pegasus-is-basvurusu

Pegasus İş Başvurusu

Google’da Pegasus İş Başvurusu şeklinde bir arama yaptıktan sonra bu yazı karşınıza çıktıysa, ya da amacınız Pegasus Hava Yolları’na iş başvurusunda bulunmak ise hem yanlış hem doğru yerdesiniz.

Pegasus Hava Yolları’nın işe başvuran her adaydan, başvuru ücreti adı altında 15 lira talep etmesini öğrenmem üzerine yazmaya karar verdiğim bir yazı bu. Eğer kariyer planlarınız arasında Pegasus’ta çalışmak varsa, bu yazı, doğal olarak sizi de yakından ilgilendiriyor. Birkaç dakikanızı ayırıp, okumadan Pegasus’a başvuru yapmaya başlamayın derim. Ancak vaktim yok, ben 15 liramı öder, başvurumu yaparım diyorsanız, başarı ve bol şans diliyorum, sizi şöyle alalım.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, ne Pegasus’la ne de havacılık sektöründe başka bir firma ile iş anlamında, organik ya da inorganik hiçbir bağım yok. Beni tanımayanlar için başka bir nokta da, amacım burada Pegasus’u kötülemek yerine, bana göre yanlış olan bir uygulamalarını eleştirmek ve mümkünse bu uygulamadan vazgeçmelerine aracı olmak.

Pegasus’un iş başvurularında, adaylardan ücret talep etmesinden birkaç saat önce şans eseri haberim oldu. Birkaç saat içinde bu konuda blog yazmama neden olacak kadar önem teşkil eden şey ne oldu sorusunu 3 ana başlıkta toparlamaya çalışacağım.

1) Pegasus İş Başvurusunda Ücret Talep Edildiğini Öğrenmem

Bu yazıyı yazmadan birkaç saat önce, sosyal medyada şans eseri rastladım bu konuya.

Bu uygulamanın halen devam edip etmediğini araştırırken, bloglarda, haber sitelerinde ve sosyal medyada birçok kez paylaşılıp, eleştirildiğini gördüm konunun. Ancak ne yazık ki halen devam eden bir uygulama olduğunu öğrendim.

Hoşuma gitmeyen bu uygulamayı kendimce eleştirmek için şu şekilde, biraz kara mizah kullanarak paylaştım bu uygulamayı.

Eğer sadece, “Pegasus’un iş başvurusunda adaylardan ücret talep etmesi bence yanlış” tarzı bir paylaşım yapsaydım bu kadar yorum ve ilgi almayacağını tahmin ediyordum tabi ki.

Tahminlerim doğru çıktı ve bu paylaşımdan birkaç saat sonra, bu yazıyı yazarken, 100’ün üzerinde yorum yapıldı bile bu paylaşıma.

Birkaç dakika önce alınmış bir Pegasus iş başvurusu ekran görüntüsü aşağıda:

Pegasus İş Başvurusu Ekran Görüntüsü

2) İnternetin ve Sosyal Medyanın Gücü

İnternet ve sosyal medyanın kullanımındaki artış, eski tip iş mantığı ile çalışan birçok firmanın dezavantajına oldu. Her ne kadar internet sayesinde eskiden ölçümlenemeyen birçok kriter artık ölçümlenebilir hale gelse de, marka değeri halen tam olarak ölçümlenemeyen bir kavram.

Pegasus iş başvurularında adaylardan talep ettiği ücretin şirkete toplam getirisini çok basit bir hesapla tam olarak hesaplayabilir. Ancak internette ve sosyal medyada, sırf bu konu hakkında on binlerce yazının, haberin ve paylaşımın markasına verdiği zararı nasıl hesaplayabilir?

Eskiden firmalar “Şikayetlerinizi bize, memnuniyetinizi çevrenize iletin” derlerdi. Ancak artık herkes şikayetini de memnuniyetini de internette paylaşıyor. Ve eskiden şikayetini ya da memnuniyetini ancak çevresindeki 3-5 kişiye ulaştırabilen son kullanıcı, artık internet sayesinde sesini binlerce, hatta çok daha fazla kişiye ulaştırabiliyor.

İnternette Pegasus hakkındaki olumsuz eleştirilerin büyük bir çoğunluğu, sunduğu servisin kalitesi ve ürün & servis için ekstra ücret talep etmesi konuları.

