vticaret

İnternet Alışverişinde Yeni Bir Çağ: "V-Ticaret"

Web 2.0 ve internet video dünyasının hayatımıza girmesi ile birlikte internette farklı sektörlerde hergün yeni inovasyonlar görmeye başladık.

Youtube’un ilk popüler olmaya başladığı aylarda aklıma gelen, ama tabi ki birçok bahane nedeni ile daha ayrıntılı düşünmeye fırsat bulamadığım bir fikir: Video Ticaret, V-Ticaret, yani videonun kullanarak internetten ürün satışı.

Şu ana kadar gerek viral videolar, gerekse ürünlerini gösteren videolar üretmeyi birçok eticaret sitesi denedi. Ancak şimdi size sunacağım iki konsept henüz çok taze ve eminim gelecekte birçok eticaret sitesi tarafından kullanılacak konseptler.

1) Kurtlar vadisinde Polat Alemdar’ın taktığı saat çok güzel, nereden satın alabilirim?

Tamam, tamam, belki çok abarttık başlığı ama olayın kısa açıklaması bu. Hergün televizyonda, magazin programlarında, dizilerde, filmlerde birçok ünlünün kıyafetlerini, aksesuarlarını görüp beğeniyor izleyiciler. Ayrıca ekranda gördükleri mekanlarda bulunan mobilyalar, arabalar, mutfak malzemeleri, aklınıza gelen her türlü ürün potansiye tüketicinin gözü önüne geliyor.

Biliyorsunuz televizyon dizilerinini bölümlerine episode diyorlar burada. Farzedin ki Kurtlar Vadisi’nin bir episode’unu televizyonda değil de internette izlediniz, ve biz de buna SHOPISODE dedik. İşte SeenON adlı internet sitesi izleyicilerine hem bu episodeları izleme, hem de alışveriş keyfi ile bir araya getirerek Shopisode yapma fırsatı sunuyor.

Buyrun size bir shopisode örneği:

Yukarıdaki videyou izlemeye başladığınızda, videoda hangi ürün hakkında konuşuluyorsa, ya da hangi ürün ekrandaysa, sağ tarafta ürünün detayları ve fotoğrafı beliriyor. “More info” ya tıklaıdğınız zaman ise ürünün detaylı sayfası ve satış ortağı mantığı ile satın alabileceğiniz link bulunuyor.

Şu ana kadar web 2.0 örneği olarak onlarca video iş modeli inceledim. Hatta bu hafta başı Amerika’da Emmy Ödülü sahibi ve video production şirketi olan çok samimi bir arkadaşımla next web 2.0 video konusunu saatlerce tartıştık, ama emin olun bu kadar sade, akıllı, monetize edilmeye hazır bir video iş modeli şu ana kadar görmemiştim.

SeenON ve benim değimim ile V-Ticaret inovasyonunu gerçekleştiren ekibe tebriklerimi yolluyorum.

2) Bluefly adlı eticaret sitesinden benzer bir yaklaşım:

Bluefly adlı eticaret sitesi de benzer bir yaklaşım ile blogları olan Flypaper‘da videoyu izlerken, aynı anda “Click here to buy” butonuna basarak videodaki ürünü satın almanızı sağlıyor.

Bir video ürün sayfasını bu linkten inceleyebilirsiniz.

Henüz proje aşamasında olan birçok video ve eticaret entegrasyonu biliyorum. Çok kısa vadede birçok v-ticaret projesi duymaya başlayacağız Amerika’da.

Şimdi gerçek girişimcilerin işi Amerika’da dahi henüz yeni doğan bu sektörü Türkiye’de projeler haline getirmek.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(7)
  1. Tek kelimeyle harika fikir!
    Youtube a bukadar yatırım yapılmasınında nedeni yavaş yavaş anlaşılıyor. Video bloging internet tv şimdide v-ticaret bunun üzerine düşünmek lazım… Burdaki inavasyon müşteriye ürün ile ilgili video ile deneyim yaşatmakmıdır? Ayrıca önce video izleyip sonra ürünü almakmı yoksa ürünü aramak sonra videsunu izlemek sonra satın almakmıdır ? yada kurulacak e-ticaret sitesi ve video kısmı ne şekilde ilişkilendirilmelidir?

  2. selim, belirttiğim gibi özellikle kullanıcıların internet hızlarının arttığı ve çok yakında internette video izlemenin dünyadaki internet kullanıcılarının çoğu için sorunsuz bir hale geldiği zaman video daha da önemli olacak. Birçok yaratıcı ve girişimci fikir çıkabilir bu konuda. Türkiye’de çıkacak projeler için büyük fırsat, çünkü henüz video pazarı çok bakir durumda.

  3. TÜRKİYEDE video pazarının bakir olmasının nedeni otobanda şahinle gitmekten kaynaklanıyor , ferrari geldiğinde “VDSL” , bu video olayı hakettiği yeri bulacaktır. Fikir güzel de acaba yazılım tarafı nasıl yapılır bunun ?

  4. Ahmet Bey, az önce Aktuel Future Dergisinin yazısını okudum. “Dünyayı Sallayan 10 Türk” ten birine yazıyor olabilmek o kadar heyecan verici ki, acaba o 10 Türk’ten biri olmak nasıl bir duygu tahmin edemiyorum. Sizi hayranlıkla takip ediyorum. Önerdiğiniz fikirler o kadar gerçekçi, o kadar hayata geçirilebilir ki, her yazınızda İnternet Pazarlamasıyla ilgili yeni bir pencere açılıyor. Paylaşımlarınızın hiç bitmemesi dileğiyle….
    Mutlu Yıllar