2009-post

Hoşgeldin 2009

Koskoca bir yıl daha geride kaldı. Acısıyla, tatlısıyla geçen 2008 yılına veda ettik ve hoşgeldin 2009 dedik.

Takip ettiğim neredeyse bütün bloglarda yeni yıla girerken 2008’in özeti şeklinde birer yazı okudum. Bu yazımda ben de hem kişisel, hem de sektörel olarak 2008’in özetini, kazandığım tecrübeleri ve 2009 hedeflerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

2008 Kısa Bir Özeti

2008 yılı benim ve işlerim adına çok hızlı ve hareketli başlamıştı. 2007 Aralıkta Türkiye ziyaretim, ve bu ziyarette verdiğim girişimcilik konferansı ile birlikte Türkiye’de internet sektöründe bulunan değerli insanlarla tanışma fırsatı oldu.

2007’de %300’e yakın büyüyen e-ticaret şirketimizin Dumbo, New York’ta bulunan ofisleri yetersiz kaldığı için önemli bir karala Long Island City’deki yeni ofis ve deposuna taşındık. 2008’te çok büyük hedeflerimiz ve bir o kadar da kararsızlıklarımız vardı. 2007 sonuna doğru çok fazla konuşulan ekonomik krizin etkilerini ne zaman göreceğimiz en büyük belirsizlik idi. Ancak biz büyüme hedefi ile her adımı attık.

2008 yılına sadece büyüme ve hem Amerika hem Türkiye’de daha çok istihdam sağlama hedefe ile girdik. Temmuz 2008 itibari ile önceden hesaplamadığımız, hayatın bize sürpriz olarak sunduğu yeni fırsatları ve heyecanları değerlendirme hedefi ile e-ticaret işlerimizi yeni sahiplerine devrettik.

Girişimciler beni çok iyi anlayacaktır ki, sıfırdan kurduğunuz, her aşamasında alın teriniz olan bir işi, bir markayı satmak zor bir süreç. Bu süreç bize birçok tecrübe kazandırdı ve geleceğe daha sağlam adımlar atmamızı sağladı. İş hayatı olarak 2008 yılı bizim için ikiye bölünmüş oldu: İlk 6 ay ve ikinci 6 ay olarak.

2008 Kirtok.com – Blogumun Doğuşu

Bu arada Aralık 2007 Türkiye dönüşü ne zamandır aklımda olan ancak yoğun tempomdan dolayı proje aşamasında bekleyen, şu anda okuduğunuz kişisel blogumu yayına alabildim. İşlerimin yoğunluğundan dolayı çok fazla yazı yazamayacağımı biliyordum, ancak beklettikçe, erteledikce kafamı kurcalayan bir proje idi kirtok.com. İyi ki de ihmal etmeyip yazmaya başlamışım. Kirtok.com sayesinde birçok değerli insanla tanışma, arkadaşlıklar kurma imkanı buldum. İlk defa Türkçe yazarak, tecrübelerimi elimden geldiğince sektördeki genç arkadaşlarla paylaşma fikrim de böylece hayata geçmiş oldu.

2008 yılında Kırtok.com’da 50 civarı yazı yazabildim (Türkçe olarak). E-ticaretten internet pazarlamaya, girişimcilikten başarı hikayelerine, geniş bir yelpazede kişisel fikirlerimi paylaşma fırsatı buldum.

Beni pek şaşırtmasa da, 2008 yılında google’dan gelen ziyaretçilerimin önemli bir bölümü kolay para anahtar kelimesi ile arama yaptılar ve eğer burada kalıp yazılarımı okudularsa internette para kazanmanın hem çok kolay hem de çok zor olduğunu anladılar.

En çok yorum alan yazım, E-ticarette Niş Pazarların Önemi üzerine yazdığım konu oldu. Okunma ve yoruma göre toplamda en popüler yazım New York’ta bir Konferans üzerine yazdığım konu oldu.

Bir yıl boyunca istatistiklerim bana Türkiye’de internet kullanıcısı profili ve arama verileri üzerine çok değerli bilgiler sundu. Birçok Türk internet kullanıcısının yazarak para kazanmak konusunu araştırdığını öğrendim. İnternetten para kazanmak konusunun en çok aranan konulardan birisi olduğunu gördüm.

2008 Kasımında, Türkiye ziyaretim sırasında, son anda, plansız programsız da olsa bir Türkiye ziyaretimde bir Kirtok.com Buluşması organize ettik. Çok değerli insanlarla tanışıp, sohbet etme, Türkiye ve Amerika’daki internet sektörünü kıyaslama fırsatı bulduk.

