne girerken en başarılıları örnek alıp en büyük ve en başarılı olma hedefi ile yola çıkıyor.  Bu da onlarca eticaret yatırımının piyasada başarısız olup kaybolmasına neden oluyor.

Henüz üniversiteyi yeni bitirmiş ve neredeyse hiçbir sermayesi olmayan genç bir arkadaş bana geçenlerde bir email atmış ve çok iddialı bir projesi olduğunu, Gittigidiyor’a rakip olacağını iddia etmiş.  Tamam girişimcilik güzel birşey, proje üretmek güzel birşey, ancak bu email bundan 5-10 sene önce gelmiş olsaydı projesini uygulamasını tavsiye ederdim bu arkadaşa.  Ama ne yazıkki o tren çoktan kaçtı.

Eticarete girmek istiyorum, sıfırdan bir dev eticaret sitesi yaratabilir miyim?

Çok büyük sermayeniz ve ekibiniz ya da hali hazırda olan sistemleri yenecek çok yaratıcı bir fikriniz yoksa Hepsiburada ya da Gittigidiyor gibi eticarette her türlü ürünü tüketiciye sunan büyük eticaret siteleri ile yarışmanız imkansız.

Peki eticarete yatırım yapmak için çok mu geç kaldım?

Kesinlikle hayır.  Özellikle Türkiye’de Eticaret sektörü henüz emekleme aşamasında.  Hepsiburada, Gittigidiyor, Yemeksepeti vs gibi kendi sektöründe öncü eticaret sitelerini ben yıllar önce Etiler, Nişantaşı, Bebek henüz tarla bahçe iken alınmış arsalara benzetiyorum.  Bunların herbiri uzun vadeli (hatta kısa vadeli) çok güzel yatırımlar, ancak unutmayın ki birileri Etiler çok değerlendi, arsa kalmadı derken akıllı yatırımcılar o sırada Bakırköy, Ataköy vs gibi yerlerden arsa alıyordu.  Yani eticarette Etiler, Nişantaşı’nın köşeleri kapılmış olsa da henüz çok fazla arsa var boş duran ve beni al beni al diye bağaran.

Öncelikle olayın bilimsel yanını (çok detaya girmeden) açıklayalım ve örneklerle daha sonra devam edelim.

Pareto Kanunu

İtalyan Ekonomist Vilfredo Pareto tarafından bulunmuş ve güncel hayatta 80-20 kuralı olarak bilinen bir prensip.  Pareto kanununu ticarete yorumladığmızda bir şirketin sattığı ürünlerin %20’si (en çok satan %20) o şirketin karının %80’ine eşittir.  Pareto bu kuralı bulurken İtalya’da o dönemde halkın en zengin %20’sinin bütün gelirin %80’ine sahip olduğunu gözlemlemiş ve böyle bir sonuca varmıştır.  Bu 80’e 20 kuralı yıllardır ticarette kullanılan bir kuraldır.

Ancak bundan 4 yıl önce MIT’de yapılan bir araştırmada internette alışverişin hızla artması ile birlikte niş pazara olan talebin arttığı ve Pareto’nun 80-20 kuralının yavaş yavaş değiştiği ispatlanmıştır.  Kullanılan örneklerden birisi Amazon.com’un 4 yıl önceki cirosunun %40’ını kitapçılarda bulunmayan herbiri az satılan niş kitapların oluşturduğudur.  Daha sonra Wired Dergisi editörü Chris Anderson bu araştırmadan yola çıkarak eticarette Pareto’nun 80-20 kuralına karşılık Long Tail Teorisini (Uzun Kuyruk Teorisi: Az aranan, uzun kelimelerden oluşan, niş pazar anlamında) ortaya atmıştır.

Pareto Kanunu ve Niş Long Tail Teorisi Karşılaştırması

Yukarıda hazırladığım grafiği incelersek mavi eğrinin (eticaret) daha uzun ve daha yüksek olduğu görülüyor.  Yani eticarette normal ticarete göre niş ürünlerin popüleritesi ve rakamı/hacmi artmaktadır.

Peki Eticarette Başarılı Niş Projeleri Neler?

Özellikle Amerika’da eticarette niş gittikçe popülerliğini arttıran bir konu.  Şu anda yüzlerce örneğe girebiliriz, ancak çok örnek verip kafa karıştırmak yerine bir örnek ile konuyu anlatmak daha uygun olur.

Eticarette niş olarak Amerika’da en başarılı firmalardan biri NetShops tartışmasız.  NetShops bünyesinde 200’ün üzerinde niş eticaret sitesi bulunduran bir internet firması.

NetShops Hakkında

 • 1999 yılında kuruldu
 • 400’e yakın çalışanı var
 • Top 500 eticaret firması listesinde Amerika’da 104. sırada
 • 2006 yılında Amerika’nın en hızlı büyüyen 13. şirketi seçildi (sadece eticaret değil, bütün şirketler arasında)
 • 200’ün üstünde niş eticaret sitesine sahip
 • NetShops’ın hiçbir sitesi toplam cirosunun %5’inden fazlasını oluşturmuyor (çok önemli bir veri)

NetShops’ın sitelerinden birkaç örnek vermek gerekirse:

Amerika’da geçen sene en büyük 500 eticaret sitesi listesini incelediğimizde bir önceki seneye göre daha çok niş sitenin bu listeye dahil olduğunu görüyoruz.  Kısacası eticarette gelecek niş pazarlarda.

