site-hizi

Site Hızı Ölçme & Site Hızının Önemi

Site hızı, bir web sitesinin (ya da sayfasının) yüklenme süresidir. Dial-up internet döneminde hepimiz için çok önemli bir sorun olan site hızı, uzun bir süredir unutulmuş, aslında çok önemli bir konu.

Nisan 2010’da Google’un site hızının arama sonuçlarını etkileyeceğini açıklaması ile birlikte site hızı konusu çok daha önem kazandı.

Web Sitesi Analitik Metrikleri

Online pazarlama ile ilgilenen neredeyse herkes Google Analytics‘i yakından bilir ve kullanır. Hatta birçoğumuz için Google Analytics günde defalarca girdiğimiz ve ciddi vakit geçirdiğimiz bir araç.

İnternette günümüz rekabet ortamında başarıya giden yolda en önemli konulardan birisi ölçümleme. Bizler her sitenin performansını arttırmak için Google Analytics gibi araçlara muhtacız.

Sayfa gösterim sayıları, sitede ortalama kalma süresi, bounce rate’ler ve daha birçok önemli metriğin yanı sıra artık site/sayfa hızı da göz ardı etmememiz gereken çok önemli bir metrik.

Rakamlarla Site Hızının Önemi

Web siteleri için site hızı optimizasyon araçları sunan Yottaa‘nın yaptığı araştırma sonuçları şu şekilde:

Site Hızı - Araştırma Sonuçları

*1000 milisaniye (milliseconds) = 1 saniye

 • Google için site hızında 500 milisaniyelik (yarım saniye) yavaşlama, trafikte %20 azalmaya sebep olmuş.
 • Amazon için site hızında 100 milisaniyelik (saniyenin onda biri) yavaşlama, ciroda %1 azalmaya sebep olmuş.
 • Yahoo için site hızında 400 milisaniyelik (0.4 saniye) yavaşlama, trafikte %5-9 azalmaya sebep olmuş.

Hızlı Yüklenen Site & Sayfaların Avantajları

Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, tüketiciler bir web sitesinin 2 saniye ya da daha az bir sürede yüklenmesini bekliyorlar.

Site Hızının Avantajları

Şu anda ortalama bir web sayfası yüklenme süresi 6 saniye ve kimse 8 saniyeden fazla beklemek istemiyor.

Sitenizi daha hızlı yüklenmesi için optimize etmeniz birçok açıdan çok avantajlı bir durum. Özellikle ROI açısından düşündüğünüzde, site hızınızı arttırmaya ayıracağınız bütçe, şirketiniz için belki de çok karlı bir geri dönüş sağlayacak.

Gelin birlikte sitenizin daha hızlı yüklenmesinin bazı avantajlarına göz atalım:

 • Google, Amazon ve Yahoo örneğinde verdiğimiz ve daha birçok araştırma ile desteklenen bir gerçek var. Bu da, siteniz daha hızlı yüklenirse, direk olarak daha çok ziyaretçi, daha fazla gelir ve daha memnun müşteriler/kullanıcılar olarak size anında geri dönecek.
 • Site hızı optimizasyonu henüz çok popüler bir konu olmadığı için, muhtemelen rakiplerinizden daha hızlı adım atıp, rekabette bir avantaj sağlamış olacaksınız.
 • SEO açısından (SEO Hakkında) hem direk, hem de indirek birçok avantaj sağlamış olacaksınız. Google sahip olduğu birçok araç sayesinde (Chrome, mobil, vs) sitelerdeki bounce rate dahil birçok metriği ölçüyor ve bunların her biri o sitenin SEO’suna artı ya da eksi olarak etki sağlıyor. Daha hızlı site/sayfa yüklenmesi bu nedenlerden dolayı SEO açısından artık çok daha önemli.

