seo-nedir-thumb

SEO Nedir?

SEO Nedir konusuna girmeden önce kısaca kendi SEO tecrübelerimden ve neden “SEO Nedir?” başlıklı bir yazı yazma gereği duyduğumdan bahsederek giriş yapmak istiyorum.

İlk olarak 2002 yılında profesyonel anlamda SEO üzerine çalışmaya başladım. ABD’de e-ticaret ve arama motorları sektöründe birçok araştırmaya imza atmış Profesör Doktor Zhangxi Lin ile 2 yıla yakın SEO ve internet pazarlama üzerine çalışmalar yaptım. 2003 yılında sektördeki ilk SEO bloglarından birisini başlattım ve yaklaşık iki sene bu blogda SEO konusunda yazılar yazdım. ABD’de içlerinde bazı Fortune 100 şirketlerinin de bulunduğu birçok firmaya SEO konusunda danışmanlık hizmetleri verdim ve vermekteyim. 2002 yılından itibaren sonuca odaklı (result oriented) birçok SEO ve internet pazarlama projesi yürüttüm.

SEO konusu profesyonel anlamı dışında benim için bir hobi, bir tutku gibi ve uykusuz geçen onca geceden sonra optimize ettiğim sitenin Google ve benzeri arama motorlarında aranan kelimelerde ilk sıralarda çıkması da bu işin hem maddi hem manevi olarak en büyük mükafatı. Şimdi bana bu kadar kendini sevdiren SEO neymiş, onun üstüne konuşalım.

SEO Nedir?

SEO, İngilizce olarak “Search Engine Optimization” kelimelerinin ilk harfleri kullanılarak bulunmuş bir kısaltma isimdir. Türkçe’ye ise tam olarak “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak çevirsek de sektörde birçok kişi bu değimi SEO olarak kullanmaktadır.

SEO, bir websitesini optimize ederek Google ve diğer arama motorlarında yapılan aramalardaki arama sonuç sayfalarında, istenilen anahtar kelimelerde daha üst sıralarda çıkartma eylemi ya da sanatıdır. SEO, bence, hem bir bilim dalı hem de bir sanattır. SEO’nun felsefesini tam olarak anlayamamış birinin bu konuda çok başarılı olma şansı yoktur.

Burada çok dikkat edilmesi gereken nokta SEO sadece Google’daki ve diğer arama motorlarındaki organik arama sonuçlarını etkilemeye yönelik yapılan çalışmalardır. Google Adwords programında tıklama başına ücret ödenip, sponsor bağlantı olarak arama sonuçlarında beliren sonuçların optimizasyonu SEO’nun konusu değildir.

SEO Nedir sorusunun cevabını tam olarak anlayabilmek ve SEO’nun felsefesinden bahsedebilmek için öncelikle SEO, SEM ve İnternet Pazarlama (Online Marketing) terimlerinin birbirinden farkını net olarak anlamak gerekir. Aşağıdaki grafik bu farkı basit olarak net bir şekilde ortaya koyuyor:

SEO vs SEM vs İnternet Pazarlama

SEO vs SEM vs İnternet Pazarlama

SEO, arama motorlarında sadece organik sonuçlar için yapılan optimizasyonu kapsarken, SEM (Search Engine Marketing) içinde arama motoru geçen her türlü internet pazarlama dalını ve tekniğini kapsar. Hem SEO, hem PPC (Pay Per Click Advertising) SEM kapsamı içindedir. İnternet Pazarlama ise içinde SEO, PPC, Affiliate Pazarlama, Email Pazarlama, Sosyal Medyalar aracılığı ile pazarlama ve daha birçok pazarlama dalını kapsayan en geniş kavram olarak kullanılır.

Özellikle SEO ve SEM arasındaki farkın net anlaşılması çok önemli bir konu. Çünkü hem Türkiye’de hem de Amerika’da birçok firma SEO yaptıklarını iddia edip “1 Gün İçinde Google’da 1. Sıra Garanti” tarzında pazarlama teknikleri ve kampanyalar uygulamaktadırlar. Bırakın SEO ile bir anahtar kelimede birinci sırayı garanti etmeyi, PPC ile verilen ücretli sponsor bağlantılarında dahi birinci sırayı garanti etmek imkansızdır. Bir SEO uzmanı ya da firması, size herhangi bir anahtar kelimede yapacağı çalışma sonrası GARANTİ veriyorsa bu en naiv tabir ile yanıltmacadır. Henüz çalışmaya başlamadan sizi yanıltmak isteyen bir firmaya güvenip siteleriniz ve işiniz için çok önemli olan SEO konusunu onlara emanet etmek istemezsiniz sanırım.

