anket-post

Sıcak Gündemi Takip + Yaratıcılık = Kazanç

Geleneksel pazarlama ile internet pazarlama arasındaki farkı birçok kişi teknoloji olarak yorumlar.  Ancak bu iki pazarlama dalı arasındaki en büyük fark internet pazarlamanın sıcak gündem sayesinde çok daha hızlı uygulanabilir olmasıdır.

Şu anda gündemde olan bir ünlü şarkıcı, bir politikacı, bir konu, bir haber ya da bir olayı geleneksel pazarlama ile bir proje haline getirip uygulamaya geçene kadar geçecek süreç yetersiz olabilir.  Ancak internet pazarlama ile sıcak gündem anında kazanca dönüştürülebilir.

Sizlere bir önceki yazımda 2009 yılında daha çok paylaşacağımı ve örnekler vereceğimi belirtmiştim.  Şimdi bir internet pazarlama uzmanı için çok da akıllıca olmayan birşey yapıp çok önemli birkaç sırrımı vererek, adım adım sıcak gündemi takip edip, biraz yaratıcı olup internetten nasıl para kazanacağınızı anlatacağım.

Not: Konuya girmeden önce aklınıza gelebilecek iki soruyu kendime sorup, cevaplarını vererek başlıyorum.

Soru 1: Aşağıda anlattığınız internet pazarlama teknikleri gerçek mi? Siz uygulayıp para kazandınız mı?

Cevap 1: Aşağıda anlatacağım teknikler sayesinde çok kısa sürede çok büyük paralar kazandım ve hala kazanıyorum. İnanması ve denemesi size kalmış. Ben sadece paylaşıyorum.

Soru 2: Madem bu tekniklerle çok para kazanıyorsun, peki bu önemli pazarlama sırlarınızı neden bizimle paylaşıp kendinize rakip yaratıyorsunuz?

Cevap 2: Fikir vermek, yol göstermek, sadece teknik konulardan konuşmak, bu sektörde şunlar başarılabilir demek bazen yeterli değil. Ben internet pazarlamaya ilk adım attığım zamanlar beni en çok heyecanlandıran yazılar case study tarzı, direk uygulanmış örnek yazıları idi. Ben de zeki ve çalışkan Türk internet pazarlamacılarının benim bazı pazarlama tekniklerimi ve sırlarımı birinci ağızdan öğrenip, çok para kazanmalarını istiyorum. Eminim doğru insanlar bu yaratıcı case study’ler sayesinde kendi yaratıcı tekniklerini üretip çok büyük başarılara imza atacaklar.

Fazla uzatmadan konuya girelim. Size anlatacağım bu örnekli uygulamada çok önemli 3 basamağımız var. Ve en kritik konu da zaman. Yani bu 3 basamak arasındaki zaman çok kısa olmalı. Hatta bazen saatler olmalı. Peki nedir bu 3 basamak?

Basamak 1: Sıcak Gündemi Yakın Takip

İnternet sayesinde sıcak gündemi yakından takip etmek çok kolay. Onlarca web sitesi, yazılım, ve araç gerek arama motorlarında gerekse sosyal sitelerdeki hareketli gündemi ve yükselen konuları takip etmenizi sağlıyor. Hedefimiz gündemi takip edip, trendi hızlı yükselen ünlü isimler, konular ve haberleri bulmak.

Kullanacağımız Araçlar:

Google Insights
Google Trends & Google Hot Trends
Twitter Trends Twist
Yahoo Buzz

Yukardakilere benzer yüzlerce site ve araç bulmak mümkün. Ancak özellikle Türkiye hedefli bir kampanya için Google Insights tavsiye ederim. Örneğin Google’da Türkiye’de son 7 gün içinde en çok aranan kelimeler ve en hızlı artan anahtar kelimeleri burdan görebilirsiniz.

Case study yapacağımız için birkaç önemli gündem maddesi seçerek başlayalım:

Gündemdeki Politikacı: Melih Gökçek
Gündemdeki Sanatçı: Hadise
Gündemdeki Olay: Gazze

Melih Gökçek’in 2004 yılından itibaren Google’da aranma oranlarına bakalım:

Melih Gökçek - Büyük Resim İçin Tıklayın

Hadise’nin son 90 günlük Google’da aranma trendine bakalım:

Hadise Arama Trendleri - Büyük Resim İçin Tıklayın !

