Google Monopoli’ye Doğru Bir Adım Daha

Nisan 2007’de Google, dijital reklamcılığın önde gelen isimlerinden DoubleClick’i 3.1 milyar dolara satın alacağını açıklamıştı.  Bu açıklama ile birlikte BusinessWeek dahil olmak üzere birçok önde gelen medya kuruluşu kendi yorumlarını da ekleyerek haberi manşetlerine taşımışlardı.  BusinessWeek haberinde DoubleClick’in reel değerinin 3 katına satın alınmış da olsa bunun Google için doğru bir stratejik adım olduğunu vurgulamıştı.

DoubleClickBu satın alma haberinden sora ABD’de gerekli izin ve onayları alan Google, uluslararası rekabet kanunları gereği uzun süren EU approval (EU izin) sürecini bekliyordu. Ve yapılan açıklama ile 11 Mart 2008’de Google’un Doubleclick’i satın alması onaylandı.  Microsoft’un uğraşları sonuç vermedi ve Google artık DoubleClick’in 100% sahibi.  Burada hatırlatmak isterim; Google Doubeclick’i satın alacağını duyurduktan yaklaşık 1 ay sonra Doubleclick’in en büyük rakibi aQuantive de Microsoft tarafından 6 milyar dolara satın alınmıştı ve bu sektörde Mirosoft’un umutsuzluğu olarak yorumlanmıştı.  Bana sorarsanız stratejik olarak çok doğru bir adımdı.

Sektörün içinden ve DoubleClick anlaşmasında çalışmaları olan bir arkadaşımdan aldığım haberlere göre ilk fırsatta DoubleClick yönetim ekibi değiştirilecek.

Haftaya (17-20 Mart arası) New York’taki Search Engine Strategies Konferansları’na katılacağım.  Doubleclick konusu ile ilgili daha ayrıntılı bilgileri orada duyacağımdan eminim.  Önemli olan gelişmeler olursa tekrar bir yazı yazabilirim, ya da sorular olursa bu konu altında yorumlar bölümünde tartışabiliriz.

Google Artık Bir SEO Şirketi Mi?

Dün Duncan Riley Techrunch‘daki yazısında birçok kişi tarafından gözden kaçan bir konuya tekrar değinmiş.  Doubleclick Performics adlı SEO (arama motoru optimizasyonu) şirketinin sahibi (SEO Nedir?).  Bu durumda Google bir SEO şirketi satın almış oluyor.  Bu da sektörün içinden olan insanlar için dalga geçme boyutuna varan yorumlara neden oldu.  Daha da ötesi Performics adlı bu SEO şirketi daha önce Dynamic Trade adı altında SEO sektöründe pek de takdir edilmeyen işlere imza atmıştı.  2001 yılında ise ismini Performics olarak değiştirmişti.

Arama Sektöründe Pazar Payları

Hali hazırda arama sektöründe 70% ‘lere varan pazar payı olan Google’un özellikle satın almalarda attığı her adım otoriteler tarafından çok yakında takip ediliyor.

En Büyük 5 Arama Motoru Şubat 2008 İtibari ile Pazar Payları

Arama Motorları Şubat 2008 Pazar Payları

Google Monopoli’ye Doğru Bir Adım Daha?

Arama motorları arasında 70% e ulaşan pazar payına sahip Google, Analytics ile veri konusunda da monopoliye doğru sağlam adımlarla ilerliyor.  Doubleclick satın almasında gözden kaçmaması gereken çok önemli bir nokta, Doubleclick’in müşteri portföyü içinde Fortune 500 Şirketlerinin birçoğunu bulunması ve bu firmaların internet reklamlarında direk satıştan daha çok marka reklamına önem vermeleri.  Bu nedenle ROI ne olursa olsun, dijital reklam denince kesenin ağzını açmaları.

Sonbaharda katıldığım Ad Tech Konferansında dijital reklam endüstrisinin Amerika’da çok hızlı adımlarla büyüdüğünü katılmcı sayısını görünce tam olarak anlamış oldum.  Ve Google, bana göre, Doubleclick satın alması ile sadece arama pazarında değil dijital reklam sektöründe de monopoli olmaya adayım mesajı verdi.

Rekabetin olmadığı ortamlarda ortaya çıkabilecek hantallık ya da kötüye kullanımla ilgili akla gelen sorular umarım Google tarafından uygulanmaz.  Ancak ne yazık ki birçok gösterge Google’un monopoli olma yolunda hızla ilerlediği ve monopoli imajının getirdiği hatalara düşmeye başladığı yönünde.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(2)
  1. Hocam bu yorum için biraz geç olacak ama yazınızı daha yeni okyabildim. her zamanki gibi konuya çok güzel açılım getirmişsiniz. Aslında bu yazı yazıldıktan sonra Googlenin birkaç açılımı daha oldu bilmiyorum takip ediyormusunuz. Mesala Kontrea ve WordPress.com teklif götürdü. Aslında Googlenin taktigi süper zaten bir arama motoru olarak degerlendirmek yanlış. Tam bir reklam ajansı.Türk internet reklam firmalarınında bu açılımları görmesini isterdim :) Dogan holding medyanet kuruyor :) kendi sitelerine reklam almak için. Mynet kuruyor yine kendisi için bir reklam firması.. Eee bırakın global olmayı Türkiyeye bile hitap edecek güçleri yok diyebilirim bizim firmalarımızın. Umarım vakit bulabilirimde bende bu İnternet reklam ve para olayının hem Türkiye cephesini hemde Global cephenin son halini yazabilirim. Merakla takip etmeye devam ediyorum sizi.