Konuk Yazarlık

Konuk Yazar Olarak Pazarlama

İngilizce’de “Guest Blogging” olarak kullanılan konuk yazarlık, size ait olmayan blog ve sitelerde misafir yazar olarak yazılarınızın yayınlanması işine verilen isimdir.

Neden Konuk Yazarlık?

Daha önce sitenizden (ya da ürün ya da kişisel blogunuzdan) hiç haberdar olmayan birçok yeni okuyucuya ve potansiyel müşteriye ulaşmak için çok etkili ve ücretsiz bir yöntem olduğu için konuk yazarlık, internet pazarlama planınızın bir parçası olmak zorunda.

5 Adımda Konuk Yazar Olarak Nasıl Pazarlama Yapabilirsiniz?

  1. Pazarlayacağınız Ürüne Karar Verin:

Kişisel blogunuz, e-ticaret siteniz, e-mail listeniz, ya da herhangi bir web siteniz. Pazarlayacağınız ürün herşey olabilir. Önemli olan, odaklanıp, tek bir şeye karar vermek.

  1. Konuk Yazar Olabileceğiniz Blog ve Siteleri Listeleyin:

Konuk yazarlık her ne kadar ücretsiz bir pazarlama yöntemi de olsa ciddi vakit ayırmanız gereken bir iştir. Bu nedenle doğru sitelerin seçilmesi geri dönüş anlamında en önemli konudur. Okuyucu profili sizin sitenizle kesişen her türlü site/blog potansiyel konuk yazı gönderebileceğiniz bir mecradır.

Özellikle trafiği yüksek sektörel bloglarla başlayarak hedef site/blog listenizi belirleyin.

  1. Konuk Yazılarınız için Hazırlık Yapın:

Birçok konuk yazı kampanyası yeterince başarılı olmaz. Bunun en büyük sebebi ise yazının yayınlanacağı siteye göre hazırlanmayan, çok genel yazılar yazıldığı içindir. Önemli olan, yazınızın yayınlanacağı sitenin okuyucularının ilgisini çekebilmek ve okuyucuların “yazar hakkında” kısmında vereceğiniz sitenizi ziyaret etmelerini sağlamaktır.

Listenizde belirlediğiniz her site/blog için, o sitenin okuyucularının ilgisini çekecek birer başlık ve yazı fikri çıkartmanız çok önemlidir.

Konuları belirlerken amacınızın birşey satmak olmadığını hatırlatmakta fayda var. Mümkün olduğunca ilgi çekici ve kaliteli bilgi paylaşımı daima geri dönüşü arttırır.

  1. Site Sahipleri ve Blogger’larla İletişime Geçin:

Belirlediğiniz listedeki site sahipleri ile iletişime geçin. Genel ve standart bir email yerine her site sahibine ayrı bir email atın ve paylaşmak istediğiniz yazıdan bahsedin. Yazınızın o sitenin okuyucularının ilgisini neden çekeceğini ve onlara neden faydalı olacağını belirtin.

  1. Konuk Yazılarınızı Yazın ve Gönderin:

Belirlediğiniz site ve bloglarla iletişimdenden sonra sıra konuk yazıları yazma ve göndermeye geldi. Kesinlikle aynı yazıyı birden fazla siteye göndermeyin. Ana fikri aynı olsa dahi her site/blog için ayrı yazı yazın. Yazıda amacınız mümkün olduğunca kaliteli bilgi paylaşımı olsun, kesinlikle direk bir satış yapmaya çalışmayın.

Amacınız, yazınızı okuyup, faydalı bulup, “konuk yazar hakkında” kısmındaki site linkinize tıklayarak sitenizi ziyaret edecek ve uzun vadeli okuyucunuz/müşteriniz olacak yeni kitlelere ulaşmak olmalı.

Yazdığınız konu içinde, çok ilgili ve kesinlikle reklam kokmayacaksa, sitenize link(ler) verebilirsiniz. Eğer link varsa bunu yazınızın yayınlanacağı site/blog sahibine baştan belirtin ve okuyuculara sağlayacağı faydayı anlatın.

Bir Konuk Yazı Örneği

KurumsalHaberler.com‘un sahibi, sevgili Murat Buyurgan geçtiğimiz Ocak ayında benimle iletişime geçti ve blogları için bir yazı yazıp yazamayacağımı sordu. Ben de seve seve kabul ettim.