Bir marka yaratırken fiyat, kalite ve servis denkleminde Pegasus, şirket politakası olarak en ucuz uçak bileti sunmayı hedefleyip, doğal olarak servis ve kaliteden ödün vermeyi tercih etmiş olabilir. Bu bir tercih meselesidir. Dünyada bu mantıkla, başarılı ve karlı şekilde çalışan birçok marka örneği var. Bu konuda Pegasus’u şahsen eleştirmiyorum.

Özellikle ve tekrar belirtmek istiyorum, benim eleştirim, Pegasus’un iş başvurusunda adaylardan ücret talep etmesi.

3) Ali Sabancı’ya Açık Mektup

Sayın Ali Sabancı

Sizi şahsen tanımıyorum, iş hayatınızı da yakından takip etme fırsatım olmadı. Ancak soyadınızdan dolayı, ailenizin Türkiye iş hayatına ve sanayisine çok büyük ve değerli katkıları olduğunu çok iyi bilen birisiyim.

İnternette edindiğim bilgilere ve gözlemlerime dayanarak, sizin de bir girişimci olduğunuzu ve Pegasus’u kurarken bu girişimci ruhun verdiği heyecanla hareket ettiğinizi tahmin ediyorum.

Öncelikle her ne iş dalı olursa olsun, girişim yapan ve ülkemizde bir kişiye dahi olsun istihdam yaratan birisine saygım sonsuzdur, bunu belirtmek istiyorum. Sizi de girişimciliğiniz ve yarattığınız istihdamlar için tebrik ediyorum.

Pegasus Hava Yolları’nın İş Başvuru sürecinde adaylardan ücret talep etme politikasını eminim kendinizce açıklayabilirsiniz.

Ancak işsizlik rakamları halen çok ciddi düzeyde seyreden ülkemizde, birçok işsiz insanın bu tarz bir uygulama ile madur kaldığını size hatırlatmak isterim. Mağduriyetin yanı sıra, birçok iş arayan vatandaşımızı, aynı zamanda rencide edici bir politika olarak da görülebilir bu durum.

İster başvuru sayısının yüksekliğini bir bahane olarak sunun bu konuya, isterseniz de şirket politikanızda iş başvurularını önemli bir gelir kalemi olarak hesaplayın, ya da dünyadan benzer örnekler vererek bir açıklama getirmeye çalışın, sonuçta yanlış yanlıştır.

Biz girişimciler de, her insan gibi hata yapabiliriz. Bence önemli olan bu hatayı kabul edip, zararın neresinden dönülse kardır mantığıdır.

Sizden beklentim, Pegasus iş başvurularında adaylardan alınan ücret politikanızı gözden geçirip bu hatadan ilk fırsatta vazgeçmenizdir.

Eminim istihdam yaratarak mutlu ettiğiniz binlerce Pegasus çalışanının yanı sıra, ülkemizde şu anda işsiz olan birçok insan tarafından da, bu vereceğiniz karar çok olumlu karşılanacaktır.

Pegasus İş Başvurularında alınan ücret konusunu yakından takip edip, gelişmeleri bu yazımı güncelleyerek aktaracağım. Eğer sizden de direk bir haber gelirse, emin olabilirsiniz ki burada duyuruyor olacağım.

Bu isteğimi, başarılı olup, ülkemizde çok daha fazla istihdam yaratmanızı gönülden isteyen girişimci bir kardeşinizden ve hemşerinizden gelen yapıcı bir eleştiri/istek olarak görürseniz beni mutlu edersiniz.

Saygılarımla

Ahmet Kırtok

Pegasus Örnek Olabilir

Daha kısa yazılar yazmalı diyorum ve ardından böyle uzun bir yazımı okuyorsunuz. Ancak konuyu tam olarak açıklamak için gerekli gördüm ayrıntıları yazmayı, vaktinizi aldım, affola.

Bloglar çok önemli diyoruz internetin ve medyanın geleceğinde, ama birçoğumuz yanlış gördüğümüz konulara yapıcı eleştiriler getirmeye vakit ayırmıyoruz. Bizce yanlış olan uygulamaları, ucu bize dokunmadıkça ben eleştirmezsem, siz eleştirmezseniz, kim eleştirecek?

