basari

İnternette Para Kazanmak İçin 10 Altın Kural

Az önce “İnternette Hiç Çalışmadan, Kolay Yolla Para Kazanmak” adlı bir yazıyı tamamladım, bu yazı aslında sektöre bir eleştiri getiren, kısa yoldan para kazanma hayallerini ti’ye alan bir yazı idi. Eğer o yazıyı okumadıysanız, öncelikle okumanızı, daha sonra bu yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Türkiye’de internet sektöründe genç ve heyecanlı arkadaşlarımın genel olarak yaptıkları yanlışlardan bahsettim, ve bana göre internette başarılı olabilmek ve iyi para kazanilmek için doğru yöntemleri de hazırlamadan yapamadım. İşte benim başarı formülüm:

İnternette Para Kazanmak İçin 10 Altın Kural

 1. Çok iyi İngilizce Öğrenin: İngilizce çalışın. İngilizceyi çok iyi bilmeden internet sektöründe çok başarılı olma şansınız yok. Çünkü yenilikleri takip etme şansınız yok. İnternette ortak dil İngilizce, bunu unutmayın.
 2. Hedef Belirleyin: Bir zaman ve hedef belirleyin. Bu süreçte bütün sektörleri inceleyin, ve sonunda bir sektörde karar kılın. Herşeyi aynı anda öğrenmeye, hem social marketing konusunda dünyada bir numara olmaya, hem SEM konusunda bir numara olmaya çalışmayın. Basamaklar tek tek çıkılırsa en sağlıklı şekilde hedefe ulaşırsınız.
 3. Çok Çalışın: Rahmetli Sakıp Sabancı her zaman beni girişimciliği ile heyecanlandıran bir insandı. Onun bir sözü hiçbir zaman aklımdan çıkmaz. O heyecanlı ses tonu ve sevecen şivesi ile her fırsatta “Çalışmak, çalışmak, çalışmak” derdi. İşin ana formülü budur arkadaşlar, daha ötesi yok. Ancak internet çağının hastalığı olan aşırı bilgi yüklenmesi konusuna çok önem vermeniz ve verimli olmanız gerekiyor.
 4. Dinlemesini Bilin: Dinleyin, başka fikirlere önem verin. Bu çok ciddi bir sorun. Dinlemeyi bilmiyoruz, hep biz doğruyuz, hep bizim fikirlerimiz mükemmel. İş hayatımın başında iken bu hatayı çok yaptım. Şu anda emin olun hertürlü projemde işin uzmanından, sıradan bir kullanıcıya kadar başkalarının fikirlerini dinliyorum, ve farklı fikirlere çok önem veriyorum.
 5. İçi Fos Karpuz Olmayın: Eskiden Adana’da karpuz alırken büyükler tabiri caizse önce karpuzu tartarlardı. Dıştan kocaman, yemyeşil, tam olmuş dediğiniz karpuzun içi kabak çıkabilirdi. İnsanın sektörüne göre kişisel markalaşması, imajı, giyimi, kuşamı, konuşması, her adımı önemlidir. Ancak sektörünüzde başarılı değilseniz, yaptığınız işler gurur duyacağınız işler değilse imajınız hiçbir işe yaramaz. Hedef belirleyin ve bir konuda uzmanlaşın dememin sebebi de budur.
 6. Test Edin, Pratik Yapın: Fikirler, fikirler, fikirler. Herkesin, hepimizin fikri var. Her fikri olan büyük girişimci sayılıyor. Bu konuyu geçen sene verdiğim girişimcilik konferansında uzun uzun anlattım. Eğer fikrinizi uygulamaya geçirmemişseniz siz bir girişimci değilsiniz. Denemekten ve hata yapmaktan korkmayın. Her başarılı internet girişimi süper iş planları, çok ciddi yatırımı olan ve uzun çalışmalar sonucu yapılan girişimler değildir. Aksine çoğu başarılı internet girişimi bir anda, birkaç günde belki bir gecede yapılan websiteleri ile doğmuştur. Test etmekten korkmayın.
