hosgeldin-2011

Hoşça kal 2010, Hoş geldin 2011

Bir sene daha nasıl olduğunu anlamadan geldi ve geçti.

2010’un son gününde, geçen bir sene içinde kendi adınıza, başarıları, başarısızlıkları, önemli olayları, ulaşılan hedefleri, kaçırılan fırsatları ve daha birçok önemli noktayı sıralayıp, değerlendirmek ve 2011’de yeni hedefler belirlemek için en doğru zaman.

Birçok blog ve web sitesi, 2010’un önemli olaylarını paylaştılar, 2011 ile ilgili öngörülerini yazdılar. Ben ise sektörel bir 2010 değerlendirme yazısı yerine, tamamen kişisel bir yazı yazmaya karar verdim 2010’un bu son yazısında.

2010’da yine çok çalıştım ve birçok gelişme oldu iş hayatımda. 2009’a kıyasla, daha sistemli ve daha organize bir çalışma tempom oldu. 2010’un kendi adıma önemli olaylarına kısaca bakınca aklıma ilk gelen maddeler şu şekilde:

 • 2010’da Türkçe paylaşımlara önem verdim. 2010 Eylül ayında Türkiye’de tatildeyken, kardeşim Volkan, dostum Umut, çok değerli hocalarım Uğur Özmen ve Şule Özmen‘in teşvikleri sonucu, bir daha uzun bir ara vermeme hedefi ile birlikte hem Türkçe bloguma hem de sosyal medyada Türkçe paylaşımlarıma önem vermeye karar verdim. 2010 Ekim’de uygulamaya başladığım bu hedefe ara vermeden devam etme planım 2011 için de geçerli.
 • 2010’da da müşterimiz olan internet 20 firmalarından birine ekibimle birlikte, 2009’daki kendi rekorumuzu kırarak, 2 yıl üst üste, dünyada en çok müşteri kazandıran pazarlama ekibi/dinamik ajansı olduk.
 • Aktüel Future Dergisi, benim de aralarında bulunduğum Dünyayı Sallayan 10 Türk adlı bir haber yayınladı. Bana sorarsanız, dünyayı sallamam için daha çok uzun bir yol kat etmem gerekiyor, ama böyle bir haber doğal olarak hem beni sevindirdi, hem mahcup etti, hem de 2011 için hedeflerimi yükseltmeme neden oldu.
 • 2010’da uzun vadeli projeler için ciddi bir ön araştırma fırsatı yakaladım. Ne zamandır planladığım ancak vakit ayırmadığım bu işe öncelik verdim ve 2010 yazında zamanımın önemli bir kısmını araştırma ve planlama ile geçirdim.
 • 2010’da gerek ABD’de gerekse Türkiye’de çok değerli insanlarla tanıştım ve networkümü genişlettim. Çevrenizde, yaptığı işlerde başarılı, değerli insanların olması kadar önemli birşey olamaz. Bu açıdan 2010 çok verimli geçti benim için.
 • Outsourcing, proje yönetimi ve freelancer’larımızın eğitimleri konusunda ne zamandır kurmayı düşündüğüm sistemi tam olarak hayata geçirdim 2010’da. Artık çok daha hızlı, verimli ve uyumlu ekipler oluşturmak ve projelerde büyük başarılar elde etmemek için hiçbir bahanemiz kalmadı ekip olarak.
 • 2010’da da yaptığımız bütün işlerden başarıyla ve yüzümüzün akı ile çıktık. Benim için maddi kazançtan binlerce kez daha önemli olan işimizi doğru yapmamız ve arkamızdan sadece olumlu şeyler duymamız. Bildiğim ve duyduğum kadarı ile iş hayatında önceliğim olan bu konuda 2010’da da herşey olumlu geçti.
 • Herşeyden önemlisi, yazdıklarımı ve paylaşımlarımı takip eden, uygulayan ve benim için çok değerli olan takipçi kitlem genişlemeye devam etti ve çok değerli kişilerle tanıştım. Sizler için faydalı olduğu sürece paylaşımlarıma devam etmem için bana en büyük destek paylaşımlarımın hedeflediğim amaçlara ulaşıyor olmaları oldu 2010’da. İyi ki varsınız.

2010’da yapmayı hedeflediğim ancak tamamlayamadığım işler olmadı mı? Tabi ki oldu. Ancak umursamazlık yerine, ya yarım kalan işleri tamamlamak üzere planlamamı yaptım, ya da to do list’imden tamamen çıkarttım.

