Search Engine Strategies New York Konferansı

Dün neredeyse bütün günümü SES NY 2008‘de geçirdim.  Search Engine Strategies (Arama Motoru Stratejileri) Konferansı arama motorları sektöründe Amerika’daki en önemli konferans olarak gösteriliyor.  Geçen sene işlerimin yoğunluğundan dolayı New York’taki konferansa katılamamıştım, ancak 2008 projelerim arasında çok daha fazla konferansa katılmak olduğu için bu seferkini kaçırmadım.

Sektörel konferanslara katılmak birçok anlamda çok önemli.  Benim için bu tarz konferanslara katılma nedenleri şunlar:

 • Aradığınız bir yazılım, bir çözüm, ya da provider varsa, o sektördeki herkesi orada bulma şansınız oluyor.
 • Networking, networking, networking.  Hiç beklemediğiniz bir anda, sigara molasında Google’da üst düzey bir yönetici ile geyik muhabbeti yapma şansınız bile olabiliyor.  Özellikle şehir dışı konferanslarda eğer konferansın olduğu otelde kalıyorsanız, akşamları yemek, otel barında devam eden muhabbetler derken networking fırsatınız daha da çok artıyor.  Birinci kural, çekinmeden herkesle tanışmak, kendinizi ve ne iş yaptığınızı anlatmak.  Karşı tarafı dinlemek ve onların ilgisini çekebilecek sorular yöneltmek. Bu her zaman işe yarıyor.
 • Sektördeki birçok yenilikler bu konferanslarda açıklanıyor.  Size ne faydası olabilir, belki çok faydası olmaz, ama kendi sektörünüzdeki yenilikleri yerinde takip etmek avantajlıdır her zaman.

SES New York Konferans Notları:

Lafı daha uzatmadan günün nasıl geçtiğine gelelim.  Bir önceki gece zaten sabaha karşı uyuduğum için erken kalkıp ofise gitmedim, ve geç kalkıp bilgisayarda işlerimi hallettiken sonra öğlen 1 gibi hazırlanmaya başladım.  Bazılarına göre çok ince ayrıntı gibi gelse de benim toplantılara ve konferanslara hazırlanırken belli prensiplerim vardır.  Bu tarz konferanslara hazırlanırken yanıma aldıklarım ve olmazsa olmazlarım:

 • Kesinlikle çok şık giyinirim, siyah ya da koyu renk takım elbise (yaz ise gri takım elbise).  Unutmayın ilk imaj herşeydir.  Birçok kişi bir kot gömlek yeter, önemli olan benim kafamın içindekiler diye düşünebilir, emin olun benim kafamın içinde de baya birşey var.  Test ederek 100% ispatladığım bir konu, ne kadar şık giyinirsem o kadar daha çok ciddiye alınırım bu tarz konferanslarda.  Ne iş yaparsanız yapın benim gibi 30 yaş altında bir yönetici iseniz dünyanın heryerinde yaştan dolayı ciddiye alınma sorunu yaşarsınız, o nedenle ilk imaj çok önemlidir.
 • Yanıma bir çanta mutlaka alırım, ancak şehir içi konferanslarda kesinlikle laptop almıyorum artık.  Çünkü konferans alanında her standda ve lobide internet sunuluyor.  Zaten uzun süren ve sürekli ayakta geçen bir günde bir de laptop ağırlığı taşımak hoş olmuyor.  O nedenle bir çanta yeterli.
 • Çantada bir bloknot ve 2 kalem mutlaka bulunur.  Eğer websitelerim ile ilgili bir promosyon ürünü ya da hediye varsa onlar da çantada olur.
 • Kartvizit.  Bu en önemli nokta.  Bol bol kartvizit alın yanınıza.  Hatta sadece konferanslar için kartvizit bastırın derim.  Ben bunu yapmaya mecbur kaldım. Çünkü kartvizitlerimdeki email adresim spam’den geçilmez oluyor konferanslardan sonra.  Bu nedenle üstünde farklı bir email adresi olan ve cep telefonumun olmadığı bir kart bastırıyorum.  Eğer önemli bir kişiye kartımı verirsem, arkasına cep telefonumu ve konuşmamızdan çok kısa bi cümleyi not ediyorum.  Bu karşımdakine hem “Bak sen önemlisin cep no’mu sadece sana veriyorum” imajı yaratmak hem de kendimi hatırlatmak oluyor özel bir not ile.  Her zaman tutan bir takdik.
 • Kesinlikle görüşmeyi düşündüğüm firmalar hakkında ufak notlar aldığım bir kağıdım olur ceketimin cebimde.  Ufak da olsa bu notlar bana ilk muhabbete girerken çok büyük avantaj sağlar.  Örnek:  Ufak ama çok yaratıcı bir ürünle henüz piyasaya giren bir yazılım firması CEO’su ile görüşürken, bir blogda okuduğum bundan 5 yıl önce verdiği bir demeçte söylediği önemli bir cümleyi üstüne basa basa söyleyerek beni zamanında etkilediğini söylemek o adamın tam anlamı ile yelkenlerini suya indirmişti.  Bu sayede 80% indirim ile o yazılımı satın almıştım :)  Tavsiye ederim.