 7. Çevre Yapın: Bu aslında sadece internet için değil bütün sektörler için geçerli bir kural. Ne kadar doğru insanlarla donatılmış bir networkünüz varsa o kadar büyüme şansınız vardır. Social sitelerin artması ile birlikte genç Türk popülasyonunu FriendFeed, Twitter gibi sosyal sitelerde internet sektörünün Amerika’da önde gelen isimleri ile konuşurken, tartışırken, fikir alışverişi yaparken görmek normal oldu. Bu fırsatı iyi değerlendirin. Ancak gözlemlerinden birçok arkadaşımızın yaptığı bir hatayı paylaşmak istiyorum. Unutmayın ki internetten gerek email, gerek IM, gerekse sosyal sitelerle iletişim kurduğunuz kişiler (bizler, onlar, vs) yoğun kişiler, hergün sizler gibi yüzlerce kişiden talepler geliyor. Burada çok zeki davranın, kesinlikle karşınızdakini rahatsız etmeyin. Sizi arkadaş listesine ekledi diye önemli kişileri dakika başı rahatsız ederseniz krediniz anında tükenir. Sosyal networklerin verdiği avantajı annoying olarak anında dezavantaja çevirirsiniz, benden söylemesi.
 8. Küçük Düşünün: Evet, küçük düşünün. Başımıza ne geldiyse büyük düşünmekten geldi. Her proje, her fikir, her site için global hedefler, dünya markası olma vs gibi hayaller peşine düşmeyin. Gerektiği zaman küçük hedefler koyarak daha başarılı olabileceğinizi unutmayın. Cebinizde beş kuruş para, hiçbir tecrübe, çevre, ya da bir iş planı yokken Türkiye’nin en büyük eticaret sitesini kurma fikri ile benim gibi yatırımcıların kapısını çalmayın, kredinizi tüketirsiniz.
 9. KARMA’ya İnanın: Özellikle Web2.0 gibi paylaşım çağında mümkün olduğunca verici ve yardımcı olun. Emin olun faydasını göreceksiniz. Bundan birkaç ay önce üyesi olduğum bir mastermind gurubunda işimin önemli bir bölümü olan aslında çok gizli bir yazılımı diğer 4 üye ile paylaşmıştım, hem de hiçbir karşılık beklemeden. Herbiri internet pazarlama sektöründe önde gelen isimler olan bu mastermind gurubu üyelerinden birisi bu yazılım sayesinde işlerinin 10 katı daha çok kar yaptığını, yıllardır aradığı şeyin bu olduğunu ifade eden bir teşekkür emailı attı birkaç hafta önce. Dile benden ne dilersen diyordu. Ben de başarılarının devamını diledim. Aynı gün içinde internet pazarlamada gelecek olacak ve beni büyüleyen, ona şu anda hergün onbinlerce dolar kazandıran bir fikri bana email attı, hem de hiçbir karşılık beklemeden. Bu kişi Amerika’da arrogant olarak tabir ettiğimiz, hem de işinde çok başarılı, tanınan birisi. KARMA kendini birkez daha gösterdi. Hep ben, hep ben demeyin.
 10. Büyük Düşünün: Çok çalışıp, seçtiğiniz dallarda uzmanlaştıktan sonra yapacağınız tecrübeler ile birlikte vizyonunuz genişlemiş olacak. Artık içi fos karpuz değilsiniz, büyük düşünmenin zamanı geldi. Büyük düşünüp, donanımlı olmanın verdiği güvenle hareket edin ve büyük projelere imza atın.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(41)
 1. Özellikle yolun başındaki çok genç arkadaşlar için, çok değerli bir yazı olmuş. Aslında yolun başı ortası da yok, bunlar her girişimcinin kulağına küpe yapması gereken öğütler. Teşekkürler Ahmet böyle güzel bir yazı kaleme aldığın için. (madde 9 – Karma’ya inanın çok doğru bir öneri)