Son olarak belirtmek isterim; Bu yazıma Sayın Ali Sabancı’dan ya da Pegasus Yönetiminden bir yorum geldiği takdirde, yazıyı güncelleyip, sizlerle paylaşacağım.

Pegasus’a İş Başvurusu yapmak için bilgisayar başına geçip, değerli vakitlerini bu yazıyı sonuna kadar okumaya ayıran herkese de başarılar ve bol şanslar diliyorum.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(36)
 1. Aslında birçok firmanın açık bir pozisyon için yapılan iş başvurularına bir çırpıda bakıverdiği günümüzde; eğer özgeçmişinizin uzman biri tarafından dikkatle incelenmesi, pozisyona uygunluğunuzun tespit edilmesi, yani kısacası gönderdiğiniz özgeçmişe en azından değer verilmesi için bu gerekliyse bence çok da yadırganacak bir durum değil.
  Sanırım firma burada özgeçmişi incelemek için gösterdiği dikkati, harcadığı süreyi size verilmiş bir hizmet olarak nitelendiriyor ve verdiği bu hizmetten de ücret talep ediyor.

  1. Uğur, peki bütün firmalar iş başvurusunda ücret talep etse nasıl olur? İşsiz birisi, iki yıl içinde 100 işe başvursa ve her birine 15 lira vermek zorunda kalsa?

   Basit bir programla başvuranların CV’lerini ön elemeden geçirip daha sonra tek tek ele alabilirler.

   1. Başvuranlar açısından bakınca zalim bir uygulama gibi görünse de, şirket açısından bakınca hak veriyorum şahsen. Şu anda bir işsiz ve vasıfsız insan yığını mevcut. Pegasus gibi bilinen bir şirkete muhtemelen onbinlerce, belki de yüzbinler mertebesinde başvuru olacaktır. Bu kadar CVyi incelemek pratikte mümkün olamayacağından böyle bir uygulama en azından kaz gelecek yerden tavuğu esirgecek olan, vasıfsız çoğunluğa karşı bir filtre.

    Basit bir programla yapılan eleme’de hata payı çok yüksek olabileceğinden, normalde işe girebilecek insanların önü haksız şekilde kesilmiş olur. Bu yüzden bunu etik bulmuyorum. Sırf bu iş için bir Information Retrieval sistemi de geliştirilse bu hata payının %10ların altına inmesi mümkün değil.

    Bu arada yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum.

    İyi çalışmalar.

    1. 1.Evet o abarttığınız yüzbinleri kimse değerlendirmek istemeyecektir. Zaten bunun için de yazılımlar var. İnsan o 100.000lerce CV tek tek okumasın diye kariyer sitelerinin kendi içlerinde, işverenlere sağladığı bazı filtreler var. Bunu kullanarak belli şartları taşımayan adayları elersiniz.
     2.Pegasus gibi kocaman ağa baba bir firma (!) 100.000lerce başvuru alacağını hesaplayamıyor ve önlemini farklı şekilde almıyorsa; vizyonunu sorgulasın o zaman.
     3.İş-Kur iş arayanlardan ücret talep etmesini yasaklamıştır.
     4.Kredi kartı kullanmayan ve belki de o pozisyon için gerçekten uygun birisi ilana başvuramıyorsa aradaki haksızlığı da giderebilecek mi Pegasus. Ya da böylece adil olduğunu mu sanıyor?
     5.İş-kur bu yasağı fırsat eşitliği olsun diye koymuş. Bu eşitliği bozduğu için Pegasus’a bir yaptırım gelse hoş olmaz mıydı?
     6.Bir de 15 TL nedir ya.70 TL ye bilet satan ve yakında Kurtköy’e taşınacağını her ilanında belirten Pegasus, bazı maliyetlerini işsiz insanların bu durumunu kullanarak mı aşmaya çalışıyor.

     Bunlar benim bir çırpıda aklıma gelenler beyler bayanlar.

 2. Sanırım yazınızda geçerli hiç bir neden sunmamışsınız. Kaba taslak olarak bunun hoş bir uygulama olmadığı aşikar tabii, ama bence bir yaptırım talep ederken daha rasyonel tabanlı görüşlerinize yer vermelisiniz, ki biz takipçilerinizin de bakış açılarına katkı sağlayabilesiniz.