Doğru Niş Pazarı Nasıl Seçerim? Niş Pazar Araştırması

Niş pazar sonu neredeyse olmayan bir konudur.  Ancak ciddi bir eticaret sitesi kurmayı düşünüyorum, bu anlatılanlar aklıma yattı, peki doğru niş pazarı nasıl seçerim sorusuna geldi sıra.

 1. İlk olarak araştırma yaptığınız niş pazarda ürün ya da ürün kategorisinin yıllık ticaret hacmini öğrenin.  Çok niş olsun bir numara olayım mantığı ile kurbağa bacağı konservesi satan bir eticaret sitesi açabilirsiniz, ne güzel hiç rekabet yok ama yıllık Türkiye’de ne kadar kurbağa bacağı konservesi tüketiliyor biliyor musunuz?
 2. Çok iyi bir pazar araştırması yapın.  Hali hazırda bu niş pazarda eticaret sitesi var mı? Var ise ayrıntılı inceleyin, bu sitelerden sipariş verin.  Pazarda hali hazırda eticaret sitelerinin olması sizin başarılı bir site kurup zirveye çıkamayacağınız anlamına gelmez.  Daha önce bahsettiğim Fiyat, Kalite ve Servis Denklemini inceleyin.  Ancak bu niş pazar sizin yatırım gücünüzden daha fazla dolmuş ise daha alt bir niş pazara inin (tabi pazar payı değecek ise).
 3. Sevdiğiniz, ilgi alanınız olan bir niş pazar seçmeniz sizi daima öne çıkartır.  İlginiz olmayan bir niş pazar seçerseniz ilk olarak bu pazarı iyice öğrenin.  Örneğin sadece uçurtma satan bir site kurmaya karar verdiniz diyelim, elinizden geldiğince uçurtmalar ile ilgili bilgi edinin.  Farklı uçurtmaları satın alın, uçurun, deneyin, ürünleri iyi tanıyın.  Unutmayın ki niş pazarlarda bir numara olmanın kurallarından birisi o niş pazarda otorite olmaktan geçiyor.
 4. Yaratıcı olun, seçtiğiniz niş pazara katma değer katın.  Normal ticarette hiç denenmemiş belki de çok basit bir fikir eticarette denenebilir.  Örneğin bir marketten alışveriş yaparken size saatlerini ayırıp yemek tarifleri veren birisini oraya koymak çok büyük masraf iken internetin getirdiği avantajları kullanın.  Eğer sadece yemek satan bir siteniz varsa, o yemeklerin tariflerinin videolarını ekleyin (çok basit ve yaratıcı bile olmayan bir fikir ama size çok fazla müşteri getirebilir).  Daha yaratıcı olun ve yeni fikirler ile bu niş pazara katma değer katın.
 5. Yurtdışında hali hazırda bu pazarda olan örnekleri yakından inceleyin.  Doğru yapılan noktaları Türkiye’ye uyarlayın, ancak unutmayın ki yöresel, kültürel vs birçok farklılıklardan dolayı yurtdışında tutan her yöntem Türkiye’de tutmayacaktır.  Ama önünüzde bir yol haritası olması açısından yurtdışındaki başarılı niş eticaret sitelerini yakın takibe alın.

Eticarette doldurulmayı bekleyen birçok niş pazar girişimcileri bekliyor.  Özellikle Türkiye gibi eticaret sektöründe yolun çok başında olan ülkeler için niş pazarlar birer altın madeni.  Niş pazar araştırması ya da eticarette niş pazarlarla ilgili her türlü sorularınızı bu konu altında eklemeyi unutmayın.

Yaratıcı, bol kazançlı niş eticaret siteleri kurmanız dileği ile…

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(36)
 1. Niş e-ticaret denince çok daha sosyal ortamlar hayal ediyorum nedense. Ortak noktası olan insanların alışveriş yaptıkları bir alan olmalı sonuç olarak.

  En sevdiğim niş de solaklar için oluşturulan marketler. Eticaret’te de var tabii ki: http://www.anythingleft-handed.co.uk en güzel örneklerden.

  Türkiye’de de çok başarılı olacaktır, niş ticaret siteleri; fakat niş olsun diye yapılacak işler değil; iş olsun diye yapılacak nişler olmalı : )

  Mesela Türkiye’de laikler ve islamcılar için ayrı ayrı ticaret siteleri kurmak; apayrı bir niş olabilir :D

  Ürün odaklı düşünmemek lazım nişi her zaman.

 2. Erhan cok guzel bir noktaya deginmissin. Ozellikle social shopping ile ilgili ayrintili bir yazi hazirladigim icin bu yazida agirlikli olarak urune onem verdim ve urun sitelerinden bahsettim.

