sansur

Onlar Sitenizi Karartmadan Kendiniz Karartın – İnternette Sansüre HAYIR

Güncelleme: KIRTOK.com‘a erişim de kendi kararı ile engellendi. Lütfen ana sayfayı ziyaret edin.

Dünyada en çok tartışılan konulardan birisi: İfade Özgürlüğü. Teknoloji olarak önde gelen ülkeler internette sansürü alışkanlık haline getiren ülkeleri kara listeye almaya başlıyor. Başka ülkeleri çok fazla bilmiyorum ancak Amerika’da bizim sektörde genel anlayış şu şekilde, eğer bir ülke internette sansür olayını abartmaya başlıyorsa ya üçüncü dünya ülkesidir ya da komünizm ile yönetiliyordur.

İnternette sansür denince ilk akla gelen ülkeler Çin, İran, Mısır, Suudi Arabistan ve liste uzayıp gidiyor. Çok üzülerek belirtmek isterim ki özellikle Youtube kapatmaları ile birlikte Türkiye’nin adı da bu listede duyulur olmaya başlandı.

Hoşumuza gitmeyen sitelerin sadece Türkiye’de erişimini devletin gücünü kullanarak engellemek ne yazıkki kafasını kuma gömen deve kuşu hikayesini getiriyor aklıma.

Yasaklanan siteler ile ilgili haberler bitmek tükenmek bilmiyor. Henüz birkaç hafta önce dünyaca ünlü DailyMotion adlı video sitesinin de yasaklandığını Arda’nın haberinden öğrendik. Youtube’un Türkiye’ye özel bir veritabanı ile tekrar yayına gireceği haberi emin olun yüreğime hiç su serpmedi.

Bence interneti komple yasaklayalım Türkiye’de. 600 yıl sonra ya biz yanlış yapmışız, aslında internet faydalı birşeymiş diyerek tekrar açarız nasıl olsa.

Bugün gözüme çarpan bir websitesi de InternetinKarariyor.com. Benim gibi konuşup, Türkiye’yi kurtarmaya çalışmaktansa icraata geçmiş arkadaşlar. Tebrik ediyorum.

İnternetin Kararıyor Tanıtım Videosu

Son Söz: Beni mahkemeye verip blogumu kapattırırsanız ben de sizin blogunuzu kapattırırım. Ona göre.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(12)
 1. YouTube kapandı diye kaçımız oturduk ağladık? Yarın Google kapansa sizce hangi arama motorlarını keşfederiz?

  Evet aslında bu kadar da duygusuz değil durum. Bu sektörün içinde olup, bütün bu kötü gelişmelerden etkilenen bizler üzülüyoruz üzülmesine de… Meydanlara dökülsek bizi parmak hesabıyla mı sayarlar aceba?

  Yine de umutsuzca destekliyorum bu tür girişimleri ama… Henüz yayına sokmadığım için pek de kimsenin girmediği kişisel sitemi mi kapatsam? Yoksa müşterilerimin kurumsal sitelerini mi? :) Siz burayı kapatacak mısınız? Peki sonra bu akılcı fikirleriniz ve paylaşımlarınızla nasıl “iletişeceğiz”?

  Başka birşeyler lazım. Böyle kendi kendimize işkenceler etmek yerine bizi bu hale getirenlerin canlarını yakacak birşeyler… Ne bileyim bunlar fikir alışerişi ile olur… Belki bir müddet şu sabit telefonları kullanmasak (geçmişin bir türlü başarıya ulaşmamış kampanyalarından) ya da ADSL faturalarını ödemesek, geç ödesek… Çeksek internetin fişini ya da… İnadına hepimiz kablo net çektirsek…

  Hayır işi bana bıraksanız, o ölmüş, kokuşmuş Türk Telekom çalışanlarından, en genel müdürlerine kadar sürgüne gönderirim taa kutuplara… Ama bana bırakıp da yılların TT nefretiyle birikmiş sadist duygularımı açığa çıkartmak pek akılcı bir çözüm olmaz…

  Bence, böyle kapatmaya gücümüzün yetmediği, kapatmaya kıyamadığımız sitelerimizi bir kenara koyup, diğerlerini göstermelik kapatmak da maalesef pek çözüm olacak gibi görünmüyor.

  Not: Bir de bu var: “Maksat sesimizi duyurmak” :P kime sesimizi duyuruyoruz ki? milyarlarca web sitesi olan internet ortamında Türkiye’den ulaşılabilen yalnızca 3 web sitesi olsa, Türk Telekom’un kasasına giren parada bir azalma olmadığı sürece dünya umurlarında olmayacaktır.

 2. @erronin: Fikirlerine katılıyorum. Sadece bir ekleme yapmak istedim, yanlış anlaşılmaları önleme amacı ile. internetinkarariyor.com sitesindeki arkadaşların verdiği kodu sitene eklediğin zaman sadece ana sayfasında kapatma mesajı çıkıyor, ancak ziyaretçiler sitenin ana sayfasına devam edebiliyorlar. Basit bir iframe kodu yani. Yorumların için teşekkürler bu arada.

 3. Ben de teşekkür ederim. Aslında bu arkadaşları sedece çabalarından dolayı bile, sonuna kadar desteklemek gerekir. Bunu eklemeyi unuttum sanırım.

 4. Bu kampanyanın amacı çok net: Farkındalık yaratmak. Yani hala işin ciddiyetinin farkında olmayan insanlar var. Ne kadar çok insan farkederse, daha gerçekçi adımlar atılırken o kadar çok destek toplanır. Ayrıca hem tam bir kapatma değil hem de süresi belli bir eylem.
  Ben binler bekliyordum henüz yarısına bile gelmedi ama olsun. Bu bile bir adımdır. Çok kullandığım bir hikaye var. İnsanlar yıllarca 100 metrenin 10 saniyenin altında koşulacağına inanmıyorlar,imkansız görüyorlar. Sonra bir atlet bir gün bunu başarıyor. Ve hemen ertesinde bir çok atlet başarıyor. Bazı insanların zihinlerindeki kapıyı açmak için birilerinin öncü olmasının gerekliliği, insan doğasının bir gerçeği. O gerçeği anlarsak, gücümüzün yettiği yerde adım atmaktan da çekinmeyiz.
  Aslında klişeleşmiş bir hikaye daha var o daha da net bir mesaj içeriyor(yapıştırıyorum)

  Yazı yazmak için okyanus sahillerine giden bir yazar, sabaha karşı kumsalda dans eder gibi hareketler yapan birini görür. Biraz yaklaşınca , bu kişinin sahile vuran denizyıldızlarını, okyanusa atan genç bir adam olduğunu fark eder. Genç adama yaklaşır:
  – Neden denizyıldızlarını okyanusa atıyorsun?
  Genç adam yanıtlar;
  – Birazdan güneş yükselip, sular çekilecek. Onları suya atmazsam ölecekler.
  Yazar sorar;
  – Kilometrelerce sahil , binlerce denizyıldızı var.
  Ne fark eder ki?
  Genç adam eğilir, yerden bir denizyıldızı daha alır, okyanusa fırlatır.
  – Onun için fark etti ama…