  1. Hüseyin, her eleştiri rasyonel ya da rakamlarla ispatlanmak zorunda değil. Konuyu google’ladıktan sonra adayların isyan yazıları, haberleri vs benim için eleştirmeye yeterli sebep.

   Her şirket aynı uygulamaya geçse ve işsiz birisi her iş başvurusunda para ödemek zorunda kalsa nasıl olur?

   1. Aslında ben bir yaptırım talep ederken argümanlarınızın olmasından bahsediyordum. Yoksa, blogosfer bağımsız eleştiriler için en uygun ortam, bunun bilincindeyim.

    Pegasus’un uygulamasına gelince, aslında ben çok da yanlış bulmuyorum. Sonuçta üniversiteden mezun olmadan önce 10 farklı sektörde 5 farklı meslek grubundan 100 farklı şirkete CV’sini yollayan yadsınamaz büyüklükte bir kitle var. Paralı iş başvuruları nokta atışlarını arttırırken, Öğrencilerin de “nasıl olsa bir yere gireririm” düşüncesinden uzaklaşıp, planlı bir işbaşvuru süreci yaşamalarını sağlayacaktır diye düşünüyorum. Tabii bu ne kısa vadede olacak, ne de rasyonel bir eylem gibi gözükmüyor, bunun da farkındayım.

 3. Bu konuya derinden değindiğiniz için teşekkür ediyorum Ahmet Bey,çünkü gerçekten de Pegasus’a iş başvurusu yapmak için girdiğim sayfada kendime bu konuda güvenim tam iken 15 TL gibi ”cüzi” bir miktarı ödemek istemedim ve geri çıktım sayfadan.

  Eğer ki önemli olan nitelikli çalışan kazanmaksa bu ücret talebinde bulunmalarının hiç bir haklı gerekçesini göremiyorum çünkü nereden bilebilirler ki belki de o kişi işe şirketin kar yapmasına büyük oranda katkı sağlacak.15 TL güdülürken bir yandan bir çok şey kaçırdıklarını düşünüyorum nacizhane fikrim bu yönde.

 4. Sabancı kuruluşlarından şikayetçi olmayan bir tüketici görmedim. Pegasus’ un da Sabancı kuruluşu olduğunu bu yazınızda öğrendim. Bir zamanlar Teknosa’da çalıştım. Kötü ayrılmadım ama müşterisine hiç değer vermeyen bir firma. İade alınan bozuk ürünü tekrar kutusuna düzgün bir şekilde koyup rafa tekrar satışa koyan bir şirket. Teknosa, Satış Danışmanlarını ilk önce Kartal taraflarındaki binasında eğitiyor ve sonra mağazalarına gönderiyor. Eğitim süresi 1-2 hafta sürüyor. Eğitim alırken eğitmenimiz şöyle birşey söylemişti. “Koç, müşterisine değer verir. Migros’a gidip tam yağlı beyaz peynir alın ve yarısından çoğunu yedikten sonra geri götürün. Ben tam yağlı istememiştim iade etmek istiyorum dediğinizde iade alır. Ama Sabancı kuruluşlarından birşey alın iade etmek isteyin. İade almamak için elinden geleni yapar.” Teknosa’ da eğitim veren birisinin böyle konuşması çok tuhafıma gitmişti ve mağazasında çalışmaya başlayınca da eğitimcinin Sabancı için dediğinin farksız olduğunu gördüm.

  Kısaca Sabancı’ nın kuruluşuysa birşey almak için 10 kere düşünürüm.

  1. Başkaları da aynı hataya düşmesin diye cevap vermekte fayda görüyorum. Pegasus Esas Holding’in bir şirketi, Sabancı Holding’in değil.
   Migros için ise; 14 Şubat 2008’de Koç Holding hisselerini Moonlight Capital S.A adlı İngiliz şirketine satmıştır.