  Yoksa niche kavrami senin de soyledigin gibi sadece urunu kapsayan bir kavram degil.

  Mesela Türkiye’de laikler ve islamcılar için ayrı ayrı ticaret siteleri kurmak; apayrı bir niş olabilir

  Her ne kadar Turkiye’de kutuplasma yaratacak herturlu projeye karsi olsam da bu verdigin ornegin cok benzerleri Amerika’da hem din hem de irk olarak kullaniliyor. Birkac ornek; zenciler icin dating siteleri, hristiyan gencleri bulusturan siteler, yahudi alisveris siteleri vs gibi.

 3. Kesinlikle bu uç örneklerin farkında olduğum için ben de bu kadar uç bir örnek verebilmiştim. İnsanları bir şekilde tüketime götürebilecekse hiç bir şekilde karşısında değilim bu tarz alternatif fikirlerin.

  Ki Türkiye’de “biz kaç kişiyiz” soruları sorulup internet üzerinden içerik mobil içerik satılarak bu tarz niş ticaret yapılmaya zaten çoktandır başlandı :D

  Dini-siyaseti araç olarak kullanan girişimcileri de destekliyorum, destekleyeceğim.:D Yeterki piyasaya hareket gelsin.

 4. Selamlar
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ancak şöyle bir soru takılıyor aklıma; Türkiye’ de ticaret hacmi zaten Amerika’ ya göre çok küçük yani insanlar az kazanıyor az tüketiyor.(Büyük işletmelerde müşteri takılıp kalıyor) Böyle oluncada işte Niş alanlara kadar müşteri inmiyor. Yani normal hayatta kaç kişi niş dükkanları tercih ediyor. Artık ara sokaktaki dükkanları pek fazla kimse tercih etmiyor. Büyük kesim alışveriş yapacaksa alışveriş merkezlerini tercih ediyor. Marka bir ürüne gücü yetmesede kredi kartına taksit yaptırıyor. İndirim günlerini bekliyor. Son 7-8 yılıdır enflasyonun azalması ile büyük işletmeler küçüklerin pazarlarına girmeye başladı. Burada %80-%20 kuralı halen işliyor. Ancak e-ticaret hergeçen yıl artarak devam ediyor. Normal ticaretten nekadar farklı olacağını (sizin de grafikle belirtiğiniz gibi) bilemiyorum. Yorumlarsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

 5. Birşey daha sormak istiyorum.
  Netshops.com a girdim. Web sitesi büyük portallar gibi. Yani ne ararsan var şeklinde. Sitenin kendisi amazon.com dan farklı değil. Bu web sitesini amazon.com dan ayıran özellik nedir? (yada Türkiye ‘de hepsiburada.com)
  Müşteriler şöyle bir yolmu izliyor:
  netshops.com a gir-aradığın ürün grubunu bul(yada site içi arama motorundan arattır.)-ilgili web sitesine git-ürünü beğen-satın al
  yoksa
  google.com a veya yahoo.com a gir-aradığın ürünü yaz-sıralanan web sitelerine sırayla gir-beğen-satın al(burada netshops firmasının 200 tane web sitesinin google aramasında üst sıralardamıdır?)
  yada ne şekilde olduğundan bahsedermisiniz?
  Teşekkür ederim.

 6. @selim: Verdiğin örnekler gayet güzel olmuş, benim de vurgulamak istediğim noktalardan birisi bu idi. Normal ticarette belirli bir niş pazarda örneğin mağaza açmak çok karlı olmayabilir, ancak aynı niş sektörde internette açılacak bir mağaza çok karlı bir projeye dönüşebilir. 80-20 kuralının internette bozulması da bundan dolayı.

  Netshops örneğine gelince, netshops’ın ana sayfası bir portal gibi ancak netshops trafiğini bu 200’ün üzerindeki niş mağazalarından alıyor. Her bir spesifik niş konuda ayrı bir e-ticaret sitesi olmasının bazı avantajları:

  1) Arama motorlarında öncelik, hem organik hem de PPC trafikte bu netshops’un niş mağazalarına çok öncelik veriyor. Google artık belirli nişlerde çok büyük sitelerden ziyade o niş üzerine fokus olmuş sitelere öncelik veriyor.

  2) Müşteri için kolay alışveriş. Örneğin bir el arabası alacak kişi çok büyük bir alışveriş sitesine girip kaybolmaktansa handtrucks.com’a giriyor (netshops sitesi) ve aradığı ürünü birçok kategoride farklı opsiyonları ile inceleyerek çok daha rahat alışveriş yapma fırsatı buluyor. Bu tarz niş sitelerde conversion rate’lerin genel alışveriş sitelerine göre çok daha yüksek olduğu rakamlarla ispatlanmış bir gerçek. Bu nedenle daha spesifik (niş) siteler daha çok tercih ediliyor.

  3) Rekabet gücü. Yeni başlayacak kişiler için eticarette rekabet edebilmek ve ayakta kalabilmek çok önemli. Bu nedenle niş siteler yeni oyunculara fırsat tanımış oluyor.

