heyecan

Heyecan Bittiyse

Girişimciler, kurumsal çalışanlar, öğretmenler, KOBI’de çalışanlar, sporcular, aşıklar, yazarlar ve saymadığım herhangi bir işe ya da gruba dahil olanlar.

Başlangıçta büyük bir heyecanla başladı herşey biliyorum…

Belki sabahları çalar saatsiz uyanmanıza neden oldu o büyük heyecan, belki de sabahlara kadar uyuyamamanıza.

O heyecandı belki öğretebilmek için, diplomanızı aldığınız hafta, adını dahi hiç duymadığınız, yılın altı ayı elektriği ve ulaşımı olmayan bir köye gönüllü gitmenize neden olan.

O heyecan yüzünden bütün arkadaşlarınız kurumsal işlere girmeye başlarken, hiçbir garantisi olmadan, risk üstüne risk alarak, varınızı yoğunuzu koyarak girişimci oldunuz belki de.

Çocukluğunuzdan beri hayalini kurduğunuz mesleğinize kavuştuktan sonra, o hep “ah keşke girebilsem” dediğiniz şirkette işe başladığınızda, gözü kör olası o heyecan yüzünden, kimse sizi zorlamasa da insan üstü çalıştınız yıllarca.

Hala içinizde o heyecan ile bağlıysanız yaptığınız işe, ne güzel. Umarım o heyecan hiç bitmez.

Ancak heyecan bittiyse…

Heyecan bittiyse de paniğe kapılmamak lazım bu kısa hayatta.

Önünüzde iki seçenek var.

1) Heyecanı Tekrar Yakalamak

İçinizdeki heyecanın bitmesinin birçok nedeni olabilir.

Size o ilk heyecanı yaşatan hedefleriniz nelerdi? Bunları tek tek sıralayın. Belki de hedeflerinize ulaştınız ve yeni hedefler belirlemeniz gerekiyor ki yaptığınız işte eski heyecanınızı yakalayasınız.

Bunun için, öncelikle büyük resmi gözünüzün önüne getirin. Başarmak için ilk adım olan uzun vadeli ve kısa vadeli amaçlarınızı tekrar belirleyin.

Belki de şu anki durumunuzda (işinizde, girişiminizde, vs) ilk baştaki hedeflerinize ulaşmak için bir türlü altından kalkamadığınız engeller var. Hedefleriniz aynı da olsa bu engelleri doğru belirleyip, üstüne gitmeden o eski heyecanınızı yakalayamazsınız. Bu engelleri belirleyin ve üstesinden gelmek için bir yol haritası hazırlayın.

Belki çok daha basit bir nedenden bitti heyecanınız. Uzun bir tatil ya da özel hayatınızda değişiklikler (hobiler, yeni bir aşk, vs) şu anki psikolojik durumunuzu düzeltebilir ve heyecanınızı geri getirebilir.

Heyecanınızın bitme sebeplerini bulmak ve bu sebeplerin üstüne gitmek sizin elinizde.

O heyecanı tekrar yakalayıp, çok daha büyük adımlar atabilirsiniz şu an yaptığınız işte.

2) Yeni Heyecanlara Yol Almak

Herşeyi denediniz, her sebebi çıkardınız, her engeli aşmaya çalıştınız, her hedefinizi gözden geçirdiniz, ama bir türlü o heyecanı tekrar yakalayamıyorsunuz.

Biten heyecan hem motivasyonunuzu, hem veriminizi, hem de mutluluğunuzu yok etme noktasına getirdi.

İşte bu durumda, kendinize zaman ayırın, iyi düşünün ve bir karar verin.

Belki de ceketinizi alıp yeni heyecanlara yelken açma vakti gelmiştir.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, yolunuz açık, heyecanınız bol olsun…

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>