exit

Hedefi Exit Olan Girişim Olmaz

Geçtiğimiz iki ay içinde fikirlerini benimle paylaşan birçok girişimci adayına “Hedefin Ne?” sorusunu sorduğumda, üç kişiden “Exit Yapmak” cevabını aldım.

Başarıya giden yolda ilk adım hedef belirlemek, ancak birçok girişimci adayı, kısa ve uzun vadeli hedeflerini belirlerken yanılgıya düşüyor.

Hedefin Ne Sorusuna Girişimcilerin En Sık Verdiği Cevaplar

  • Para kazanmak (Direk rakam verenler de oluyor)
  • Exit yapmak
  • Başarmak
  • Ses getiren bir proje yapmak

Bu listedeki, ya da buna benzer belirlenen hedefler aslında hedef değildir.

Exit yapabilmek, hedefe ulaşmanın getirdiği sonuçlardan sadece birisidir. Hedefe ulaştığınızda, büyük ihtimal para kazanacağınız gibi.

Uzun vadeli, ana hedefi ya da hedefleri belirlerken acele etmek yanlış hedef belirlemenize, yanlış hedef de nereye gittiğinizi bilmeden bir yola çıkmanıza neden olur.

Devrim Demirel’in blogundan, Exit ve Yatırım Alma üzerine güzel bir yazı, yatırım ve exit sürecini yaşamış birinin bu değerli tecrübelerinden faydalanmanızı tavsiye ederim.

Umarım, hedefi doğru belirlenmiş, başarılı girişimler yapar, hedeflerinize ulaşır ve eğer sizin için de uygunsa güzel exitler yaparsınız. Henüz bir girişimin başlangıcında iken, exit yapmanın bir girişimci için hedef olamayacağını hatırlamanızı umuyorum.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(2)
  1. Güzel bilgiler için teşekkür ederim.. Özellikle “ses getiren bir proje yapmak” kısmına takıldım. Bu sadece bir hayaldir. Hedef haline gelebilmesi için hayalin “zaman” ve “muhteviyat” bakımlarından sınırlanmış olması gerekir. Yani şu zamanda şunu gerçekleştireceğim diyebilmeliyiz..

    Yazının yanında devrim demirel blogunu da tanımış olduk. tekrardan teşekkürler.