 2. Evet gerçekten de çok değerli bir yazı olmuş. Ellerinize ve fikrinize sağlık. Bu aralar mümkün olduğunda çok sevdiğim bir mecra olan internetten kendimi geliştirmek ve aklımda olan fikirleri daha da beslemek için yazılar okumaya notlar almaya çalışıyorum. Ve bu yazınız gerçekten çok faydalı olacak benim için.

  Aynı zamanda dün gece saat 3 gibiydi sanırım başka bir blog üzerinden “Amerika’da Girişimcilik ve İnternet” Konferansı videonuzu izliyordum ve Sahur araya girince yarım kalmıştı ve o ana kadar gerçekten süperdi. Umarım bugün en baştan izleme imkanım olur ve bir an önce zihnimde bazı şeylerin değişmesi için bir araç olur sizin bize sunduklarınız.

 3. Çok Güzel bir yazı olmuş, katılmadığım tek kelime bile yok yazıda. Internette başarı kazanmanın en kolay yolunu değil de hak edilerek, çok çalışarak ve uğraş sarfedilerek başarı kazanmak için gerekli birçok şey yazıda mevcut.

  Zaman harcadığın ve tecrübelerini bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim.

 4. Yazınız için çok teşekkür ederim, hepsi birbirinden değerli maddeler olmuş. Bu konuda olumlu yönde fikir sahibi olmama katkıda bulundunuz.

  Karma konusunu tam olarak bilmiyordum, yalnız şu ana kadar birkaç arkadaşıma değerli fikir paylaşımlarında bulundum. Onlarda aldığım tavırlar sonucu bunu iyiki de yaptım diyorum.

  Altın kurallar için tekrar teşekkür ederim.

 5. güzel bir yazı.
  internette iyi içerik kazanacak başlıklı bir yaz okumuştum.
  iş dünyası ile ilgilendim hep. içinde büyüdüm desem daha doğru olur. o yüzden internette bir girişim yapacaksam bu konuda olduğunu düşünüyorum. Haber, Sosyal ağ ve b2b nin birleştiği bir site yapmak istiyorum…

  Çok düşündüğüm bir soru var? Bunları bir arada sunmak doğrumu? Yoksa haber sitesi ayrı b2b ayrı mı olmalı ?

 6. Merhaba Ahmet,

  Öncelikle bir kaç gün önce tesadüf okumaya başladığım blogun için teşekkür etmek istiyorum.

  Son zamanlarda benimle benzer tecrübeleri yaşamış benzer sonuçlara erişmiş insanların bloglarını okumaktan büyük keyif alıyorum.

  Bilgi ve tecrübelerini yazı yolu ile aktarabilmek çok güzel bir özellik ve ben dahil bir çok girişimciye faydalı olduğunu düşünüyorum.

  4. madde Dinlemesini bilin ile ilgili bir kaç şey eklemek isterim kendi tecrübelerimden. İşin başında belki dinlememek daha iyi olabilir. Eğer başkalarını dinleseydim 30 yaşında işi bırakmaz, 34 yaşında bir bankada hala çalışıyor olur, 3 defa ekonomik olarak batmaz, interneti ve girişimciliğe başlayamazdım.

  Sevgiler,
  Engin

  1. Ne tesadüf ben de 30 yaşında işimi bırakıp girişimci ruhla risk alıp kendi işimi kurdum. Ben kararımı vermiştim ama ailemi rahatlatmak adına ikna etmek çok zor oldu. Bizim toplumumuzda garantici bir yapı var.

