İnternette Sansür Türkiye’nin İmajına Zarar Veriyor

New York’ta bugünlerde şehir otobüslerinin birçoğunun üstünde İstanbul ve Türkiye reklamları var.  Şu ana kadar gördüğüm reklamların hepsinde kocaman bir cami fotoğrafı ve okunması çok güç bir slogan var “Where west meets east”.  En üstte de yine ufak fontlarla İstanbul yazıyor.  Devletimiz yurtdışında tanıtım çalışması olarak böyle bir projeye başlamış, tebrik ediyorum kendilerini.  Eminim New York’un günlük koşuşturmasında kafasını bile kaldırmadan yürüyen insanlar bir anda kocaman bir cami fotoğrafı görünce (önlerinden 1-2 saniyede geçen), ilk işleri en yakın turizm acentasına gidip İstanbul’a bir tatil planı yapmak olacaktır.

Herneyse gelelim esas konumuza.  Bir ülke olarak buna benzer kampanyalara milyonlarca dolar harcayıp, turizmi ve ülke imajını düzeltmeye çalışırken bakın Amerika’da insanlar Türkiye’nin imajı hakkında neler düşünüyor.

Bir ülke düşünün ki herhangi bir vatandaşı içeriğinde milyarlarca video olan bir sitede canını sıkan bir video var diye o sitenin kapanması için mahkemeye başvursun.  Bir ülke düşünün ki bu ülkenin hakimleri, yargıçları bu siteye erişimi gerçekten engellesinler.  Bildiğiniz gibi bu site Youtube, ve konuştuğumuz konu Atatürk’e hakaretten sitenin kapatılması.  Eğer konu bu ise şu anda internette kapatılması gereken onbinlerce site var.  Sansür sizce çözüm mü?

Youtube’un Türkiye’de erişimi engellendiğinde ne oldu biliyor musunuz?  Sadece Türkiye’deki internet kullanıcıları bu siteye giremedi.  Aramızda birçok kişi, tebrikler Türk Adeletine, gerekeni yaptı, kapattı bu şerefsiz siteyi dedi.  Ancak dünya olaya böyle bakmadı.

Bu olay sadece diktatörlerin  yönettiği ve 3. dünya ülkelerinde olan internette sansür uygulayan ülkeler listesine giren Türkiye’nin düşmanlarının ekmeğine yağ sürdü.  Birçok uluslararası basın kuruluşu bu haberi ilk sıralarda verdi.  Yabancı gözüyle ilk imajı düşünün.  Youtube’a bile tahammül edemeyen ve sansürleyen bir ülke.  Gitti mi bizim milyonlarca dolarlık reklam ve imaj düzeltme çalışmaları?

Amerika’dan ve Dünyadan Youtube Kapatıldığında Ana Haberler:

Turkey Says “No More Youtube”  TechCrunch (Dünyada en önde gelen teknoloji blog’u)

Turkish Court Bans Youtube Access BBC

Turkey Bans Youtube for Second Time USA Today

Google’da yapılan bir “Turkey Bans Youtube” araması tam 484.000 sonuç veriyor.  Youtube’a erişimin engellendiği ilk hafta Amerikalı meslektaşlarım ve arkadaşlarımdan ne kadar çok email ve telefon aldığımı ve ülkemi savunmak zorunda kaldığımı bir ben bilirim.

Dün Webrazzi’de Alibaba.com’a da erişimin engellendiği ile ilgili bir haber okudum.  Gözlerime inanamadım.  Dünyanın en büyük B2B eticaret sitesine sansür koyan sanırım ilk ülke olmayı başardık.  Bu nasıl bir mantık, nasıl bir zihniyet anlamadım.  Bildiğim birşey var, Türkiye’de onca engellemelere, ekonomik zorluklara rağmen üretip ihracat yapmaya çalışan birçok küçük ve orta ölçekli üretici var, ve bunların birçoğu Alibaba.com sitesini kullanıyorlar.  Bu insanların ekmeği ile oynamaya kimin hakkı olabilir?