2011 başlamadan kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik, 2010’da yarım kalan işlerinizi ya kesinlikle tamamlamak üzere, tarih belirleyerek yapılacaklar listenize eklemeniz, ya da tamamen aklınızdan çıkartmanız olacaktır. Hep bitirilmeyi bekleyen, ama hiçbir zaman bitirilmesi için harekete geçilmeyen, sürekli aklınızın bir köşesinde duran bu işler, hem verimliliğinizi düşürür, hem de moralinizi etkiler.

2010’da iş hayatında benim için önemli konuları paylaştım, bir de 2011’de benim için önemli konular ve tavsiyelerimi paylaşacağım.

Hoşgeldin 2011

 • Yaptığınız işte heyecanınız bittiyse, ya bu heyecanı baştan yakalamalı, ya da noktayı koymayı bilmelisiniz.
 • 2010’da özellikle vurguladım ve yazdığım bir konu. Başarmak için atmanız gereken ilk 3 adım. Birkaç dakikanızı ayırın lütfen ve başarmak için ilk adım hedef belirlemek, ikinci adım harekete geçmek ve üçüncü adım engelleri aşmak yazılarımı okuyun. Bu üç adımın önemini ne kadar anlatsam azdır ve 2011’de de hayatımın her anında önem vereceğim bu üç adıma.
 • 2011 için planladığımız birçok proje şimdiden beni heyecanlandırıyor. 2010’da olduğu gibi, sevdiğim, hatta aşık olduğum bir işi yapmanın verdiği büyük şansla başarılı birçok işe imza atma planım var. Size 2011 için en büyük tavsiyem, ne olursa olsun, sevdiğiniz işi yapın. Sevmediğiniz bir işi yapmak için hayat gerçekten çok kısa.
 • 2011’de de 2010’un son aylarında olduğu gibi aktif bir şekilde Türkçe paylaşımlarıma devam edeceğim. Elimden geldiğince sık blog yazacağım, tecrübelerimi paylaşacağım ve gerek Twitter’da, gerekse diğer sosyal medya kanallarında aktif paylaşımlar yapmaya çalışacağım. Beni Twitter’dan da takip edip, iletişime geçebilirsiniz, @AhmetKirtok.

2010’da yazılarımı okuyan, beni takip eden, çok değerli vaktini ayırıp paylaşımlarımı çevresine duyuran siz değerli okuyucularıma binlerce kez teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız ve umarım 2011’de de beraber oluruz.

2011 size, ailenize, dostlarınıza ve bütün sevdiklerinize herşeyden önce sağlık, daha sonra başarı ve mutluluk getirsin. 2011’de hayallerinizi ertelemeyin ve çok daha büyük başarılara koşun. 2011 hoşgörü yılı olsun hepiniz için, başkalarının hatalarını, yanlışlarını, eleştirilerini hoşgörme erdemi hep yanınızda olsun. 2011’de pozitif olun, hayat negatif olmak, herşeyi stres yapmak için çok kısa, pozitif olun ki bu ışık çevrenize de yansısın ve çevrenizdekiler mutlu olsun. 2011’de sizin gibi şanslı olmayan ve ihtiyacı olanları unutmayın, paylaşılmayan maddiyat ve maneviyat hiçbir zaman tam olmaz.

Hoşçakal 2010, Hoşgeldin 2011…

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(8)
 1. Ahmet Bey,
  Başarılarınızın devamını diliyorum.Yazılarını ve katmış olduğunuz değer için çok teşekkürler.

 2. Ne iyi ettiniz de sosyal ağlara önem verdiniz. Sizinle “tanışma” fırsatımız oldu.
  2011’de, 2010’daki enerjinizin katlanarak devam etmesini dilerim.
  Yazılarınız için teşekkür ederim :)

 3. Paylaşımlarınız ve iyi dilekleriniz için çok teşekkürler… Sizi takiplemek, bir çok sektörel konuda bilgi aktarımı dışında vizyonumu genişletmeme de yardımcı oldu. Her gün maillerimden önce blogunu açtığım arkasından twitter’a girip neler yazmış diye baktığım bir girişimciyi takip ediyor olmak sektörel açıdan oldukça verimli ve bir o kadar da keyifli…
  2011’in size ve sevdiklerinize mutluluk ve sağlık getirmesi dileğiyle…

 4. “Sevdiğiniz işi yapın. Sevmediğiniz bir işi yapmak için hayat gerçekten çok kısa.” Bu sözünüzü hiç unutmayacağım. 2011’de bu sözünüzü kendime rehber edineceğim. 2010 yılında gerçekten beğeniyle takip ettiğim blog listemin başında yer alıyorsunuz. Hiçbir yazınızı okumadan geçmiyorum. Herbiri birbirinden değerli. 2011’de Başarılarınızın devamını diliyorum…