 7. Sayın Ahmet Hocam. Yazılarınız, tecrübeleriniz ben ve benim gibi bilişim yolunda ilerlemeye çalışan üniversite gençleri açısından o kadar önemli ki bir çok yazınızın çıktısını alıp odamda ki panoya üstadtan dersler niteliğinde asıyorum. Ve bunu da asacağım. Tecrübelerinizi ve değerli vaktinizi bizler ile paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Takipçiniziz.

 8. Merhabalar Ahmet bey
  Gozlemleriniz ve yontemleriniz beni gercekten etkiledi.Bizde uzun zamandir dusundugumuz bir projeyi hayata gecirmek uzereyiz.Bu e-ticaret sitesi uzerinde uzun zamandir calisip arastirmalar yapiyoruz iceriginden bahsetmek istemiyorum ancak Turkiye’de bu sistem uzerine 7-8 site var ancak cok eksik yonleri var biz butun bu eksikleride ve dahada fazlasini sunabilecegimiz bir altyapi hazirliyoruz.iz daha yolun basindayken sizden oneriler almak beni cok mutlu edecektir. Iyi calismalar dilerim
  kutarts@gmail.com

 9. gerçekten,olması gereken kuarallar bu profile aksetmiş sayenizde…başarıya giden yol samimiyetimle söylüyorum bu yoldan geçer.bu maddelerden bir tanesi sizde mevcut deilse eksik noktanız var demektir!”

  tecrübelerinizi paylaştığınız için,,çok teşekkürler…ahmet KIRTOK.

 10. Ahmet Bey, o kadar yoğun işlerinizin arasında bizlere de zaman ayırmanız büyük bir incelik. Söylediklerinizin her kelimesini hafızama yazıyorum. Teşekkürler

 11. Merhaba adım Çetin Özgün.Universite mezunuyum ve iyi bir işim iyi bir gelirim var ama yaptığım işten zevk alamıyorum artık.Malum Türkiye koşulları.Benim de internet sektöründe hayat geçirmeyi istediğim bir kaç tane (belki parlak belki değil) fikrim var ama teknik anlamda destek olabilecek yada beraber hayata geçirebilecek ekibim yok.Bu konuda sizden yardım alabilir miyim acaba?Yada Türkiye de benimle iletişime geçecek yada benim geçmemi önereceğiniz isimler var mı?Teşekkürler&Başarılar( Sitenizi bu gün surf yaparken farkettim belki tanıtım için benimde bir kaç fikrime göz atarsınız)

 12. abi süpersin bu maddeler süper olmuş tabide hepsi yaşanarak öğrenilecek şeyler sende bunu aşmışın abi insanlara duyrman çok ii olmuş sizin adınıza da sevindim başarılar

 13. evet , adam yerin 200 metre altında , maden ocaklarında gün ışığı görmeden çekiç sallıyacak , sende mouse ve klavye ile kazancaksın.arkadaşlar ırkı mason, yahudi olan insanlar amerikanın ve haliyle dünyanın sahipleridir.siz parlak bir fikir bulsanız bile , ilk önce bu parlak fikri göstereceğiniz, sergileyeceğiniz server nerde ? bunu düşünün.you tube ve google in sadece kullandıkları server türkiyenin ki kadar.hayallere dalmayın.onların ülkesinde fikir bulduğunda bu bir fikirdir ve arkasına bakılmaz..ama sen fikir bile bulsan arkasından fikrinin duyulması için sermayen varmı onlara bakılacaktır.you tube – google -facebook bunlar öyle bir anda çıkan şeyler değildi.bırakın önünüzdeki monitör sevdasını.hasta olucaksınız :D

 14. süper bir fikrim var
  bunu sizinle paylaşabilirim
  aynı şekilde bundan kazanacamız parayıda yüzde 50 paylaşabiliriz
  fikrim dünya çapında
  teknoloji şirketlerine bunu satabiliriz
  sizden daha çok menejerlimi yapmanızı istiyorum
  duyunca zaten hop oturup hop kalkacanız
  deli danalar gibi bu fikri harekete geçirebiliriz diye sağa sola koşacanız vs vs vs
  bu fikirden kazancamız parayı yüzde 50 kırışabiliriz

  bu fikrimi öğrenmek istiyorsanız geri dönüş yapın

  hadi hepinizin canı cehenneme dermişimmmmmmmmmm

  hoş çakal ‘ın

 15. Yazınızla benim sorunum pek alakalı olmasada yazınızı okudum gerçekten bu aralar ihtiyaçım olan çıkış noktasını bana gösterdi teşekkürederim
  iyi çalışmalar .

