uygulamak

Öğrenmekten Uygulamaya Vaktiniz Kalıyor mu?

İnternet sektöründe çalışan herkesi ilgilendiren bir konu. Girişimcisi, profesyonel çalışanı, yöneticisi, öğrencisi, hepiniz, hepimiz için ciddi bir sorun.

İnternetin hayatımıza girmesi ile başlayan bilgi çağı….. şeklinde başlayan klişe bir cümleyle uzun uzun anlatabilirim konuyu. Anlatmıyorum, çünkü benim okuyucularımın vakti değerli, uzatmadan konuya giriyorum.

Çok yoğun tempoda geçen bir mesai saatinde, Hacker News, Twitter, TechCrunch, ya da yüzlerce diğer kaynakta rastladığımız bir konuyu okumaya başlıyoruz birçoğumuz ve birkaç saat sonra, aynı konu ile ilgili onlarca diğer kaynağı okurken/incelerken buluyoruz kendimizi.

Biraz girişimci ruhunuz varsa öğrenmeye aç olursunuz, öğrenmek güzeldir, cicidir, yaşı yoktur, süperdir.

Ama öğren, öğren, öğren nereye kadar???

Sürekli öğrenmek, merak duyduğunuz konularda yeniliklerin hepsini takip etmeye çalışmak hiç bitmeyecek bir at yarışında sadece koşmak, koştukça yol katetmek ama aslında her turun sonunda bir önceki turda olduğu yerde olmak gibidir.

Tamam, sorun ortada. Peki öğrenme ve uygulama dengesini nasıl kurmalı?

Bu sorunun kesin bir cevabı yok. Olsa ben uygulardım ve bitirmem gereken onca proje varken kendimi kandırıp, beni çok heyecanlandıran yeni bir programlama dilini öğrenmeye vakit ayırmazdım.

Teşhisi koymadan sorunu çözemezsiniz. Öncelikle teşhisi koyun ve ortada bir problem olduğunu kabul edin.

Sorun information overload sorunu. Öğrenmeye ve gereksiz bir ton işe çok fazla vakit harcıyorsanız ve öğrendiklerinizi uygulamaya yeterli vaktiniz kalmıyorsa burda bir sorun var. Information overload beraberinde odak sorununu bonus olarak sunar. Şimdi uygulamaya nasıl vakit ayırırız konusuna biraz kafa yoralım.

Öğrendiklerinizi Uygulama için Hareket Planı

  1. Karar VerinKaç kez karar vermenin önemini vurguladım yazılarımda ve konuşmalarımda bilmiyorum. Ama bıkmadan, usanmadan vurgulamaya devam edeceğim.

   Ortada bir problem var, teşhisi koydunuz ve çözüme geçmeden önce karar vermeniz gerekiyor. Hem ruhen hem de fiziken kendinizi çözüme hazırlayın. Karar verme süreciniz bir yazıyı okuyuduktan sonra 1dk da olabilir, sakin bir şekilde kafanızda ölçüp tartmak için 2 hafta da. Ama ne yapın edin, karar verme sürecini mümkün olduğunca kısa tutun.

   Öğrenmenin sonu yok, herşey en mükemmel olsun, öyle başlayacağım yaklaşımı uygulamada ciddi sorunlar doğurur.

   Karar vermek üzerine yazdım daha önce, tekrar ediyorum: “Daha fazla zamana ihtiyacınız yok, sadece karar vermeye ihtiyacınız var…”

  2. Harekete Geçin

Karar vermek ile harekete geçmek arasında planlama sürecine mümkün olduğunca kısa vakit ayırın. Birçok proje harekete geçmede geç kalındığı için rafa kalkar.

Harekete geçmek başarıya giden yolda çok önemli bir basamak.

Harekete geçmek illa büyük bir projeye başlamak değildir. Hergün düzenli takip ettiğiniz blog sayısını 20’den 10’a indirmek ya da haftada en fazla 5 saat televizyon izleme kararınızı uygulamak da harekete geçmektir.

Verdiğiniz kararları geciktirmeden uygulayın.

  1. Uzmanlaşın

Her konuda, herşeyi bilmenize gerek yok.

Bir konuda uzmanlaşın. Seçtiğiniz konuda en iyi olduktan sonra, emin olun uygulama kısmı çok daha kolay olur.

  1. Öğrenme/Uygulama Dengesini Kurun

Öğrenme devamlı bir süreç. Herhangi bir konuda uzman bile olsanız, bu kadar hızlı ilerleyen teknoloji çağında yenilikleri takip etmeden uzmanlığınızın sürekliliğini yakalayamazsınız.

Uzun vadeli bir öğrenme/uygulama planı yapmak, gerekirse günlük programınızda öğrenmek için ayıracağınız zamanı bile belirlemek işinizi kolaylaştırabilir.

Yazması, söylemesi kolay, ama hayata geçirmesi çok da kolay bir iş değil bu. Öğrenmekten uygulamaya vakit bulamamak, özellikle internet sektörüne meraklı bütün girişimci adaylarının yaşadığı ciddi bir sorun.

Siz istedikten sonra yapamayacağınız hiçbir şey yoktur, öncelikle buna inanın.

Öğrenmek, okumak, araştırmak tutkuyla bağlı olduğum konular. Ama herşeyin dozunda olanı güzel hayatta, bu öğrenmek de olsa. Öğrendiklerinizi uygulamaya başlamak için bugün en doğru gün olabilir.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(5)
 1. İçinde bulunduğum durum tamda buydu sirkelenip kendime gelmemi sağladı. Tebrik ederim Ahmet abi çok iyi yazı olmuş.

 2. ahmet bey, bilgi çağında yaşadığımız sorunu bu şekilde tespit edip çözüm önerisinde bulunduğunuz için teşekkürler.

  harekete geçme aşamasında birçok alternatif de mevcut. işin bilgi ve fikirlerin gerçekleştirme aşaması dışında öğrenilen bilginin paylaşılması aşaması da var. Bunu da sosyal ağlarda sıklıkla gerçekleştiriyoruz. Burada olduğu gibi.

  paylaşılan bilgiler kazanmamız dileğiyle.

  teşekkürler

 3. İnsanlar size deli demiyorsa yeterince büyük düşünmüyorsunuz demektir demiş Einstein bencede okyanusu suya bakarak aşamayız ama bu söylediklerinizde bakkaldan ikiekmek almak kadar kolay degil her insan için aslında kolay ve zor o kadar icice iki kelimeki….. Yine çok sevdigim bir sözle noktalayaym; Futbol basit bir oyundur… Ama basit oynamak çok zordur…J.Cruyff