 5. Çözüm önerelim…
  Benden iki tane Ali Ağabey’e hediye :)
  1) Acaba Pegasus’a başvuru yine 15 TL olsa, ama ücret Pegasus’a değil de Sivil havacılık Vakfı, Tema Vakfı veya Lösev Vakfına yapılsa…
  2) flypgs.com sayfasının üstünde pegasus hakkında diye bir bölüm var. Buradaki bütün bilgileri bir pdf dökümanına çevirseler, başvuru yapmadan önce bu sayfaları dikkatlice okuyun deseler ve çoktan seçmeli 10 soru sorsalar. Kişinin başvurusu bu 10 soruya da doğru cevap verebilirse pegasus ekibine yollansa. Başvuru sürecini 40 dk uzatır ama en azından filitrelenmiş bir ekip tarafından cvler alınır.

  Ben Pegasus’a bu konuda biraz hak veriyorum. Çok insan görüyorum şirketlerdeki görev tanımlarını veya daha da önemlisi firmayı bile tanımadan spam yapar gibi öz geçmiş yolluyorlar. Bu özgeçmişleri elleçlemek ciddi bir iş gücü. Ciddi adayları ayırt etmek için başka neler yapılabilir?

  1. Sadık, bir de şöyle bak olaya. Üniversiteyi bitirdin, 6 aydır işsizsin. Şanslı isen aileden hala destek alıyorsun. Bu cidden gururuna dokunuyor ama yapacak birşey yok.

   Ve iş başvurusu yapmak istediğin her şirket senden 15 lira istiyor. Bu durumda ne hissederdin?

   Kendimi işsiz insanların yerine koydum ve hem maddi olarak zor hem de rencide edici geldi bu politika benim için.

   1. Sadık, uyandığımda direk yazdım sana cevabı. Şimdi tam uyanık halde okuyunca özellikle 2. örnek/tavsiye gayet mantıklı geldi :)

 6. Uygulamanın yanlış olduğu inancındayım. İşsiz olup da işe başvuru yapanlardan özellikle ücret ne olursa olsun alınmamalı diye düşünüyorum. Belki de iş başvuru sayısını azaltmak için uygulanmış bir yöntemdir diye düşünüyorum. Ama böyle olunca da işe gerçekten uyan kişileri kaçırmış olma yüzdesi nedir diye bir bakmak lazım. İşe eleman alırken eldeki süreçlere uyabilecek olanı seçmeye çalışıyorum ben (15 sene yöneticilik tecrübem var). Demek ki işe alım sürecinde de problem var bu şirketin ve sirkülasyon da çok olmalı intibası uyandırıyor. Yani işe girsem bile ne kadar kalacağım belli değil demek bu. Dolayısıyla işe başvuruda bulunanların gerçekten işe uygun kişiler olması olasılığı düşük gibi geliyor bana..

 7. Ben de uygulamayı doğru bulmuyorum. Sonuçta herhangi bir gelire sahip olmayan kişiler iş başvurusunda bulunuyorlar ve miktarı ne olursa olsun fazladan harcamalar her zaman sıkıntı yaratacaktır. Sadık beyin önerisi gayet uygun. İlle de başvuruları filtrelemek istiyorlarsa basit anket sistemiyle sorun çözülebilir.

 8. “4904” sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununa göre özel istihdam büroları iş arayanlardan ücret alamaz, menfaat temin edemez. Bence bir şirketin insan kaynakları birimi de istihdam bürosu gibi değerlendirilebilir. Acar bir avukat konuyu yargıya taşıyabilir, şimdiye kadar alınan ücretler geri istenebilir.

  1. Bu kanundan haberim yoktu yazıyı yazarken. Şimdi farklı bir boyuta geçiyor konu. Bilgilendirme için teşekkürler.

  2. Tabi burada istihdam büroları diyor, yani kariyer.net, adecco gibi firmalar bu statüde oluyor. Bu madde firmalar için belli ki geçerli değildir. Yoksa Pegasus avukatları geri adım atarlardı diye düşünüyorum.

   1. İşe başvuran kişilerden para alınması -başvuru olumlu sonuçlansa bile- doğru bir tutum değildir. Hakimlerin uygulamanın iptaline, alınan paraların iadesine dair karar verebileceklerini düşünüyorum. Pegasus’u karşısına alabilecek duyarlı ve cevval avukat lazım.

    1. Sadık senin de belirttiğin gibi sadece özel istihdam büroları iş arayanlardan menfaat sağlayamaz. Bu madde sadece işkur’a bağlı özel istihdam büroları için geçerlidir.