 16. Yazmış oldugunuz bu yazıyı son kelımesıne kadar harfiyen okudum ve çokta beyendin karma+ büyük düşünmek bunlar super
  c dili temelleri kitabını okudugum zaman prog profesyonlenleşmenın yolu ayrıntılara dikkat etmek

  ben çok ayrıntıya girmeyı sevmem yanlız
  abim var o ayrıntıya bayılır ……..
  ama bu yazmış oldugunuz yazı çok güzeldi ……
  elinize kulunuza ve gözlerinize saglıkl

 17. para parayı ceker. demek ki para aynı paranın diğer kutubunun mıknatısıdır. bileşik kaplar prensibinden ele alırsak parayı biyerden itersek diğer yöner çekilmesi elzemdir, en $ukelasıdır. katı olan herşey buharlaşıyor anne, baksana eyyalyallatökül’e.

 18. Yazı için teşekkürler Ahmet Bey… Bir madde haricinde hepsine katılıyorum… O bir madde 9. karma ile ilgili olan. Bu biraz inançla alakalı bir durum… Bunu bir inanç felsefesi olarak değilde “iyilik yapın” şeklinde yazabilirdiniz. karma Hinduizm, Budizm gibi inanışlarda olan bir kavramdır. ve hemen her inanışta iyilik yapmak olduğu için bunu genel olarak belirttiğim şekilde yazabilirdiniz. Mesela ben elhamdulillah Müslümanım. Benim inancımda “…Allah güzellik ve iyilik edenleri sever.” ayeti vardır… Demek istediğim buradaki 10 altın kuraldan dokuzuncusu karmaya inanmak değil iyilikde bulunmak olmalı bana göre. Kısaca özelden ziyade genele göre yazmak da fayda var…
  Yazı için tekrar teşekkür ederim… Yol gösterici olmuş…

 19. Hakkaten doğru tespitler.İnternet girişimcilerinin mutlaka dikkate alması gereken konular.İnternetten para kazanmaya çalışmak özellikle son senelerde patlama yaptı.Tabi bunda son yaşanan global krizin de etkisi büyük.Zira kriz sebebiyle birçok insan hala işsiz.Bu durumda insanlar ister istemez internetten para kazanmanın yollarını arıyor.

 20. Bende birinci maddeye örnek bir site paylaşmak istiyorum. İngilizce öğrenmek isteyenler mutlaka ama mutlaka faydasını göreceklerdir.

  http://bilgie.blogspot.com/2011/10/neden-ki-teknolojiyi-takip-edemeyelim.html bura benim kendi blogum :) Bir yazı var :) Bi taraftan ingilizce bi taraftan html okumaya başladım. Web sitemin tasarımını yapabildiğim günleri iple çekiyorum :) Programlama dilleri ve teknolojiyle ilgili her şey ilgi alanım :) Tabi zaman buldukça. Öncelikli başka işler var. Benim işim ve geleceğim bu değil. Keşke olsaydı ama değil. Bu teknoloji benim vazgeçilmez bir hobim :) İleride para getirirse ne ala :) Eski bir oyun bağımlısıyım. Artık bu tarz konulara ayırıyorum boş vaktimi. Yazılar gerçekten samimi ve yararlı. Yani, malesef ki internette çöplük çok. Herkes herşeyi yazıyo. Bu tür sitelere benim ve bu milletin ihtiyacı var. Teşekkürler.