Sonuçta Kurumsal Haberler’in okuyucu profiline pazarlayacağım bir ürün olmasa dahi, kişisel markamı tanıtabileceğim yeni bir mecra idi benim için de.

Kurumsal Haberler’i ve blogunu inceledikten sonra, hem okuyucularının ilgisini çekeceğini düşündüğüm, hem de gerçekten değer katacak bir paylaşım olacağına inandığım bir konu seçtim ve “10 Adımda Ses Getiren Bir Basın Bülteni Nasıl Hazırlanır?” başlıklı bir yazı hazırladım.

Yazının içinde hiçbir link kullanmadım. Sadece “Konuk Yazar Hakkında” kısmında kişisel bloguma link verdim.

Yazım yayınlandıktan sonra, sosyal medyada aldığım tepkilere göre okuyucların yazımı beğendiğini anladım. Geçtiğimiz 6 ay sürecinde bu yazıdan kişisel bloguma birçok ziyaretçi geldi ve Google Analytics verilerine göre bu ziyaretçilerin çok önemli bir kısmı blogumu ilk defa ziyaret etti. Çoğunluğu ise devamlı takipçim oldu.

Konuk Yazarlık “Kazan-Kazan-Kazan” Olduğu için Etkili

Konuk yazı yazdığınız site, okuyucularına değer katan, farklı ve orjinal bir içerik sahibi olur.

Siz, yepyeni bir okuyucu profiline kendinizi ya da sitenizi tanıtma fırsatı kazanırsınız.

Konuk yazınızın yayınlandığı site okuyucuları taze bir içerik ve farklı bir kalemden, hali hazırda ilgilerini çektikleri bir konu hakkında bilgi edinmiş olurlar.

Sonuç olarak, konuk yazılar yazarak sektörde birçok önemli blog, site ve hatta farklı kişisel bloglarda yepyeni okuyucu kitlelerine ulaşıp, tamamen ücretsiz bir şekilde kişisel markanızı, ürününüzü ya da sitenizi pazarlayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(13)
 1. Konuk yazarlık kavramı Türkiye’de henüz yaygınlaşmadığı için blog yazarları bu konuya pek sıcak bakmıyor.Sizin gibi önemli blog yazarları bu konudan bahsettikçe daha da yaygınlaşacağından eminim.

 2. Ego bazen buna engel oluyor ama faydasi apacik ortada.. Bu sebeple bende bloglarimdan birini yeni yazarlara actim. Konuk olarak da degil, daimi yazar olarak, istedikleri zaman yazabilecekleri sekilde yetkilendirdim. Elbette yanlis yazarlar secilirse bloga zarar da verebilir. Bu yuzden gecmisini bildigimiz, kalemi guclu ve yazacagi alanda bilgili kisileri secmek cok onemli.. Yeni yazarlar her 5 sadece fayda sunan yazida 1 pazarlama amacli yazida yazabilecekler. Bakalim, yakinda sonuclarini gorecegiz..

 3. Konuk yazarlık olayı son derece başarılı ama malesef ülkemizde pek tercih edilen birşey değil. Umarım ilerleyen zamanlar bu konunun önemi anlaşılacaktır.
  Saygılar…

 4. Blogum için bende tam konuk yazarlık uygulamasını duyurmuştum ki sizin yazınızı severek okudum. Yakın zamanda konuk yazar uygulamasının blog yazarları/sahipleri yönünden de bakılarak bir şeyler yazılmasını dilerim. İyi çalışmalar.

 5. Sektörel sitelerde oldukça başarılı oluyor ya da sektörel bir site açıp bu alanda bir kaç arkadaşınızla yazdığınızda da kişisel olarak markalaşmanız daha kolay olmaktadır.

 6. %100 destekliyorum. Takip ettigim yabanci blogcular olayi okadar guzel kavramis ki birbirlerine rakip degil arkadas gozuyle bakabiliyorlar ve seve seve konuz yazarliga musade ediyorlar. Hem bloglarinda guncel ve yararli icerik oluyor hemde birbirleriyle takipilerini Paylasiyorlar boylece aradaki arkadaslik baglari gucleniyor , yeni ortakliklar yeni urunler ortaya cikiyor . Her iki blogcu da takipcide isten karli cikiyor (:

  Makaleniz icin tesekkurler