Yukardaki listeye ufak tefek konferansına göre eklediğim maddeler de oluyor.  Örneğin eskiden fotoğraf makinesi de alırdım yanıma, ancak iPhone ile yetiniyorum artık.  iPhone demişken, konferansa giderken 23. Caddede İnternette Sansür konusunun başında sözünü ettiğim bir New York Şehir Otobüsünde İstanbul reklamı görür görmez iPhone’umu çıkarttım ve hemen çektim fotoğrafını :)

Ancak bu bahsettiğimden çok az da olsa farklı bir reklamdı (belki blogumu okuyan dış işleri yetkilileri sözümü dinlediler ve en azından İstanbul yazısını daha büyük yazdırdılar).  Buyrun size New York’ta sokaklarda bu aralar dolaşan İSTANBUL Reklamları:

New York'ta Otobüslerde İstanbul Reklamları

Evden çıktıktan sonra yaklaşık 10 dakikalık bir yürüme (bu süreçte 1 sigara ve 1 kahve) ve 4 dakikalık bir metro yolculuğundan sonra Rockefeller Ceenter durağında metrodan indim. Bir anda havanın soğumaya başladığını farkettim ve 4 blok sonra New York Hilton otelin önüne gelmiştim bile.

New York Hilton OteliNew York’ta birçok konferansa ev sahipliği yapan Hilton Oteli eski de olsa ilk gördüğüm günden beri sevdiğim bir oteldir. Bazı mekanlar vardır, kanınız hemen ısınır ya, işte benimkisi de öyle birşey. Herneyse, girer girmez Expo Hall kısmına geçtim, standların kurulu olduğu Expo Hall kısmı 3 kattan ibaret.

Genelde konferanslarda hızlı bir şekilde bütün standları gezer, görüşmeyi ve bilgi almayı düşündüğüm firmaları ise ikinci turda ziyaret eder, daha uzun vakit ayırırım. Bu sefer de ilk 20-30 dakikayı hızlı bir şekilde gezmeye ayırdım. Özellikle aradığım firmalardan birisi de Hakia idi. Amerika’da yaşayan Türk bir ekibin kurduğu ve sektörde haklarında gittikçe daha çok (pozitif) haber duyduğum bu firmanın yöneticileri ile tanışmak istiyordum doğal olarak.

Önümüzdeki günlerde Hakia.com President’ı Melek Pulatkonak da olmak üzere 3 CEO ile yapacağım röportajların Türkçelerini de burada yayınlayacağım.  Bu nedenle birçok firma ile ilgili ayrıntılara bu konu altında girmiyorum şu anda.

New York Search Engine Strategies Konferansı 2008 Fotoğraflar

Eğitim Semineri

SES New York’ta bir eğitim seminerinden görüntü


Hakia Standı

Hakia Standı – Hakia’ya oy vermeyi unutmadınız umarım?


