kisisel-blog

Kişisel Blog Yazmaya Başlamanız İçin 10 Neden

Bugüne kadar aklınızın bir köşesinde hep bulunan ama bir türlü icraata geçiremediğiniz kişisel blogunuzu başlatma fikrini hayata geçirmeniz için en önemli nedenleri sizinle paylaşacağım.

Eğer hali hazırda blog yazıyorsanız ne güzel. Belki paylaşacağım bazı nedenler kişisel blogunuza daha fazla önem vermeniz gerektiğini hatırlatacak. Ancak şu ana kadar kişisel bir blogunuz olmadıysa, belki de blog yazmaya başlamanıza bu nedenler aracı olacak.

Herkes Kişisel Blog Yazmalı mı?

Kişisel blog yazmaya başlamak herkes için doğru bir adım mıdır sorusu ile başlamak aslında doğru olan. Herkes kişisel blog yazabilir, ancak yazabiliyorum diye blog tutmaya başlamak bence doğru değil.

Çok kişisel, bugün şunu bunu yaptım tarzı kişisel bloglardan bahsetmiyorum. Kişisel blog da olsa, ilgi alanınıza yönelik, belirli bir kategori altında yazılar yazdığınız, kişisel markanıza katkısı olacak bir kişisel blog bahsettiğim.

Kişisel Blog Yazmaya Başlamanız İçin 10 Neden

  1. Bilginizi Paylaşmak:

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilginizi paylaşarak birçok kişiye yol gösteriyor olacaksınız. Ayrıca bilgili olduğunuzu ispatlamak birçok anlamda işinize yarayacaktır.

  1. Çevre Edinmek (Networking):

Blog yazarak birçok kişiyle tanışma şansınız var. Hem blogger’lar arasından, hem de şans eseri yazınızı okuyacak birçok okuyucunuz arasından farklı sektörlerde, farklı konumlarda birçok değerli insanı networkünüze ekleyebilirsiniz.

  1. İş Bağlantıları Kurmak ya da İş Bulmak:

Kaliteli bir kişisel blog yazmanın gerek iş arayanlar gerekse iş bağlantıları kurmak isteyenler için faydaları saymakla bitmez. Alanında ses getiren bir blog, sizin işe değil, işin size gelmesini bile sağlayabilir.

  1. Sadık bir Takipçi Topluluğu Oluşturmak:

Yazdıklarınızı düzenli okuyan, sosyal medyada ve çevresinde paylaşan, paylaşımlarınıza değer veren sadık bir takipçi topluluğu oluşturabilirsiniz. Bunun iş hayatında önemi tartışılmaz büyüktür.

  1. Takipçilerin Fikirlerini Öğrenmek:

Takipçilerinizin ve okuyucularınızın fikirleri birçok konuda size yol gösterebilir. Yaptıkları yorumlar, hangi yazılarınızı daha çok paylaştıkları, hangi kelimelerle arama yaptıkları gibi birçok farklı kriterde takipçileriniz size fikir verecektir.

  1. Kendini İfade Etmek:

Kendini ifade etmek kavramı, sadece kendini ifade etmek için yazmaktan, hakkınızda çıkan olumsuz bir habere cevap hakkınızı kullanmaya kadar gidebilir. Kendinizi ifade etmek istediğinizde, kişisel blogunuz, sesinizi duyurabileceğiniz çok önemli bir araç olabilir.

  1. Para Kazanmak:

Blog yazarak para kazanmakta ayıp ya da yanlış hiçbirşey yok. Blog yazmak bir ek gelir, hatta ana geliriniz olarak emeğinizi mükafatlandırabilir.

  1. Kişisel Markanızı Oluşturmak/Geliştirmek:

İnternet çağında, kişisel markanızı oluşturmak için atabileceğiniz en önemli adımlardan birisi kişisel blog yazmaya başlamanız olabilir. Kişisel blogunuz sayesinde birçok yeni sadık takipçiye ulaşabilir ve kişisel markanızın gelişiminde okuyucularınızdan destek alabilirsiniz.

