Hadi Beraber İnternette Alışverişe Çıkalım; ShopTogether

Hergün onlarca sosyal internet sitesi yayına giriyor. Bazen hepsini takip etmek çok zor oluyor. Ancak arada çok güzel sosyal internet startuplar doğuyor ve bu bizi mutlu ediyor.

Bugünlerde herkesin cevabını bulmaya çalıştığı soru ne?

Sosyal etkileşim (web 2.0) ve eticaret nasıl entegre olur?

İşte ShopTogether da tam olarak bunu yapmaya çalışıyor. Sosyal etkileşimi internet alışverişi ile birleştirmek.

Fikir aslında çok basit. DecisionStep, ShopTogether’ı çıkartan şirket diyor ki; İnsanlar alışverişe arkadaşları ve/veya akrabaları ile gitmeyi severler. İşte arkadaşlarınız ya da istediğiniz kişilerle birlikte internette alışveriş yapmanızı sağlayan ShopTogether’ın doğuş nedeni bu. Birçok yeni girişimden farkları var. ShopTogether bir internet sitesi değil. Eticaret siteleri ShopTogether’ı sistemlerine entegre edebiliyorlar.

ShopTogether kullanan Netshop.com sitesinin ekran görüntüleri:

İlk olarak bir isim girmeniz gerekiyor:

İki opsiyonunuz var; Birisini davet et ya da bir davete katıl (şifre sizin için yaratılıyor):


DecisionStep bu alanda yeni bir oyuncu değil. 2000 yılından itibaren işin içindeler ve eticaret sitelerine yardım eden başka ürünleri de var. Örneğin: Interactive Product Explorer, ve Dynamic Brochure Generator.

Netshops.com ShopTogether’ı haziran 2007’den itibaren kullanıyor ve birçok eticaret sitesi daha ShopTogether’ı kullanıyor.

Sürekli internette alışveriş yapan birisi olarak, kendi adıma ShopTogether’ı kullanacağımı pek sanmıyorum. Ancak şunu unutmayalım ki ShopTogether özellikle bayanların “Beraber İnternette Alışverişe Çıkabilir miyiz?” sorusuna cevap olabilir.

To read this post in English: Let’s Go Online Shopping Together with ShopTogether

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(10)
 1. Orjinal bir fikirmiş.

  Açıkcası bayanların (insanların) hep beraber bir alışveriş merkezine gitmelerinin yerini tutacağını da zannetmiyorum. Oradaki ihtiyaç alışverişten çok beraber vakit geçirmek ve muhabbet etmek zannımca. Hal böyle olunca beraber site gezip alışveriş yapalım diyenler az olacaktır.

  Bir eticaret sistemi bu entegrasyon ile kullanıcılarına farklı deneyim yaşatabilir, güzel de olur. Ama insanları bir araya getirir mi orası tartışılır. Kullanıcıları olacaktır ama geniş bir pazarları olacağını zannetmiyorum.

  Sevgilerle

 2. Atakan merhabalar

  ShopTogether ile ilgili yorumlarına aynen katılıyorum. Ancak internet çağında doğmuş ve büyüyen neslin davranışlarının bizim yaş gurubumuzdan farklı olduğunu düşünüyorum.

  Bu konuda bir örnek vermek istiyorum. Xbox ve Playstation gibi oyunlarda online oyun dönemi yeni başladığı zamanlar Teksas’ta bir arkadaşımın evindeydim. Kendisi Fifa futbol oyununu internetten bağlanıp başkaları ile oynadığını söylüyordu. İyi hoş ta hiçbir zaman gerçek futbol oynamanın verdiği zevki vermez ki diye düşünmüştüm o zaman. Ancak özellikle bizden genç nesle baktığım zaman tahminim şu anda Amerika’da gençler dışarı çıkıp arkadaşları ile oynadığından daha çok spor oyunlarını internetten (pc, xbox, playstation, vs) oynuyorlar.

  O nedenle bu tarz yeni ürünler müşteri alışkanlıkları ve davranışlarının değişimi ile uzun vadede farklı pazar paylarına sahip olabilirler diye düşünüyorum.

 3. Bence çok güzel bir fikir.

  Zaten bu uygulamayı yapanlar da dışarıda alışverişe gitmenin tamamen yerini tutmayacağını biliyorlardır.

  Bana göre burada amaç şu; Bazen işteyken, gece evdeyken internette bazı şeyler beğeniriz ve arkadaşımızdan fikrini almak isteriz, böyle durumlarda linkini göndeririz, resmini gönderir yorum yaparız. Bunun yerine arkadaşımızı da o siteye çağırarak birlikte beğenmek chat yapmak çok daha etkili bir yol olacağından bu fikrin de güzel bir fikir olduğunu düşünüyorum.

 4. insanlaır bilgisayar başında okadar çok vakit geçirmeye başladılar ki bence yakında tam entegre bir sistem çıkar ve sürekli çet halinde oluruz, sayfalariçinde.
  şu sıralar sade msn den yapılan ve linkleşme ile iletişme davranışının geliştirilmiş hali olur.