  Umarım bu örnekler sorularına cevap vermiştir.

 7. Daha önce okudum cevabınızı da yazı yazma fırsatı yeni bulabildim. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu konu hakkında daha detay soru sormak isterim eğer blogunuzun formatını bozmazsa?

 8. Selim bu blogu yazmaktaki esas amacim bu sekilde fikir alisverisleri ve birbirimize destek olmak zaten. O nedenle her turlu sorunu lutfen hic cekinmeden sor, elimden geldigince cevaplamaya calisirim.

 9. Yazınız yine son derece güzel ancak şöyle bir ayrıntı aklıma geldi. Tamam büyük projeler hep önceden yapıldı kaymağını yiyende yedi ama şu anda internet devrindeyiz. En büyük alışveriş sitesi diye sadece hepsiburadadan alışveriş yapılmıyorki. Herkesin elinin altında internet olduğu için magaza magaza dolaşmaya gerek kalmadan birçok e-ticaret sitesini dolaşıp en uygununa bakıyorlar. Bu durumda başarılı olabilmek için bence çok fazla reklam yapılması fiyat avantajı sunulması ve insanlara güvenilir olduğunuzu ispatlamanız gerekmekte. Örnek olarak Gedikgross alışveriş sitesinin kurulmasının üzerinden kaç yıl geçti ama şu anda işlem hacmi çok iyi durumda. hepsiburada.com hiçbir fazlası yok belkide eksiği var. Ama başarılar.

  Şunu demek isterimki eğer paranız varsa 10 yıl geç kalmış sayılmazsınız. Pazarlamanın başlangıcı reklam. Dogru bir reklam ve pazarlama stratejisi izlendikten sonra kesinlikle başarılı olunabilir bence.

 10. Uzun araştırmalar sonucu Niş ürün yada alanımızı bulduk. Fiyat rakiplerin durumu stratejimiz vs. herşey tamam. Ancak nasıl bir e-ticaret sitemiz olmalı. 1) Altyapı nasıl olmalı? 2) Nasıl bir e-pazarlama yöntemi izlemek gerekir. Bu sorunun cevabı belki taşdemir arkadaşımızın görüşüne de ” Bu durumda başarılı olabilmek için bence çok fazla reklam yapılması fiyat avantajı sunulması ve insanlara güvenilir olduğunuzu ispatlamanız gerekmekte.” açıklık getirebilir.
  1)Altyapı konusunda
  Türkiye’de hazır paket satan hemen-al.com garantialışveriş.com medyasis.com gibi birçok firma var. Bu firmalar hem web sitenizi hazır kodları ile veriyorlar hemde barındırma (hosting) hizmeti veriyorlar. Arama motoru optimizasyonu (Seo) hizmeti verdiğini belirtenlerde var. Birde ayrıca siparişe göre yapan firmalar ve freelance çalışan web masterler var. Ben sizin Turkishcorner.com da kullandığınız volision.com altyapısını da inceledim demosunu indirdim. Türkiye’de bahsettiğim firmalardan çok daha gelişmiş olduğu kesin. Fiyat olarak da cazip geldi. Türkiye’den tercih edildiğinde problem olurmu(mesafe-internetin Türkiye’deki hızı telefon görüşmesi yapılacaksa dil problemi vs)
  Siz neden volusion.com firmasını tercih ettiniz? Volusion.com dan hazır paket alıp üzerinde değişiklikleri firma olarak sizmi yapıyorsunuz yoksa sizin taleplerinize göre ilgili firma mı düzenleme yapıyor? Web siteniz kendi server larinızdamı barınıyor yoksa ilgili firmanın server ında mı? Ayrıca arama motorlarında üst sıradarda çıkmak ve orada tutunmak için firma seçiminin altyapı açısından etkisi nedir? Arama motoru optimizasyonu konusunu seçtiğimiz firmaya bırakmak doğru bir yöntem midir?
  Bahsettiğim Türkiye’deki firmalardan birisi tercih edilmesi gerekiyorsa ilgili firmalardan ne istemeliyiz? hangi taleplerde bulunmalıyız? önceliklerimiz neler olmalı?
  Yani kısaca siz altyapı için firma seçiminde nasıl bir yol izlediniz? Türkiye’de başlangıç ve sonrası için nasıl bir yol izlemek gerekir?

  2)E-pazarlama konusunda
  Siz firmanızın e-pazarlama faaliyetlerini volusion.com a mı bıraktınız? Arama motoru optimizasyonu yada daha kapsamlı e-pazarlama konusunda başka firmalar ile birlikte çalışıyormusunuz? Çalışıyor iseniz ne tür yöntemler izliyorsunuz ve gizli bilgi olmayacaksa firma isimlerini paylaşabilirmisiniz?
  Ayrıca konferansınızdan hatırladığım kadarıyla yeni tanıştığım kişilere de web sitemi anlatıyorum(yüz yüze) dediniz? Ayrıca tanıtım için geleneksel anlamda pazarlama faaliyetleriniz varmı(fiziksel olarak)bahsedebilirmisiniz?
  Yani kısaca pazarlama faaliyetlerinde nasıl bir yol izliyorsunuz?
  Türkiye’de nasıl bir yol izlemek gerekir?