 21. oncelıkle yazınız daha dogrusu fıkrınız ıcın cok tesekkurler.bence herkesın basucunda bulunması gereken 10 altın kural ama buyuk dusunmek oncelıklı olmalı bence..buyuk dusunmenın buyusu hatta..para kazanmak pazarlamadan gecer aslında ne ıs yaparsanız yapın hepımız bırer pazarlamacıyız.kımısı dıplomasını kımısı bılgısını pazarlar ama herkez bır urunun veya dusuncenın pazarlamasını yapar.unutmamak gerekır kı para kazanmanın sırrı pazarlamadan gecer ama pıyasadakı pazarlamacı tabırlerı gıbı degıl.nedır pazarlamacı tabırı yalancı uckagıtcı.oncelıklı yapmanız gerekn urununuzun ozellıgını cook ıı bılmek lazım ve tavır.tutku.özgüven oncelıklı.gunumuz sartlarında pazarlama yapabılmek ıcın once kısının vızyonunu duzeltıp mısyonunu belırlemesı lazım bence.ama yazının cok gercekcı ve uyarıcı tesekkur ederım

 22. merhaba…
  Yazınızı okuyan bırı olarak şunu soylemek ısterım. guzel bir paylaşım olmuş ama doyurucu bi yazı degil.. ozellıkle 8. madde küçük düşünmemızı 10.maddede uzmanlaştıktan sonra büyük düşünmemiz gerektigini söylüyorsunuz. ben okuyucu olarak buna katılmıyorum.insanın şartları,imkanları ne olursa olsun düşünceleri ve hedefleri her zaman büyük olmalıdır.küçük düşünen küçük işler yapar .Amaca ulasmada ımkanlar bizi
  zorlasada hedefe odaklanmamız gerekiyor .fakat kolay para kazanma adı altında yer alan
  internetteki yazılarının çogunun bir ilgi çekmekten başka birşey oldugunu sanmıyorum kim bedava yemege hayır derkı… aynen bunu gıbı kolay para kazanma diye birşey olmaz ancak arkanda cok guvendıgın ınsanlara sırtını dayarsan kolay olur.cogu ınsan yarı yolda kendını zorlayan bırsey gordgunde hemen pes eder onemlı olan o pes etme noktanızda kendızı bırakmamaktır. BEN merkezcı davranmak yerıne elestırılere acık olmalıyız ve baskalarının dusuncelerınıde sızın dedınız gıbı dınlemelı ve onemsemelıyız Karsımızdakı rakıbımızı kucuk gormemelı baskalarıyla bılgı alısverısı ıcınde olmalıyız . saygılarımlaa ..

 23. ayrıca ınternette para kazanma adı altında ınsanlarımızı kandırarak bellı kıtap yada kendı sıtelerı ıcın ınsanlarımızı kandıranları kınıyorum.cogu yerde rast geldıgım makale yazma yada anket okuma adı altında kıtap satarak hedef okuyucuyu sasırtan ınsanları kınıyorum. en ıyı ıs dogru yapılandır. ben onları kapıya gelen bır satıcı gıbı goruyorum. sıze urünü satar ve karslıgında sıze konser bıletı verır ama bı baktınız oyle bır konser yok ..işte para kazanmaya gıden yolda masum ınsanların harcanmamalarınıı burdan duyurma geregını kendıme bır borc bıldım.kazanc olacaksa hem sıte hem okuyucu kazanmalı oyle sıtelerde ..bır ınsanın en buyuk hatası bence kendını büyük görmektır ve ınsanlıgını unutmaktır. kendini bir ekmeg kırıntısı gibi ufak hedeflerini yüksek tut. ama sabretmesı ve calısmasını bılmıyorsan hiç bulaşma derim en ufak işte bile belli bir zaman ve sabır gerekir . ıyı gunler