İnternette sansür olayının bir de kişisel boyutu var, Amerika’da internet sektöründe tanınan bir arkadaşımdan aldığım bir haber üzerine 2004 yılında ülkemizin başbakanının kızının Amerika’da çekilen fotoğraflarını yayınlayan JonTurk adlı web sitesinin başına gelenler.  Yayınladıkları bu haber ve bu haber yüzünden çok büyük tehditler aldıkları, hatta kabineden bir bakanın müsteşarının Amerika’daki web hosting firmasını arayarak bu sitenin yayından kaldırılmasını istemesini, ancak web hosting firmasının bunun sansür olacağını ve uygulayamayacaklarını söylemeleri çok önemli bir isimden kulağıma gelen haberler.  Konu ile ilgili Milliyet Gazetesi’nin 2004 yılındaki haberi.

Bu tarz haberler hergün Çin, Arap ülkeleri ve benzeri 3. dünya ülkelerinden medyaya düşen haberler.  Türkiye bu listeye ülke olarak adını ekleyerek aslında ülke imajına ne kadar da büyük zarar verdiğini umarım en kısa sürede anlayacaktır.

İnternette sansür böyle devam ederse sıradan bir vatandaşın davası ile Türkiye’de önde gelen birçok sitenin kapatılması için onlarca neden yaratabiliriz.  Ancak demokrasi ve özgürlük diye naralar atan bu ülkenin yöneticilerinden tek ricam, bırakın internet kendi kendini modere etsin, bırakın güzel ülkemiz ile ilgili haberleri böyle saçma sapan konular nedeni ile dünya basınında görmeyelim.  Üretim, ihracat, teknoloji yatırımları ile ilgili haberlerle görelim.  Avrupa’nın Silikon Vadisi İstanbul olacak diye bir haberle Türkiye’yi dünya basınında görelim.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(14)
 1. Ahmet Abi oncelikle blog hayirli olsun diyeyim gercekten cok begendim icerigini bundan sonra surekli bakacagim sitelerden biri olacak. Umarim bir zamanlar kirtok forumla yakaladigin takipci kitlesini bu blogla kazanirsin.

  Konu ile ilgili olarak bende fikirlerimi belirteyim dedim.

  Turkiyenin youtube’u 2. kez yasaklamasi ile birlikte dunyada arap ulkeleri ile bir seviyeye dustuk. Sonucta video ordan kaldirilmadikca, siteye yasaklama ile bir yere varilamaz. Sanki Turkiyeden erisim engellenince yabancilar o videoyu izleyemiyecek ! Zaten su zamana kadar Ermeni sorunu olsun baska sorunlar olsun bir turlu kendimizi savunamadik veya savunmayi ogretmediler, nasilsa biz hakliyiz ya, hic bir sey soylemeden elin yabancisi bunu sanki bilecek. Aman yabancilar gorsun videoyu biz gormeyelim cunku bizim millet bi video gorunce Ataturk’u hemen oyle kabul edecek, olur mu boyle sey. Mesela su wordpress bloglarida engelli suan Turkiyede, o konuda bunun bir benzeri.

  Kirtok forumdan KSK

 2. Sevgili Atakan

  Oncelikle hosgeldin. Cok farkli bir formatta da olsa kirtok.com’da tekrar bulusmus olduk, ne guzel.

  Bahsettigin konu bana basini kuma gommus deve kusu hikayesini hatirlatti.

  Umut ediyorum ki biz egitimli yeni nesil Turkiye’nin gelecegini cok daha parlak noktalara tasiyacagiz. Ataturk’un actigi bu yolda ulkemiz icin cok calisacagiz.

  Sevgiler
  Ahmet KIRTOK

 3. Ahmet Abi,

  Youtube Turkiyede dun aksam itibariyle yeniden engellendi. Soyleyecek soz bulamiyorum su an, cocuk oyuncagi gibi bi acip kapiyorlar.