Gazze Kelimesinin Son 30 içinde Google’da aranma trendine bakalım:

Gazze Aranma Trendi - Büyük Resim İçin Tıklayın !

Buradan nereye geliyorum, bir iki fikir oluşmaya başladı umarım aklınızda?

Basamak 2: Yaratıcılık

Elimizde günlük arama oranları hızla artan, çok sıcak ve çok güncel kelimeler var, peki bu bilgiyi paraya nasıl çevirebiliriz?

Melih Gökçek Sıcak Gündemini Kullanarak Nasıl Para Kazanabilirim?

2008 Aralıkta “Gökçek” ve “Melih Gökçek” kelimelerinin arama oranlarında çok hızlı bir artış var. Melih Gökçek ve Kemal Kılıçdaroğlu tartışma programının bunda büyük etkisi var. Belki bu örnek için geç kalındı, ancak farzedin ki bu tartışma fikri ortaya atıldığı an bir plan yapıyorsunuz. Bakalım nasıl fikirler üretebiliriz?

Unutmayın ki eğer sıradan, herkesin düşünüp uygulayabildiği fikirleriniz varsa internet pazarlama size göre değil. Belki internetten sıradan fikirlerle para kazanabilirsiniz, ancak gerçekten internet pazarlamadan büyük paralar kazanmak istiyorsanız Amerika’lıların değimi ile “You have to think outside the box”.

Öncelikle kültürü ve sıcak gündemi çok iyi observe etmeniz gerekiyor. Bir Türk olarak siyaseti yakından takip etmeden bile Melih Gökçek vs Kemal Kılıçdaroğlu tartışmasının yaratacağı buzz’ı tahmin ediyor olmanız lazım.

Trendin uzunluğunu kestirebilmek çok önemli. Martta yerel seçimler gelecek olmasına rağmen, özellikle Melih Gökçek anahtar kelimeleri üzerine kurulu bir kampanya “Vur Kaç” tabir edilen bir pazarlama planı olmalı. Yani benim önsezilerim, bu sıcak gündemin uzun vadeli olmayacağı ve yapacağım kampanyanın çok kısa süreli olması gerektiğini söylüyor. Bu nedenle başlı başına bir site ya da SEO’ya yatırım yapmak anlamsız (Yeni başlayanlar için SEO).

Melih Gökçek kelimesinin ticari olarak bir değeri olmadığı ve Google Adwords’te bu anahtar kelimeye kimsenin bid etmediği faktörlerini göz önüne alırsak maliyeti çok düşük, çok yaratıcı ve çok kazançlı birşeyler çıkabilir.

Peki trendi bulduk. Belki birkaç hafta bile sürecek (sürmüş) de olsa sıcak bir anahtar kelime, biliyoruz çok aranıyor, kimse bid etmiyor ve çok ucuz kampanyalar ile çok ucuza ciddi trafik getirebiliriz. Ancak nasıl para kazanacağız?

İşte bu noktada sizi diğerlerinden ayıran yaratıcılık faktörünü devreye sokun. Sadece bu kelime üzerine yapılabilecek şu anda farklı onlarca fikir geliyor aklıma. Birkaçını anlatayım:

İlk olarak Google’da bir kampanya başlatıyoruz ve “Melih Gökçek” başta olmak üzere bütün related anahtar kelimelere bid ediyoruz. Amacımız aramayı yapanların dikkatini çekip reklamlarımıza tıklatmak. Zaten yapacağımız kampanyada reklama tıklayan ziyaretçi konu ile ilgileniyor demektir. İlk kampanya fikri tam 12’den olacak. Anket yapacağız.

Konumuz Basit: Melih Gökçek mi? Kemal Kılıçdaroğlu mu?