SEO Nedir? Sorusuna Ayrıntılı Bir Cevap

İnternet kullanıcılarının çoğu zaman başlangıç noktası bir arama motoru ve bu genellikle Google. Bir konu araştırırken, bir ürün almadan önce, bir filmin yorumlarına göz atmak istediğimizde, hatta aklımıza gelen neredeyse her konuda bir Google araması ile sonuca ulaşabiliyoruz. Peki karşımıza çıkan arama sonuçları hangi kriterlere göre sıralanıyor?

İnternette arama motorlarındaki ezici üstünlüğünden dolayı vereceğim örneklerde Google ismini kullanacağım.

Google’da üst sıralarda çıkabilmek için bir sitenin SEO projesine başlamadan önce Google’un algoritmasını yakından anlamak ve bu algoritmadaki gelişmeleri çok yakından takip etmek gerekiyor. SEO konusunu zor bir meslek hale getiren zaten sürekli güncellenen bir konu olması. Bundan 12 ay önce SEO için çok önemli sayılan optimizasyon tekniklerinin bir kısmı şu anda ya tamamen değerini yitirmiş ya da değeri azalmıştır. Bu nedenle SEO konusu günlük takip ve kendini yenileme gerektiren bir konudur.

SEO çok genel hatları ile ikiye ayrılır. İngilizce olarak bu iki bölüm: “On Site SEO” ve “Off Site SEO” olarak adlandırılır. On Site SEO, bir sitede (kodu, met tagleri, image tagleri, içerik, keyword density, vs.) yapılan bütün optimizasyon tekniklerini kapsarken, Off Site SEO, o sitenin dışında yapılan bütün çalışmaları (link building, social bookmarking, vs.) kapsar. Özellikle Türkiye’de, ne yazıkki, halen bir sitenin birkaç meta tag’ini düzelterek SEO projesi gerçekleştirdiğini düşünen bir çok uzman! ve firma bulunmakta. Bilgili, tecrübeli ve kaliteli SEO Uzmanı eksikliğinden kaynaklanan bu sorun gün geçtikçe SEO’nun Türkiye’de daha popüler bir alan olmaya başlamasından dolayı ve daha çok insanın bu alana yönelmesinden dolayı azalacaktır.

Önemli olan Google’un algoritmasını ve arama motorlarının işleyişini çok iyi anladıktan sonra, sitenin, projenin ve optimize edilecek kelimelerin seviyesine göre bir yol haritası çizip çalışmaya başlamaktır.

Herhangi bir SEO projesinde herşeyden önce yapılması gereken anahtar kelime çalışması ve rakip analizidir. Doğru bir anahtar kelime araştırması ve çalışması yapılmamış bir SEO projesi hiçbir zaman istediği verime ulaşamaz.

SEO ve Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması ve rakip analizi sağlıklı bir SEO projesi için ilk adımdır. Herşeyden önce ayrıntılı bir ön rapor ile müşterinin beklentileri doğrultusunda nelerin gerçekleştirebileceği nelerinse gerçekleştirilemeyeceği konusu henüz yolun başında iken netleştirilmelidir.

Çok basit bir örnek verip konuyu daha netleştirelim. İstanbul’da bulunan “Hürriyet Şarküteri” adlı bir firma Google’da arama sonuçlarında Hürriyet kelimesinde birinci sırada çıkmak istemektedir. Firmanın sahibinin internet ve teknik bilgisi azdır, onun için önemli olan markası olan Hürriyet’tir ve bu kelime ile birinci sırada çıkmaktır. Hürriyet gibi bir gazete markasının web sitesi varken bu ufak şarküterinin Hürriyet kelimesinde birinci sırada çıkma şansı nedir? Neredeyse sıfıra yakındır (imkansız demiyorum). Doğru bir anahtar kelime araştırması ve rakip analizi ile bu firma sahibine Hürriyet kelimesine yatırım yapmak yerine ona direk müşteri getirebilecek ve hedeflenmesi gereken anahtar kelimeleri tavsiye etmek en doğru olanıdır.

SEO Felsefesi ve İleri SEO Teknikleri

Özellikle rekabetin çok yüksek olduğu anahtar kelimelerde SEO çalışması yapmadan önce SEO’nun felsefesini çok iyi kavramak ve ileri SEO tekniklerine hakim olmak gerekir. SEO’yu bir anahtar kelime optimizasyonuna indirgeyen bir yaklaşım ile rekabetin yüksek olduğu alan ve kelimelerde başarılı olunamaz.