 4. Blogunuza blograzziden eriştim günün blogu seçilmeseydiniz bu güzel blogdan haberim olmayacaktı tebrikler

  yazınızın içeriğine gelince tek kişide kalsam özgürlükcü olmama karşın youtube benzeri sitelerin kapatılmasını haklı buluyorum ve destekliyorum Dünya belki buna özgürlüklerinin kısıtlanması diye bakabilir ama orada Allah’a peygambere Türklüğe hakaretler var iken bu sitenin Türkiye’de açık olması olamazdı zaten

  bazıları diyor ki Türkler giremiyor ama o videolar dünyada izleniyor cevap veremiyoruz diyorlar o tür videolara ne cevabı verilebilir ki youtube kapansın türkiye pazarını kaybetsin eğer önemliysek zaten gerekli düzeltmeleri yapar

  Türkiyede yaygara koparanların çoğunluğu da dizileri kaydedip yayınlayan yada şarkıların videolarını verenler telif haklarına bile aykırı bir durum zaten bu

  neyse gözleri aydın olsun en geç pazartesi açılıyor youtube videoları kaldırmış ve gerekli önlemleri alacağını açıklamış

  Pkk’nın pis videoları dönerken oradan küfür etmeyi marifet sayanlar
  üç kuruş gelir elde etmek için youtube’un Türkiye de var olmasını istiyor

 5. Ahmet Bey aslında söyledikleriniz bir bakıma doğru fakat, bunları yani kapatılmasına karşı bier çok kişi aynı tepkiyi gösteriyor. Bu konuda bende buradabir yazı yazdım! Ancak olaya biraz daha değişik açıdan bakmak gerekir farklı olmak konusunda. Ayrıntıyı burada tekrar tarışmaya açmak istemiyorum. Fakat lütfen değerlerimizi hiçe saymayalım.

 6. @dunbuguninsan: Özgürlükçü olmama karşın Youtube yasaklansın demişsin, bana ciddi bir çelişki var söylediklerinde gibi geldi. Bence olayı Youtube’a indirgemek kesinlikle yanlış. Olaya benim hoşuma gitmeyen siteyi veririm mahkemeye kapanır boyutuna doğru gidiyor gibi baksak daha doğru olmaz mı?

  @Veysel: Yazdığın yazıyı okudum. İnternette sansür konusuna karşı olmak değerleri hiçe saymak değil bana göre. Emin ol hepimizin kendine, kültürüne ve toplumuna göre değerleri var.

  İnternette sansür konusunda farklı fikirleri görmek sevindirdi beni. Ancak tekrar belirtmek istiyorum ki olayı Youtube.com ya da Alibaba.com gibi site bazına indirgemek doğru değil. Olaya genel olarak internette sansür boyutunda bakmamız lazım. Bu durumda da bir siteyi Türkiye’de kapatınca başını kuma gömmüş deve kuşu hikayesine benzer bir durum olmuyor mu sizce?

 7. Ahmet Bey,Sorun şu ki,insanlar sadece değerleri göz önünde tutarak olumsuz tepki verebiliyorlar.Bunun nedeni geniş bakamamış olmaları diye düşünüyorum.Çünkü,aynı zamanda bu “Erişim Engelleme” sonucunu düşünürsek,sistemlere komplo yapmak oldukça kolaylaşıyor.Heleki sosyal sistemlerde bu açık bir tehtid haline geliyor.

  Amaç eklenen videoyu,görüntüyü yada yazıyı kaldırtmak olmalı.Yoksa işler içinden çıkılmaz bir kaosa doğru gidiyor.Deve kuşu tabiri ise kesinlikle doğru!

  Şimdi Youtubeerişim engellenmesi konusunda “değerlerimiz” diyen arkadaşlarımıza sormak istiyorum:

  Youtube de yayınlanan “Kahpe Bizans” filminin görüntüleri yüzünden Yunanlı dostlarımızda erişim engellemeye kalksalar hakları yok mu?
  Biz hiç mi kimseye hakaret etmiyoruz?

  Yanlış anlaşılmasın,hakaret ve bu tür olaylara karşı duyarsız değilim.Demek istediğim içeriğin kaldırılmasını sağlamak.Yoksa erişim engellenmesi ve bu engellemenin çok basite inmesi,internet sektörünü bilenler,sevenler ve bu sektörde çalışanlar için büyük bir sorun.Tüm yorum yapan arkadaşlarıma saygılar.