Ve birkaç kampanya fikri:

Melih Gokcek

Yukardaki örnekleri türetebildiğiniz kadar türetin ve mümkün olduğunca çok ad text ile kampanyayı başlatın. Unutmayın A/B Testing internet pazarlamanın çok önemli bir bölümü. CTR ve ROI oranlarına göre başarısız olan ad text’leri eleyerek devam edin A/B testinize.

Reklamımız hazır. Peki ziyaretçiyi nasıl bir sayfaya (landing page) getireceğiz.

Önemli olan basit, kafa karıştırmayan, anında action olabilecek bir sayfa yaratmak bu kampanya için. Aşağıda örnek olarak 45sn’de bir landing page hazırladım:

anket

Arama yapan kişi zaten konu ile yakından ilgili, reklamlara tıklarsa bir oy kullanacağını biliyor. Yani taraf kendisi. Taraf tutan ziyaretçi profilinden para kazanmak en kolay yöntemdir. Çünkü tek yapmanız gereken, onun hoşuna giden sonuçlarla, tarafını tuttuğu kişi/ürün/konu üzerine yoğunlaşmak. Ziyaretçimiz landing sayfamıza geldi. Fotoğraflardan birinin üstüne tıklayarak oyunu kullandı.

Basamak 3: Kazanç

Gündemi takip ettik, yaratıcı olup gündeme uygun bir kampanya başlattık, peki bunu kazanca nasıl çevirebiliriz?

Ankette tercihini yapan ziyaretçimizi hedef sayfamıza getirdik. Burada o ziyaretçiden para kazanma zamanı. Bu sayfada direk pazarlama yapabiliriz, satış ortaklığı yapabiliriz, eposta toplama hedefimiz olabilir, ya da sitemize yönlendirmek olabilir. Sonuçta demografik olarak spesifik kriterlere indirdiğimiz, targeted traffic dediğimiz bu trafiği nasıl paraya çevireceğiz?

İşte burada yaratıcı yöntemlerle hedefe ulaşma noktası. Zoru başardık, artık işin kolay kısmındayız, bu ziyaretçi üzerinden kısa, orta ya da uzun vadede nasıl para kazanabiliriz?

Örneğimiz Melih Gökçek anahtar kelimesi üzerine. Farzedelim ki ziyaretçimiz anket sayfamıza geldi ve Melih Gökçek resmine tıklayarak oyunu kullandı. Yani artık tercihini biliyoruz. Peki bir sonraki sayfada ne gösterelim?

Birkaç yaratıcı fikir?

 1. Kısaca teşekkür edelim, ve güzel bir pazarlama cümlesi ile ziyaretçimizden eposta adresini girmesini, kendisine anket sonuçlarını yollayacağımızı söyleyelim.  Direk hiçbirşey satmaya çalışmayalım.  Ziyaretçimiz o anda tuttuğu tarafın, oy kullandığı kişinin ankette önde olup olmadığı fikrine odaklanmış ve sonuç sayfası beklerken o anki psikoloji ve heyecanla email adresini verecektir.  Elinizde çok spesifik bir konu ile ilgilenen bir eposta listesi oluştu.  Melih Gökçek destekçisi, muhtemelen AKP taraftarı bir liste.  Bu listeye eposta ile neler pazarlayabilirsiniz?
 2. Anket sonuçlarını anında gösterin.  Tabi ki ziyaretçinizi memnun edecek şekilde (kullandığı oy yani bu örnekte Melih Gökçek önde çıksın).  Teşekkür edin ve güzel bir pazarlama cümlesi ile örneğin 10 YTL hediyenizi anında xyz.com eticaret sitemizde kullanabilirsiniz deyin.  İki örnek cümle: “Değerli vaktinizi ayırıp Melih Gökçek’e destek olduğunuz için teşekkürler.  Sizin fikriniz bizim için çok önemli.  Size xyz.com sitemizde 10 YTL’lik alışveriş kuponu hediye etmek istiyoruz, eğer tamamen ücretsiz bu kuponu kullanmak istiyorsanız lütfen email adresinizi giriniz ve anında size kuponunuzu yollayalım”.  Eposta adresini giren ziyaretçiye anında 100 YTL ve üzeri alışverişlerde 10 YTL kuponu yollayın.  Bu tarz bir kampanyada geri dönüşün yüksekliğine inanamayacaksınız.  Ya da direk bir link ile dinamik kupon yaratın ve sitenize yönlendirin.
 3. Anket sonuçlarını anında gösterin.  Süslü bir teşekkür mesajı atın, ve AK Parti seçim melodisini anında ücretsiz cebine indirebileceğini belirtin.  Hemen cep telefonu no’sunu girmesini sağlayın.  (bu tarz birçok servis ile satış ortaklığı yaparak, girilen her cep telefonu numarası için anında para kazanabilirsiniz).

