robin-hood

Modern Robin Hood Masum mu?

Bundan yıllar önce, ABD’de Google Adsense’in popüler olmaya başladığı zamanlarda, modern Robin Hood’lar çıkmıştı ortaya.

Forumlarda sitelerini paylaşarak birbirlerinin sitelerinde reklamlara tıklanmasını rica ederek başladı ilk adım.

Daha sonra beğendiğim sitelerde, reklamlar hiç ilgimi çekmese de sırf destek için tıklıyorum ve sizler de bunu yapmalısınıza varan noktalara geldi.

Bilmeyenler için ara not: Google Adsense’de herhangi bir site sahibinin (publisher) sitesine eklediği Adsense kodu ile, Google Adwords’de reklam verenlerin (advertiser) reklamları kullanıcılara gösterilir. En popüler ödeme modeli ise PPC ya da CPC dediğimiz, tıklama başına reklamverenin ödediği ve Google’un komisyonunu aldıktan sonra, her click için site sahibine bir ücret ödediği reklam modelidir.

Hindistan’da kurulan ve yüzlerce kişilik ekiplerden oluşan, Adsense tıklama outsourcing firmaları da olayın boyutunun geldiği en son nokta oldu.

Çok masum argümanlarla, zenginden alıp (reklamveren), fakire verme (küçük site sahibi, blogger, vs) hevesinde birçok modern Robin Hood çıktı piyasaya.

Peki sonra ne oldu?

Big Brother is Watching You

Google dedi ki: “Bu illegaldir. Robin Hoodculuk oynamak isteyen herkesin Adsense hesabı kapatılmıştır.”

Çok tartışmalar oldu o zaman. İlk başta, bu hakkımız, Google da kim oluyor yaklaşımında bulunan onca Robin Hood, ne yapacağını bilemez şekilde Google’a özür mektupları yolladılar.

Sonuç değişmedi.

Aradan uzun yıllar geçti ve Türkiye’de bu konu hala tartışılıyor.

Modern Robin Hood’lar, ABD’deki arkadaşları gibi beğendikleri bloglarda ve sitelerde, Adsense reklamları ilgilerini çekmese de, destek amaçlı tıklanmasından yanalar. Hatta olayı Hindistan’daki dolandırıcılık şebekelerine benzer modellere kadar götürenler var. Sosyal medyada, herkesin görebileceği şekilde, “Bana email atın, Adsense gelirinizi arttırma garantisi veriyorum” tarzı mesajlar bile dolaşıyor.

Bir de olaya ciddi bir kılıf arayışı var. Bazılarının argümanı, Türkiye’de Adsense çok az ödüyor, bu hakkımız, hatta Google Türkiye’yi Amerika’ya şikayet edelim diyenler bile var.

Herhangi bir sitede, site sahibine sırf destek olmak için Google Adsense reklamlarına tıklamak Google’ın kurallarına çok net bir şekilde aykırı, bunu öncelikle belirtmek istiyorum. Verilen düşük bütçeli zararlarda direk olarak reklamverene parası iade edilip, bu işi yapanlar Google Adsense programından çıkartılıyor. Büyük boyuttaki durumlarda ise hakkınızda dava dahi açma hakkı var Google’un.

Olayın illegal olduğu, tartışmasız ve net bir durum.

Şimdi gelelim olayın etik ve ekonomik boyutuna.

Ekonomide Arz Talep Dengesi

Bir reklamveren neden Google’a reklam veriyor? Çünkü karşılığında para kazanma amacı var.

Peki herkes sadece sitelere destek için Adsense reklamlarını tıklamaya başlarsa ne olur?

Reklamveren, ayırdığı bütçe karşılığında, ürün ve servisine gerekli talebi görmez ve arzını keser, yani reklam vermeyi bırakır (ya da tıklama başına fiyatını düşürür).

Bu durumda, aslında daha çok kazanmak için ortaya çıkan modern Robin Hood’lar, sistemi bozarlar ve kurunun yanında yaş da yanar.

Kaliteli içeriği ile, ziyaretçilerinin gerçekten merak ettiği reklamları tıklaması ve reklamverene geri dönüşü (ROI) daha yüksek olan site sahipleri, ne yazıkki burda dürüst olup, ama kaybeden konuma düşmüş olacak.

Google’u eleştiren arkadaşlara tavsiyem, alternatif reklam kaynakları bulmaları ya da neden kazanamıyorum sorusunu kendilerine sormaları.

Yıllar önce tartışılıp sonuca bağlanmış bir konunun, 2010 yılında Türkiye’de internet sektöründe aktif kişiler tarafından hala tartışılmasını hayretler içinde izliyorum.

Ancak ister iyi niyetle ister kötü niyetle yaklaşılmış olsun, önemli olan hatadan dönmek bence. Bu nedenle, Adsense’den gelir elde etmeyi uzun yıllar devam ettirmek isteyen ve Türkiye’de Google’un reklamverenler için daha cazip olmasını isteyen arkadaşlarıma tavsiyem, ne modern Robin Hoodculuk oynamaları, ne de illegal işlere bulaşmaları.

Siteniz, blogunuz ya da projeniz kaliteli olursa, ne başkalarının sırf destek için reklamlarınızı tıklamasına ihtiyacınız olur, ne de hakkıyla kazanacakların önünü kapamanıza.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(3)
 1. Ahmet’ciğim, aklına sağlık.

  Dediğin gibi, 2010’un sonuna geldiğimiz bu dönemde yukarıdaki konunun tartışılması, sadece Türkiye’deki sosyal medya oyuncularının ayıbı değil, ne kadar sığ olunduğunun da göstergesi.

  Yurtdışı örneklere baksalar, birkaç tane blog okusalar bu saçmalıklarda ısrarcı olmayacaklar. “Ön yargısız düşünme” gibi bir eğitim mi vermeli acaba.

 2. Her konuda olduğu gibi, sosyal medya, İnternet reklamcılığı gibi konularda da “Türk gibi” düşünüp hareket ediyoruz galiba; bazı şeylerin oturması biraz zaman alıyor ama düzelecek, ben ümitliyim. Saygılar…

 3. Bu konuyu tartismaya gerek duyanlarin, internet bilgisinin sig oldugunu dusunuyorum. Sahip olmadigi seyi, ihtiyacim var diye kendine hak gormek cahilliktir.

  Vu bariz bir hiledir ve aslinda tek Robin Hood’luklari reklam verene degil, diger yayincilardan da dolayli calmaktadirlar.

  Biz normal yayinciliktan Premium yayinciliga giderken izledigimiz yollar hep sitelerimizi gelistirmek uzerineydi. Kafayi nasil cok kazanirim diye degil, nasil daha cok kisiye hitap ederiz diye yorduk. Iyi bir is yapinca kazanc kendi buyuyor ve devamliliga oturuyor.

  Ayrica Adsense verimlilik izlemesi yapiyor ve hileli tiklamalari (sayet devamliysa) mutlaka tespit edecektir.

  Cok guzel bir yazi olmus Ahmet bey.