Site Hızınızı Arttırmak İçin Tavsiyeler

 • Sitenizin ana sayfası ve önemli sayfaları için bir liste yapın. Her önemli landing page için sayfa hızınızı ölçün ve bir excel tablosuna yazın. Bunun için Google Page Speed ve Yahoo YSlow araçlarını ücretsiz kullanabilirsiniz.
 • Site hızı ölçüm testlerini ana sayfa ve önemli sayfalarınızda yaptıktan sonra, bu araçların size sunduğu tavsiyeleri inceleyin ve hataları giderin.
 • Sitenizin HTML (ya da XHTML) kodunun validasyonunu yapın. W3 Markup Validation Servisi ücretsizdir ve size sayfadaki hataları bulmanızda yardımcı olur.
 • Sitenizin CSS validasyonunu yapın. Aynı şekilde W3 CSS Validation‘ı kullanabilirsiniz.
 • Kaliteli, sunucuları hızlı bir web host firması ve server tercih edin. Özellikle ticari projelerinizde shared hosting yerine VPS ya da dedicated hosting tercih edin.
 • Kendi sunucunuzu yönetiyorsanız, site hızı için özel modlar yükleyin. Apache server’lar için Google’un ücretsiz sunduğu mod_pagespeed tavsiye ederim.
 • Web Caching kullanın.
 • Sitenizde kullandığınız fotoğraflar ve rich media’ları optimize edin.
 • Çok ziyaretçi alan bir siteniz varsa CDN kullanın.
 • Google Analytics içinde “Site Hızı” (Site Speed) raporlarını yakından takip edin.

Site/Sayfa hızınızı arttırmak için optimize edebileceğiniz birçok faktör var. Yukardaki liste sadece en önemli olan ve çok hızlı aklıma gelenler. Sitenizin hızını devamlı olarak test edip optimize etmeye devam etmeniz gerekli.


Google Sayfa Hızını Nasıl Belirliyor? (İngilizce)Matt Cutts‘ın Google Sayfa hızı ve SEO’da etkisi üzerine konuşması ve yazısı.


Shopzilla.com Case Study2009 yılında ABD’de önemli bir fiyat karşılaştırma sitesi olan Shopzilla‘nın yeni tasarımı ve daha hızlı sitesi ile elde ettiği avantajlar üzerine bir case study:


Sonuç Olarak

Site hızı birçok web sitesi sahibinden hak ettiği değeri bulamayan, çok önemli bir metrik. Çok makul bir bütçe ayırarak site hızınızı optimize edebilir ve hızla artan rekabet ortamında hem ziyaretçilerinize ve/veya müşterilerinize daha pozitif bir tecrübe yaşatır hem de rakamsal olarak yatırımınızın karşılığını direk alabilirsiniz.

Daha hızlı sitelerinizle, daha kazançlı günler diliyorum…

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumları Gör(13)
 1. Site hızının bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum. Özellikle yavaşlamanın neye mâl olduğunu gösteren veriler ilginçmiş.

 2. Her ne kadar teknik anlamda site ölçme işinden anlamasam da bu hız olaylarının çok anlamlı ve doğru buluyorum. Herşeyi bir kere kenara bırakın, işin özünde ve mantığında kullanıcının yararına bir olay bu. Ayrıca hızlandırma tekniklerini bilip uygularken hem grafik hemde kod bakımından bilgi sahip olmayı da gerektiriyor ki buda işin görünmeyen faydalı diğer yönü..

  Bu konuya değindiğiniz iyi olmuş. Kutlarım. Bir çok inandan duyduğumuz şunu yapın bunu yapın önerilerin yapılmadığını ama işi bilen birisinden samimi olarak yazıldığında “bu anlatılana önem vermeliyiz” dememize neden oluyor. Yani insanlara yol gösterici faydalı bir yazı. Kutlarım.

 3. Bu konuda her ne kadar teknik bilgiye sahip olmasamda gerek site hızında meydana gelen düşüş gerekse de anlık kapanmaların kullanıcı ve google gözünde verdiği zararın farkındayım. Zaten gördüğüm hit kayıplarından da bunu anlamak gayet kolay.

  Önemli bir konuya değinmişsiniz. Teşekkür ederim bilgiler için.

 4. Paylaşım makalesi güzel. Site yönetimine teşekkürler.

  Ps: ” Google webmaster tools uygulama sayfasından, google botlarının sayfanızı ( eğer sayfa açılış hızlarınız düşük kalmaya devam ediyor ise, yukarıdaki makalede anlatımlar yapılmasına rağmen ) hangi hızda indexlemek için gezineceklerine siz karar vermeyin, Google insiyatifine bırakın ve botlar doğru hızda sayfalarınızı TAM ve EKSİKSİZ gezsinler, ziyaret günlerinin tekrarlanmasını sitenizin META etiketleri ile belirleyin “