Şu anda sadece anket tarzı bu kampanyada gelen ziyaretçiden anında, orta ya da uzun vadede para kazanabilmek için yüzlerce fikir geliyor aklıma. Yaratıcı olun ve kendi fikirlerinizi ortaya çıkartın.

Sonuç

Sanırım anlatmak istediğimi anlatabildim.  Hadise ve Gazze örnekleri için de onlarca fikir verebilirim.  Çok hızlı bir şekilde aklıma gelen birkaç tanesini sıralıyorum:

Hadise Eurovizyon’da İlk 10’a Girer mi?  Evet Kesinlikle Girer – Hayır Giremez, tarzı bir anket yapın.  Sonuca göre Hadise cep telefonu melodisi, Hadise taraftar ürünleri satışı, Hadise CD’leri satan bir eticaret satış ortağına linkler, ücretsiz hadise fan club’ımıza üye olun (eposta topla, email ile izinli olarak düzenli pazarlama yap.)

Çok genel ve anket tarzı landing page yaparak targeted traffic’i değerlendirme üzerine konuştuk.  Sıcak gündemde olan, çok aranan ve ticari kelime olmadığı için pek rağbet görmeyen her türlü anahtar kelime size büyük paralar kazandırabilir.

Önemli olan; Gündemi yakından takip etmek, yaratıcı bir şekilde ve çok hızlı kampanyalarımızı hazırlamak ve Kazanca çevirme planımızın olması.

İşte bu anlayış ile hareket ettiğiniz zaman hem kısa hem uzun vadeli pazarlama projelerinizde diğerlerinden farklı adım atar ve en büyük başarıyı yakalarsınız.

Yaratıcı ve bol kazançlı bir 2009 diliyorum.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(32)
 1. Ahmet selamlar, öncelikle yazın ve fikirler muhteşem olmuş, umarım bu özellikler yoluyla para kazanmaya başlayanlar olacaktır.
  Özellikle google insights uzun zamandır kullandığım bir araç, bunun yanında benim tavsiye edebileceğim google keyword tool da var. Bunun aracılığıyla da aylık artışları aranma hacimlerini rakamsal olarak görebilirsiniz. Keyword tool da geçtiğimiz ayların ortalaması ve geçtiğimiz ayın aranma hacmini görebilirsiniz. Mesela ben en son http://www.theblognote.com/ka-der-reklam-kampanyasi-yilin-virali.html yazımda, kader kelimesinin aranma hacimlerini de verdim ve burdan net bir şekilde her ay ort. 8100 kez aranan kelimenin geçen ay 31000 e çıktığını net bir şekilde gördüm. Yani söylemek istediğim mikro bir site ile de bu araçları kullanabilirsiniz, bunun yanında kendi sitenize de yazı yazarken bu fırsatları değerlendirirseniz, seo kurallarına da uyarsanız son aylarda arama hacmi artan kelimelerde ilk sayfada çıkma olasılığınız fazlasıyla artar. Örneğin http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=kader+reklam&btnG=Ara&meta= bu aramada ilk 5 sırada sitemi görebilirsiniz. Bu araçlar ile paraya dönüştürmenin yanında sitenize her zaman ziyaretçi de çekebilirsiniz.
  Çok teşekkürler Ahmet.