  1. Otorite Olmak:

Sadece kişisel blog yazarak bir sektörde ya da konuda otorite olmak pek de kolay değil. Ancak bir alanda otorite olabilmek için takip edeceğiniz uzun yolda en önemli faktörlerden birisi kişisel blogunuz olması ve bu kişisel blogda sektörde ses getirecek yazılar yazmanız.

  1. Fark Yaratmak:

Kişisel blogunuzu kendiniz çıkardığınız bir gazete gibi düşünebilirsiniz. Çalıştığınız sektörde gerçekten fark yaratmak için fikirlerinizi paylaşabileceğiniz ve sadece sizin istediğiniz yazıların olacağı bir platform birçok anlamda işinize yarayabilir.

Kişisel Blog Yazmakta Hedefiniz Ne?

Herşeyden önce, her işte olduğu gibi hedefinizi belirleyin. Hedefsiz yola çıkarsanız ne sürekli yazabilirsiniz blogunuzu ne de başarılı olursunuz.

Blog Yazmaya Vaktiniz Yok

Kişisel blog yazmayan birçok kişinin ortak bahanesi zaman sorunu. Kişisel blogda yazdıklarınıza akademik bir komite tarafından not verilmeyecek. Bazen çok kısa sürede bile bir blog yazısı yazabilirsiniz.

Her yazınız uzun olmak zorunda değil. Sosyal medyadaki gibi kısa paylaşımlar bile yapabilirsiniz. Sonuçta sizi kimse yargılamayacak. Önemli olan yazdıklarınızın uzunluğu değil, kalitesi.

Herşeye rağmen bir hevesle kişisel blog yazmaya başlayıp yarım bırakacaksanız, hiç başlamamanız daha doğru olabilir. Bu kararı ancak kendiniz verebilirsiniz.

Kişisel blog yazmaya başlama fikri uzun zamandır aklınızın bir köşesinde ise ve artık başlamak için bir bahaneniz yoksa, harekete geçmek için geç kalmayın derim.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(24)
 1. Güzel bir konuya değinmişsiniz :))

  Blog yazarak para kazanan bir kaç arkadaşım var, hatta öyleki bir konu üzerine blogdan ayda 100 – 200$ arası kazanıyorlar ve artık rekabet konusu oldu kaç blog güncelliyorsun gibi çünkü artık bir kaç alanda yazı toparlayıp günceleme yapmaktalar. Çoğu ünv. gençleri üniversite masraflarını bloglar sayesinde çıkarmaya çalışıyorlar.

  Bende kişisel bloğumda tecrübelerimi ve blgimi paylaşmayı hedeflesemde maalesef yazım fazla iyi olmadığından bir türlü etkin kullanamadım. Bir yerden başlamak lazım diyerek önce kendimden projelerimden bahsetmek gerek düşüncesiyle öncelikle projelerimden yaptıklarımdan bahsetmeye başladım.

  Sonrasında ise ajandama önemli diye not aldığım konuları, başdan başlayarak ele almak. Kendimce yorumlayarak yazmaya başlayacağım.

  Umarım ileride güzel olur :)) Bugünlerde hayat biraz yoğun geçiyor fazla interneti takip edemesemde yazılarınızı okumaya çalışıyorum…

 2. Blog yazmak değindiğiniz konular açısından gerçekten faydalı olabiliyor. Ancak blogu hayatta tutabilmek zor. Yazdıklarınızı takip eden birileri olmadıkça yazılarınız sanki değersiz gibi hissedebiliyorsunuz ve yazmayı bırakıyorsunuz. Belki de Julia and Julie filmindeki gibi bazen tek takipçiniz anneniz olsa bile kendinize inanıp yazmalısınız :)

 3. Blog yazarlığını hobi olarak yapmak kolay. İstediğiniz konuda, istediğiniz zaman yazabiliyorsunuz. Ancak blog ile gelir elde etmek için biraz çaba harcanması gerek. Ancak sık güncellenen, hedefi belli, kaliteli ve özgün içerik eklenen bloglar gerçek kazancı getirecektir.

 4. Ben blog yazmaya başladığımda amacım para kazanmaktı ya da öyle sanmıştım. 3 yıldır yazıyorum daha kuruş kazanmadım. Demek ki amacım para kazanmak değilmiş. Durmak yok, yazmaya devam…

 5. Sizinle tanışmam kendi bloğumda yayımladığım bir yazınızdı. Bu sayede nasıl blog yönetilir ilk dersimi almıştım. Bu yazınız, aklımda kalan birçok soruya yanıt şeklindeydi. Paylaşımınız için teşekkürler.

