musteri-sorunu

Pazarlamada Önemli Silah; Müşterinin Sorunu

Acemi Pazarlamacının silahı, ürünün özellikleridir. (features)

Tecrübeli Pazarlamacının silahı, ürünün sağlayacağı faydalardır. (benefits)

Zeki Pazarlamacının silahı, ürünün sağlayacağı çözümdür. (solution)

dir, dır, dür…

En zeki 100 pazarlamacıdan 99’u bile, müşteriye çözümü pazarlarken müşterinin sorununa odaklanmaz.

Müşteri genellikle ya sorununu bilmez ya da sorunu olduğunu kabul etmez.

Lateral düşünen pazarlamacının silahı, müşterinin sorununu keşfedip, müşteriye bunu doğru bir dille anlattıktan sonra, elindeki çözümü sunmaktır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(4)
  1. Türkiye’de pazarlamanın bu anlamda kötü bir seviyede olduğunu son 1.5 aydır digiturk ve turkcell’e ceza ödeyerek ayrılmam iyi bir örnek olarak gösterilebilir. Her şey düzgün iken sen paranı öderken bir problem olmuyor. Ama iş bir yerde aksayınca saçmalayan davranışlar ki yüzüne telefon kapatmaya giden vahim olaylar. Aslında olayın en büyük çatlağı çağrı merkezi elemanlarının şirketle hiç bir ilişjkisinin olmamasından kaynaklanıyor. Çağrı merkezlerinin en ufak bir insiyatif hakkı ve önlerindeki formları doldurmaktan başka yaptıkları bir iş olmuyor. Müşteri memnuniyetini emanet ettikleri çalışanlar, kendi çalışanları değil maalesef.

  2. Hedef müşteri odaklı pazarlama stratejileri kullanılarak zaten “sorunlu müşteri”ye ulaşılacaktır. O müşterinin sizin ürün veya hizmetleriniz ile giderilecek bir sorunu olduğu için zaten ona ulaşmışsınızdır. Müşteriye ulaşıldıktan sonrası ise tamamen satış becerisi..

    KONU DIŞI:
    Ahmet Bey,

    Blogunuzdaki postların sol el tarafında bir sosyal medya eklentisi var (sayfa ile birlikte hareket eden). Acaba eklentinin adını paylaşabilir misiniz?