 2. 2009’a dair planları okuyunca sevinmiştim, meyvesi çabuk gelmeye başladı. Bu türden daha çok paylaşım bizi sevindirecektir.
  İnternetten para kazanma yolunda tecrübem ve ya herhangi bir girişimin olmasa bile böyle yazıların ufkumu genişleteceğini ve ileride bir işe girişecek olursam aklımın bir köşesinde duracağını biliyorum.
  Tekrar teşekkürler, kirtok.com hareketliliğinin devamını bekleriz :)

 3. Ahmet Bey Merhaba,

  Anlattığınız yöntemi vb.lerini uzun zamandır kendi çalışmalarımızda uyguluyoruz. Ancak ülkemizdeki en büyük sorun elde edilen kullanıcı bilgisinin, siteye çekilen kullanıcının yeteri kadar değerli olarak görülmemesi olarak düşünüyorum. Bu noktada elde edilen trafiğin değerlendirilebilmesi için alternatif yaklaşımlarınızı merak ediyorum.

  Saygılar

 4. @Ertugrul: Bu konuda pazarin buyuklugu de cok onemli. Amerika pazari ile Turkiye pazari tabi ki kiyaslanamaz. Ancak Turkiye pazarinin en buyuk avantaji da rekabetin yok denecek kadar az olmasidir. Ornegin Google Adwords’te hala 10 cent gibi rakamlara click alinabilmekte. Amerika’da click basina ortalama $4.50 odedigimiz ve basarili kampanyalarimiz var. Onemli olan tabi ki net ROI. Case study’lere yenilerini ekleyecegim. Benim burada amacim, bir internet pazarlamacasinin dusunme tarzi nasil olmali konusuna vurgu yapmak. Yani balik dagitmaktansa balik tutmayi ogretmek. Sizler gibi tecrubeli arkadaslar da yorumlarda tecrublerini paylasirlarsa mutlu olurum.

 5. Su gibi akıcı bir yazı olmuş, çok teşekkürler. Umarım 2009 yılı sizin için umduğunuz gibi geçer, ayrıca bizler de anlattıklarınızdan yararlanırız.

 6. Merhaba Ahmet Bey,
  Çok iyi bir makale olmuş teşekkürler. Ancak google adwords’un daha etkin kullanımı hakkında önerileriniz varmı?
  Bunlarıda bir makale altında toplamanız mümkün mü?
  Saygılar..

 7. @Uğur: Teşekkürler.

  @Fatih: Teşekkürler. Bu arada ilk fırsatta Google Adwords ile ilgili bir yazı dizisi ve screencast hazırlayacağım.

 8. Bu case study’i yazdıktan sonra 3-4 tane çok ciddi proje emaili aldım. Yani okuduklarını burada bırakıp, ya süper fikir dedikten sonra unutmaktansa, direk projeye çeviren ve doğru adımı atanları görmek beni gerçekten çok mutlu etti. Bu da demek oluyor ki, çok daha fazla case study sizleri bekliyor bu sene :)

 9. Sayın Ahmet Bey,
  Yazınızı okudum,biz buna benzer bir çalışmayı 2 sene önce zaten yapıyorduk.Size göre yenilik olarak gözüken fikirler bizde daha önce denenmiş fikirler gibi geliyor bana.Çünkü biz zaten Türkiye’de çok zor şartlar ve imkanlarla birşeyler yapmaya çalıştığımız için bu tip çözümleri zaten buluyoruz.

  Ayrıca yazınızda bol para veya çok para kazanma konusunu hoş bulmadım.Biz bu amerikan tarzı ticaret yaklaşımından bıktık zaten.. Öyle bir şey söyleyinki ilk amaç çok para olmasın,öyle birşey yapalım ki yaptığımız şeyi hazmedelim..

  Ben Türkiye’de çok insan biliyorum çok para kazanıpta şimdi hacizle,borçlarla ugraşan.

  Yinede çalışmalarınızdan ve yazılarınızdan dolayı size teşekkür ediyorum..

  Gözümüz üzerinizde..

 10. Ramazan Bey öncelikle sizi tebrik ediyorum. İnternetten yaratıcı fikirleri ile alın teri ile para kazanan arkadaşları görmek çok sevindirici.

  Sizin internet pazarlama konusunda tecrübenizi bilmiyorum ancak benim bu tarz yazılarda amacım özellikle bu sektörde henüz yeni tecrübe yapmaya başlayan arkadaşlara fikir verebilecek, yaratıcı düşünmeye itebilecek yazılar yazmak.

