david-rees

Bir Kalem, Bir Kalemtraş ve Bir Mor İneğin Hikayesi

Hikayenin kahramanı David Rees. New York Eyaleti’nin kuzeyinde, Beacon adlı ufak bir şehirde yaşıyor. Eskiden politik karikatürler çizen bir karikatüristmiş kendisi.

David Rees (twitter, blog), 2010 yazında Artisanal Pencil Sharpening adlı bir internet sitesi kuruyor. Gönderdiğiniz kurşun kaleminizin ucunu $15 karşılığında manuel bir kalemtraşla açtıktan sonra size kargoluyor.

Fikir çok basit, iş modeli çok basit. Ancak ilginç olan durum, bu girişimin getirdiği ses.

David Rees’in bu girişim hikayesi, Forbes, Fast Company, Gawker, LA Times, National Post başta olmak üzere, binlerce ulusal ve yerel habere konu oldu.

Rees’in, David Letterman Show‘a çıkması için Facebook’ta kampanya başlatan bir hayran kitlesi bile var.

David Rees’in bu girişimcilik hikayesi, büyük markalara milyonlarca dolara mal olacak bir pazarlama ve PR geri dönüşü gerçekleştirdi, hem de bir kuruş dahi harcamadan.

Bu şirket David’e milyon dolarlar kazandırmayabilir, ama belki de şu anda bu başarı hikayesini anlatan kitabını kaleme alıyor ya da gelen televizyon showu tekliflerini inceliyor kendisi.

Bu, neden bu kadar başarılı bir mor inek hikayesi sorusunun cevabı ayrıntılarda saklı.

Bu girişimle ilgili bütün kaynakları paylaştım, merak edenler o ayrıntıları araştırıp, girişimlerinde, bu hikayeden uygulanabilir örnekler nasıl çıkartırım sorusunu kendilerine sorabilirler.

Mor inekler günlük hayatta az bulunur, değerlidir, ilgi çeker, paylaşılır, ses getirir.

Ufak bir ayrıntı:Verdiğiniz sipariş, aşağıda görüldüğü şekilde, 3 parça halinde size geri gönderiliyor.

Ucu açılmış kalemin müşteriye gönderilmeden önceki son haliUcu açılmış kalem

David Rees tarafından kalemin ucu açıldığına dair orjinallik sertifikası

Sertifika

Manuel kalemtraşla kalemin ucu açıldıktan sonra kalan parçacıklar

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(4)
  1. Ahmet Bey,
    Paylaşım için teşekkürler. Çok temel bir fikrin nasıl girişimciliğe döndüğünün güzel bir örneği. İlgi çekmesi farklı bakış açısından doğal, öte yandan ne derece ileriye dönük olduğu tartışılır. :-) Daha gelişmiş örnekleri ile beraber görmek, hepimize fayda sağlayacaktır. İleriye dönük fikirleri görmekve harekete geçmek, en zoru olsa gerek. e-ticaret ve teknoloji konuları ile de uğraşan biri olarak, bu kapsamda paylaşımlarınızı izlemeye devam edeceğim. Sağlıcakla kalın.
    (iphone mini uygulamalar dünyası – http://iphonepara.com )

  2. Bundan 3-4 yıl kadar önce Ankara Kosgeb İş Geliştirme Merkezi’nin desteklediği projelerden birini duyduğumda çok şaşırmıştım. Zira proje şuydu: Bildiğimiz halı saha, tek farkı servisi var. Diyelim ki halı saha İstanbul Kartal’da olsun. Siz ve arkadaş grubunuz da Mecidiyeköy civarında toplandınız diyelim. Halı sahaya telefon açıyorsunuz. Gelip sizi servisle alıyor, maç bitimi de aldığı yere geri bırakıyor. İş fikri bu ve bu iş fikrinin sahibi kosgeb’den destek alabiliyor.

    O zaman çok şaşırmıştım ama bu yazıyı okuyunca artık şaşırmıyorum:)