2008 ikinci bölümü benim için çok daha verimli ve iş hayatı anlamında yoğun geçti. Gerek danışmanlık işlerimizde, gerekse kendi internet projelerimizde hedefimiz 2008 sonuna kadar çekirdek ekibimizi kurup, tam bir yol haritası çizmekti ve hedefimize ulaştık. Hatta bazı projelerimiz beklediğimizden çok daha hızlı yol aldı ve 2009 için önemli hedefler koyduk.

2009 Hedeflerim ve Planlarım

 • Haftanın 3 günü danışmanlık projelerime, 3 günü ise kendi projelerimize ayırıp, haftada 1 gün kesinlikle dinlenme hedefim var (umarım bu sene başaracağım).
 • Nakit yatırımımızı geri dönüşü hızlı ve küçük/orta büyüklükte internet projelerine yapıyoruz.  İlk 6 ay içinde en az 2 exit planımız var.
 • Ekonomik kriz şartlarına adapte bir nakit akışı planı ve 2009 sonuna daha büyük yatırımlara hazır, nakit pozisyonumuz güçlü gireceğiz.
 • Türkçe bir internet projesine imza atma planlarımız var.  Plan aşamasındayız, 2009 ilk çeyreğinde hayata geçirmeyi düşündüğümüz bir proje.
 • 2009 projelerimizin çoğu finans, eğlence ve Amerika’da KOBI’lere yönelik sektörler olacak.  Şirket olarak eticaret üzerine 2009 için bir proje planımız yok.
 • 2009’da daha fazla sektörel konferans ve seminerlere hem katılımcı hem konuşmacı olarak katılma planlarım var.
 • 2009 bizim için tam anlamı ile outsourcing yılı olacak.  Ağırlıklı olarak Filipinler’de olmak üzere ekibimizi ciddi bir şekilde büyütme hedefimiz var.
 • İnternet pazarlamada özellikle yönetimdeki yükün önemli bölümünü kardeşim Volkan’a devretme ve daha çok yeni projeler üzerine araştırma, planlama ve vizyon belirlemede yoğunlaşmayı düşünüyorum. Volkancım bu sene New York-İstanbul hattı senin güzargahın olacak :)
 • İnternet pazarlama üzerine bir kitap yazma projem var, ancak vakit olarak çok hazır olmadan başlamayı düşünmüyorum.   Bu nedenle 2009 sonuna doğru, ya da 2010 başına kayabilecek bir proje.  Ancak 2009 içinde bütün şartlarımız netleşince Amerika’da önemli bir yayın evi ile el sıkışabiliriz.
 • Son olarak hem Türkçe hem de İngilizce olarak Kirtok.com’a çok daha fazla vakit ayırıp, daha çok yazı yazma, röportaj yapma ve videolar ekleme planım var.

Umarım 2009 hepimiz için sağlıklı, başarılı, huzurlu, mutlu ve barış içinde geçer.  Peki sizin 2009 hedefleriniz neler?

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(6)
 1. Yazınız da Filipinlerden bahsetmişsiniz.Bu ülkenin avantajlarının neler olduğunu biliyorum. Peki vergilendirme, nakit transferi, sözleşme vb. gibi durumları nasıl belirliyorsunuz. Bu konuda detaylı bilgi paylaşmanız mümkünmü acaba ?

  Aslında yukarda belirttiğiniz yöntemlerin ve diğerlerinin bir dezavantajı var bilgisayarla yatıp kalkmak :-) Haftada 1 günü kendinize ayırma işini nasıl yapıyorsunuz çok merak ettim doğrusu.

  Paylaşım için teşekkürler, kolay gelsin.

 2. @Ertugrul: Filipinler, Amerika, ya da baska bir ulkede freelance olarak calistiridigimiz elemanlar Amerika’da Contractor olarak geciyor. Yani ekstra bir vergisi yok (maasli calisanin aksine).

  Outsourcing avantajlarinin yani sira riskleri ile birlikte geliyor. Bu Hindistan icin de gecerli. Biz genelde 2-4 hafta test anlasmasi yapiyoruz. %50 oduyoruz, %50 sonunda oduyoruz. Bazen cok kotu is cikiyor, bizim paramiz yanabiliyor. Ancak arada cok iyi elemanlar cikabiliyor outsourcingde. Genelde direk fulltime anlasiyoruz (saatli ya da proje basina ucretin aksine), ve genelde paypal ya da banka transferi ile oduyoruz. Umarim ise yarar bilgilerdir senin icin.