Bir sitenin teması, domain yaşı, SILO yapısı, link yapısı, referans değeri, Google gözünde otorite seviyesi gibi konular iyi kavranmadan rekabetin çok yüksek olduğu alanlarda SEO konusunda başarılı olmak imkansıza yakındır.

SEO konusunu kendisine meslek edinmek isteyen arkadaşlara en büyük tavsiyem çok fazla kaynak karıştırıp, olayın ileri tekniklerini ve felsefesini anladıktan sonra çok fazla test yaparak, deneme yanılma ile bu bilgileri tecrübeye çevirmeleri.

Neden SEO

 • Başarılı bir SEO uzmanı her ülke ekonomisi ve şartlarında ortalamanın çok üstünde para kazanır.
 • SEO, direk ölçülebilir sonuçları olduğu için manevi anlamda da tatmini çok yüksek bir iş dalıdır.
 • Başarılı SEO projeleri sadece maddi kazanç değil, reputasyon, otorite, tanınırlık, marka değeri gibi birçok ikincil kazanç sağlar.
 • Başarılı bir SEO uzmanı iseniz ukalalık yapma hakkınız vardır. Herhangi bir iş ortamında ya da konferansta, bir konuda çok bilmiş yorumlar yapan birisine çok sakin bir şekilde Google’da o konuyu arattırıp ilk sırada çıkan sitenin sizin optimize ettiğiniz sitenin olduğunu göstermek paha biçilemez bir duygudur (mastercard reklamı gibi oldu)

SEO Nedir sorusu iş hayatında sürekli karşıma çıkan bir soru olduğu için, genel hatları ile bu konuya değinmek istedim. SEO konusu ile ilgilenenler için birçok teknik yazı, case study ve videolar hazırlamayı düşünüyorum. Umarım bu yazı genel olarak SEO Nedir sorusuna cevap olmuştur. SEO ile ilgili aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz konuları aşağıda yorumlar bölümünde lütfen sorun. Bütün soruları cevaplıyor olacağım.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(37)
 1. Merhaba Kırtok,

  Aynen dediğiniz gibi adwords ile google’da ilk sayfada göstermek burada SEO çalışması olarak gösteriliyor. SEO konusunda pek fazla birşey bilen de yok.

  Benim sitem bazı keywords’lerde başta geliyor ama daha iyi olsun istiyorum. Bu konuda nasıl bir çalışma izleyleyebiliriz?

  Saygı ve selamlar.
  adnan karaer

 2. Adnan Bey merhabalar. SEO ile ilgili ayrintili yazilarim olacak. Basarili ve uzun vadeli bir SEO projesi icin cok ciddi calisma gerekiyor. Yazilarimi takip ederseniz elimden geldigince bilgi paylasmaya calisacagim.

 3. Mayıs 2008’den beri yayında olan yemek tarifleri siteme ( http://www.tarifiyemek.com ) günde yaklaşık 30 kişi arama motorlarından geliyor. Bir türlü aramalarda üste çıkmayı başaramadı. Xhtml uyumlu değil şu anda. Ben kendi kafamdan olayı buna bağlıyorum. Son kampanya ile backlinki de sağlamlaştı aslında ama hala sonuç alamadım. DMOZ’a ekli olmasının bunda etkisi var mıdır acaba? Çok genel yazdım galiba, yine de birkaç yorum iyi gelecektir :) Makale için teşekkürler.

 4. Birkaç sorum olacak. Bunların cevabını alınca başka sorularda sorarım. SEO’da zamana da ihtiyaç var değil mi? Bu açıdan bakınca SEM daha ucuza mal olmaz mı?

  Hedeflediğimiz anahtar kelimede Google’de birinci sayfaya çıkartabildiğimiz bir sitemiz var. Sitenin Google ve Yahoo’daki indexleri fazla iken MSN’de onun yarısı kadar bile değil. Üstelik sık sık değişiyor yani azalma yaşanıyor. Google dışındaki arama motorlarında SEO pek işe yaramıyor mu?

  Java Script dosyaları Google tarafından indexleniyor mu? Aramalarda çıkıyor mu?

  Sayfanın yüklenme hızı ve sayfadaki kod sayısının azlığı sitenin arama motorlarındaki durumunu etkiler mi?

  Bir önceki soruyla bağlantılı olarak CSS’yi sayfaya gömmek yerine dışarıdan bir dosyaya bağlamak daha doğru olmaz mı?