 6. Merhabalar,

  Bakın şimdi size nasıl ualştığımı tam hatırlayamadım. Oysa biraz evvel internette gezinirken iş dünyasındaki, girişimcilerden öne çıkan blogcular diye bir ibare görmüştüm ve kendimi birden sizin bloğunuzda buldum. 2005 yılından beri blog yazıyorum. Ancak, iyi bir blogcu olabilmek için hem bilgi birikiminiz, hem de çevrenizle barışık olmanız gerekiyor. Siz girişimci biri olarak elbette çevrenizle barışık olmak durumundasınız. Bu da size blog yazmak için iyi bir kaynaktır. Ben sadece evde oturup bilgisayarın başında sürekli birşeyle icat etmeye çalışıyorum.

  Ben kamu emeklisi 56 yaşında biriyim. Daha önce 1971-1795 yılları arasında Almanya’da işçi olarak çalıştım. Şu anda kalan ömrümü Türkiye’nin dışında gelişmiş bir ülkenin vatandaşı olarak yaşamayı o kadar arzu ediyorum ki bilemezsiniz. Sağlığım ve sıhhatim çok iyidir. Hala orta ağır işlerde bile çalışabilecek bir enerjim var. Amerika’da Microsoft’ta yazılım işi yapan bir mühendis tanıdığım var, beni de Amerika’ya götür, ben de farenizin kuyruğunu tutarım diyorum. Kanada da yaşayn tanıdıklarım var onlarla da haberleştim. Ama çok zor diyorlar.

  Blog sayfanızı mı desem, sitenizi mi desem, gerçekten çok beğendim. Elinize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Başarılarınızın devamını dilerim. Dış ülkelerdeki tüm girişmci kardeşlerimizle gurur duyduğumuzu sakın unutmayın. Sizler biz anavatanda yaşayan kardeşlerinizin birer gurur abidesisiniz.

  Saygılarımla.

 7. Blog siteleri nedir ne değildir, bundan 3 yıl önce blogger ile tanışmam dolayısıyla ilgi alanıma giren bir konu olmuştu. 2008 de bile populer olan ve sizin de yazınızda bahsettiğiniz gibi blog yazmanın önemini o zamanlar pek kavrayamamıştım.

  Sene 2011 ve artık sizin yazınızı da okuduktan sonra bu işe hakettiği önemi vermekte kararlıyım.

  Güzel bir paylaşım olmuş…

 8. blog yazmak para kazanırır demissinz ben wordpress ile blospot arasında kaldım sizce hangisinz kullanmalaıyım birde blogspot google adsense reklamlarını yerleştirebiliyor yani ordan para kazanılıyor ama sizce wordpress in ayrıcalıkrı nedir

 9. Blog yazarlığı eğer hiçbir hedefiniz yoksa sadece yazmak için yazıyorsanız çok kolaydır. Ama bir hedefiniz varsa kesinlikle belirli kriterleri gözetmek durumundasınız..

 10. Bir blog yazarının yakın çevresinde en çok karşılaştığı soru bu olsa gerek. Neden yazıyorsun? Sanki suç işliyormuş hissi uyandıran bu soruya verilecek yanıtlar çok güzel sıralanmış. Elinize yüreğinize sağlık.

 11. Ama en önemlisini yazmamışsınız: “Blog yazmak zevlidir.”

  Yazarken insan zevk alır, hele yazdıkları etkileşim oluşturuyorsa, paylaşılıyorsa, cevap yazılıyorsa ayrı bir zevk alırsınız. Yoksa sadece bir gereklilik olarak görürseniz bir süre sonra sıkılıp bırakmanız ya da çok seyrek yazmanız yüksek olasılıklıdır.

 12. Blogunuzu ara ara takip ediyorum Ahmed bey. Gerçekten faydali ve spesifik konulara parmak basiyorsunuz. Blog yazarligi bir amac uğruna yapıldığında değer kazanıyor. Aksi halde, hedeften uzağa seken oklar gibidir benim gözümde.