  Ayrıca biraz konu dışında olacak ama
  Sizce e-ticaret yapacaksak yazılım eğitimi almak gerekirmi kapsamı neler olmalı sizce? Ben İstanbul universitesi İşletme bölümü mezunuyum. E-ticaret ile ilgilenmekteyim. Amerika’da e-ticaret eğitimi ile ilgili tavsiye edebileceğiniz üniversite varmı?

  Biraz uzun oldu :) ama cevaplandırırsanız sevinirim. Bu konularda fikirlerinizi öğrenmek isterim.
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  (Not: Konferansınıza vatani görevimde bulunduğumdan katılamadım. Birdaha konferans verecekmisiniz? Gelmeyi düşünüyormusunuz ?)

 11. @tasdemir: Söylediklerin aslında benim söylediklerimle çok farklı değil. Ben hiçbir zaman yeni bir e-ticaret sitesi çıkar ve kategorisinde hepsiburada.com’a rakip olamaz demedim, ancak zorluklarından bahsettim. Birçok kişinin bunu yapmaya çalıştığını, halbuki niş sektörlere yönelerek çok daha küçük yatırımlarla çok daha hızlı ve başarılı projeler yapabileceklerini söylemek istedim.

  @selim zaloğlu: Selim sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak verirsem burada yazmaya yer yetmez. Ancak mümkün olduğunca ayrıntılı cevap vermeye çalışacağım.

  1) Altyapı konusu: Burada ilk olarak karar verilmesi gereken nokta komple bir solution mu yoksa belli solutionları bir araya getirerek customized bir sistem mi kullanmak. Verdiğin firma örneği bizim sadece TurkishCorner’da shopping cart’ımız için kullandığımız bir solution. Ancak bunun yanısıra birçok farklı solution kullanıyoruz. Örneğin email newsletter için ayrı bir software kullanıyoruz, marketing için ayrı software’ler vs. Biz birçok software’in bulunduğu full custom bir sistem yaptık ve herşey inhouse, yani kendimiz yaptık.

  Altyapıda satın alınacak bir software için iki opsiyon var. On-demand ya da on-premise. On-demand genelde aylık ödeme yaparak kullanılan ve hosted solutionlar oluyor ve on-premise dediğimiz solutionlar ise direk ücretini ödeyip satın alınan solutionlar. Ancak ikisinin de birçok avantajı ve dezavantajı var. Bununla ilgili ayrıntılı bir blog yazısı yazarım, çünkü önemli bir konu.

  Ancak on-demand bir solution seçecekseniz kesinlikle Türkiye uyumlu olup olmadığını kontrol edin derim. Örneğin volusion ile Türkiye’de ve Türkçe bir site run etmeniz neredeyse imkansız.

  2) E-pazarlama: Bu başlı başına farklı bir uzmanlık alanı artık. SEO (arama motoru optimizasyonu) internet pazarlamanın sadece bir parçası, daha birçok konusu var. İnternet pazarlama benim uzmanlık alanım ve biz bütün sitelerimiz için pazarlamamızı inhouse yapıyoruz, freelancerlar dışında hiçbir firma ile çalışmıyoruz. Ancak Amerika’da firma adı önerebilirim (ciddi bütçeli projeler için). Geleneksel anlamda pazarlama tabi ki yapıyoruz. İster kendi sitemiz isterse client sitesi olsun projeye göre geleneksel anlamda birçok pazarlama yöntemi uyguluyoruz.

  3) E-ticaret için yazılımcı olmak şart mı? Kesinlikle hayır. E-ticaret için iyi bir işadamı ve yönetici olmak şart. Tabi ki yazılımdan hiç anlamıyorsanız ya tamamen hazır paket solutionlar ile yola çıkmak ya da yazılımcı bir ortak, çalışan ile başlamak daha avantajlı olur.

  2007 yılında Türkiye’ye iki kez gelme fırsatım oldu. İstanbul Üniversitesi ve Genç Girişimciler Kulübünde konferanslar verdim. Genç Girişimciler Kulübü saolsunlar tekrar davet ettiler, onun dışında henüz bir davet olmadı. Ancak Türkiye’ye geliş programıma göre kesinleşmiş konferanslar olursa kesinlikle burdan haber veririm ve sizlerle tanışmak, yüzyüze fikir alışverişi yapmak beni mutlu eder.

  Söylediğim gibi sorduğun soruların bazılarının cevapları çok ayrıntılı ve ayrı ayrı birer blog post hazırlayacağım hepsi için. Umarım şimdilik bu cevap yeterlidir.

 12. SAYIN AHMET BEY SİZDEN RİCAM BU NİŞ SİTELEİNE NASIL KATILABİLİRİM BANA DETAYLI BİR AÇIKLAMA YAPARSANIZ MENUN OLURUM
  BU NİŞ SİTELERİ SADECE TÜRKİY DEMİ YOKS A YABNCI DİLDEDEMİ YAYINLANCAK BU KONU ÇOK İLGİMİ ÇEKTİ YAZARSANIN ÇOK MEMNUN OLURUM LÜTFEN YARDIMCI OLURSANIN MEMNUN OLURUM SAYGILAR .