 5. @aslan: Evet SEO’da zaman, domain yasi, sayfa yasi vs gibi faktorler gun gectikce arama motorlari icin daha onemli oluyor. Olaya su sekilde bakabilirsin. Bir sayfa 3 gundur yayinda, baska bir sayfa 3 yildir yayinda. Google 3 yildir yayinda olan sayfayi daha guvenli buluyor, tabi bunun bircok ileri ikincil faktorleri de var. Ancak 3 gundur yayinda olan bir sayfa 3 yildir yayinda olan bir sayfayi gecebilir. Her sayfa ve site icin genelleme yapilamaz. Bu sadece butun SEO denkleminde bir faktor.

  SEM demissin, sanirim PPC demek istedin. SEO ve PPC geri donuste zaman ve maliyet acisindan farkli pazarlama yontemleri. Bu cok ayrintili bir konu, benim icin guzel bir blog yazisi fikri verdin, ilk firsatta ayrintili yazacagim.

  Bir sitenin indexlenmesi o siteye gelen backlinkler sayesinde arama motorlarinin bot’larinin siteyi crawl etmesi (gezmesi?) ile oluyor. Google, MSN ve Yahoo’nun botlari farkli mantiklarla calisiyor. Site henuz yeni ise indexlenmesi zaman alabilir. Ben MSN ve Google arasindaki ileri teknik farklarina hakim olmadan genel SEO uygulamalarina yogunlasmani tavsiye ederim.

  Java script dosyalari google tarafindan indexlenir (filetype:js seklinde google’da bir arama yapabilirsin). ama istemezsen indexletmeyebilirsin.

  Sayfa yukleme hizi (page loading time) PPC quality score icin onemli bir faktor. SEO icin direk olarak etkisi yok, ama endirek etkileri var. Hedefimiz daima temiz kod, gereksiz extra hicbirsey olmamasi sayfada ve image optimization yapmak.

  CSS’e gelince, evet temiz kod icin external dosyada olmasi daha faydali.

  Umarim cevaplar isine yarar.

 6. @Ugur Samsa: Cok hizli birkac linki kontrol ettim, anladigim kadari ile duplicate content sorunu yasiyorsun. Sitendeki yemek tariflerinin ne kadari bir veritabanindan alinmis, ne kadari unique content? (yani sizin tarafinizdan yazilmis).

  xhtml ile konunun ilgisi yok. temiz ve verified coding her zaman iyidir, ama SEO icin yuzlerce faktorden sadece birisi.

  DMOZ? DMOZ’un SEO’ya gunumuz sartlarinda hicbir faydasi yok. Eskiden direk ve endirek faydalari vardi. Ben yillardir hicbir sitemi DMOZ’a kayit yapmiyorum, ugrasmiyorum bile, o vakte yazik.

  unique content ile ilgili soruma cevap verirsen daha net bir sekilde sorunu gorebiliriz.

 7. Tekrar merhaba,

  Sitemdeki tüm tarifleri ben girdim. Sadece birkaç tarif Flickr’da tarifleri paylaşan bir kullanıcımdan. Onun da tarifleri üzerinde yazım yanlışları vs. vardı. Onları da düzelterek ekledim. Diğer bütün tarifler orijinal. Birçoğunu annem yanımda tarif etti ve ben de yazdım :) Hatta eski sitemdeki tarifleri aynı içerik olmasın diye yeni siteye eklemiyorum. Siteyi açtığımdan beri orijinal tarifler paylaşıyorum fakat bugüne kadar günlük en fazla 93 kişi gelmiş.

  Sonuç olarak tekrar edilmiş içerik (duplicate content) oranım yaklaşık %10 diyebilirim. %100 kopyalanmış içerikler bile bu kadar vahim durumda değil maalesef.

 8. Ugur feedburner sayaci neredeyse 12000 kisi gosteriyor, bu dogru rakam di mi, bir yanlislik yok? Ayrica hangi pluginleri kullaniyorsun? Eve gecince aksam ayrintili inceleyecegim siteyi.

 9. Merhaba, yine ben.
  Sitemize bazı markaların yanlış yazılışından ve Türkçe söylenişlerinden hatırı sayılır hit alıyoruz ve sitede AdSense reklamları var. Bu yöntem ile hit almamıza Google birşey der mi?

 10. Rakam doğru Ahmet abi. Çeşitli kampanyalarla bu sayıyı devamlı yükselişte tutmaya çalışıyorum. En son Uno ile şöyle bir kampanya yapmıştık : http://www.tarifiyemek.com/tarif-i-yemek-uno-kampanyasi/ Daha önce de ücretsiz yemek kitapları dağıtmıştım. Bu şekilde 1 yılda bu sayıya ulaştım :) Akismet, eBurhan fix feed, Google XML Sitemaps, Recent Posts, wp super cache ve WPTouch iPhone Theme kullandığım eklentiler.