     Firmalar ücret alabilir , zaten evrak parası vs. adı altında bazı firmaların da aldığını biliyorum.

     Ahmet hocam, inanırmısınız ilanlara başvuru yapanların adayların çok büyük bir kısmı ilan’a bilinçsiz başvuru yapıyor , diğer kısmı ise yani ilana bilinçli başvuruda bulunan adaylarında büyk bir kısmı randevuya haber vermeden gelmemezlik yapıyor. Sektörün içinde olan biri olarak bu olaya baktığımda , pegasus gibi büyük bir firmaya eminimim çok fazla sayıda başvuru gidiyordur. Yukarıda bahsettiğim gibi bu başvurular arasından çok az bir kısmı başvuru kriterlerine uyduğunu düşünürsek, pegasus’un buna çözümü bu şekilde bulmuş .Doğru mu peki ? Ben doğru bulmamakla beraber , Sadık’ın ikinci önerisinin daha esnek daha akılcı olduğu düşüncesindeyim.

 9. Ahmet Bey,

  Yazılarınızı büyük bir merakla okuyorum, oldukça yararlı bilgiyi kısa ve öz aktardığınız için öncelikli olarak teşekkür ederim bu fırsatla.

  Aralık 2007’de Akdeniz Üniversitesinde düzenlediğimiz Girişimcilik Haftasında Ali Bey’i davet etmiştik. Kendisine bu uygulamayı sorduk, O zaman alınan rakam 10 TL idi. Kendisi bunun nedenleri olarak;
  -Şirkete oldukça çok başvuru yapıldığını, başvuran adayların “bir kapak atayım da.. “düşüncesinde olduğunu, bu uygulama sayesinde gerçekten işi isteyen adaylarla görüşmek istediklerini,
  -Aranılan pozisyona başvuran adayların çoğu zaman gereken şartları yerine getiremediğini (teknik çalışan aranılırken işletme mezunun basvurması gibi de örnek vermişti..)
  -İK’nın da bu gereksiz iş yükünden iş yapamaz hale geldiğini ve bu uygulamaya gittiklerini belirtti.
  (Kişisel not: her alanda parasal yenilikleri bulmada gerçekten yenilikçiler .)

  Tahminim yazdığınız açık mektuba bu kriterler biçiminde bir cevap geleceği yönünde..

  1. Yunus, bilgilendirme ve nazik sözlerin için teşekkürler. Benim tahminim de aynı. Ancak böyle bir açıklama, yazıda da bahsettiğim gibi sadece bir bahane olur benim için.

   Gerek teknolojik olarak, gerekse yorumlarda sunulan bazı tavsiyeler uygulanarak bunların üstesinden gelinebilir.

   Bir de Koç gibi, Sabancı gibi holdingler on binlerce iş başvurusunun altından nasıl kalkıyor diye bakılması lazım.

 10. Eğer amaç alakalı kişilerin başvurmasını sağlamaksa şöyle bir yöntem başarılı olabilir mi?
  İşe alım tarihi daha önceden duyurulur diyelim ki 15 Ocak 2011.
  Başvuru yapandan 100 TL başvuru ücreti alnır. Böylece pozisyonla alakasız kişilerin başvurması yüksek yüzde ile engellenir.
  İşe alım bittikten sonra işe alınmayanlara yatırdıkları ücret iade edilir.
  Böylelikle, firma şartları sağlayan insanlarla görüşmüş olarak amacına ulaşır, başvuran kişilerde CV lerinin dikkatli bir şekilde incelendiklerinden emin olur.