 13. Merhaba,
  Birkaç yazınızı okudum önce daha sonra konferans videonuzu sanırım 4-5 saattir sitenizdeyim. Nerdeyse tamamını okumak üzereyim :) Teşekkürler çok güzel şeyler yapıyorsunuz. Niş konusunda bende birsey soylemek istiyorum, bunu yazılarınızı okuduktan sonra fark ettim. Benim bir web sitem var ve yazılarınızda ki niş tanımlamasının sadece eticaret için geçerli olmadığını fark ettim. Benim sitem açık kaynak cms ( Php-Fusion ) için destek veren bir site eskiden beri bildiğim bazı forum siteleri ile soyle kucuk bir karsılastırma yaptım kafamdan sizin yazdıklarınız videonuzda anlattıklarınız ile, Niş içeriğe sahip olan sitelerin gerçekten daha fazla avantajları var sanırım, webmaster forumları ile benim sitemin iceriklerini urunmus gibi dusunursek benim sitem daha basarili gibi duruyor. (bir ara PR6 idi)
  Sevgi ve saygı ile
  Takipciniz olmak bir zevk gercekten.

 14. yanınızı çok ilgi çekici ve farklı buldum.özellikle niş alanlar ilgimi çekti.bizde e_ticeret sitesi kuruyoruz.yazılarınızı zevkle izliyorum

 15. @ Mustafa Kahraman: Evet, çok doğru bir noktaya değinmişsin. Sonuçta niş sadece eticaret için geçerli değildir. Kendi siten ile ilgili verdiğin örnek çok uygun olmuş konuya, teşekkürler. Geç cevabım için kusura bakma lütfen.

  @ mine: Eticaret siteniz hayırlı uğurlu olsun. Eticaret ile ilgili bir dizi yazı hazırlıyorum, çok yakında yayınlamaya başlıyorum.

 16. Ahmet Bey,

  Sitenize 3 gün önce tesadüfen eriştim ve birbirinden güzel yazılarınızı keyifle okudum. Sitenizde okumadığım yazı, izlemediğim video kalmadı. İlk fırsatta bir konuşmanıza katılacağım.
  Yazılarınız bana çok şey öğretti ve ‘biliyorum’ dediğim bazı şeyleri tekrar sorgulamama sebep oldu. Vesile ile, size tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

  Bu yazınızda NetShops’tan bahsetmişsiniz. Evet; 200 farklı niş siteye sahip bir site, ve değindiğiniz gibi hiçbir sitenin cirosu toplam cironun %5’inden fazla değil(bu gerçekten önemli bir istatistik). Ancak benim kafama takılan bir konu var burada. http://www.NetShops.com tüm bu 200 sitede satılan ürünlerin tek bir sitede toplanmış olduğu büyük sayılabilecek bir portal ve bu portalda seçip beğendiğiniz bir ürünü satın almak istediğinizde domaini terketmeden işlemi tamamlıyorsunuz. (Yani ben bu portalda eldiven bakıyorsam beni niş eldiven sitesine yönlendirmiyor, işlemimi NetShops.com üzerinden tamamlıyorum.) Tahmin ediyorum ki hiçbir sitenin cirosu toplam cironun %5’inden fazla değil sözünde bu site(NetShops.com) hariç tutulmuş olmalı. Çünkü sadece eldiven satan bir sitenin cirosunun, bu büyüklükte bir sitenin cirosuyla boy ölçüşebileceğini düşünmüyorum. Bu doğrultuda acaba NetShops firması satışlarının çoğunu netshops.com üzerinden mi, yoksa niş sitelerinin toplamından mı yapıyor? Bu konuda bir bilginiz var mı acaba?

  NetShops’un cirosunun büyük kısmı netshops.com’da değilde niş sitelerinden yapıldığını varsaydığımız takdirde; eticaretteki bu niş pazar ‘sırrı’ NetShops’un başarısıyla açığa çıktığına göre büyük portallar neden ellerindeki bu büyük potansiyeli basit sitelerle niş hale getirmiyorlar? XML ile portalından ürünlerini alarak çok basit bir template üzerinde binlerce site yaratabilirler. (Üstelik powered by ‘büyükportal’ gibi bir ifade ile kullanıcısına da yeni girişimciye kıyasla çok daha fazla güven verebilirler.) Amazon, Zappos hatta ebay, ya da ülkemizdeki ve diğer ülkelerdeki gelişmiş portallar böyle bir başarı öyküsüne bu kadar kayıtsız bakıyor olamazlar.