 11. @aslan: Hayır yanlış yazılımlardan alınan organik trafik sitenizde Google Adsense reklamlarına tıklayarak size gelir getirebilir. Bunda hiçbir sorun yok. Ancak sitenizin Google Adsense kurallarına tamamen uygun olmasına dikkat etmeyi unutmayın.

 12. Merhaba Ahmet Bey,

  Birileri web siteme black hat seo teknikleri uygulayıp 3 yıldır yayında olan sitemin googledan gelen hitlerini dibe vurdurdu. Sitem öldü. Bu tür saldırılara maruz kalmamak ve korunabilmek için bir şeyler öğrenebileceğimiz kaynaklar tavsiye edebilirmisiniz.

  Teşekkür ederim.

 13. Merhabalar Ahmet Bey,

  Seo uzmanı olmak için çok fazla kaynak karıştırmak gerektiğinden bahsetmişsiniz. Tavsiye edebileceğiniz siteler var mı? Teşekkürler.

 14. Bu güzel makaleniz için teşekkürler,Aynı kalitede e-ticaret yazılımları yaratma aşamaları,ücretleri,pazarlanması ve buna benzer konularda aydınlatıcı makaleler yazabilirseniz bizler gibi meraklı gençelere yol göstermiş olucaksınız. SEO yazınızda çok harika bir yazı olmuş uzun süredir merak ettiğim bir konuydu.Çok teşekürler.

 15. merhabalar,

  yazınıza çok güzel gözüken referanslarla başlamışsınız. fakat yaptığınız işlerin kaynakalarına ulaşamadık maalesef.

  başarıya ulşatığınız kelimelerin linklerini verebilir misiniz? yoksa bu işten talep bekleyen alelade bir seo uzamnı mısınız?

  teşekkürler

 16. @seosfer , bu isten talep bekleyen alelade bir seo uzmaniyim :) Saka bir yana, benim sirketimin calisma sistemi herhangi bir SEO firmasindan farkli.

 17. Merhaba Ahmet Bey,

  Makaleniz çok güzel. SEO konusunda bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.
  Makalenizdeki “Neden SEO” paragrafındakiler beni çok heyecanlandırdı. SEO konusunda yeni biri olarak, bana yardımcı olmanızı isterim. Bu konuda beraber başlangıç yaparak, öğrenciniz olmak isterim. Tabi siz de öğretmenim olmak isterseniz.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 18. harika bi yazı ahmet bey okurken her sonraki satırı merakla bekliyor insan kaynaklar konusundan biraz bilgi verseniz özellikle baş ucu nitelikte bir kitap
  teşekkürler

 19. Merhaba Ahmet Bey, bizlere gelir modelinde alternatif kaynaklar üretebilmemiz için de güzel bir yazı bekliyoruz.

  Onur KOCALİ
  Makine Müh. Balıkesir Ü.’2014

 20. Ahmet Hocam bloğunuzda okuduğum her yazı aşırı faydalı :) ve diğer yazılardan farklı olarak direkt yarar sağlamaya yönelik … SEO konusunda net bilgiler için teşekkür ediyorum , SEO’nun anlamını hiç bilmeyen kişiler için de , işi bilenlerde içinde uygun bir makale …

 21. Üstad yaptığım bi e-ticaret sitesi için yunanistan da SEO yapan yunan bir arkadaş ile görüştüm.2 Haftada ilk sayfada çıkarabileceğini söyledi.Site daha yeni açıldı.henüz hiç üyesi yok bile sizce mümkün müdür?

 22. Piyasada kendini SEO uzmanı diye gösterip , oradan buradan öğrendiği birkaç cümleyi bloguna koyup SEO bilgilendirmesi yapan insanlardan çok daha güzel bir yazı yazmışsınız. Gerçekten güzel paylaşım olmuş , teşekkürler.

 23. İnternet pazarlama teknolojileri ile ilgilenen her site sahibi için seo olmazsa olmazlardandır. Bu güzel yazınızda bunu çok anlaşılır bir şekilde dile getirdiğiniz için teşekkürler, güzel yazı olmuş..

 24. Güzel bir açıklama olmuş. Ancak bence sem ile harekat eden firmaların yükselmesi ile yok olması arasında çok ince bir çizgi vardır. Bu nedenle seo’nun önemini iyi kavramak ve firmların önceliği seoya vermesi gerektiğine inanmaktayım.

 25. Ahmet Bey Merhaba,

  “SEO uyumlu” derken neyin kastedildiğini anlatabilir misiniz acaba? Makale yazarıyım ve projelerimin SEO uyumlu olması gerektiği söylendi bir yerde bana. Bu nedir acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

  Başarılarınız daim olsun