istanbul

İstanbul – New York Hattı

Lise sonu New York’ta okuduktan sonra, master için Amerika’ya temelli dönüşüm ile ABD’de 11 yıldan fazla yaşadım. Hayatımın üçte biri ve özellikle son üçte biri ABD’de geçince doğal olarak Amerika ikinci vatanım oldu. İlk olarak 1996 yılında, büyük bir heyecanla adım attığım ABD’de acısıyla, tatlısıyla uzun yıllar geçirdim.

Gurbette yaşıyorum diye kültürümü, ülkemi, adet ve geleneklerimi hiçbir zaman unutmadım. Aksine uzakta olmam özlemimi arttırdı ve kökenime daha sıkı sarıldım.

Hiçbir zaman asimile olmadım, ama daima yaşadığım topluma entegre oldum ve bir yabancı gibi yaşamadım.

Eğitimimi ve iş hayatında tecrübelerimi cebime koyarak bir gün ülkeme geri dönmekti hep hayalim.

Yurtdışında yaşayanlar için 10 yıl bir dönüm noktasıdır. Bir ülkede 10 yıldan fazla yaşadıktan sonra karar vermek gerekir. Ya o ülkede devam edip, Türkiye’yi yılda bir gelip tatil yapılan bir ülke olarak sevmek ya da kesin dönüş yapmak arasında bir tercih vaktidir. Herkes için olmasa da benim çevremde gözlemlediğim yabancı arkadaşlarım ve benim için bu böyle idi.

Ben de son birkaç yıldır içimde büyüyen İstanbul hasreti ile Türkiye’ye kesin dönüş yapmaya karar verdim.

Son 3-4 aydır bu yoğun, yorucu ama bir o kadar da heycanlı süreci yaşıyorum.

Yıllardır New York-İstanbul hattı yaşadım. Evim, işim New York’ta da olsa bir ayağım hep İstanbul’da oldu. Bundan sonra evim İstanbul’da olacak ve New York’a sıkça gideceğim. Kısacası İstanbul-New York Hattı yaşayacağım.

Türkiye’ye kesin dönüş sürecinde birçok arkadaşım ve yakın dostum “New York bırakılır mı?” diye sordu/soruyor. Bu sorunun cevabını, Türkiye’ye taşınmadan önce çok düşündüm.

Dünyada birçok şehri görme şansım oldu ve tartışmasız, İstanbul beni en çok büyüleyen şehir olarak hep kaldı. İkinci sırada New York olsa da İstanbul’un yerini hiçbir şehir alamadı benim için. Ailem ve dostlarıma olan özlemim hiç eksilmedi, aksine sürekli arttı.

New York’ta e-ticaret üzerine bir danışmanlık şirketim var ve bu şirket çalışmalarına devam edecek. Ancak bundan sonra Türkiye’de beni çok heycanlandıran internet sektörüne yatırım yapacağım. Yeni girişimler, yeni ekipler, yeni başarı hikayeleri peşinde koşacağım.

İstanbul’da ilk ofisimizin hazırlıkları bitti sayılır ve yorucu birkaç aydan sonra çalışmalara başlayacağız. Sizlerle girişimlerimi, yatırımlarımı ve Türkiye internet sektörü ile ilgili gelişmeleri buradan paylaşıyor olacağım.

Yakın çevremde birçok kişi artık İstanbul’da yaşadığımı biliyor. Bu geçiş sürecinde çok ihmal ettiğim blogumda, siz değerli dostlarımla da hayatımdaki bu önemli kararı paylaşmak istedim.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(19)
 1. Ahmet bey hoşgeldiniz, girişimlerinizde ve yatırımlarınızda başarılar dilerim. Yaşam tarzı olarak İstanbul – New York gibi iki mega kültür arasında İstanbul benim için de daha ön plana çıkıyor, paralel düşünüyorum bu konuda. Fakat, Türkiye’deki çalışma hayatına baktığımızda özellikle vergi sisteminin, bilişim ve internet başlangıçlarını/projelerini negatif şekilde etkileyen bir engel gibi görüyorum. Sizde bu konu hakkında zaman içinde edineceğiniz tecrübenizi ve bilgilerinizi aktarabilirseniz, özellikle bir kıyas yapmak için çok sağlıklı olacağını düşünüyorum. İyi çalışmalar dilerim.

 2. Bu aralar gördüğüm en güzel haberlerden biri… Yeni girişim haberlerini heyecanla takip ediyor olacağız…

 3. Hoşgeldiniz, inanıyorum ki özlediğiniz bu eşi bulunmaz ülke her zamankinden daha fazla sizi bağrına basacak ve sürprizleriyle sizi şaşırtacak.

  Girişimlerinizi ve diğer tüm güzel haberlerinizi heyecanla bekliyoruz.
  Hayırlı olsun.

 4. Ahmet bey Vatanına hoş geldin, Yeni Projelerinizi bekliyoruz,bilginizi ve tecrübenizi paylaşmanızı diliyorum.İyi çalışmalar

 5. Hoşgeldiniz,bu dönüşünüzün Türkiye’de güzel şeylere vesile olacağını düşünüyorum.Hayırlı olsun :)

 6. Hayırlısı olsun Ahmet.
  Bu yazını çok iyi anlıyorum, çünkü 10 yılı aşan bir yurt dışı yaşantısından sonra ülkeye dönmeyi tercih edenlerden biriyim.
  İlk zamanlarda zor oluyor yeni bir “ev”e alışmak. Ama insanın anayurduna tekrar alışması en fazla bir yılını alıyor.
  Ülkemizde sevmediğimiz çok şey olsa da, senin için de bu kararın hayatına eksiden çok artı getireceğini tahmin ediyorum. Sen de muhtemelen bunu çok düşünmüşsündür, umarım sonuç da hesapladığın gibi olur.
  Türkiye’ye hoş geldin.
  Bir ara buluşalım, sohbet edelim isterim. Sen bir rahatla önce :)
  Kolay gelsin!

 7. Blog yazılarınız güzel, ülkemize ve istanbula sevdanızı biriktirdiklerinizi paylaşmanız dahada güzel. Yayın hayatınızda başarılar Ahmet Bey, teşekkürler.

 8. Benim için çok fark etmeyecek belki.
  Yine Siz’i uzaktan tanıyor olacağım.
  Yine uzaktan izleyebileceğim belki…
  Hoş geldiniz öncelikle.
  Eminim memleket gelişinizle güzelleşecektir.
  Mutlaka dokunacaksınız memlekette bir yerlere.
  İşte ben orada açacak gül bahçelerinin kokusunu duyabiliyorum şimdiden… :)

  İyi olmuş gelişiniz memleket adına sevindim.
  Çoook uzaktayken bile varlığınız okyanustaki deniz feneri kadar anlamlıydı.
  Biz senin kıyılarına gelemedik, sen bize gelmişsin, hoş gelmişsin. :)
  Saygılarımı sunuyorum yeniden.

 9. Kararınız hayırlı olsun Ahmet Bey, bence güzel bir karar olmuş.
  Amerika’da edindiğiniz tecrübelerleTürkiye’de bu sektöre yapacağınız katkılarınızı şimdiden dört gözle bekliyoruz.