  Bu niş sitelerin(özellikle, domain adı için konsepte uygun isimler seçildiğinde) arama motorlarında diğer portallara göre üstünlüğü tartışma götürmez bir konu. Bu farkın, NetShops.com’un arama motorlarından gelebilecek ve çok araştırma yapmak istemeyen ya da basit bir işlem için büyük portallarda zaman harcamak istemeyen tüketiciyi attract ederek, kaçırabileceği satışlarını elinde tutmasında yardımcı olduğunu düşünüyorum.
  Özetle, niş sitelerin NetShops’un cirosuna katkısının %20’yi geçmeyeceği görüşündeyim.
  Zaten yazınızda ‘Top 500 eticaret firması listesinde Amerika’da 104. sırada’ diye bir bilgi vermişsiniz. 200 tane niş sitenin hangisi bu listeye girebilmiş? Sadece NetShops.com değil mi?

  Ben NetShops’un niş siteler yaratmasının başarılı bir WOMM olduğunun ve farklı bir yaklaşımla kendinden söz ettirerek, pastayı büyük siteyle yediğini düşünüyorum. 10’ar dolardan 200 siteye verilecek 2000 dolar domain ücreti ve zaten bu boyuttaki bir portal için hiçbir sıkıntı teşkil etmeyecek barındırma, web tasarım servisleri, müşteri hizmetleri gibi servislere ekstra büyük paralar harcamadan kabaca 5.000 dolara bundan iyi reklam da yapılamazdı hani… :)

  Saygılarımla,

 17. MERHABA BEN NİŞ OLARAK İNSANLARIN EVLERİNDEKİ OKUYUPTA FARKLI KİTAPLAR EDİNMEK İSTEYEN BİREYSEL KULLANICILARAI HEDEF ALARAK KİTAP TAKAS SİTESİ PROJESİ KURUDM.
  ARADA HİÇBİR PARA TARANSFERİ YOK..
  BU PROJE İÇİN ÖNEİRLEİRNİZİ ALABİLİR MİYİM.
  OLMASI GEREKENLER YADA OLMAMAASI GEREKNELER.

 18. @Ali Barcin, Arama motorlarında belli ürün veya ürün grubuna yönelik siteler yapmak ve domain’i bununla bağlantılı tutmak dediğiniz gibi çok fazla artısı olan bir konsept. Bu siteler firma olarak netshops bünyesinde bulunduğundan, belki firma ismi olarak ilk 500’de netshops’un ismi geçiyordur.

  Bunun dışında tek ürün grubuna ait site yapılandırılmasına gitmenin bir diğer önemli avantajı; Postansiyel müşteri websitenize geldiğinde ona satış yapabilmeniz dikkatini çekmeniz lazım, onu ilgilendiren birşeyleri sunmanız lazım. Bunu yapabilmek için genel istatiklere göre 8 sn gibi bir süreniz var. Bu durumda kişi eldiven satın almak amacıyla websitenize geldiğinde sitenizde sadece eldiven ve yan ürünlerini satıyor iseniz bu ilgiyi ve dikkatimi 8 sn içerisinde müşteriye hissettirmeniz çok daha kolay olacaktır. Diğer durumda ürün portalı yapısında bir sitede müşterinin hangi ürünü satın alma amacıyla geldiğini anlamak onu yönlendirmek için işiniz çok daha zor.

  Amerika gibi pazarlama tekniklerinin üretim merkezinde, netshops’un başarıya ulaştığı bu modelin arkasında, sizin bahsettiğinizden (WOMM) çok daha detaylı bir pazarlama stratejisinin olduğunu düşünüyorum.

 19. iyi günler,ben öncelikle sorularım yanlış anlaşılmasın diye kendimi tanıtayım,25 yaşın da bir çobanım,teknolojiyi 10 sene geriden takip eden,internetle yeni tanışmış birisiyim.niş pazarlama tekniği okuduğum yorumlardan anladığım kadarıyla sadece tek bir ürünün satıldığı yermi? yoksa sitee içinde ayrı dükkanlar aracılığı ilemi yapılan bi sistem.mesala ben AFYON luyum burda sucuk,lokum meşhurdur tabiki çoğunlu amarikaya ihraç edilen mermer i unutmayalım,mesala ben sadece mermer satılan yada mermer ürünleri satılan bi site kursam(tabi kendim kuramam)bu site niş pazarlamamı oluyor.saçmaladıysam özür dilerim. şimdiden teşekürler. SAYGILAR….

