ne-istedigini-bilmek

Ne İstediğini Bilmek Yetmez

Girişimci adayları ve girişimciler doğaları gereği daha heyecanlı, daha sabırsız.

Yaş, tecrübe ve daha birçok etken bunun ilacı.

Her hafta onlarca email geliyor birçok girişimciden. Bazıları heyecanla yazılmış, okurken hissediyorum, ben de heyecanlanıyorum. Bazıları son çare olarak yazılmış, umutsuz kelimeler, beni de üzüyor.

Yazılan emaillarda, yapılan yüz yüze görüşmelerde, girişimcilerin çok önemli bir kısmı ne istediğini aslında tam olarak bilmiyor.

Girişimci ya da girişimci adayı iseniz, güvendiğiniz insanlara, takip ettiğiniz blogger’lara, fikrine değer verdiğiniz iş adamlarına, yatırımcılara ve daha birçok kişiye ulaşmak istemeniz çok normal, hatta doğru olan şey.

Ancak bunu yapmadan önce size iki tavsiyem var:

1) Ne İstediğinizden Emin Olun

Siz karar vermiş olabilirsiniz. Ama karar vermek yetmez.

İster yeni bir girişim fikri olsun isterse de işinizi geliştirmek için fikir danışın, tam olarak ne istediğinizi madde madde bir kağıda yazın.

Bana gelen emailların çok önemli bir kısmı, bir iş fikri ile başlıyor, girişimcinin ne istediğinden emin olmadığı yazdıklarından çok net bir şekilde belli oluyor ve bu iş tutar mı şeklinde son buluyor.

Ne istediğinizden tam olarak emin olmadan karşı taraftan doğru yardımı alamazsınız.

2) Kendinizi İfade Edin & İsteğinizi Net Belirtin

Ne istediğini bilen, dersine çalışmış birçok girişimci emailı da geliyor. Ancak benden ne istedikleri belli değil.

Ne istediğinizi çok net bilebilirsiniz, ancak bunu karşınıza ifade etmezseniz hiçbir anlamı olmaz.

Mümkün olduğunca kısa ve net bir şekilde karşıdan talebinizi belirtin. İsteğiniz yatırım, fikir, tanıtımda destek ya da herhangi bir şey olabilir.

Ne istediğinizi bilmek yetmez, kendinizi net ifade edin ve isteğinizi karşı tarafa belirtin. Emin olun emaillarınıza ve görüşmelerinize çok daha verimli ve sonuca dönük cevaplar alırsınız.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(3)
  1. Girişim yapanın en büyük gücü heyecanıdır ve bu heyecan daldan dala zıplayabilen bir tutku, duygu harmanı olduğu için bazen rasyonel netlikleri görmeyi engelleyebiliyor.
    En güzel çözümlerden biri yazmak bu konuda çok haklısınız, bunu en yakın zamanda ben de yapmayı planlıyorum:)

    Teşekkürler