yurtdisi

Hedef Yurtdışına Açılmak

Sabah metroda Capital Dergisi’ni okurken Kayseri’de yerel bir kahve zinciri sahibinin röportajı gözüme çarptı. Genç girişimci kardeşimiz başlattığı Starbucks modeli kahve işinde başarılı bir şekilde 10’un üzerinde bayiye ulaşmış. Röportajın ana teması “hedefinin yurtdışına açılmak olduğu”.

Geçenlerde ziyaret ettiğim bir eticaret firması sahibi hedeflerinin yurtdışına açılmak olduğunu ballandıra ballandıra anlattı. Günde ortalama 10 paket yaptıklarını öğrenince şaşkınlığımı saklayamayarak “Hedef neden yurtdışı?” diye sordum. Aldığım cevap ise “Daha şirketi kurmadan bu vizyonla yola çıktık” oldu.

ABD’deki bir eticaret modelini birebir Türkiye’de uygulayarak başarılı olan bir girişimci arkadaşım New York’a ofis bakmak için gelmişti. “Neden New York?” diye sorduğumda, New York’ta bu işi yaparlarsa Türkiye’de PR ve imajlarına çok büyük katkısı olacağını söyledi. Yüklü miktarda para harcadı, aylarca New York’a gitti geldi. Sonra ne oldu bilmiyorum, bildiğim ne New York’ta ne de Amerika’da markasının adını hiç duymadım.

Dereyi görmeden paçaları sıvamak…

Olayın ilk boyutu. Daha Türkiye’de oturmamış, sürdürülebilirliğini ispatlamamış bir işi olan insanın yurtdışına açılma hayalleri kurması durumu bu.

Tereciye tere satmak…

Bir de bu boyutu var. Para kazandığı iş modelini aldığı ülkeye gidip, örnek aldığı firmalara rakip olma hayali belki girişimcilik gibi gözükebilir ama çoğu zaman cahil cesaretinden öteye gidemez.

Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak…

Bu da olayın 3. boyutu.

Bazen olaylara 3 boyutlu yaklaşmakta fayda var.

Hedefini yurtdışı olarak belirleyip başarılı olan, farklı sektörlerde birçok Türk şirketi var. Birçoğu gururumuz olan markalar. Sözüm meclisten dışarı notunu eklemek istedim.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(14)
 1. Merhaba,

  Ülkemizde emeğe saygı çok fazla olmadığı için sanırım hedeflerde hep yurtdışı var. Ben turizm sektöründe uzun yıllar çalıştım. Yabancı firmalarda görev aldığımda hayat standartlarım hep yüksek oldu ve çok mutlu bir çalışandım fakat ne zaman bir Türk firmasında çalışmayı denediysem maalesef ne kadar çabalasam hakettiğim takdiri göremediğimi farkettim.

  Girişimci olarak da aynı problemler yaşanıyor olabilir diye düşünüyorum. Türkiye’de internet üzerinden otel ekipmanları üzerine site kuran bir arkadaşım da ülkemizde çalışmalarına yeterli destek ve takdir göremediği noktada yurtdışına yöneldi ve aradaki fark tartışılamaz bile…Yurtdışına yöneldiği noktada Türk firmalarının bakış açısı da değişti ne yazık ki oysaki aynı hizmet arada hiçbir fark yok:(

  Ayrıca gerek çalışan gerek de girişimci olarak ülkemizde başarılı olmaya teşvikten çok başarılı kişileri köreltme çabası olduğu için bu yurtdışı hayallerinin hiç bir zaman bitmeyeceğini düşünüyorum.Doğru zaman olmasa bile bu riski almaya mecbur kalıyoruz.

  Kayseri’deki kahve zinciri de sanırım yurtdışına açılmakla imajının sürekliliğini sağlayacağını düşünüyordur muhtmelen çünkü Türk insanında marka takıntısı var maalesef. Yurtdışı markalarının ve yurtdışında şubesi bulunan firmaların ülkemizde gördüğü itibar tartışılmaz. Aynı hizmeti verseniz bile biri yurtdışı bağlantılı X firması el üstünde tutulurken diğeri küçük çapta bir işletme olarak görüldüğü için yeterli alt yapı oluşmasa da yurtdışına yönelmek zorunda kalıyor insanlar.

  Turistik plaj işletmesi yapan kişiler bile ne zaman yurtdışından X firması ile beraber çalışıyoruz derlerse ki bu firma hiç duyulmamış da olsa yurtdışı olması yeterli insanlar akın akın o plaja yöneliyor. Oysa ki plajlar yan yana deniz aynı deniz hizmet aynı hizmet fakat biri yurtdışı bağlantılı diğeri yerli isme sahip bir anda şezlog fiyatları, içki fiyatları 10 katına fırlıyor… fakat olur mu soran olursa yurtdışı markası taşıyan ya da yurtdışında herhangi bir ortaklığı olan firmanın plajındaydım demek önemli bir ayrıcalık:)

 2. Yurt dışında başarı olmuş bazı projeleri Türkiye’ye lokal unsurları da göz önünde bulundurup uyarladım. Çok ta güzel para kazandım.

  2 yıl kadar önce benim de aklıma esti Amerika’ya açılmak. Kendimi fazla kaptırmadan bir girişimim oldu ama tabi sonuç hüsrandı. Yazınızda da açıkladığınız gibi nedeni çok basitti. Projelerini taklit ettiğim adamların karşısına çakma projeleri ile çıkmıştım da ondan :)

  Kıssadan hisse: Ne yaparsak yapalım, farklılık yaratmak şart.

 3. Kayseride okuyan bir öğrenci olarak galiba hangi firmadan bahsettiğinizi biliyorum. Kalite ve müşteri memnuniyeti varsa eğer büyümemek için neden yok