GoECart CEO'su Manish Chowdhary

GoECart CEO’su Manish Chowdhary – Yaklaşık 1 saat konuştuk, çok güzel ortak projeler düşünüyoruz beraber


Mountain Media Ekibi

Mountain Media Ekibi – Upstate New York’ta e-ticaret ve CMS çözümleri sunan ufak bir firma


SES New York 2008’in bana kazandırdıkları:

 • Hakia.com President’ı Melek Hanım ile tanışıp, çok uzun olmasa da Hakia ve arama sektörü hakkında genel konuşma fırsatı oldu.  Kendisi ile bir röportaj yapacağım ilk fırsatta.
 • GoECart.com CEO’su Manish Chowdary ile çok samimi ve uzun bir muhabbet etme fırsatım oldu.  Ortak yapabileceğimiz birkaç çok güzel proje üzerine konuştuk.  Kendisi ile New York’ta ya da Connecticut’ta ilk fırsatta buluşacağız, aynı zamanda GoECart hakkında ayrıntılı bir de röportaj yapacağız.
 • PPC Management firmalarından özellikle ufak birkaç firmanın çok ilginç bir fiyatlandırma yöntemine gittiklerini gördüm.  Sanırım bu sektörde bir ilk ve ufak firmalar için yeni (non-tech) müşteri avantajı sağlayacak bir yöntem.  Zaten yakında PPC Management firmaları hakkında bir yazı yazacağım için orada bu fiyatlandırma yönteminin ayrıntılarından da bahsedeceğim.  İlginç ve yaratıcı bir çözüm.
 • Marin ve SearchIgnite firmalarından yetkili kişilerle görüşürken ilginç bir PPC Tracking projemden bahsettim, ikisi de beni işe almak istediklerini söylediler :) Ancak bunun imkansız olduğunu kısaca anlattım kendilerine, ve projenin teknik detaylarından az da olsa bahsettim.  İki yeni consultancy işi heran doğabilir.
 • Onlarca sektörel dergi, kalem, eşantiyon vs sahibi oldum :)

2008 yılında söylediğim gibi daha çok sektörel konferansa katılma planlarım var, bundan sonraki konferansları da ayrıntılı olarak paylaşmayı düşünüyorum.  Bir sonraki yılda olacak SES Konferansına kadar SES notlarım bu kadar.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(9)
 1. Ahmet bey bu notlarda süper olmuş ama konferans ile ilgili toplantı notlarınız mevcut mu acaba?
  Türkiye de online marketing specialist olarak çalışan ayrıca seo ve adwords uzmanı olan bir kişi olarak çok merak ettim:)
  Farkındayım bu konferansın üzerinden baya zaman geçmiş ama:)

 2. Buradan sorularımın bir kısmını sorayım ben size;

  Türkiye’de SEM SEO Adwords konularında uzmanım ve mümkün olduğunca yurtdışında da neler oluyor takip ediyorum.

  Bu konferansta “Search Engine Strategies” adına genel hatlarıyla neler konuşuldu? ABD da bu konun şimdiki durumu nedir? Gelecekte nerelere gidebilir?

  Sizin ppc modelinizi merak ettim paylaşabilirseniz sevinirim.

  Arama motoru optimizasyonu ile satışların ne kadar artırılabileceği üzerine yeni teoriler konuşuldu mu?

  Adwords ABD’da da en çok tercih edilen yöntem mi? Rakipleri mevcut mu?

  Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sizinle ayrıca bütün bunları çok ayrıntılı bir şekilde konuşmayı çok isterim.

 3. Bu konferans ağırlıklı olarak SEO’dan ziyade SEM üzerine geçti. Birçok PPC Management yazılım firması konferanstaydı.

  Bu tarz konferansların en büyük avantajlarından birisi bu tarz yazılımları standlarda anında deneme şansı. Normalde internetten demo yapıldığı zaman hem vakit alıyor hem de ardından bitmek tükenmek bilmez satış telefonları ve emailları başlıyor.