 11. Merhaba Ahmet Bey;
  Öncelikle yazınız için size çok teşekkür ediyorum.
  Gerçekten Pegasus Havayolları iş ahlakından çıkmış,iş disiplinine ve kendisi için çalışan onca personeline asla önem vermeyen bir havayolu şirketi olmuş.Bunu nerden biliyorsun diyenler olabilir.Biliyorum çünkü 2 yıl boyunca pegasus havayollarında çalıştım ve hala daha bir çok arkadaşım çalışmakta.Peki memnunlar mı HAYIR.
  Personelini daha secerken ilk adım olarak kredı kartınızdan -onlar için küçük bir mıktar olsada- işe ihtiyacı olan birinden bunu talep etmesi kesinlikle iş ahlakına aykırı.
  Pegasus herzaman ilkleri yaratmanın sevincini yaşadı fakat memnun olmayan yolcularına ise zamanla alışırlar politikasını uyguladı .Hatta fazla bagaj parasıyla da havaalanlarında yolcularına ‘kilo başına 4TL’ diyerek bir ilki yaşattı.
  Türkiyedeki bir çok firma kurum ve kuruluşlar sabancı ile birleştikten sonra ya kalitesi düştü yada çalışanları memnun olmamaya başladılar ve hatta bunlardan bir tanesi benim yakın arkadaşım,kendisi sonunda işten çıkmak zorunda kaldı.
  Hal böyle iken Ali Sabancı ile pegasus havayolları için bu konuştuklarımız sinek vızıltısından başka bir şey değil.Öyle olmasaydı bugun kendisiyle çalışmak isteyen ve çalıştığı için memnun olan bir çok personeli olurdu.
  Böyle bir konuyu paylaştığınız için size gerçekten cok teşekkür ediyorum.
  İyi Çalışmalar..

 12. Pegasus’u ve Ali SABANCI’yı tebrik ediyorum. Bence çok güzel düşünmüşler. Ne kadar eleştirilsede bir çok kişinin pegasusda çalışmak isteyeceğine eminim. Bu şekilde hem pegasus ik operasyonlarını azaltmış olur hemde gerçekten nitelikleri uygun olan kişiler iş başvurusu yapar. Sonuna kadar destekliyorum.

 13. sayın ali bey sizin gibi bir insanın şirketinde vede emrinde çalışmak gurur verici olur inşallah ilerde benide bünyenize kabul edersiniz

  saygılarımla

 14. Burda tartışacak bir durum yok. Firma avantajını-dezavantajını tartmış ve böyle bir karar almış. Kanuna aykırı bir durum da yok anlaşılan. Nasıl olmalı ? konusu ise çok daha geniş kapsamlı. Serbestlik mi olmalı,devletin bu konuda yaptırımları mı olmalı,devlet mi sosyal olmalı, yoksa kapitalistler mi hayırsever olmalı? gibi çok daha büyük tartışmaların konusu.

 15. Kesinlikle doğruu karar verilmiş. Ben iş başvurusu yapmayı düşünen biri olarak 15tl yi duyunca ilk başta şaşırdım evet ama bu işi gerçekten isteyen biri için zaten çok para değil.
  aslında bir bakıma paradan çok kariyere ihtiyacı olanlar gelsin demiş sayın Ali sabancı ve doğru düşünmüş. cebinde parası olan insan tecrübelidir diye düşünmüş ve aynı görüşteyim

  1. 15 tl az para değil istedikleri kriterlere uyan tonla kişi olacaktır ne demek gerçekten isteyen birisi için, inşallah bu ücreti verip başvurmuşsunuzdur çünkü paranız yüzde 100 itibariyle boşa gitmiştir..

 16. Bu nasil bir mantiktir ve buna nasil insanlar tamam diyebilir. Bu olay sirketin sadece para kazanma amacli ve butun ahlaki degerlerden yoksun bir sirket oldugunu gosterir.

  Insanlar cok az durumda isi olduklari zaman is ararlar Cogu is arayan insan ya isinden ayrilmis ya da isyeri kapatilmis oldugu icin is arar. Baska deyisle zaten parasal acidan sorun yasayan insanlardir bunlar. Dusene bir tekmede ben vurayim diyen sirketin servisine ne kadar guvenilir.

  Acikcasi bir daha ben bu sirketle ucmayi dusunmuyorum ve baskalarinin da bu sirketle ucmamasi icin elimden geleni yapacagim.

  Ahmet Bey, size de bu web sitesi icin cok tesekkurler.

 17. inanılmaz bir olay, hakaret edilir böyle bir şeye sadece ve ilerisi için çok tehlikeli bir uygulama..

 18. bende biraz önce bir iş başvurusu yapmak istedim pegasus’a sizinde dediğiniz gibi 15tl istediklerini öğrendim bende çok yalnış buluyorum.Eğer kpss gibi bir sınavla alacak olsalar bunu çok doğru bulurdum ama ortada öyle birşeyde yok görüyorum ki bence bunu gözardı etmemeliler.