onyargi

Pazarlamada Yapılan Büyük Hata: Önyargı

Pazarlama kampanyalarında müşteri projili yaşlı, genç, zengin, fakir, zayıf, şişman, iyi eğitimli, eğitimsiz, ya da aklınıza gelen birçok farklı nitelikte olabilir.

Pazarlamada çoğu zaman, normalde hiç kullanmayacağınız ürünleri, hiç tanımadığınız müşteri demografiklerine pazarlamak zorunda kalırsınız.

Milyonlarca dolarlık bir eve sahip olmayı hayal bile edemeden, bu evi satacağınız potansiyel müşteriyi ne kadar tanıyabilirsiniz?

Hayatta sigarayı hiç ağzınıza koymamış biri olarak bir sigara markasına nasıl bir pazarlama kampanyası hazırlayabilirsiniz?

Kilo sorunu yaşamamış biri olarak, fazla kilolular için yeni piyasaya çıkan zayıflama çayını pazarlarken acaba potansiyel müşterileri ikna edebilecek misiniz?

Bu örnekler pazarlanan ürüne ve müşteri profiline göre uzayıp gider.

Aslında hiç tanımadığınız insanların tam olarak ne hissettiklerine, nelerden hoşlandıklarına, ya da nasıl motive olduklarına emin olmak ve önyargılı yaklaşmak sıradan pazarlamacıların her zaman yaptıkları, önemli bir hatadır.

Hazırlanan kampanyalarda, gerek sloganlarda gerekse içerikte, karşı tarafın ne istediğine önyargılı yaklaştığınız zaman önü açık bir yaklaşım yerine, karar verme sürecinin önünü tamamen kapamış olursunuz.

Önyargılı sloganınızda ya da reklamınızda, ya potansiyel müşteri “işte tam aradığım ürün” şeklinde yaklaşır, ya da “benim hissettiğim/aradığım bu değil” diyerek müşteriniz olmaz.

Önyargı yerine Empati ile yaklaşmak

Önyargı yerine empati ile yaklaşmak, aslında pek tanımadığınız kişilere bir ürün pazarlarken, onlara değer verdiğinizi, ne hissettiklerini anlamaya çalıştığınızı, onların hikayesini merak ettiğinizi gösterir.

Doğru yapılan empati, tahmin edebileceğinizden çok daha güçlü bir pazarlama silahıdır.

Bundan sonraki adımda herşey sizin elinizde.

Pazarladığınız ürün ya da servis ne olursa olsun, sıradan pazarlamacılar gibi ya önyargı ile yaklaşıp, aslında hiç tanımadığınız potansiyel müşterilerinizin neye ihtiyaçları olduğunu yanlış tahmin etme riskin alın, ya da empati ile yaklaşıp, hata payı için yer bırakın ve geri dönüşü zor olan bir duruma düşmeyin.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>