  Halen ezici bir pazar payı ile Google Adwords PPC pazarını elinde tutuyor. Ardından Yahoo Search Marketing ve MSN Ad Centergeliyorlar. Ancak birçok online marketer arkadaşım 2nd tier PPC engines dediğimiz arama motorlarına çok ciddi yatırım yapıyorlar. Özellikle belirli nişlerde bu ikincil arama motorları iyi sonuçlar verebiliyor.

  İyi ve başarılı bir PPC kampanyası için olmazsa olmaz test ve track. Tracking konusunda hem online hem de offline olmak üzerece neredeyse yüzlerce tracking software bulunuyor. Bizim gibi yüksek hacim PPC yapanlar ya agency ppc software dediğimiz enterprise yazılımlar kullanıyor ya da inhouse kendi tracking sistemlerini kullanıyorlar.

  Benim PPC modelime gelince. Ben çok yakın gelecekte mini site ya da tek sayfalık landing page tarzı yapılmış sitelerin öleceğini tahmin ediyorum. Özellikle rekabetin yüksek olduğu dating, mortgage, credit cards, finance, ringtones gibi verticallarda zaten neredeyse whithat metodalarla tek sayfalık landing page’ler ölmüş durumda. Google slap dediğimiz olay, Google’un sırf PPC arbitrage modeli için kurulmuş bu mini siteleri algoritmasını sürekli update ederek devre dışı bırakması.

  Açıkçası benim gibi 100% whitehat siteler yapan ve içeriğe önem veren online marketer’lar için bu avantaj. Bir gecede doğan onlarca site artık bizimle rekabette zorlanıyor (çok competitive pazarlarda bile).

  İyi online marketing için hem SEO hem SEM’in bütün modelleri çok iyi bilinmeli ve çok yakından takip edilmeli. Çünkü benim gelecek için tahminim çok iyi SEO olmayan ve otorite olmayan sitelerin SEM’de çok büyük zorluklar yaşayacağı.

  Benim sonuçta formulüm şunlar:

  1 ) Çok iyi SILO yapılmış, mükemmel on-site ve off-site SEO olmuş otorite bir site.

  2 ) Çok doğru hazırlanmış adwords ve diğer ppc kampanya yapıları.

  3 ) Çok iyi bir tracking sistemi.

  4 ) Sürekli multi-variable testing (scalable).

  5 ) Media buying. (bu benim yeni favorim)

  6 ) Belirli nişlerde otorite siteler+bloglar networkü.

  7 ) Web 2.0 en büyük avantajı olan user generated content’ten faydalanma.

  8 ) Olmazsa olmaz BRANDING.

  Çok önemli bir nokta da özellikle ppc trackingde net ROI’a dikkat edilmesi. Birçok kişi bir business sahibi olmanın gerçek maliyetlerini PPC net ROI hesaplamalarında denkleme koymuyor bu nedenle bütçe üstü harcama yapıyor.

  PPC Pazarı Amerika’da her geçen gün daha kızışan milyarlarca dolarlık bir pazar. Ancak işini doğru yapan, başarılı siteler ortaya koyup çok iyi yapılandırılmış ppc kampanyalarını çok iyi multi-variable testing ve tracking ile otomize edebilenler daima büyük paralar kazanıyor bkz. ben ve benim müşterilerim :)

  Çok çok genel de olsa PPC, SEO ve SEM ile ilgili şu anda sektörde bunlar oluyor. Umarım fikir vermiştir.

  P.S. Serbay sana email attım.

 4. Valla Ahmet gerçekten çok teşekkür ederim, emek verip bu kadar yazdığın için.

  Çok bilgilendirici oldu benim açımdan, benim düşündüklerimle çok örtüşen bir yapıda düşünüyorsun.

  Mailini aldım skype’a ekliyorum oradan daha detaylı sorularım da olacak:)

 5. Çok hoş ve ayrıntılı bir yazı olmuş. Üşenmemiş, bütün ayrıntılara yer vermişsiniz. Emeğinize sağlık. Teşekürler…