  Ne yazıkki iş hayatında birçok kez karşımıza çıkan para konusu burada da çıkıyor. Bir internet pazarlama projesinin bana göre en önemli başarı kriteri kazandırdığı paradır. O nedenle kazanç bölümüne vurgu yapıyorum yazılarımda. Bu bir internet pazarlama fikri, ve ilk amacı da para kazandırmak.

  Sizin de başarılı internet projelerinizde edindiğiniz tecrübelerinizi gençlerle ve bu işe yeni giren arkadaşlarımızla paylaşmanız dileği ile.

  İyi çalışmalar

 11. Öncelikle selam,
  Eleştiri yazımı onaylayıp yayınladığınız için teşekkür ediyorum.
  Sizin yazılarınız bu alanda yeni bir nefes ve soluk gibi…Türkiye’de belki sizden veya bizim gibi insanların toplamından daha fazla tecrübesi olan insanlar vardır. Ama bu insanlar tecrübelerini pek paylaşmak istemezler veya buna gerekte duymazlar.Böyle bir süreçte siz yazılarınızı yazıyorsunuz ben bundan dolayı çok mutluyum.

  2001 yılında Amazon.Com’dan 1 adet php,1 adet wml kitabı sipariş ettim.Kargocular bırakın E-ticaret sitesinden bir kutu getirmeyi,amerikadan dahi bir paket getirmemişti bizim oralara.
  Yani Amerika’dan gelen bir paket ve Türkiye’nin kargoculuk sisteminde dahi bozulmadan acabildigim bir paket..

  Biz böyle kaliteli servisi Türkiye’de verebilecek işletmeleri kurmak için çalışmalıyız,nitekim çok para kolay para vs vs gibi terimler ticari hayatı bozduğu gibi E-ticaret’ide bozacaktır.

  Ben o açıdan sizi eleştirdim ama şimdi hangi anlamda bahsettiğinizi anlamış durumdayım.

  Aslında yazılabilecek bir çok şey varken,yorum kısmına bunları yazabildim..

  İstanbul’dan Sevgiler..

 12. Evet bunu yaptım ve kazandım arkadaşlar. Sadece bir dizi izleyerek. Kurtlar vadisi’ni izlerken gazetenin üzerine bayilik veren şirketleri kaydettim. sonra bunlar hakkında internetten biraz bilgi topladım bazen şirkete mail ile ulaştım ve yazıları hazırladım. Çok sınırlı sayıda yazı olmasına rağmen günde 5.5 dolar para kazandırdılar bana. :) tabii bayilik sitesi açmayın. hayır ben kazanıyorum diye söylemiyorum bir hata ettim ve sitenin içeriğine başka konularda ekledim. Sonra google beni arka sıralara attı ve birçok bayilikle ilgili siteler açıldı. İyi bir konu bulun orjinal yazılar yazın. Güncel tutmaya çalışın göreceksiniz ki gerçekten uğraşmadan hayallere bürünmeden hergün adsense hesabınızda paralar birikecek.

 13. Evet gündemi takip etmek ve internet pazarlamada sizin tabirinizlede vur-kaç yaparak ciddi trafikler sağlamak ve para kazanmayı güzel anlatmışssınız.
  Çok farklı bir pazarlama fikri ortaya çıkmış,halbuki bana sorsalar bu konu hakkında Melodi pazarlama gibi fikirler hayatta aklıma gelmezdi.
  Misal hadise düm tek tek videosu ilk çıktığında video siteme eklemiştim.Sadece o kelimeden 50.000 tekil ziyaretçi aldım,ancak sayfada herhangi bir etkileşim yapmak aklıma gelmedi,sadece mevcut ads reklamlar ile kazanç sağladım.Yine aynı şekidle bush’a ayakkabı fırlatma oyunu kelimesinden oyun siteme 40K tekil ziyaretçi aldım,ordada reklam yerleştirmekten başka birşey yapmadım.
  Yazılarınızı zevkle okudum sayın kırtok,başarılar…