outsourcing

Outsourcing ve Değişen İş Dünyası

Yaklaşık 6 yıldır çalıştığım ve çalışmaya devam edeceğim bir avukatım var New York’ta. Hem avukatımın ofisi hem de benim ofisim Manhattan’da olmasına rağmen çok nadir yüz yüze gelmişizdir. Çoğu işimizi email, fax ya da telefonda hallederiz.

Paperwork dediğimiz birçok kağıt işini, avukatımın yanında çalışan Dino adlı bir paralegal (avukat yardımcısı/katip) yapar yıllardır. Son 6 yıl içinde Dino ile birkaç ayda bir mutlaka email ya da telefon ile görüşmüşümdür.

Buraya kadar herşey normal. İşin ilginç yanı, geçtiğimiz sene, yaklaşık 5 yıl Dino ile çalıştıktan sonra, kendisinin Arnavutluk’ta yaşadığını ve New York’taki avukatımın yanında outsource yöntemi ile çalıştığını öğrenmiş olmam.

Outsourcing ve globalleşen ticaret ile iş dünyası, iş yapış biçimleri ve meslekler de değişimden nasibini alıyor.

Outsourcing Sadece Teknoloji Şirketleri İçin Değil

Teknoloji şirketlerinin ağırlıklı olarak outsourcing yöntemini tercih etmesi, doğal olarak “Outsourcing sadece teknoloji şirketleri için bir yöntem mi?” sorusunu akla getiriyor.

Teknoloji ve internet şirketleri dışında birçok alanda outsourcing artık günlük hayatımızda daha fazla rol alıyor. Birkaç örnek vermek gerekirse;

 • ABD’de McDonald’s ya da başka bir fast food restoranında, aracınızın içinden çıkmadan verdiğiniz drive-thru siparişinizi alan kişi Honolulu ya da Hindistan’da olabilir.
 • Hastanede çekilen filminizi, dünyanın diğer ucunda bir radyolojist inceleyip sisteme sonuçları giriyor olabilir.
 • İş başvurusunda sizinle görüşen, ya da çalıştığınız şirketin insan kaynaklarını yöneten firma Paychex gibi bir outsourced şirket olabilir.

Bu örneklere birçok farklı sektörde birçok farklı ekleme yapılabilir.

Peki outsourcing özellikle yeni iş hayatına giren, ya da meslek seçimi aşamasında olan gençler için bir tehdit mi? Eğer tehdit ise, nasıl önlemler alınabilir?

Girişimciler & Şirket Sahipleri için Outsourcing

Özellikle internet ve teknoloji sektöründe Türkiye’de girişimci ya da iş sahibi olanlar için outsourcing büyük bir avantaj teşkil edebilir.

Doğru pozisyonların outsource edilmesi ile şirketinizi daha düşük operasyon maliyetleri ve daha verimli bir yapıya ulaştırabilirsiniz. Bu da, uzun vadeli bir oyuncu olup, ülkede senior seviyede birçok pozisyon yaratmanıza sebep olabilir.

Çalışanlar & Öğrenciler için Outsourcing

Meslek seçimi ya da mesleğinizde kendinizi geliştirme planı yaparken dünyada, sizin mesleğinizi ilgilendiren outsourcing trendlerini takip etmenizi tavsiye ederim. Geleceğin meslekleri denen, bildiğimiz klasik meslekler dışında birçok iş dalını araştırmak da özellikle öğrenciler için fikir verebilir.

Outsourcing Öcü Değildir

Sendikalar, işçiler, çalışanlar ve birçok kesim, dünyanın birçok ülkesinde outsourcingi çok kötü bir şeymiş gibi lanse etmeye çalışır.

Outsourcing, doğru yerde ve zamanda kullanıldığı takdirde, birçok şirketin karlı ve verimli bir şekilde büyüyüp daha çok iş imkanı yaratmasını sağlayan, daha fazla vergi vermesine sebep olan, hatta bazı durumlarda şirketlerin batmasını engelleyen bir iş modelidir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(2)
 1. “Outsourcing Ocü Değildir” kısımlı başlık hakkında yorum yapmak istiyorum.
  Sendikalar veya işçiler, Outsourcing’in şirkete zarar getirmeyeceğinin farkındalar. Onların olumsuz tavrı yerel ekonomiye ve işçi haklarına açtığı zarardan kaynaklanıyor. Gelir düzeyindeki eşitsizliğe bir tuğla daha döşeyen bir yatırım sistemi olan outsourcing ile yerel iş gücünün potansyelini, ihtiyaçlarını bir kenara atmış olursunuz ve bulunduğunuz demografiyi salt bir tüketim pazarına çevirirsiniz.

 2. Merhaba,
  Malesef heryerde herşey bukadar güzel değil, aynı işi yapıp şartların farklı olması bence kesinlikle yanlış. Heleki bu Türkiyenin en öncü markalarında bile aynı,
  Özel sektörün kölelik sistemi Outsourcing…
  Saygılar