 20. Ahmet bey , bu sabah aklıma geldi , neden dünyada bir innovasyon yapmak için beyin fırtınası yapmıyoruz.
  Kastettiğim dünya çapında olay olacak bir internet hedefi için hep birlikte ilerlemiyoruz. Sadece özel şifreyle girilebilecek bir bölüm yaratın ve o bölümde beyin fırtınası yapıp geleceği biz şekillendirelim ve ortaya çıkan her neyse ona ortak olalım hep beraber…anketle kararları ortak verelim , yani ölü sistem ve canlı sistem olsun , beğendiğimiz fikirleri canlı sisteme aktarırız ve canlı sistemi bir noktadan sonra gerçeğe dönüştürür uygulamaya geçeriz. baksanıza milyar dolarlardan bahsediliyor websiteler için dünyada…herhalde bu rakamı 100 kişiye bile bölsen bayaa güzel paralar çıkar. Ama yapacağımız şey dünya çapında olacak . Belki hep birlikte buna ufak yatırımlar bile yaparız. Biz bu işi Türkiyeden yapamayız. Sizin Amerikada olmanız büyük de bir avantaj. Beyin fırtınalarımız sonucunda ortaya çıkacak şey , Amerikadan lanse edilirse şansımız çok daha büyük olur , çünkü insanlar internet alemi de olsa menşeye bakıyorlar. Ben eminim süper fikirler çıkacaktır. Ancak bunun gizli bir yerde olması lazım , akıllı geçinen arkadaşlar hiç yazı yazmadan ortaya çıkan şeyi 1 saniyede çalabilirler :)
  Lütfen bu konuyu bir düşünün… Ben oturduğum yerden milyon tane fikir üretiyorum , hepimiz fikirlerimizi artık somutlaştıralım diyorum. Ben yazılımcı da olduğum için ortaya çıkan fikirleri çok uygun fiyatlara da çıkartırız.
  Nasıl mı bu fikre ulaştım : açtığınız konular süper fakat verilen cevaplar hedef odaklı değil , insanlar uzayda kaybolan fikirler bırakmışlar … Lütfen bu konuyu bir düşünün, vakit kaybetmeden harekete geçelim, bence süper fikir , belki de dünyada da ilktir.En azından ben görmedim.
  İyi çalışmalar Ahmet bey,

 21. Bilgiler icin cok tesekkur ederim
  Size bir sorum olacak simdi biz uluslararasi bi e-ticaret sitesi kurma asamasindayiz baska bir yazida size bununla ilgili bir kac soru sormustum.bizim amacimiz turkiyedeki pazari kurdugumuz e-ticaret sitesiyle yurtdisinda nasil tanitimini yapmak.bununla ilgili onerilerinizi bekliyorum.

  Simdiden tesekkur ederim.

 22. Eticaret hakkındaki yazınızı okudum sizinle nasıl iletişime geçebilirim?
  Bana Bir mail atmanız mümkünmü?
  Selamlar,
  Kolay Gelsin

 23. Ahmet Bey merhaba,
  İşin uzmanı olan size sormak istedigim birkaç soru var, yardımcı olabilirseniz cok sevinirim.
  Son zamanlarda, alternatif iş fırsatları ve kendi işimi nasıl yapabilirim soruları aklımı kurcalamaya basladıgından beri; e-ticaret, dış ticaret ve e-brokerlık üzerine internette bulabildigim kadarı ile yazılar okumaya calısıyorum. ama bunun paldır küldür kalkışılacak bir iş olmadıgını ve eger ciddi bir iş olarak yapacaksam, egitime de onem veren biri olarak egitimini almam gerektigini düşünüyorum. Bu sebeple de İstanbul’da Milli Egitim Bakanlıgına baglı sertifika veren kurumları araştırmaya da basladım. Sizin tanıdıgınız tavsiye edebileceginiz bir e-ticaret egitimi veren bir kurum var mıdır? e-brokerlık yapmak özellikle türkiyedeki kobilere dışticaret uzmanı olarak yardımcı olmak aklımda. siz ne dersiniz? e-brokerlık gelecekte ve hele de bu kriz ortamında bana birşey kazandırır mı? yoksa tüm dünyayı etkileyen krizin gecmesini bekleyip ondan sonra bu işe girmem daha mı dogru olur sizce?
  teşekkür ederim.

 24. Sibel hanım, dış ticaret konusunda merak ettikleriniz için size yardımcı olabilirim.Ben de dış ticaret kursu bitirdim ve şu an ihracat ile uğraşıyorum.size yardımcı olmak isterim.

 25. Çok teşekkür ederim Özgün Hanım/Bey, kusura bakmayın bilemedim :)
  Ne sekilde irtibat kurabiliriz? merak ettigim cok sey var.hangi kursa devam ettiniz, Istanbul’da mıydı ve bu kursların faydası oluyor mu?uluslarası pazarlama yüksek lisansı yaptım ve bu alan ile ilgili olarak yukarıda da belirttigim konularda calısmak,kariyerime devam etmek istiyorum.nereden başlamam gerektigini pek bilemiyorum acıkcası. tekrar teşekkür ederim ilgi ve yardımınıza.

 26. Sibel Hanım uluslararası pazarlama yüksek lisansı yapmışınız ve hala dış ticaret işlerinde çekimsersiniz, ben acizane alakasız sağlık meslek lisesi mezunuyum ben bile gözüme kestirdiysem sizin bodoslama dalmanız lazım, size tavsiyem cesur olun diğerleri korksun

 27. Merhaba,
  İsmim mivic, bir
  i Profil bugün (kirtok.com at) gördüm ve zaman kaybetmeden intrested oldu, ben de bilmek istiyorum, ve belki seni benim email sana resmimi bilmeniz için göndermek böylece adresine bir e-posta göndermek istiyorum kime i am.Here benim e-posta adresi (mivic_morgan@hotmail.com) i biz buradan hareket edebilirsiniz inanıyorum!